| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS podał dane o produkcji przemysłowej

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu po wyeliminowaniu wpływu zmian cen (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była we wrześniu br. o 5,5% wyższa niż przed rokiem i o 9,8% większa w porównaniu z sierpniem br.

Według wstępnych danych, we wrześniu 2005 r., ceny produkcji sprzedanej przemysłu ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. W przetwórstwie przemysłowym oraz w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę ceny nie uległy zmianie w porównaniu z sierpniem, a w górnictwie spadły o 0,1%. W sekcji przetwórstwo przemysłowe najbardziej podniesiono ceny produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 2,7%). Wzrosły również ceny produkcji skór wyprawionych i wyrobów z nich (o 0,7%), działalności wydawniczej; poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji, produkcji instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, zegarów i zegarków (o 0,4%) oraz maszyn i aparatury elektrycznej (o 0,3%). Obniżono natomiast ceny produkcji maszyn i urządzeń, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych, masy włóknistej oraz papieru, wyrobów tytoniowych (o 0,4%), mebli; pozostałej działalności produkcyjnej, sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (o 0,5%), produkcji wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych, drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny (o 0,6%), a także pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,9%).

W okresie styczeń-wrzesień br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 1,2%. Najbardziej podniesiono ceny w górnictwie (o 5,3%), w wyniku wzrostu cen w górnictwie rud metali (o 24,3%). Wzrosły również ceny wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, wodę (o 4,2%). Ceny w przetwórstwie przemysłowym podniesiono o 0,4%, w tym najbardziej produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 31,4%. Wzrosły także ceny produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 4,7%), skór wyprawionych i wyrobów z nich (o 1,7%), działalności wydawniczej; poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 1,4%), produkcji wyrobów tytoniowych (o 1,0%) oraz maszyn i aparatury elektrycznej (o 0,7%). Spadły natomiast ceny produkcji mebli; pozostałej działalności produkcyjnej (o 1,0%), drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny (o 1,1%), odzieży i wyrobów futrzarskich (o 1,3%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, wyrobów chemicznych, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (o 1,4%), artykułów spożywczych i napojów (o 1,5%), wyrobów z metali (o 1,8%). Obniżono również ceny produkcji wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (o 2,0%) oraz w dziale włókiennictwo (o 2,4%). Producenci masy włóknistej oraz papieru obniżyli ceny o 2,8%, instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, zegarów i zegarków - o 3,1%, sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych - o 6,3%, maszyn biurowych i komputerów - o 7,5%. Najbardziej spadły ceny produkcji metali (o 9,5%).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przybył

Doradca podatkowy www.mp-consulting.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK