| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koniec spółek małżeńskich

Koniec spółek małżeńskich

Tylko kilka dni pozostało spółkom małżeńskim na zmianę formy prowadzenia działalności. Jeśli nie zrobią tego do końca roku, oboje małżonkowie zostaną wykreśleni z gminnej ewidencji działalności i nie będą mogli legalnie prowadzić firmy.

– W Gorzowie Wielkopolskim takich spółek małżeńskich, które nie dopełniły formalności, jest tylko 10 – wyjaśnia Danuta Borończyk z urzędu miasta. Pracownicy ewidencji działalności gospodarczej twierdzą, że wśród zarejestrowanych firm małżeńskich, które do tej pory nie złożyły wniosków o przerejestrowanie się, większość już nie istnieje. Firmy albo zbankrutowały, albo zostały zlikwidowane, a przedsiębiorcy nie wyrejestrowali się z ewidencji. Zdarzają się też przypadki, że właściciel firmy umrze, a jego żona likwiduje firmę i nawet nie zawiadamia o tym gminy.

Skąd się wzięły spółki małżeńskie

Możliwość wspólnego wpisu małżonkom prowadzącym wspólną działalność gospodarczą stworzyły przepisy ustawy z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U. nr 41, poz. 324 z późn. zm.). Przedsiębiorcą – w jej rozumieniu – mogły być nie tylko osoby fizyczne i prawne, lecz również jednostki organizacyjne, które nie miały osobowości prawnej, pod warunkiem że prowadziły działalność gospodarczą. Spółki małżeńskie uznano wówczas za jednostki organizacyjne i mogły funkcjonować w obrocie gospodarczym. Przepisy ustawy z 2 lipca 2004 r. – o swobodzie działalności gospodarczej wprowadziły definicję przedsiębiorcy zupełnie inną od przyjętej do tej pory. Przedsiębiorcą może być tylko osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna – niebędąca osobą prawną, lecz mająca zdolność prawną – które wykonują we własnym imieniu działalność gospodarczą. Dlatego przedsiębiorcami mogą być pojedyncze osoby fizyczne lub wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej, natomiast nie mogą nimi być wspólnie małżonkowie albo spółka małżeńska. Nie mogą być oni traktowani na takich samych zasadach jak wspólnicy spółki cywilnej, ponieważ nie zawarli między sobą żadnej odrębnej umowy.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK