REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wakacje, Import

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Więcej oszczędzania i zwracania uwagi na ceny. Jaki był sezon wakacyjny na Pomorzu Zachodnim?

Wstępne podsumowania sezonu wakacyjnego przez przedsiębiorców Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie pozwalają wysnuć tezę, że to nie były ani najlepsze, ani najgorsze wakacje dla branży. 

Ile Polacy wydali w wakacje? Wyniki badań

W tym roku Polacy na wakacje wyjeżdżali z własnych oszczędności. Na rozrywkę wydawali średnio 200 – 300 złotych. Urlop kosztował najczęściej 2 000 złotych na osobę.

Jak płacimy na zagranicznych wakacjach? Porady dla bezpieczeństwa

Jak na zagranicznych wyjazdach płacili Polacy, którzy urlop spędzili poza krajem? Jak zadbać o swoje finansowe bezpieczeństwo?

Gdzie spędzamy długi weekend sierpniowy? Jakie miasta oblegane?

Długi weekend sierpniowy powoduje ponadprzeciętne oblężenie polskich hoteli. Jakie miejsca są najpopularniejsze?

REKLAMA

Jak tego lata podróżują Polacy? Wakacyjne podsumowanie lipca

Za nami pierwszy miesiąc tegorocznych wakacji. Jak tego lata podróżują Polacy? Które kierunki i miasta cieszą się największą popularnością? 

Czy budka z lodami to firma? Co warto wiedzieć o działalności sezonowej?

Działalność sezonowa to specyficzna forma działalności gospodarczej, która prowadzona jest przez ograniczony czas w roku, np. przez wakacje. Sezonowi przedsiębiorcy dostosowują się do preferencji i zachowań klientów, wykorzystując tym samym okazję na dodatkowy zarobek. Ekspertka tłumaczy, z jakimi konsekwencjami podatkowymi wiąże się działalność sezonowa oraz wyjaśnia, czy prowadząc ją, trzeba otwierać działalność gospodarczą.

Jak wybrać ubezpieczenie na wakacyjną podróż?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego jest ważny dla każdego podróżnika lub wczasowicza. Dobrze wybrana oferta pozwala czuć się bezpiecznie w podróży i w pełni cieszyć się wakacyjnym wyjazdem. 

Inflacja nie pozbawi Polaków wyjazdu na urlop. Kto planuje spędzić wakacje za granicą?

Wakacje a inflacja. W tym roku na wakacje może wyjechać ponad 60 proc. Polaków, czyli więcej niż w poprzednim roku. Ile rodacy planują przeznaczyć na ten cel? Dokąd się wybiorą?

REKLAMA

Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych do połowy września

Komisja Europejska przedłużyła do połowy września unijny zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - przekazało PAP źródło unijne. Wszedł on w życie 2 maja 2023 r. i zastąpił jednostronne decyzje o zakazie importu wprowadzone przez państwa graniczące z Ukrainą, w tym Polskę.

Inflacja nie powstrzymuje Polaków przed podróżowaniem. Szukają ofert, ale niekoniecznie najtańszych

Inflacja dotyka także branżę turystyczną – w ubiegłym roku odnotowano wzrost cen paliwa lotniczego, w wielu krajach rosły też koszty żywności i noclegów, co przełożyło się na wyższe ceny wycieczek, biletów lotniczych i rezerwacji. I choć to może wpływać na częstotliwość wyjazdów, nie oznacza to, że Polacy rezygnują z wypoczynku za granicą czy wybierają wyłącznie najtańsze oferty. – Polacy wolą wydawać pieniądze na podróże, które dają wspomnienia, niż na rzeczy, które zostają z nami na krótszy czas – mówi Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy eSky.pl.

Eksport i import. Głównym partnerem handlowym Polski pozostają Niemcy

Dane GUS o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń – listopad 2022 roku pokazują, że głównym partnerem handlowym Polski są nadal Niemcy.

Ceny zbóż - grudzień 2022 r. - prognozy i kontrakty na 2023 rok. Zastój w handlu ziarnem zbóż

W handlu ziarnem zbóż panuje zastój, który nie wynika jedynie ze zbliżającego się okresu świątecznego, ale przede wszystkim z wyraźnie ograniczonego popytu na ziarno - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Ubezpieczenia drożeją z powodu niepewności na rynkach

Wzrost popytu na ubezpieczenie transakcji eksportowych wskutek pogarszających się warunków rynkowych oraz wzrost odszkodowań prowadzi do wzrostu kosztów ubezpieczenia

PIE: co piąte miejsce pracy w Polsce zależy od popytu tworzonego w UE

Co piąte miejsce pracy w Polsce zależy od popytu tworzonego w państwach UE – wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według ekspertów wzrost gospodarczy bez naszego udziału w jednolitym rynku UE wyniósłby niespełna 40 proc., co oznacza że Polska byłaby dziś na poziomie z 2014 r.

Wzrost wartości polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych

Prawie 26 mld euro wyniosły wpływy z eksportu polskich produktów rolno-spożywczych w okresie 7 miesięcy br., były one o ponad 25 proc. wyższe niż przed rokiem.

Wakacje 2022 - krótsze pobyty i z własnym wyżywieniem. Jak oszczędzić na wakacjach?

Jak oszczędzić na wakacjach? Wyjeżdżamy równie często, co w zeszłym roku, ale na krócej. Oszczędzamy też na wyżywieniu, stąd na przykład wiele pytań do właścicieli obiektów o wyposażenie pokojów czy apartamentów w sprzęt kuchenny – wynika z danych platformy Noclegi.pl zebranych na półmetku wakacji. Za wcześnie na ostateczne wnioski dotyczące sezonu, bo decyzję o wyjeździe zostawiamy na ostatnią chwilę, więc sierpień wciąż jest dla nas zagadką – mówią eksperci.

Firma w czasie urlopu przedsiębiorcy

Wakacje to czas upragnionych urlopów, wspólnych rodzinnych wakacji i przerwy od pracy. Jednak wielu przedsiębiorców nie decyduje się na urlop. Nie przysługuje im ustawowy urlop jak podczas pracy na etat. Powstaje ryzyko zaniedbania firmy podczas odpoczynku i strach przed pozostawieniem jej w nie swoich rękach. W jaki sposób tego uniknąć?

Zakłócenia łańcuchów dostaw. Importerzy szukają nowych możliwości transportu

Globalne łańcuchy dostaw nadal są zakłócane przez COVID-19, a sytuację dodatkowo pogorszył wybuch wojny w Ukrainie. W efekcie średnie opóźnienie statków na całym świecie wciąż wynosi około tygodnia, a problemy dotkliwie odczuwają zwłaszcza małe i średnie firmy oraz przedsiębiorstwa pracujące w modelu just in time, które utrzymują minimalny poziom zapasów magazynowych. Sytuacja transportowa uderza też w konsumentów, bo wysokie stawki frachtu wpłynęły na podwyżki cen i wydłużył się czas dostaw gotowych produktów do sklepów. Na dodatek ten czas wkrótce może być jeszcze dłuższy.

W długiej perspektywie zboże nie będzie tanie. Perspektywa tranzytu ukraińskiego zboża z użyciem polskich portów

Rolnicy dysponujący magazynami, powinni je wykorzystać do przetrzymywania zboża; w kilkudniowej perspektywie ceny mogą spaść, jednak w dłuższym czasie na pewno nie będzie tanie - powiedział w czwartek Studiu PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

GUS: Eksport i import w górę

GUS zaprezentował dane o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń - marzec 2022.

NBP: w marcu 2022 r. saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 14,2 mld zł

Ze wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za marzec 2022 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 14,2 mld zł – podał NBP w piątkowym komunikacie. W analogicznym miesiącu 2021 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 0,6 mld zł.

Wojna zmieniła warunki prowadzenia biznesu przez ukraińskich przedsiębiorców i ich kontrahentów

W ubiegłym roku Polska stała się drugim największym partnerem gospodarczym Ukrainy. Agresja Rosji na ten kraj położyła kres wypracowanym procedurom współpracy i wstrzymała możliwość otrzymywania przez polskie firmy współpracujące z ukraińskimi przedsiębiorstwami wynagrodzenia za dostawy i usługi. Zablokowano główne szlaki handlowe przez porty czarnomorskie. 80 proc. ukraińskich firm zostało dotkniętych skutkami wojny.

Polska gospodarka zaczyna odczuwać skutki wojny na Ukrainie

Zaprezentowane przez Narodowy Bank Polski statystyki bilansu płatniczego w lutym 2022 odzwierciedlają już pierwsze perturbacje w gospodarce spowodowane napaścią Rosji na Ukrainę. Widać pewne obniżenie poziomu eksportu, ale również zwiększenie kwot płaconych za towary importowane - w skutek postępującego wzrostu cen surowców.

GUS: eksport i import w styczniu 2022 roku

Według najnowszych danych opublikowanych przez GUS polski eksport i import odnotował wzrost, w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wśród głównych partnerów handlowych Polski nie odnotowano spadku.

Import odpadów objęty systemem SENT od 1 lutego 2022 r.

Import odpadów. Od 1 lutego 2022 r. wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte systemem SENT - poinformowali na konferencji prasowej 18 listopada 2021 r. Magdalena Rzeczkowska - szefowa KAS , Jacek Ozdoba - wiceminister klimatu i środowiska oraz Michał Mistrzak - p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Eksport i import nadal rosną. TEP o gospodarce

W pierwszych ośmiu miesiącach 2021 roku rosły obroty towarowe polskiego handlu zagranicznego, tak było zarówno w eksporcie, jak i imporcie. Utrzymywało się dodatnie saldo obrotów, a struktura geograficzna i towarowa obrotów były stabilne. Dominującymi partnerami polskich eksporterów i importerów byli nadal odbiorcy i dostawcy z rynku niemieckiego. Obroty koncentrowały się na rynkach dziesięciu odbiorców i dostawców. Spadają obroty z Wielką Brytanią. Struktura towarowa obrotów handlowych Polski jest taka jak charakterystyczna dla kraju uprzemysłowionego, jednakże niewielki jest udział towarów o wysokim stopniu zaawansowania technicznego. Wyzwaniem dla eksporterów będzie poprawa struktury towarowej eksportu w kierunku towarów o wyższej zawartości nowoczesnej myśli technologicznej.

Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

Monika Pawelczak: Pracownik ma prawo do bycia offline na wakacjach [WYWIAD]

Jak zaplanować obowiązki zawodowe, by móc spokojnie wypoczywać? Co z prawem do bycia offline na wakacjach? Jak wygląda work-life balance w dobie home office? Co zrobić po powrocie do pracy, by nie utracić w ciągu kilku dni energii i zapału, którą mamy dzięki urlopowi?

600 mln zł otrzymali przedsiębiorcy z bonów turystycznych

MRPiT poinformowało, że do przedsiębiorców trafiło ponad 600 mln zł z bonów turystycznych. Kto może skorzystać z bonu turystycznego?

Czy przedsiębiorcy podnoszą ceny w nadmorskich kurortach?

Brutalna prawda jest taka, że wszystko drożeje, a obecnie uwaga turystów, za którą bardzo często idzie hejt, skierowana jest w stronę przedsiębiorców. Nie ma na to naszej zgody – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Zagraniczny wyjazd - zasady, limity, kary

To, co możemy przewozić przez granicę UE i w jakich ilościach jest ściśle uregulowane. Sprawdź co, i w jakiej ilości możesz przewozić przez granicę, żeby nie narazić się na przykre niespodzianki.

Wakacje 2021. Czy hotele z limitami osób odrobią straty?

Wbrew oczekiwaniom branży i klientów, hotele nie zostaną na wakacje całkowicie uwolnione od restrykcji wynikających z walki z koronawirusem. Na początek sezonu urlopowego i tuż po zakończeniu roku szkolnego, od 26 czerwca, mogą oferować 75 proc. dostępnych miejsc.

Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

Jacek Bisiński (Google): Agroturystyka wysoko w wyszukiwarkach [PODCAST]

Jak podaje Google, w ostatnim miesiącu 7 na 10 wyszukiwań związanych z podróżami dotyczyło miejsc w Polsce, a 31% było związanych z zagranicą. Jakie kierunki najczęściej wpisujemy do wyszukiwarki? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Magdalena Cedro: Czy UE zdąży wprowadzić paszporty szczepionkowe do wakacji? [PODCAST]

Paszport szczepionkowy ma ułatwić podróżowanie wewnątrz Wspólnoty – tak zakłada UE. Zgodnie z tym paszporty miały by obowiązywać już w wakacje. Czy tak się stanie? Zapraszamy do słuchania podcastu.

Białoruś: czasowy zakaz importu i sprzedaży dla Škody i Nivea

Zgodnie z Uchwałą Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2021 r. Nr 240, rząd Białorusi zakazał importu szeregu towarów. Władze tłumaczą to „nieprzyjaznymi działaniami wobec narodu białoruskiego”.

Pracowakacje - czy będą uregulowane?

Pracowakacje: 3/4 polskich pracowników chciałoby korzystać z tzw. workation, czyli łączyć pracę z wakacjami, jednak praca poza biurem nie jest w Polsce w pełni uregulowana.

Bon turystyczny coraz chętniej realizowany

Do tej pory zgłosiło się ponad 15,3 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 668 tys. bonów o łącznej wartości ponad 572 mln zł.

Polak na urlopie ciągle w pracy

Rozpoczyna się sezon urlopowy i choć z urlopów korzystamy chętnie, to jednak część z nas wciąż myślami pozostaje w pracy. Aż 59% Polaków deklaruje, że jest w ciągłym kontakcie ze wszystkimi pracownikami lub przełożonym.

Prowadzisz agroturystykę? Sprawdź, czy możesz realizować bon turystyczny

Bon na wakacje będzie w formie cyfrowego kodu na kwotę 500 złotych. Będzie nim można zapłacić za pobyt w hotelu lub udział w imprezie turystycznej.

Bon turystyczny. Sprawdź, czy dostaniesz 500+ na wakacje

Bon w wysokości 500 zł ma przysługiwać na każde dziecko, które dostaje świadczenie 500+ lub dodatek wychowawczy. Kto może skorzystać z bonu, gdzie złożyć wniosek i kiedy zostaną wypłacone pieniądze?

Mniejsze zainteresowanie koloniami i obozami. Czy COVID-19 pogrąży branżę turystyczną?

Obawa przed koronawirusem i problemy finansowe sprawiają, że rodzice masowo rezygnują z wysyłania dzieci na kolonie i obozy. Ze zorganizowanego wypoczynku w tym roku skorzysta dużo mniej dzieci.

500+ na wakacje. Jest konkretna data od kiedy rusza bon turystyczny

500 plus na wakacje dostanie każde dziecko niezależnie od dochodów rodziców. Dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł otrzymają dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Podano datę, od kiedy świadczenie zacznie obowiązywać.

Bon turystyczny. Kiedy 500+ na wakacje?

Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, który ma na celu wsparcie finansowe zarówno polskich rodzin jak i branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. 500 plus na wakacje dostanie każde dziecko niezależnie od dochodów rodziców. Dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł otrzymają dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Mniejsze budżety na urlopy i zmiana wakacyjnych planów

Koronawirus,,zamknięte granice i problemy branży turystycznej pokrzyżowały wakacyjne plany. Ponad 65% Polaków zagląda do portfela i rezygnuje z wakacji.

Epidemia koronawirusa 2019-nCoV - wpływ na gospodarkę

Opublikowane już oficjalne wartości indeksów PMI za styczeń 2020 nie odzwierciedlają jeszcze skali obaw gospodarczych związanych z trwającą w Chinach epidemią koronawirusa 2019-nCoV. Ekonomiści z Euler Hermes uważają jednak, że jej wpływ na chińską gospodarkę i resztę świata będzie dość znaczący. Osłabienie wzrostu chińskiego PKB może wynieść około 1 punktu procentowego r/r i wystąpić głównie w 1. kwartale 2020 roku. Przedłużająca się przerwa w aktywności Chin może skutkować zakłóceniami w zakresie niektórych łańcuchów dostaw, takich jak łańcuchy w branżach wyrobów chemicznych, sprzętu transportowego, tekstyliów i elektroniki. Pięć największych gospodarek, które potencjalnie mogą ucierpieć z powodu takich zakłóceń, to Tajwan, Korea Południowa, Holandia, Węgry i Indonezja.

Jak w JPK_VAT zapisywać import towarów

Dokonaliśmy pierwszy raz importu towarów. Jak prawidłowo zapisać tę transakcję w JPK_VAT. Czy należy podawać dane sprzedawcy?

Import towarów - jak rozliczać VAT od towarów sprowadzanych spoza UE

Import jest rozumiany jako przywóz towarów spoza UE. Nie zawsze oznacza to dla polskiego podatnika obowiązek rozliczenia w kraju VAT od importu. Importer może być zobowiązany do rozliczania VAT od WNT. Także sposób rozliczenia VAT od importu nie jest jednolity. Podatnik może wybrać korzystniejsze rozliczenie w deklaracji. Warto to rozważyć.

Jak rozliczać import usług - wybrane problemy

W rzeczywistości definicja importu usług oraz warunki, które muszą zostać spełnione, aby nabycie zagranicznej usługi podlegało rozliczeniu przez polskiego usługobiorcę, są nieco bardziej złożone, niż by się wydawało. Podatnicy nadal mają problemy z prawidłowym określeniem daty powstania obowiązku podatkowego czy korygowaniem importu usług.

Warmia i Mazury - pomysły na wakacje

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim ruszają imprezy okolicznościowe w różnych częściach Polski. Województwo warmińsko-mazurskie co roku oferuje bardzo bogaty kalendarz imprez, który przyciąga nie tylko turystów, ale także inwestorów.

REKLAMA