| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Z banków do funduszy

Z banków do funduszy

Niskie oprocentowanie rachunków bankowych i lokat zmusza firmy do poszukiwania inwestycji dających wyższe stopy zwrotu. Trans Universal Poland i Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne postawiły na jednostki funduszy inwestycyjnych.Zmiana strategii

Wyższą rentowność funduszy nad rachunkami i lokatami bankowymi dostrzegł również WSiP. W połowie stycznia zarząd wydawnictwa postanowił zmienić strategię inwestowania wolnych środków i uchwalił, że będą one inwestowane wyłącznie w krótkoterminowe instrumenty rynku pieniężnego i obligacje skarbowe.


W lutym spółka postawiła na fundusze zarządzane przez Union Investment TFI, AIG TFI i BZ WBK TFI. W każdym z towarzystw kupiła jednostki funduszy obligacji, inwestując po 10 mln zł. Zarząd podkreśla, że przy wyborze inwestycji kierował się jej rentownością w perspektywie ostatnich 12 miesięcy i poziomem opłat za zarządzanie.


Zarząd WSiP prowadzi też negocjacje z kolejnym Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych.


Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą również inwestować w fundusze za pośrednictwem swoich banków. W pakietach dla MSP oprócz standardowych produktów i usług coraz częściej znajdują się również jednostki funduszy inwestycyjnych. Oferuje je m.in. Pekao SA, BRE Bank, BZ WBK i Kredyt Bank.Jak inwestuje spółka giełdowa

Spółki giełdowe i spółki prywatne mogą bez żadnych ograniczeń inwestować w akcje i inne papiery wartościowe. Mogą więc dokonywać swobodnie zakupów na giełdzie. Normuje to Traktat Rzymski, który zezwala na swobodny przepływ kapitału. Polskie przepisy są w tym względzie w pełni zharmonizowane z prawem unijnym.


Jedyne ustawowe ograniczenia, które istnieją, wynikają z systemu obrotu giełdowego i są przewidziane w ustawie z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Wprowadzony został obowiązek ujawnienia stanu posiadania. Trzeba poinformować Komisję Papierów Wartościowych i Giełd w ciągu czterech dni o zmianie posiadanego udziału, jeżeli zostaną przekroczone procentowe bariery ogólnej liczby głosów w spółce publicznej. Komisja kontroluje, kto nabywa te pakiety akcji.


W razie przekroczenia 33 proc. ogólnej liczby głosów na skutek zakupu dodatkowych pakietów akcji akcjonariusz może zostać zobowiązany do sprzedaży w ciągu trzech miesięcy części z nich. Jest to tzw. obowiązek przymusowego wykupu. Gdyby akcje zakupiono w ofercie publicznej, to wówczas akcjonariusz musi ogłosić wezwanie do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji. Ograniczenie może dotyczyć jedynie faktycznego dostępu do pakietów akcji, które chce się zakupić.


Ponadto o wszystkich znaczących informacjach, które spółka dokonuje na giełdzie, powinna być informacja na rynku, na przykład w raporcie bieżącym albo w raporcie rocznym.


Jeżeli pozyskuje się pieniądze z emisji na podstawie pakietu emisyjnego, to można je wydać jedynie na cel podany w prospekcie emisyjnym, podobnie jak pieniądze pozyskane przez spółkę od inwestorów można wydać na cel uzgodniony z nimi, a nie na dowolny.Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »