REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa spółki, Umowy o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowy spółek kapitałowych - zasady opodatkowania PCC

Umowy spółek, jak i dokonywane w nich zmiany rodzą istotne konsekwencje w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Przedsiębiorcy decydujący się na podwyższenie kapitału zakładowego albo inne zmiany wpływające na kapitał zakładowy powinni liczyć się z koniecznością zapłaty podatku PCC.

Jak zawrzeć umowę spółki z o.o. - obowiązkowe elementy umowy

Umowa spółki z o.o. jest skuteczna, jeżeli zawiera co najmniej obowiązkowe elementy wymagane dla takiej umowy. Brak któregokolwiek z tych elementów będzie skutkować odmową wpisu spółki do rejestru. W artykule przedstawiamy, jakie obligatoryjne zapisy powinny się znaleźć w umowie założycielskiej spółki z o.o.

Wakat w radzie nadzorczej

Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki kapitałowej we wszystkich dziedzinach jej działalności, a dokładna liczba jej członków jest określona generalnie w Kodeksie Spółek Handlowych, a precyzyjnie w umowie lub statucie. Jak jednak postąpić w przypadku wystąpienia wakatu aby nie doprowadzić do paraliżu omawianego organu?

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z.o.o bez zmiany umowy spółki

Jednym z najczęściej wykorzystywanych w praktyce sposobów dofinansowania spółki jest podwyższenie kapitału zakładowego. Jakie warunki należy spełnić, aby podwyższyć kapitał zakładowy bez zmiany umowy spółki?

REKLAMA

Jak utworzyć spółkę jawną?

Przedstawiamy co musi zawierać umowa spółki jawnej oraz jak zgłosić spółkę do rejestru.

Czynności spółki bez wymaganej uchwały przewidzianej umową spółki

Czynności spółki bez wymaganej uchwały przewidzianej umową spółki w kontekście postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 17 kwietnia 2015 r., sygn. akt I CSK 289/14.

Komu członek zarządu spółki kapitałowej składa rezygnację z pełnionej funkcji – uchwała SN

Oświadczenie woli o rezygnacji z pełnionej funkcji członek zarządu spółki kapitałowej powinien złożyć innemu członkowi zarządu lub prokurentowi. Uchwała Sądu Najwyższego w sposób jednoznaczny wskazuje, kiedy kończy się kadencja członka zarządu i jego prawo do występowania w imieniu spółki. Należy zaznaczyć, że określenie końca kadencji członka zarządu jest niezmiernie istotne dla określenia zakresu jego odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Tym samym podjęta uchwała ma duże znaczenie dla praktyki funkcjonowania spółek – uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 31 marca 2016 r., sygn. akt III CZP 89/15.

Małoletni wspólnikiem spółki cywilnej

Spółkę cywilną stanowi umowa zawarta między wspólnikami w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie. Czy wobec tego osoba małoletnia, posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych może zostać wspólnikiem spółki cywilnej?

REKLAMA

Forma i moment zawarcia umowy spółki z o.o. w trybie „S24”

Kodeks spółek handlowych dopuszcza zawarcie umowy spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca znajdującego się w systemie teleinformatycznym. Procedura elektroniczna jest znacznie łatwiejsza niż tradycyjna. Forma umowy odbiega od tradycyjnej – aktu notarialnego i zostaje zawarta po wprowadzeniu wszystkich koniecznych danych wraz z podpisem elektronicznym.

Wzorzec umowy spółki z o.o. zakładanej w trybie S24

Osoby decydujące się na założenie spółki z o.o. w trybie S24 za pomocą systemu teleinformatycznego korzystają z gotowego wzorca umowy, dostępnego w tym systemie. Jakie rodzaje postanowień zawiera wzorzec? Jak prawidłowo go wypełnić?

Zmiana umowy spółki jawnej

Według Głównego Urzędu Statystycznego spółka jawna stanowi jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a pośród spółek handlowych plasuje się na drugiej pozycji, ustępując miejsca jedynie spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z koniecznością dostosowywania przedsiębiorstwa do ciągle zmieniającej się rzeczywistości, niejednokrotnie niezbędna okazuje się zmiana umowy spółki jawnej, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób takich zmian dokonać.

Zmiana umowy spółki z o.o.

W toku prowadzonej działalności spółki z o.o. może wystąpić konieczność zmiany jej umowy. Wówczas konieczne jest podjęcie uchwały wspólników, która powinna zapaść większością dwóch trzecich głosów. Umowa spółki może jednak przewidywać surowsze warunki. Czy wspólnicy mogą podejmować uchwały w tym zakresie przez pełnomocników?

Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Przymusowego umorzenia udziałów dokonuje się bez zgody wspólnika. Jego istotą jest pozbawienie wspólnika praw udziałowych w spółce z o.o., co wiąże się z utratą praw i obowiązków majątkowych jakie przysługują wspólnikom. Umorzenie jest dopuszczalne jedynie, gdy umowa spółki tak stanowi i wymaga uchwały zgromadzenia wspólników.

Prawidłowa nazwa spółki cywilnej

Spółka cywilna stanowi umowę zawartą między wspólnikami i nie posiada osobowości prawnej. Przepisy prawa nie regulują kwestii związanej z nazwą spółki. Zgodnie jednak z orzecznictwem – nazwa spółki nie musi zawierać imion i nazwisk jej wspólników, a sami wspólnicy mogą wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie opinii na temat nazwy ich spółki.

Kadencja a mandat członka zarządu

Czas na jaki powoływany jest członek zarządu i okres jego faktycznego pełnienia funkcji, to bardzo ważne kwestie, o których trzeba pamiętać zarówno przy związywaniu nowej spółki, jak i dokonywaniu zmian w umowie spółki już istniejącej.

Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce

Członek zarządu, zgodnie z art. 201 par 4 k.s.h. jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej . Wynikiem powołania jest nawiązanie stosunku organizacyjnego, który nie musi być jedynym stosunkiem, jaki wiąże członka zarządu i spółkę.

Jak napisać aneks do umowy?

Zawierając umowy często po jakimś czasie, czy to po stronie nas samych czy po drugiej stronie, zachodzą potrzeby zmiany dotychczasowej umowy. Umowę taką można zmieniać zawierając do niej aneks. Jak napisać aneks do umowy?

Jaki jest termin zawarcia umowy przyrzeczonej?

Umowa przedwstępna pełni funkcję umowy gwarancyjnej, która zapewnia o dojściu do skutku umowy przyrzeczonej po spełnieniu określonych warunków. Wymóg wskazania terminu zawarcia umowy przyrzeczonej nie jest zawarty wprost w przepisach prawa. Jaki jest cel wyznaczenia terminu? Jakie są tego skutki?

Spółka partnerska- kto może być partnerem?

Spółka partnerska w stosunku do innych spółek osobowych charakteryzuje się pewnymi odmiennościami. Podstawową różnicą są wymagania co do wspólników spółki. W spółce partnerskiej partnerami mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód.

Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki to szczególnego rodzaju zmiana statutu spółki. Jak jej dokonać?

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową

Spółki kapitałowe prawa handlowego mogą być przekształcane w inne spółki kapitałowe. Przekształcenie spółki polega na zmianie jej formy prawnej.

Czy można aneksować z mocą wsteczną umowy handlowe

W praktyce obrotu dość często pojawia się pytanie o dopuszczalność, zgodność z prawem, a tym samym ważność aneksowania z mocą wsteczną umów handlowych zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami. Artykuł przedstawia kilka typów występujących w obrocie gospodarczym aneksów do umów, które poddane zostaną ocenie pod kątem dopuszczalności nadania im przez strony mocy obwiązywania wstecz (a więc w określonym czasie sprzed spisania aneksu).

Umowa między spółką a jej funkcjonariuszem

Kodeks spółek handlowych wprowadza istotne ograniczenia w zakresie swobody zawierania umów z funkcjonariuszami spółek kapitałowych. Od spełnienia wymogów wskazanych w ustawie zależy ważność niektórych umów.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością założymy przez internet

Zawiązanie spółki przez internet ma na celu ułatwienie i przyspieszenie całego procesu zakładania spółki z o.o. Wiąże się to także z uproszczenie niektórych procedur.

Zmianę umowy spółki i statutu należy zgłosić do urzędu skarbowego

Przepisy Kodeksu spółek handlowych są jedyną podstawą dla obowiązku zgłoszenia zmiany umowy spółki lub statutu we właściwym Urzędzie Skarbowym. Co więcej, ustawodawca nie przewidział żadnej sankcji za niedopełnienie tego obowiązku.

Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 2

Od Nowego Roku umowa spółki z o.o. może być zawarta przez internet, bez konieczności wizyty u notariusza. Zmiany dotyczą także formalności przy rejestracji takiej spółki.

Zakładanie spółki przez internet 2012

Nowy Rok to czas dużych zmian w prawie. Jedną z nich jest możliwość założenia przez internet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak się bronić przed nieuczciwym zagranicznym sprzedawcą?

Zamówiłeś towar od zagranicznego sprzedawcy? Kontrahent w ogóle nie realizuje zamówienia? Dostarczony towar jest wadliwy? I co dalej?

Modyfikacja danych rejestrowych wymagająca zmiany umowy spółki z o.o.

Kodeks spółek handlowych określa istotne elementy każdej umowy spółki, co jednak gdy ulegają one modyfikacji?

Jak zapisać w umowie zasady odpowiedzialności za jej naruszenie?

Prawo cywilne samodzielnie, co do zasady, reguluje zasady odpowiedzialności stron umowy za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Jednak czasem trzeba w umowie zapisać bardziej szczegółowe warunki odpowiedzialności stron.

Zbywanie udziałów spółki z o.o. - ograniczenia

Udziały spółki z o.o. co do zasady nie podlegają ograniczeniom. Takowe mogą wynikać jednak z umowy spółki. Nie wolno zbywać udziałów także przed zarejestrowaniem spółki.

Czy można dostać kredyt bez umowy o pracę?

Trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że nie każdy może dostać umowę o pracę, nawet jeżeli marzy o kredycie mieszkaniowym. Czy to oznacza, że elastyczne formy zatrudnienia dyskredytują niektórych na rynku kredytów? Eksperci wyjaśniają, jakie warunki muszą spełnić posiadacze umów cywilno-prawnych, żeby wyjść z banku z kredytem.

Wypowiedzenie umowy o pracę członkowi zarządu spółki kapitałowej a ochrona pracownika

Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Zawarcie umowy spółki z o.o przy wykorzystaniu wzorca umowy

Uchwalona 1 kwietnia ustawa o zmianie Kodeksu spółek handlowych wprowadziła możliwość zawarcia umowy spółki z o.o. za pośrednictwem wzorca umowy.

Zmiana umowy spółki z o. o. - porada

Zmiana umowy spółki jest jedną w najbardziej problematycznych sytuacji w spółce z o.o. Ekspert radzi na co jeszcze zwracać uwagę podczas zmiany umowy spółki z o.o.?

Czy wykonywany zawód ma wpływ na warunki kredytowania?

Czy stosunek do służby wojskowej ma wpływ na decyzję banku w sprawie kredytu? Jakie znaczenie ma zawód? Czy instytucje finansowe traktują w jednakowy sposób lekarzy, sklepikarzy i chociażby żołnierzy? Eksperci finansowi pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jakie warunki decydują o ważności umowy przedwstępnej?

W umowie przedwstępnej jej strony określają warunki, które muszą zostać spełnione, aby została zawarta umowa ostateczna, tzw. przyrzeczona. Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było powiedzieć, że umowa przedwstępna jest ważna?

Siedmiu pracodawców w okresie aktywności zawodowej

Przeciętnie siedem razy zmieniamy pracę, ale okres zatrudnienia u jednego pracodawcy statystycznie trwa aż dziesięć lat. Zazwyczaj najbardziej spełnia nasze oczekiwania trzecia praca. Co trzeci absolwent studiów wyższych nie ma podpisanej umowy o pracę.

Czy możesz domagać się odszkodowania, gdy kontrahent prowadzi nieuczciwie negocjacje?

Funkcjonujące w obrocie podmioty zawierają między sobą umowy. Umowy te mogą dojść do skutku poprzez ofertę i jej przyjęcie, w wyniku aukcji lub przetargu, a także w wyniku prowadzenia negocjacji. Czy jeśli kontrahent prowadzi nieuczciwe negocjacje możesz domagać się odszkodowania?

Umowy zlecenia i o dzieło jako akceptowane przez bank źródło dochodów

Banki najchętniej udzielają kredytów osobom o stałym stabilnym zatrudnieniu, a wiec na umowie o pracy. Czy kredytobiorcy mający inne formy zatrudnienia są przez instytucje finansowe gorzej traktowani?

Jak sprawdzić kontrahenta?

Zanim podpiszesz umowę z innym przedsiębiorcą, sprawdź jego sytuację finansową. Możesz uniknąć wielu problemów w przyszłości. Gdzie zatem możesz szukać informacji o swoim przyszłym kontrahencie? Jak odczytywać określone informacje ze sprawozdań finansowych firmy? Czytaj w poniższym artykule.

Czy umowa spółki jawnej może wyłączyć zakaz konkurencji?

Wspólników spółki jawnej obowiązuje zakaz konkurencji. Zwolnienie z tego zakazu może nastąpić za wyraźną lub dorozumianą zgodą pozostałych wspólników. Jednocześnie przepisy prawa pozwalają na modyfikowanie i szczegółowe określenie treści tego zakazu już w umowie spółki jawnej. Czy zatem możliwe jest umowne wyłączenie zakazu konkurencji?

Jaki związek ze spółką jawną może mieć intercyza?

Przepis art. 27 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że współmałżonek wspólnika może żądać wpisania do rejestru wzmianki o umowie, dotyczącej stosunków majątkowych między małżonkami. Celem powyższego unormowania jest stworzenie możliwości obojgu małżonkom na powoływanie się na zawartą umowę majątkową (art. 47 (1) kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), co może w określonych sytuacjach chronić współmałżonka wspólnika przed czynnościami prawnymi dokonanymi bez jego zgody.

Co powinieneś wiedzieć będąc kontrahentem spółki jawnej?

Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą wie, że wybór dobrego kontrahenta może oznaczać połowę drogi do sukcesu. Kiedy kontrahent nie wywiązuje się z zawartej umowy, wówczas dobrze skonstruowana umowa i fachowa pomoc prawna pomogą w walce, ale co w przypadku, gdy zawieramy umowę z osobą nie umocowaną do działania w imieniu spółki, na jaką pomoc możemy liczyć w takim przypadku, jak ustrzec się takich sytuacji? Z pewnością warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę zawierając umowę ze spółką jawną.

Co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy umowie spółki?

Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki jak i zmiany tych umów jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania. Co należy rozumieć przez zmianę umowy spółki? Co będzie podstawą opodatkowania w takim przypadku?

Kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych podlega zwrotowi?

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają określone czynności cywilnoprawne jak umowa sprzedaży, pożyczki, ustanowienie hipoteki czy też umowy spółki. W przypadku, gdy strony dokonają czynności podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem obowiązek podatkowy powstaje niemal natychmiast bo już z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czy też w przypadku ustanowienia hipoteki – już z chwila złożenia wniosku o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki.

Czym jest pełnomocnictwo procesowe?

Pełnomocnictwo procesowe pozwala na występowanie danemu podmiotowi przed sądem w imieniu mocodawcy. Może mieć ono charakter ogólny lub szczególny.

Na czym polega umowa sprzedaży komisowej?

Umowa sprzedaży komisowej to umowa cywilnoprawna należąca do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których jedna (lub więcej) ze stron jest przedsiębiorcą.

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości zawierana jest w celu zobowiązania stron do zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa taka pozwala także na przygotowanie się stron do wstąpienia w późniejszy stosunek prawny.

Najpopularniejsze umowy pracownicze

Prowadząc działalność gospodarczą musisz m.in. zatrudnić pracowników. W poniższym zestawieniu przestawiamy Ci najważniejsze umowy, które są Ci niezbędne w relacjach z pracownikami.

REKLAMA