| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy winią biurokratów

Przedsiębiorcy winią biurokratów

Wysokie koszty pracy, częste zmiany prawa oraz biurokracja to najpoważniejsze przeszkody w prowadzeniu biznesu. Przedsiębiorcom życia nie ułatwiają też instytucje finansowe - trudno o dobry i tani kredyt - oraz niewydolne sądownictwo.


PROCEDURY ADMINISTRACYJNE

Biurokracja ogranicza wolny rynek i konkurencję – alarmują przedsiębiorcy. Opinię taką wyraziła aż jedna czwarta indagowanych firm – w tym aż 34,9 proc. dużych firm, a wśród firm z wyłącznym kapitałem zagranicznym i kapitałem mieszanym – ponad 30 proc.
Rozmaite zgłoszenia, rejestracje, aktualizacje, sprawozdania, uzyskiwanie zezwoleń czy wypełnianie skomplikowanych formularzy – to wszystko może skutecznie odstręczyć od prowadzenia własnego biznesu. Co gorsza, firmom często trudno nadążyć za zmianami dotyczącymi biurokratycznych obowiązków – aby nie popaść w konflikt z prawem, trzeba na bieżąco śledzić dokonywane w nim zmiany. A to nierzadko oznacza konieczność korzystania z obsługi kancelarii prawnej czy zatrudnienia dodatkowych pracowników.
Firmy, chcąc sprzedać produkt lub usługę, muszą dbać o ich dobrą jakość czy przystępną cenę. Jednak podjęcie, a następnie prowadzenie działalności gospodarczej wymaga cierpliwości i odwagi przebicia się przez biurokratyczne wymogi. Nie wszystkim wystarcza tych cnót na dłużej. W efekcie zdarza się, że z danej branży wykruszają się przedsiębiorcy zniechęceni nadmierną biurokracją, a przez to branża staje się mniej konkurencyjna. Zdrowej konkurencji nie ma z kolei bez wolnego rynku, który zapewnia swobodę kontraktowania różnym podmiotom. Interwencjonizm państwowy i nadmierna biurokracja hamują więc rozwój przedsiębiorczości.

TRUDNO O FINANSOWANIE

Prawie co dziesiąta mała firma narzeka na brak źródeł finansowania.
– Dzieje się tak dlatego, że banki są dość ostrożne w finansowaniu takich firm, ponieważ na ogół nie mają one długiej historii, co sprawia, że występuje ryzyko w udostępnianiu im kredytów. Ale postawa banków zmienia się już szybko na korzyść małych firm – ocenia Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.
Braku środków na modernizację i rozwój nie sygnalizują duże firmy, ponieważ dzięki dobrej koniunkturze, notowanej w ostatnich dwóch latach, ich rentowność była wysoka. Tradycyjnie o braku środków na inwestycje nie mówią firmy z kapitałem zagranicznym – są zwykle częścią korporacji międzynarodowych bogatych w kapitał.

POWOLNE SĄDOWNICTWO

Polskie sądownictwo gospodarcze nie spełnia oczekiwań przedsiębiorców. Nie można się temu dziwić, ponieważ średni okres rozstrzygnięcia sporu gospodarczego wynosi ponad rok. W rezultacie złe sądownictwo gospodarcze i problemy z egzekwowaniem należności od partnerów były dla 3,7 proc. ankietowanych firm barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej – wśród małych firm odsetek ten wyniósł 9,9 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »