| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy winią biurokratów

Przedsiębiorcy winią biurokratów

Wysokie koszty pracy, częste zmiany prawa oraz biurokracja to najpoważniejsze przeszkody w prowadzeniu biznesu. Przedsiębiorcom życia nie ułatwiają też instytucje finansowe - trudno o dobry i tani kredyt - oraz niewydolne sądownictwo.

– Trzeba obniżać koszty zatrudnienia zwłaszcza dla osób wchodzących na rynek pracy. Mogłoby się to odbyć już niedługo przez wyłączenie ich z obowiązku opłacania składki rentowej – podkreśla R. Antczak.
W krótkiej perspektywie redukcja kosztów pracy byłaby kosztowna dla budżetu państwa. Na przykład obniżenie składki rentowej (która wynosi 13 proc. wynagrodzenia) o zaledwie 1 pkt proc. oznacza niższe wpływy do ZUS o około 2,3 mld zł. A obniżenie tych wpływów powoduje konieczność wyższej dotacji budżetowej do ZUS.
Jednak – jak podkreślają eksperci – mimo że obniżenie danin nakładanych na pracę może powodować krótkotrwałe zmniejszenie dochodów budżetu lub ZUS, to dzięki temu można spodziewać się poprawy kondycji przedsiębiorstw i wzrostu zatrudnienia. A większa liczba osób pracujących to, po pierwsze, wyższe wpływy z podatków i składek, a po drugie, niższe wydatki na pomoc socjalną. W konsekwencji – budżet może na tym zyskać.
Wysokim kosztom pracy towarzyszą częste zmiany prawa, które i tak jest już bardzo skomplikowane.

ZMIANY PRZEPISÓW

Ponad jedna czwarta ankietowanych przedsiębiorców uznała, że częste zmiany przepisów są dla nich drugą po względem ważności barierą hamującą rozwój przedsiębiorczości. Problem ten jest najważniejszy dla firm z wyłącznie kapitałem zagranicznym oraz z kapitałem mieszanym.
Przedsiębiorcy narzekają na niechlujnie zredagowane i często zmieniające się przepisy. Najważniejsza dla nich ustawa regulująca prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 16 lat była trzy razy redagowana od nowa, nie licząc już wielu nowelizacji każdej wersji. Ustawa o działalności gospodarczej z 28 grudnia 1988 r. była dwadzieścia razy nowelizowana, a ustawa z 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej – kilkakrotnie. Natomiast ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, która zaczęła obowiązywać 21 sierpnia 2004 r., wciąż jeszcze nie reguluje wszystkich aspektów życia gospodarczego. Przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, rejestrują się w gminach na podstawie przepisów prawa działalności gospodarczej z 1999 roku. Natomiast sposób tej rejestracji przewidziany w ustawie z 2004 roku zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2007 r.
Na tym jednak nie koniec. Zmiany wprowadzone w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej doprowadziły do tego, że odstąpiono od uchwalonych już przepisów, które czekały na wejście w życie i dotyczyły obowiązku przekazania rejestracji osób fizycznych do KRS. W konsekwencji w gminie rejestrują się wszyscy przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi bez względu na wielkość obrotów i profil przedsiębiorstwa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »