| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowoczesność pod parasolem

Nowoczesność pod parasolem

Zmienia się otoczenie biznesowe sfery badawczo-rozwojowej. Od dwóch lat obowiązują nowe zasady finansowania nauki. W zeszłym roku powołany został Krajowy Fundusz Kapitałowy. Wchodzi w życie pakiet rozwiązań wspierających działalność innowacyjną.


Nie wystartował jeszcze Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK) – spółka zawiązana przez BGK w zeszłym roku, która ma wspierać finansowo (do 1 mln euro) projekty innowacyjne w małych i średnich firmach o dużym potencjale rozwojowym. Brakuje rozporządzeń wykonawczych do systemu. KFK opiera się na założeniu, że na wczesnym etapie finansowania tych projektów ryzyko musi zostać podzielone pomiędzy inwestora prywatnego i publicznego.Fundusz funduszy

Wybrany został system, który jest funduszem funduszy, środki w nim zdeponowane nie są przeznaczone na docelową inwestycję, ale na dofinansowanie funduszy inwestycyjnych, w których pieniądze publiczne mieszają się z prywatnymi na zasadach czysto komercyjnych, tak by przedsięwzięcie było maksymalnie chronione przed możliwością nadużyć. W rozporządzeniach wykonawczych mają zostać sprecyzowane zasady i kryteria kwalifikowania projektów, organizowania przetargów, szczegóły dotyczące przepływu środków. Prace są opóźnione m.in. w związku ze zmianą rządu.


KFK dysponować ma dotacjami celowymi z budżetu państwa, środkami z budżetu UE i źródeł zagranicznych. Szacuje się, że do końca 2013 roku, czyli do następnego okresu programowania UE – dzięki wsparciu udzielanemu funduszom kapitałowym będzie możliwe zainwestowanie w mikroprzedsiębiorstwa o dużym potencjale rozwojowym ok. 2,4 mld złotych.Pomoc i konkurencja

Instrumenty wspierające działalność innowacyjną są elementami pomocy publicznej, toteż muszą być zgodne z regułami udzielania tej pomocy obowiązującymi w UE. Podlegają notyfikacji Brukseli.


– Kredyt technologiczny notyfikację uzyskał – mówi Krzysztof Gulda, dyrektor departamentu innowacyjności w Ministertwie Gospodarki.


Ale już ulga podatkowa wynegocjowana z naszym resortem finansów jest tak skomplikowana, że jej wybiórczość uznana została za pomoc publiczną naruszającą zasady konkurencji.


– To rozwiązanie będzie musiało być znowelizowane w ustawie podatkowej i to na korzyść podatników – stwierdza Krzysztof Gulda.


Sprawa jest pilna. Ulgą premiowany ma być zakup technologii od dowolnego podmiotu, a nie tylko od jednostek badawczo-rozwojowych jak stanowi ustawa w obecnej wersji, bo byłoby to zawężenie rynku, które Bruksela traktuje jako naruszenie zasady konkurencji. Ulga ma być jednakowa dla wszystkich firm bez względu na ich wielkość i wynosić 50 proc. kosztów zakupu nowej technologii, a nie 50 proc. dla małych i średnich firm i 30 proc. dla pozostałych.Bogdan W. Mikołajczyk

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »