| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy winią biurokratów

Przedsiębiorcy winią biurokratów

Wysokie koszty pracy, częste zmiany prawa oraz biurokracja to najpoważniejsze przeszkody w prowadzeniu biznesu. Przedsiębiorcom życia nie ułatwiają też instytucje finansowe - trudno o dobry i tani kredyt - oraz niewydolne sądownictwo.

Firmy skarżą się też na nieskuteczne funkcjonowanie Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), nieaktualność ksiąg wieczystych i utrudniony dostęp do nich, a także niewłaściwe funkcjonowanie rejestru zastawów.
Rząd, przygotowując plany reformy wymiaru sprawiedliwości, zapowiedział, że właśnie priorytetem będzie naprawa sądownictwa gospodarczego. Proponuje między innymi wprowadzenie dwuzmianowości w sądach gospodarczych. Ponadto dla niektórych kategorii spraw mają być wprowadzone obligatoryjne terminy ich rozpatrywania. Wszystko po to, aby nie dochodziło do sytuacji, że przewlekłość postępowania naraża firmę na utratę płynności finansowej i w konsekwencji prowadzi do upadłości. Skrócony do minimum ma zostać czas rejestracji spółek. Uproszczone ma również zostać postępowanie sądowe w drobnych sprawach majątkowych, które Temida ma rozpatrywać w jeden dzień.
Rząd chce ułatwić przedsiębiorcom odzyskiwanie wierzytelności od nierzetelnych partnerów handlowych. Firmy będą mogły w takiej sytuacji skorzystać z usług komornika na podstawie umowy i wystawionej faktury. Kolejne działania, które mają posłużyć zwiększeniu bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, to m.in. utworzenie centralnego rejestru spraw sądowych i rozszerzenie zakresu funkcjonowania systemu informacji o kontrahentach.
Prawo i Sprawiedliwość chce również wprowadzić regulacje służące pełnej informatyzacji ksiąg wieczystych i umożliwiające powszechny dostęp – przez internet – do rejestrów mających znaczenie w obrocie gospodarczym (np. KRS).

FATALNA INFRASTRUKTURA

Na złą infrastrukturę skarży się 2,5 proc. ankietowanych przedsiębiorców. Zły stan dróg jest barierą nie do pokonania. W ciągu ostatnich 15 lat łączna długość dróg publicznych wzrosła zaledwie o 15,5 proc. Natomiast w tym samym czasie liczba samochodów przypadająca na statystyczny kilometr wzrosła o ponad połowę (z 41,39 w 1990 roku do 66,20 w 2004 roku), a w przypadku ciężarówek niemal podwoiła się (z 4,78 w 1990 roku do 9,5 w 2004 roku). Zjawisko rozwierających się nożyc, czyli różnica w tempie budowy dróg i przyrostu liczby użytkowników, stale się nasila.
Niestety, nadzieje, że obecny rząd coś w tej kwestii zmieni, mogą okazać się płonne. Program budowy dróg i autostrad zakłada co prawda wydanie 100 mld złotych, ale do 2013 roku. Przy tym zarówno w bieżącym, jak i w przyszłym roku realizowane będą przedsięwzięcia, które rozpoczęto już wcześniej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »