REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyczne przedłużenie umów najmu lokalu i zakaz wypowiadania umowy najmu lub wysokości czynszu – tarcza antykryzysowa

Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
Martyna Owsiak
Aplikantka radcowska
praca, spotkanie, umowa, pracownik/fot. Shutterstock
praca, spotkanie, umowa, pracownik/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W związku z epidemią COVID-19, do dnia 30 czerwca 2020 r. wynajmujący nie może wypowiedzieć umowy najmu ani wysokości czynszu. Ponadto, jeśli najemca złoży wynajmującemu stosowne oświadczenie, istniejąca umowa najmu, ewentualnie okres wypowiedzenia umowy lub okres wypowiedzenia czynszu najmu, automatycznie przedłuży się do dnia 30 czerwca 2020 r. Przedłużona umowa obowiązuje na dotychczasowych warunkach.

Takie rozwiązania wprowadzają art. 31s, 31t i 31u uchwalonej 31 marca 2020 r. „tarczy antykryzysowej”, czyli ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568). Z treści uzasadnienia projektu ustawy wynika, że celem regulacji jest wsparcie wszystkich najemców lokali.

REKLAMA

Przedłużenie umów najmu do 30 czerwca 2020 r. na podstawie oświadczenia najemcy

Umowa najmu zawarta przed dniem 31 marca 2020 r., której termin upłynąłby po tym dniu, ale przed dniem 30 czerwca 2020 r., może ulec automatycznemu przedłużeniu do dnia 30 czerwca 2020 r. na warunkach dotychczasowych z mocy jednostronnego oświadczenia najemcy. Dotyczy to umów najmu lokali mieszkalnych, jak i lokali o innym przeznaczeniu. Oświadczenie woli musi zostać złożone najpóźniej w ostatnim dniu obowiązywania umowy najmu.

Powyższe uprawnienie nie przysługuje najemcy:

  1. który był w zwłoce z zapłatą czynszu za co najmniej jeden okres rozliczeniowy, jeżeli łączna wartość tych zaległych należności przekroczyła kwotę̨ czynszu należnego za jeden miesiąc (jeżeli zwłoka ta miała miejsce w ciągu 6 miesięcy trwania umowy przed 31 marca 2020 r. albo trwała przez cały czas trwania umowy przed tym dniem, a także jeśli umowa trwała krócej niż 6 miesięcy przed 31 marca 2020 r.);
  2. jeżeli w czasie trwania umowy najmu lokalu najemca używał tego lokalu w sposób sprzeczny z tą umową lub niezgodnie z przeznaczeniem tego lokalu lub zaniedbywał obowiązki, dopuszczając do powstania w tym lokalu szkód;
  3. jeżeli w czasie obowiązywania umowy najmu lokalu najemca wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania ten lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody wynajmującego;
  4. lokalu mieszkalnego, któremu przysługuje tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego, chyba że najemca nie może z przyczyn od niego niezależnych używać́ tego lokalu.

Przedłużenie okresu wypowiedzenia umów najmu oraz wypowiedzianych wysokości czynszu najmu

REKLAMA

Na mocy „tarczy antykryzysowej”, samodzielne przedłużenie stosunku najmu do 30 czerwca 2020 r., przysługuje także tym najemcom, których umowa została wypowiedziana przed wejściem w życie „tarczy antykryzysowej”, czyli przed 31 marca 2020 r., o ile okres wypowiedzenia umowy jeszcze nie zdążył upłynąć do tego dnia. Podobną korzyść z tarczy odniosą ci najemcy, którym przed tą datą wypowiedziano wysokość czynszu najmu. Również, o ile termin wypowiedzenia nie upłynął do 31 marca 2020 r. Także w tym wypadku wydłużenie terminu, a co za tym idzie, przedłużenie w czasie trwania stosunku najmu lub czynszu sprzed jego wypowiedzenia, zależy od złożenia przez najemcę stosownego oświadczenia woli wynajmującemu.

Wsparcie dotyczy wyłącznie najemców lokali mieszkalnych, a oświadczenie woli o przedłużeniu terminu wypowiedzenia do dnia 30 czerwca 2020 r. najemca powinien złożyć najpóźniej w dniu, w którym upływa termin wypowiedzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedłużenie okresu wypowiedzenia na podstawie oświadczenia najemcy nie ma zastosowania do umowy najmu lokalu mieszkalnego wypowiedzianej lokatorowi, który:

  1. pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali;
  2. jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności;
  3. wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela;
  4. używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku, chyba że rodzaj koniecznej naprawy tego wymaga;
  5. posiada tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego, chyba że najemca nie może z przyczyn od niego niezależnych używać́ tego lokalu.

Zakaz wypowiedzenia umowy najmu lub wysokości czynszu

Zakaz ma stanowić dodatkową pomoc dla najemców w czasie epidemii. Od dnia 31 marca 2020 r. do dnia 30 czerwca 2020 r. wynajmujący nie może wypowiedzieć zawartej przed tym dniem umowy najmu. Nie może też wypowiedzieć samej wysokości czynszu. Rozwiązanie to nie jest zależne od składania przez niego jakiegokolwiek oświadczenia. Należy więc rozumieć, że co do zasady wszystkie zawarte do dnia 31 marca 2020 r. umowy najmu muszą trwać co najmniej do 30 czerwca 2020 r. Dopiero od 1 lipca 2020 r. wynajmujący będzie mógł wypowiedzieć umowę lub wysokość czynszu. Wprowadzony przepis, o ile dopuszcza to konkretna umowa najmu, nie blokuje możliwości wypowiadania umowy we wskazanym okresie przez samego najemcę.

Zakaz nie znajduje zastosowania, jeżeli najemca:

  1. pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali;
  2. wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela;
  3. używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku, chyba że rodzaj koniecznej naprawy tego wymaga;
  4. posiada tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego, chyba że najemca nie może z przyczyn od niego niezależnych używać́ tego lokalu.

Zakaz obowiązuje umowy najmu lokali mieszkalnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Z tym jednak zastrzeżeniem, że nie dotyczy on umowy najmu lokalu niemieszkalnego, jeżeli najemca naruszył postanowienia umowy najmu lub przepisów prawa dotyczących sposobu używania tego lokalu. Zakaz nie wiąże wynajmującego, który chce wypowiedzieć umowę z powodu konieczności rozbiórki lub remontu budynku, w którym znajduje się ten lokal.

Forma oświadczenia

Ustawodawca nie sprecyzował w jakiej formie powinno zostać złożone oświadczenie najemcy. W takim wypadku, zastosowanie znajdą tutaj przepisy Kodeksu cywilnego. Oświadczenie to, może więc zostać złożone w formie dowolnej, z zastrzeżeniem, że forma ta musi umożliwiać zapoznanie się przez wynajmującego z treścią oświadczenia.

[RAPORT] KORONAWIRUS - podatki, prawo pracy, biznes

Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Podsumowanie

Uchwalona „tarcza antykryzysowa” przewiduje istotne rozwiązania służące utrzymaniu umów najmu i ich zasadniczego dla najemcy elementu, czyli czynszu na niezmienionym poziomie. Jednocześnie najemcy przyznane zostały uprawnienia, które pozwalają mu na przedłużenie okresów wypowiedzenia, jeżeli sama umowa lub wysokość czynszu miałyby odpowiednio, zakończyć się lub zmienić w okresie do 30 czerwca 2020 r. Dodatkowo, najemca ma możliwość przedłużenia czasu trwania umowy najmu, jeżeli miał on upłynąć przed powyższym dniem.

Martyna Owsiak, Aplikant Radcowski

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA