| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dodatkowe wpłaty można odliczyć

Dodatkowe wpłaty można odliczyć

W ramach ulgi remontowej można odliczyć od podatku wpłaty na fundusz remontowy, nawet jeśli są o­ne wyższe od ustalonych przez spółdzielnię czy wspólnotę mieszkaniową. Jednak spółdzielnia lub wspólnota musi całą wpłaconą sumę faktycznie przeznaczyć na remonty, a nie np. na pokrycie zadłużenia lokatora.

...istnieje ryzyko

W przypadku niskich opłat na fundusz można wpłacić większą kwotę, niż wymagałaby tego od nas np. uchwała wspólnoty mieszkaniowej. W takim jednak przypadku trzeba zadbać o to, by nadpłata taka została rozliczona na poczet wpłat należnych od nas na rzecz funduszu remontowego w latach następnych. W ramach ulgi remontowej wolno nam odliczyć wydatki faktycznie poniesione w danym roku. Jeżeli jednak nastąpi zwrot na naszą rzecz nadpłaconej kwoty, konieczny będzie zwrot ulgi. A to może oznaczać utratę ulgi w ogóle. Potwierdził to również Jerzy Bielawny. – Problem może pojawić się w sytuacji, gdy wpłata była dokonana np. w 2005 r., a w 2006 r. spółdzielnia zwróci podatnikowi wpłacone pieniądze. Ten zwrot będzie powiększał podatek za 2006 r., oczywiście proporcjonalnie do kwoty odliczonej. Może dojść do zarzutu bezpodstawnego skorzystania z ulgi – dodał.

PRZYKŁAD
Pan Jan zgodnie z uchwałą spółdzielni mieszkaniowej miał w ciągu 2005 r. wpłacić na fundusz remontowy 350 zł. Jednak taka kwota nie dałaby mu prawa do odliczenia tych wpłat od podatku. Minimum, jakie trzeba wpłacić, wynosi 567 zł. Pan Jan wpłacił więc do spółdzielni 700 zł na fundusz remontowy, tak aby opłacić fundusz na 2005 i 2006 r. W związku z tym pan Jan odliczy od podatku 133 zł (700 zł x 19 proc.).

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »