REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura, Podwyższenie wieku emerytalnego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w emeryturach częściowych

We wtorek senacka komisja ustawodawcza zajmie się projektem zmian dotyczącym emerytur częściowych. Zmiany mają na celu realizację majowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował stały charakter wprowadzonego sposobu przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Rozpoczęła się kampania informacyjna o systemie emerytalnym

17 marca 2014 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Finansów rozpoczęło kampanię informacyjno – edukacyjną związaną z systemem emerytalnym.

ZUS wypłaci zawieszone emerytury

19 lutego 2014 r. wejdą w życie przepisy dotyczące wypłat zawieszonych emerytur w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Wypłata zawieszonej emerytury nastąpi jedynie na wniosek.

Emerytury 2014 – jakie nastąpią zmiany?

Od 1 lutego 2014 r. obowiązują zmiany wprowadzone w niektórych ustawach w związku z zasadami wypłaty emerytur ze środków gromadzonych w OFE. Nastąpi stopniowe przekazywanie całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS. Jakie jeszcze nastąpią zmiany w 2014 r.?

REKLAMA

Wiek emerytalny w Polsce – emerytury 2014

Od 2013 r. rozpoczęło się stopniowe podwyższanie granicy wieku emerytalnego. Docelowo ma wynosić 67 lat i zostać zrównany zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jak mają przebiegać stopniowe zmiany w systemie? Kto osiągnie wiek emerytalny w 2014 r.?

Jak zwolnić pracownika? – poradnik krok po kroku

Zwolnienie pracownika wymaga spełnienia szeregu formalności. W poradniku przedstawiamy jak krok po kroku wypowiedzieć umowę o pracę.

Reforma emerytalna przyjęta – od 2013 wydłuży się wiek emerytalny

Sejm uchwalił reformę emerytalną. Oznacza to, że od 2013 roku stopniowo będzie wydłużał się wiek emerytalny. Polacy będą pracować dłużej.

Coaching dla emerytów

Ludzie żyją coraz dłużej, w wyniku czego rządy państw europejskich i Ameryki Północnej decydują się na przesunięcie w górę wieku przechodzenia obywateli ich krajów na emeryturę. Niemniej jednak, średnia ilość lat spędzanych na emeryturze się zwiększa. Zmienia się przy tym sposób spędzania tego czasu.

REKLAMA

Emerytury w Europie

Emeryci i renciści (nie mylić z rentierami!) stanowią dziś prawie 25% ludności UE. Liczba osób dla których emerytury i renty stanowią główne źródło dochodu rośnie szybciej niż liczba ludności czynnej zawodowo. Europa starzeje się, gdyż ludzie żyją coraz dłużej i mają mniej dzieci. Już od przyszłego roku liczba pracujących w UE zacznie spadać i (o ile nic się nie zmieni) w 2060 r. na każdego obywatela UE powyżej 65 roku życia będą przypadały już tylko dwie osoby w wieku produkcyjnym.

Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. - kto kiedy przejdzie na emeryturę

W chwili obecnej większość osób osiąga wiek emerytalny z upływem 60 lat życia (kobiety) i 65 lat życia (mężczyźni) – jest to tzw. powszechny wiek emerytalny. Zgodnie z ustawą z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw nastąpi wydłużenie powszechnego wieku emerytalnego – docelowo do 67 lat (zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Wydłużanie ma się rozpocząć w 2013 roku. Zobaczmy jak ma się to odbyć.

Ile pieniędzy będziesz mieć na starość dzięki oszczędzaniu?

Jeżeli Donald Tusk podniesie wiek emerytalny do 67 roku życia, Polacy będą mogli zapewnić sobie wcześniejszą emeryturę, chyba że zrezygnują z systematycznego oszczędzania. Eksperci policzyli, że oszczędzając miesięcznie 180 zł, po 30 latach moglibyśmy wypłacać sobie 1000 zł miesięcznie. Żeby przejść na emeryturę w wieku 57 lat, trzeba będzie oszczędzać taką kwotę od 27 roku życia.

Emerytura w niższym wieku emerytalnym a wcześniejsza emerytura

Pojęciami emerytury w niższym wieku emerytalnym oraz wcześniejszej emerytury zamiennie posługują się dziennikarze, politycy a nawet prawnicy, mimo że są to odrębne rodzaje świadczeń, o odrębnej konstrukcji prawnej.

Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę?

Dzięki oszczędzaniu na emeryturę możemy zapewnić sobie godziwą przyszłość. Nie warto być na bakier z oszczędzaniem, ponieważ przyszli emeryci prawdopodobnie otrzymają emeryturę w wysokości 55 – 40% swojej ostatniej pensji. Istnieją różne sposoby gromadzenia środków pieniężnych, które pozwalają zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych.

REKLAMA