REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest kara umowna? - WZÓR

Gabriela Polkowska
kara umowna
kara umowna

REKLAMA

REKLAMA

Kara umowna jest środkiem zabezpieczenia wykonania umowy. W odróżnieniu od odszkodowania pełni jednak funkcję kompensacyjną tylko wobec szkód poniesionych z tytułu zobowiązania niepieniężnego. O tym czemu służy kara umowna, jakie są jej rodzaje, kiedy powstaje obowiązek jej zapłaty, a także w jaki sposób ustala się jej wysokość dowiesz się w poniższym artykule.

Czym jest kara umowna?

Pojęcie kary umownej, należącej do kategorii dodatkowych zastrzeżeń umownych, zostało uregulowane w art. 483 § 1 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym w umowie można zastrzec klauzulę stanowiącą, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego (np. zobowiązania do dostarczenia towaru albo zobowiązania do wykonania usługi) nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Dotyczy to między innymi sytuacji, gdy strona zobowiązana wykona zobowiązanie ze zwłoką. Kara umowna może zostać zawarta również we wzorcu umowy oraz w umowie przedwstępnej. O ile kara umowna powstaje więc w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego, to wyrażona może zostać jednak jedynie w pieniądzu.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Czemu służy kara umowna?

Kara umowna pełni przede wszystkim funkcję kompensacyjną, będąc swego rodzaju surogatem odszkodowania. Ma ona na celu zabezpieczenie wierzyciela przed szkodą wynikła z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Pełni ona także funkcję prewencyjną, gdyż pomyślana została jako zabezpieczenie realnego wykonania zobowiązania. Ma przy tym motywować dłużnika do wywiązania się z zawartej umowy i stanowić gwarancję jej trwałości. Kara umowna posiada także charakter represyjny, zamieniając się w sankcję cywilnoprawną w przypadku, gdy dochodzi do niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika.

Zobacz: Zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy – kary umowne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaje kar umownych

Istnieją cztery następujące rodzaje kar umownych:

  • Kara umowna wyłączna - polega na tym, że w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania wierzyciel nie może domagać się od dłużnika zapłaty sumy wyższej niż wynosi przewidziana w umowie wysokość kary umownej.
  • Kara umowna alternatywna – polega na tym, że wierzyciel może domagać się albo zapłaty z tytułu kary umownej, albo z tytułu odszkodowania.
  • Kara umowna zaliczalna – polega na tym, że wierzyciel może domagać się zapłaty kary umownej oraz odszkodowania uzupełniającego do wysokości poniesionej w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania szkody.
  • Kara umowna kumulatywna – polega na tym, że wierzyciel może ubiegać się jednocześnie o zapłatę z tytułu kary umownej oraz z tytułu odszkodowania.

Zobacz: Kiedy można wpisać w koszty kary umowne, odszkodowania i odsetki?

Kiedy powstaje obowiązek zapłaty kary umownej?

Obowiązek zapłaty kary umownej powstaje w sytuacji, gdy dłużnik w sposób zawiniony nie wykonana lub nienależycie wykona zobowiązanie niezależnie od tego czy po stronie wierzyciela powstała przez to szkoda, czy też nie. Obowiązek ten nie powstanie w sytuacji, gdy do szkody po stronie wierzyciela dojdzie na skutek wydarzeń losowych, niezależnych od dłużnika (chyba, że umowa przewiduje w tym zakresie co innego). Ponadto należy zwrócić uwagę na art. 483. § 2. k.c., zgodnie z którym dłużnik nie może bez zgody wierzyciela zwolnić się z zobowiązania przez zapłatę kary umownej.

Sposoby ustalania wysokości kary umownej

Istnieją dwa sposoby ustalania kary umownej:

  • Ustalenie wysokości kary umownej poprzez wskazanie określonej kwoty pieniężnej.
  • Ustalenie wysokości kary umownej w procentowym stosunku do wartości przedmiotu świadczenia głównego.

Co do zasady kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody, chyba, że strony co innego postanowiły w tym zakresie w umowie (art. 484. § 1. k.c.).

Zobacz: Czy kara umowna może zmniejszyć podatek?

Zmniejszenie kary umownej

Zgodnie z art. 484. § 2. k.c. dłużnik może dochodzić zmniejszenia kary umownej w dwóch wypadkach:

  • W wypadku, gdy dłużnik w znacznej części wykonał zobowiązanie.
  • W wypadku, gdy kara umowna jest rażąco wygórowana.

Obowiązek udowodnienia zaistnienia którejś z tych dwóch (rozłącznych) przesłanek spoczywa na dłużniku. Należy również podkreślić, że zapłata z tytułu kary umownej przysługuje wierzycielowi bez względu na wysokość poniesionej szkody. Kara umowna będzie przysługiwała wierzycielowi także w przypadku, gdy nie poniósł on szkody z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Brak szkody po stronie wierzyciela może jednak zostać uznany za przesłankę zmniejszenia wysokości kary umownej.

Zobacz: Zawieszenie działalności – poradnik krok po kroku

Co powinna zawierać klauzula dotycząca kary umownej?

Klauzula dotycząca kary umownej musi zawierać następujące elementy:

  • Opis okoliczności w jakich dłużnik będzie zmuszony uiścić opłatę z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania (np. zwłoka w wykonaniu zobowiązania)
  • Ustalenie wysokości kary umownej

Może ona zawierać także inne zapisy, np. stanowiące o tym, że w przypadku, gdy kara umowna w ustalonej wysokości nie pokryje w pełni kwoty na jaką opiewa poniesiona przez wierzyciela szkoda, możliwe będzie ubieganie się przez wierzyciela o odszkodowanie w wysokości przenoszącej kwotę z tytułu kary umownej.

WZÓR KARY UMOWNEJ

Kary umowne

W sytuacji niedotrzymania określonego terminu dostawy przedmiotu umowy Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 1% wartości przedmiotu Umowy za każdy dzień zwłoki.

Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 30% wartości umowy, jeśli odstąpi on od realizacji niniejszej umowy.

Zamawiający ma prawo dochodzić odszkodowania przenoszącego karę umowną w przypadku, gdy ustalona wysokość kary umownej nie pokryje w pełni poniesionej przez niego szkody.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA