REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

REKLAMA

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu po wyeliminowaniu wpływu zmian cen (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była we wrześniu br. o 5,5% wyższa niż przed rokiem i o 9,8% większa w porównaniu z sierpniem br.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana ukształtowała się na poziomie o 5,1% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,5% większym w porównaniu z sierpniem br.

REKLAMA

W stosunku do września ub. roku wzrost produkcji sprzedanej przemysłu odnotowano w 16 (spośród 29) działach przemysłu m.in. w produkcji maszyn i urządzeń - o 23,9%, wyrobów z metali - o 16,8%, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych - o 16,4%, drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny - o 15,9%, wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych - o 12,8%, wyrobów chemicznych - o 7,8%, artykułów spożywczych i napojów - o 6,7%, Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku, wystąpił m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 15,5%, skór wyprawionych i wyrobów z nich - o 13,8%, odzieży i wyrobów futrzarskich - o 12,3%, w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego; wydobywaniu torfu - o 5,1%, w produkcji metali - o 4,7%.

W okresie styczeń-wrzesień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,5% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

REKLAMA

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była we wrześniu br. wyższa o 10,5% niż przed rokiem i o 13,3% - w porównaniu z sierpniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 12,7% niż we wrześniu ub. roku i o 2,6% - w porównaniu z sierpniem br.

W stosunku do września ubiegłego roku wyższy poziom zrealizowanych robót odnotowano we wszystkich grupach przedsiębiorstw (największy - blisko dwukrotny w przedsiębiorstwach przygotowujących teren pod budowę, a najmniejszy - o 2,3% w podmiotach wykonujących roboty budowlane wykończeniowe).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzrost poziomu produkcji, w porównaniu z sierpniem br. wystąpił w jednostkach zajmujących się przygotowaniem terenu pod budowę - o 17,3%, wznoszeniem budynków i budowli; inżynierią lądową i wodną - o 13,8% oraz wykonywaniem instalacji budowlanych - o 11,6%. W podmiotach wykonujących roboty budowlane wykończeniowe produkcja zmniejszyła się - o 2,2%.

Poziom produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w okresie styczeń-wrzesień br. był o 8,0% wyższy niż w analogicznym okresie ub. roku.

REKLAMA

Według wstępnych danych, we wrześniu 2005 r., ceny produkcji sprzedanej przemysłu ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. W przetwórstwie przemysłowym oraz w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę ceny nie uległy zmianie w porównaniu z sierpniem, a w górnictwie spadły o 0,1%. W sekcji przetwórstwo przemysłowe najbardziej podniesiono ceny produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 2,7%). Wzrosły również ceny produkcji skór wyprawionych i wyrobów z nich (o 0,7%), działalności wydawniczej; poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji, produkcji instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, zegarów i zegarków (o 0,4%) oraz maszyn i aparatury elektrycznej (o 0,3%). Obniżono natomiast ceny produkcji maszyn i urządzeń, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych, masy włóknistej oraz papieru, wyrobów tytoniowych (o 0,4%), mebli; pozostałej działalności produkcyjnej, sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (o 0,5%), produkcji wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych, drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny (o 0,6%), a także pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,9%).

W okresie styczeń-wrzesień br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 1,2%. Najbardziej podniesiono ceny w górnictwie (o 5,3%), w wyniku wzrostu cen w górnictwie rud metali (o 24,3%). Wzrosły również ceny wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, wodę (o 4,2%). Ceny w przetwórstwie przemysłowym podniesiono o 0,4%, w tym najbardziej produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 31,4%. Wzrosły także ceny produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 4,7%), skór wyprawionych i wyrobów z nich (o 1,7%), działalności wydawniczej; poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 1,4%), produkcji wyrobów tytoniowych (o 1,0%) oraz maszyn i aparatury elektrycznej (o 0,7%). Spadły natomiast ceny produkcji mebli; pozostałej działalności produkcyjnej (o 1,0%), drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny (o 1,1%), odzieży i wyrobów futrzarskich (o 1,3%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, wyrobów chemicznych, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (o 1,4%), artykułów spożywczych i napojów (o 1,5%), wyrobów z metali (o 1,8%). Obniżono również ceny produkcji wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (o 2,0%) oraz w dziale włókiennictwo (o 2,4%). Producenci masy włóknistej oraz papieru obniżyli ceny o 2,8%, instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, zegarów i zegarków - o 3,1%, sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych - o 6,3%, maszyn biurowych i komputerów - o 7,5%. Najbardziej spadły ceny produkcji metali (o 9,5%).

We wrześniu br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 0,2% niższe niż przed rokiem. Spadły ceny w przetwórstwie przemysłowym (o 1,1%). Podniesiono natomiast ceny w górnictwie (o 2,3%) oraz w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę (o 4,2%).

Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej we wrześniu 2005 r. były o 0,2% wyższe niż w poprzednim miesiącu. Najbardziej wzrosły ceny wynajmu sprzętu budowlanego i burzącego z obsługą operatorską (o 1,3%). Podniesiono również ceny wykonywania robót budowlanych wykończeniowych (o 0,6%), przygotowania terenu pod budowę (o 0,5%), wykonywania instalacji budowlanych (o 0,4%) oraz wznoszenia budynków i budowli; inżynierii lądowej i wodnej (o 0,2%).

W okresie styczeń-wrzesień br. ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 1,9%. Najbardziej podniesiono ceny wynajmu sprzętu budowlanego i burzącego z obsługą operatorską (o 6,1%). Wzrosły również ceny przygotowania terenu pod budowę (o 4,8%), wykonywania robót budowlanych wykończeniowych (o 4,0%), wykonywania instalacji budowlanych (o 3,1%) oraz wznoszenia budynków i budowli; inżynierii lądowej i wodnej (o 1,9%).

We wrześniu br. wzrost cen w stosunku do analogicznego miesiąca ub. roku wyniósł 2,3%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA