REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa 2020, KRS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Jakie kary za brak dochowania terminu?

Znaczna większość spółek z ograniczoną odpowiedzialnością musi zatwierdzić i złożyć do KRS sprawozdanie finansowe w nieprzekraczalnym terminie do 15 lipca każdego roku licząc się z karami za niedochowanie tego terminu! 

Rejestracja spółki przez S24, czy w formie klasycznej?

Już od ponad dekady spółkę z o.o. można zarejestrować w Polsce przez Internet. 7 lat temu ta możliwość objęła spółkę jawną i komandytową, a niedawno również prostą spółkę akcyjną. Wszystko za sprawą systemu S24, który z definicji powinien umożliwić założenie i rejestrację spółki w 24 godziny, bez zbędnych formalności. Czy jednak taka forma jest lepsza od klasycznej? Jak wygląda procedura rejestracji? Jakie są zalety, a jakie wady systemu S24?

Zgłoszenie działalności w KRS a prawo do zaliczenia wydatków w kosztach

Zgłoszenie działalności gospodarczej w KRS a faktyczna działalność. Co z prawem do zaliczenia wydatków w kosztach?

Nie ma już Krajowego Rejestru Sądowego, jest e-KRS

Krajowy Rejestr Sądowy jest w pełni zinformatyzowanym postępowaniem. Jak można teraz złożyć wniosek?

REKLAMA

KRS - teraz już tylko elektronicznie

Od 1 lipca br. wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS są składane elektronicznie. To przełomowe ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy wszystkie sprawy związane z rejestrem załatwią szybko i wygodnie przez internet - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Uwaga przedsiębiorcy! Od lipca KRS tylko elektronicznie

Od lipca wpisy do KRS będą przyjmowane niemal tylko w formie online. Przedsiębiorcy muszą szykować się na małą cyfryzacyjną rewolucję, która jednak powinna ułatwić im życie. Czy tak się faktycznie stanie?

Jak zmienić dane firmy w KRS?

Jak poprawnie zgłosić do KRS zmianę danych? Jak złożyć wniosek? Ile to kosztuje? Czy można się odwołać?

Czy jako podatnicy będziemy płacić przedsiębiorcom odszkodowania z powodu składu KRS? [VIDEO]

Ponad 70 tys. spraw sądowych było rozstrzyganych w składach, które pozostają wątpliwe, ze względu na sposób powołania Krajowej Rady Sądownictwa. Tych spraw jest tak dużo, że być może Trybunał w Strasburgu zdecyduje się na wydanie tzw. wyroku pilotażowego.

REKLAMA

Pierwsze wezwania do składania akcji papierowych już 30 września 2020 r.

Z dniem 1 marca 2021 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którą akcje prywatnych spółek akcyjnych oraz komandytowo akcyjnych nie będą już mogły mieć formy dokumentu. Spółki wezwą akcjonariuszy pięciokrotnie do złożenia dokumentów akcji w spółce oraz udostępnią informację o wezwaniu na stronie internetowej spółki w miejscu wydzielonym na komunikację z akcjonariuszami. Termin pierwszego wezwania wyznaczono na dzień 30 września 2020 r.

Grupa spółek - nowe zasady w projekcie nowelizacji Kodeksu spółek handlowych

Projekt ustawy zmieniającej Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie nowych zasad w grupie spółek. Zmiany komentuje mec. Magdalena Jadczyszyn-Skitek, radca prawny w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Sprawozdanie z realizacji strategii podatkowej - szeroki zakres i wysokie kary

Najwięksi podatnicy będą mieli obowiązek sporządzenia i publikacji sprawozdania z realizacji strategii podatkowej. Wiktor Podsiadło z Kancelarii Chałas i Wpólnicy wskazuje, iż zakres sprawozdania jest dość szeroki. Za brak dostosowania się do nowego obowiązku będą groziły wysokie kary.

Nawet 1 milion złotych kary dla firm, które nie wpiszą się do CRBR. 13 lipca mija termin

To ostatni dzwonek, aby wpisać firmę do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Obowiązek zgłoszenia dotyczy spółek, które zostały wpisane do KRS przed dniem wejścia w życie przepisów o CRBR, tj. przed 13 października 2019 r.

13 lipca upływa termin zgłoszenia firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

Obowiązek zgłoszenia dotyczy spółek, które zostały wpisane do KRS przed dniem wejścia w życie przepisów o CRBR, tj. przed 13 października 2019 r.

Beneficjent rzeczywisty - 5 najczęstszych błędów

Pozostało już tylko 11 dni do ujawnienia beneficjenta rzeczywistego w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Na chwilę obecną wciąż wiele spółek nie spełniło jeszcze tego wymogu. W praktyce powstaje bowiem wiele wątpliwości interpretacyjnych, takich jak np. kwestia podmiotów zależnych spółek notowanych na giełdach papierów wartościowych czy też spółek Skarbu Państwa. Przedstawiamy 5 najczęściej popełnianych przez spółki błędów tym zakresie - w ocenie radcy prawnego Rafała Semczyszyn.

Tarcza Antykryzysowa 4.0 – przewodnik po zmianach

Od 27 maja 2020 r. Sejm pracuje nad tzw. tarczą antykryzysową 4.0. Chodzi o projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Oto najważniejsze zmiany prawne zawarte w kolejnym pakiecie antykryzysowym.

Elektroniczny KRS od 1 marca 2021 r. [PODCAST]

1 marca 2020 r. miały wejść w życie przepisy o elektronicznym Krajowym Rejestrze Sądowym. Tak się jednak nie stało. W 2020 roku wnioski o wpis do KRSu nadal będą składane w formie papierowej. Nie oznacza to jednak, że ustawodawca zrezygnował z informatyzacji postępowania rejestrowego. Ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw przesunął ją jedynie w czasie - równo o rok. Oznacza to, że elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy ma funkcjonować od 1 marca 2021 roku. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Wnioski do KRS tylko elektronicznie – jednak od 1 marca 2021 roku!

W związku z szybko zmieniającą się rzeczywistością prawną zmiany w ustawie z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (czyli KRS) wchodzą w życie nie od 1 marca 2020 r. – jak zakładano pierwotnie – a dopiero w 2021 r. Od tej daty wnioski do KRS będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej.

Jak wybrać podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy?

Zbliża się sezon walnych zgromadzeń sprawozdawczych, na których wiele spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych będzie chciało spełnić ustawowy wymóg wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy. Przypomnijmy, że należy tego dokonać do 30 czerwca 2020 r.

Elektroniczny KRS jednak od 1 marca 2021 r.

1 marca 2020 r. miał być początkiem Prostej Spółki Akcyjnej oraz elektronicznego KRSu, na który wiele osób czekało. Miał, ponieważ ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw przesunięto ten termin o rok. Elektroniczny KRS ma funkcjonować od 1 marca 2021 r.

Od 1 marca 2020 wnioski do KRS tylko elektronicznie!

Już od przyszłego miesiąca wchodzą w życie zmiany w ustawie z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (czyli KRS). Mają one istotne znaczenie dla przedsiębiorców, ponieważ od tej daty wnioski do KRS będą mogli składać wyłącznie w formie elektronicznej.

Mały ZUS PLUS 2020 - dla kogo, warunki, jak zgłosić

Mały ZUS PLUS zacznie obowiązywać dnia 1 lutego 2020 r. Kto skorzysta z niższych składek na ubezpieczenia społeczne? Jakie należy spełnić warunki? Jak zgłosić się do Małego ZUS PLUS?

Ważne zmiany prawne dla spółek w 2020 r. - kalendarium

W 2020 r. wejdzie w życie wiele zmian istotnych dla spółek. handlowych. Warto poznać kalendarium najważniejszych zmian oraz wiedzieć, w jaki sposób wpłyną one na działalność spółek.

Odpady w 2020 r. - BDO

Przestawiamy najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach od 2020 r.

Prowadzenie firmy w 2019 r. - podsumowanie i perspektywy w 2020 r.

Business Centre Club przedstawia podsumowanie badania ankietowego na temat prowadzenia firmy w 2019 r. oraz perspektyw dla biznesu w 2020 r. Z jakimi problemami przedsiębiorcy zmagali się w tym roku? Czym w pierwszej kolejności rząd powinien zająć się w nowym roku?

Lex Uber wyrówna szanse taksówkarzy od stycznia 2020 r.

Lux Uber czyli ustawa o transporcie drogowym, która wejdzie w życie w styczniu 2020 r., wyrówna szanse między taksówkarzami a innymi firmami przewozu osób. Taksówkarze będą korzystali z aplikacji mobilnej zamiast taksometru. Jakie jeszcze zmiany wprowadza nowa ustawa?

Uruchomienie i dostosowanie strony internetowej spółki akcyjnej i komandytowo-akcyjnej do końca 2019 r.

Od 1 stycznia 2020 r. każda spółka akcyjna oraz komandytowo-akcyjna (a od marca także prosta spółka akcyjna) winna posiadać swoją stronę internetową. Na uruchomienie i dostosowanie stron internetowych pozostał już tylko miesiąc.

Zakaz handlu w niedziele - zmiany w 2020 r.

W marcu 2018 r. wprowadzono zakaz handlu w niedziele. Wchodzi on w życie jednak stopniowo - w 2018 r. sklepy były otwarte w dwie niedziele w miesiącu, w 2019 r. w jedną. W 2020 r. handel w niedziele zostanie jeszcze bardziej ograniczony.

Niższe składki dla najmniejszych przedsiębiorców – Mały ZUS plus 2020

Rząd przyjął projekt Małego ZUS-u plus dla przedsiębiorców. Jakie będą warunki korzystania z preferencyjnych składek?

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych - obowiązki firm w 2020 r.

Centralny Rejestr Beneficjentów Bezpośrednich funkcjonuje od października 2019 r. Ma zapobiegać praniu brudnych pieniędzy oraz zmniejszyć ryzyko terroryzmu.

Działalność gospodarcza na Ukrainie - forma, planowane zmiany

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na Ukrainie, warto rozważyć, która z form jej prowadzenia będzie najbezpieczniejsza. Planowane zmiany w prawie ukraińskim mają ułatwić rejestrację zagranicznych podmiotów gospodarczych.

Prawo do błędu przez pierwszy rok działalności gospodarczej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców od 2020 r. [PODCAST]

1 stycznia 2020 r. wszedł w życie tzw. Pakiet Przyjazne Prawo. Zawiera on szereg regulacji ułatwiających mikro, małym i średnim przedsiębiorcom prowadzenie działalności. Wśród nich jest prawo do błędu. Zapraszamy do posłuchania podcastu o tym na czym będzie polegać to prawo oraz kto i na jakich zasadach będzie mógł z niego skorzystać.

Składanie sprawozdań finansowych do KRS do 15 lipca - tylko przez Internet

Do 15 lipca należy złożyć do KRS roczne sprawozdania finansowe. W tym roku robimy to tylko przez Internet. Jak złożyć takie sprawozdanie?

Wniosek do KRS - 6 przypadków w których wymagany będzie dodatkowy podpis

Wnioski do Krajowego Rejestru Sądowego to codzienność każdej spółki kapitałowej w Polsce. KRS daje możliwość uzyskania informacji o każdym przedsiębiorcy podlegającemu obowiązkowi wpisu do tego rejestru. Do właściwego wydziału KRS składa się zarówno wniosek o rejestrację podmiotu jak i wnioski o zmianę danych. Na pozór podpisanie takich dokumentów wydaje się proste, ale w praktyce przysparza wiele problemów.

Sprawozdanie finansowe już tylko w wersji elektronicznej w 2019 r.

Od 1 października 2018 r. przedsiębiorcy są zobowiązani do sporządzania rocznego sprawozdania finansowego w formie elektronicznej, opatrzonego e-podpisem osoby upoważnionej. Tym samym nie jest już możliwe przesłanie do KRS skanu sprawozdania przygotowanego w formie papierowej.

Wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym 2019

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) jest rejestrem jawnym. Stanowi on źródło informacji o podmiotach funkcjonujących w obrocie gospodarczym. Kto podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego?

Rezygnacja ostatniego członka zarządu po zmianach w KRS od 2019 r.

Zarząd spółki jest organem jedno lub wieloosobowym, który prowadzi sprawy spółki, a także reprezentuje ją na zewnątrz. Niedługo aby złożyć rezygnację z pełnienia funkcji przez ostatniego członka zarządu, trzeba będzie zwołać zgromadzenie wspólników - taką zmianę w Kodeksie spółek handlowych ma wprowadzić tzw. pakiet Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Jak zarejestrować spółkę z.o.o w 2018 r.

Jak dokonać rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Krajowym Rejestrze Sądowym? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje.

Rejestracja spółki komandytowej w 2018 r.

Spółka komandytowa podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców w KRS. Jak to zrobić?

Jak utworzyć spółkę jawną?

Przedstawiamy co musi zawierać umowa spółki jawnej oraz jak zgłosić spółkę do rejestru.

Obowiązki adresowe – nowe regulacje od 15 marca 2018 r.

15 marca 2018 r. weszła w życie ustawa z 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o KRS oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza szereg regulacji, które jak czytamy w jej uzasadnieniu, mają wzmocnić pewność i bezpieczeństwo obrotu, uprościć dokonywanie tzw. wpisów ewidencyjnych do rejestru przedsiębiorców oraz wprowadzić zmiany związane z wykorzystaniem nowych technologii informatycznych. Ustawa wprowadza również zmiany proceduralne i porządkowe.

Nowelizacja ustawy o KRS 2018 – możliwość ukarania wspólników za braki w organach spółki

Z dniem 15 marca 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 26 stycznia 2018 roku o zmianie ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 398. Jedną ze zmian, jaką wprowadziła powyższa ustawa, jest przyznanie sądowi rejestrowemu uprawnienia do wszczęcia postępowania przymuszającego względem podmiotów (wspólnicy spółek), którzy odpowiadają za powołanie organów upoważnionych do reprezentowania wspólników spółek, w przypadku gdy organy te nie zostały powołane lub zachodzą w składach tych organów braki.

Jak uzyskać informacje z KRS?

W Krajowym Rejestrze Sądowym znajduje się wiele istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców informacji. Jeśli potrzebujemy aktualnego odpisu, zaświadczenia lub wyciągu możemy go uzyskać w urzędzie, w sądzie lub przez Internet.

Elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy - wygodny i szybki

Sejm uchwalił przepisy, które umożliwią załatwienie niemal wszystkich spraw związanych z KRS przez Internet. Ma to być szybkie, wygodne a tym samym ułatwić prowadzenie działalności przedsiębiorcom.

Wpis w KRS w 2018 r.

Krajowy Rejestr Sądowy jest rejestrem jawnym, stanowiącym cenne źródło informacji na temat podmiotów funkcjonujących w obrocie gospodarczym. Kto podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego?

Opłaty za wpis do KRS w 2018 r.

Rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym to obowiązek wielu przedsiębiorców. Ile wynosi opłata za wpis w 2018 r.?

Elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy od 2020 r.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił projekt zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym, wprowadzający ułatwienia dla przedsiębiorców. Zmiany zakładają, że przedsiębiorca niemal wszystkie sprawy związane z Krajowym Rejestrem Sądowym załatwi przez Internet.

Zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w KRS przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Co się zmieni?

Wnioski do KRS i sprawozdania finansowe przez Internet

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o KRS. Przewiduje ona ułatwienia dla przedsiębiorców - przede wszystkim możliwość składania wniosków do KRS i sprawozdań finansowych przez internet.

Ile trwa rejestracja spółki w 2017 r.?

Z badań Instytutu Badawczego ABR SESTA wynika, że rejestracja spółki w Polsce trwa coraz dłużej. W blisko połowie sądów na wpis trzeba czekać miesiąc i dłużej. Najszybciej idzie w Kielcach, Szczecinie i Toruniu

Prokura łączna niewłaściwa od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. przedsiębiorcy mogą udzielać prokury łącznej niewłaściwej. Taką możliwość wprowadziła ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.

REKLAMA