| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prywatyzacja poczeka

Prywatyzacja poczeka

Nowe wybory oznaczają zamrożenie części programów gospodarczych, rozpoczętych lub realizowanych przez obecny rząd. Zniechęcą inwestorów zagranicznych i doprowadzą do nagłych wahań na rynkach finansowych.

Nowe wybory uderzą w prywatyzację. Prawdopodobne jest rozszerzenie listy przedsiębiorstw, które nie zostaną sprzedane. Dziś sprowadza się ona głównie do przedsiębiorstw tzw. sieciowych (przesył energii, linie kolejowe itd.), ale może byś rozszerzona o energetykę i paliwa, jeśli w nowym rządzie wzmocni się nastawienie etatystyczne. Najprawdopodobniej wstrzymana zostanie restrukturyzacja i prywatyzacja grupy BOT oraz dystrybutorów energii. Przedłuży się rozwiązanie problemu KDT-ów (kontraktów długoterminowych). O kolejne kilka miesięcy przełożone zostaną decyzje w sprawie przyszłości spółek górniczych.

– W obliczu wyborów rząd nie będzie rządził, tylko administrował. A to oznacza, że z całego roku wykorzysta się dla prywatyzacji, zresztą okrojonej, zaledwie 8-9 miesięcy – uważa Piotr Tamowicz, doradca ekonomiczny.

Rząd może także powstrzymywać się z decyzjami, których skutki mają międzynarodowy zasięg, a wymagają pilnego rozwiązania – chodzi o konflikt z Eureko oraz sprawę fuzji banków Pekao i BPH.

Wywołana ponownymi wyborami hibernacja procesów gospodarczych może się okazać nie tak szkodliwa jak to, co nastąpi po powołaniu nowego gabinetu. Jeśli polityczny układ rządzący rozszerzy się, najprawdopodobniej dojdzie do zmian w programach gospodarczych. Największe zawirowania nastąpią jednak w spółkach Skarbu Państwa: do ich rad nadzorczych i zarządów trafi duża grupa osób odsuniętych od rządu lub z nim związana. Sparaliżowane mogą być także ministerstwa i centralne urzędy, bo ewentualne zmiany w ich ścisłym kierownictwie (sekretarze i podsekretarze stanu) pociągną roszady kadrowe na szczeblach merytorycznych (dyrektorzy departamentów, ich zastępcy itd).


Adam Woźniak

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »