| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jakie zmiany czekają przedsiębiorców

Jakie zmiany czekają przedsiębiorców

Przedsiębiorcy domagają się uproszczenia procedur hamujących rozwój firm i stawiają konkretne zarzuty przepisom regulującym prowadzenie przez nich działalności gospodarczej. Likwidacji barier ma służyć przygotowywana w Ministerstwie Gospodarki nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.


Do wyliczania tego stażu istotny będzie też usankcjonowany w przepisach okres zawieszenia tej działalności. Na przykład jeśli ktoś zawiesi prowadzenie działalności, to, mimo że nadal będzie przedsiębiorcą, w tym okresie zawieszenia nie może ubiegać się o pomoc publiczną.Katarzyna Urbańska:

Zamiast tworzyć coraz bardziej kazuistyczne przepisy, trzeba znosić bariery i obniżać koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Należy więc deregulować istniejące już przepisy. Warto więc byłoby – wzorem UE i rozpoczętej przez nią akcji poprawiania prawa – również w Polsce bliżej przyjrzeć się aktualnie obowiązującym przepisom. Tym bardziej, że niektóre ich nowelizacje są ze sobą sprzeczne, tak że nawet pracownicy mają problemy z dokonywaniem wykładni. Nawet najlepsza ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie uleczy wszystkich niedoskonałości w prawie gospodarczym. Większość barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej powstaje na styku tzw. ustaw okołoswobodowych, a nie wynika wprost z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawy te mają wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej, a są niespójne. Dlatego co roku Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przygotowuje czarną listę barier, aby pokazać, że problemy przedsiębiorców nie wynikają wyłącznie z przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.Malgorzata Piasecka-Sobkiewcz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »