REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o dzieło, Umowa zlecenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koszty uzyskania przychodu pracownika i zleceniobiorcy

Koszty uzyskania przychodu pracownika i zleceniobiorcy różnią się w zależności od rodzaju podpisanej umowy. Zanim pracodawca (zleceniodawca) naliczy i pobierze miesięczną składkę na PIT, uzyskany przychód pracownika pomniejsza o koszty uzyskania przychodu. W 2014 r. nadal obowiązują niezmienione, niskie roczne limity kosztów, jakie można odliczyć od wynagrodzenia. Miesięczny koszt uzyskania przychodu pracownika to wciąż 111,25 zł.

Samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne – wady i zalety

Samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne, w tym umowa zlecenie i umowa o dzieło stają się znacznie popularniejsze niż praca na etacie. Wynika to z elastyczności tych form zatrudnienia. Jakie są wady i zalety? Czy warto podejmować pracę w tej formie?

Rachunek od wykonawcy dzieła lub zlecenia - czy jest konieczny?

Umowy cywilnoprawne to popularny sposób na zawarcie współpracy z osobą, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Jednakże zawarcie takiego kontraktu pociąga za sobą koszty – wynagrodzenia, podatku dochodowego, czasem składek ZUS. Jak zatem należy uwzględnić tego typu wydatki w swojej firmie? Najlepiej na podstawie wystawionego przez wykonawcę lub zleceniobiorcę rachunku.

Umowa ramowa

Umowa ramowa nie jest w żaden sposób ujęta normatywnie w prawie polskim. Poszukiwanie nowych rozwiązań w kształtowaniu stosunków i więzi gospodarczo-ekonomicznych wiąże się z brakiem odpowiednich regulacji prawnych, a to może wywoływać poważne problemy.

REKLAMA

Jaki jest termin zawarcia umowy przyrzeczonej?

Umowa przedwstępna pełni funkcję umowy gwarancyjnej, która zapewnia o dojściu do skutku umowy przyrzeczonej po spełnieniu określonych warunków. Wymóg wskazania terminu zawarcia umowy przyrzeczonej nie jest zawarty wprost w przepisach prawa. Jaki jest cel wyznaczenia terminu? Jakie są tego skutki?

Studenci stracą na oskładkowaniu zlecenia i dzieła

Na proponowanych przez rząd planach oskładkowania umów zlecenia i umów o dzieło mogą tracić studenci, którzy zwykle dorabiają, pracując na umowach cywilnoprawnych. Na co jeszcze będzie miało wpływ oskładkowanie umów cywilnoprawnych?

Skutki pracy na czarno w Niemczech przy umowach o dzieło

Problematyka pracy na czarno ma w Niemczech ogromne znaczenie. Szacuje się jej roczną wartość na 253 miliardy Euro. Pracą na czarno będzie również zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło bez faktury.

Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia

Zajmowanie się cudzymi sprawami może stanowić treść prawa lub obowiązku, wynikającego z łączącego strony stosunku prawnego. Jego źródłem może być zarówno ustawa np. wykonywanie władzy rodzicielskiej, jak również umowa np. zlecenia, umowa agencyjna , a także jednostronna czynność prawna np. udzielenie pełnomocnictwa.

REKLAMA

Ustalenie stosunku pracy - kiedy można to zrobić

Stosunkowo często ma miejsce sytuacja, w której zawarta umowa cywilnoprawna (przykładowo umowa zlecenia, umowa o dzieło czy inna umowa o świadczenie usług) posiada również cechy umowy o pracę. W takich przypadkach można dochodzić sądownie ustalenia stosunku pracy.

Dopuszczalne prawem sposoby zatrudniania w Polsce

Klasyczną formą zatrudnienia w Polsce jest umowa o pracę, która może przybrać różne formy. Najczęściej jest to umowa zawierana na czas określony lub też nieokreślony. Oczywiście czas jej trwania nie jest jedynym elementem rozróżniającym je. Istotne znaczenie mają okresy wypowiedzenia oraz kwestia jego uzasadnienia. Warto podkreślić, iż w umowach zawartych na czas nieokreślony, pracodawca rozwiązujący umowę o pracę z zachowaniem okresy wypowiedzenia, zobowiązany jest podać rzeczywistą i konkretną przyczynę, a niekiedy przeprowadzić także konsultacje z odpowiednimi organizacjami związkowymi.

Jak rozwiązać umowę zlecenia i umowę o dzieło?

Umowa zlecenia i umowa o dzieło może ulec rozwiązaniu po wykonaniu pracy albo w trakcie jej wykonywania. W zależności od rodzaju umowy zasadniczym sposobem zakończenia łączącego strony stosunku jest wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy.

Dostęp do kredytów dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych

Pracując na umowę zlecenie czy dzieło możemy zapomnieć o kredycie w większości banków. Pomimo deklaracji i zachęt na stronach internetowych, w większości przypadków zostaniemy odprawieni w kwitkiem. Czy w niedługiej przyszłości może się to zmienić?

Emerytura, umowa zlecenie i ZUS – poradnik

Emerytura a umowa zlecenie. Dowiedz się jakie są obowiązki emeryta dorabiającego na podstawie umowy zlecenie.

Umowa o dzieło

Istotą umowy o dzieło jest obowiązek dostarczenia przez przyjmującego zamówienie gotowego rezultatu, materialnego efektu pracy, za który przysługuje mu wynagrodzenie. Pojęcie "dzieło" oznacza zazwyczaj rezultat pracy lub twórczości.

Praca tymczasowa coraz bardziej popularna

Blisko 40% osób uważa pracę tymczasową jako wygodną formę zatrudnienia, natomiast aż 60% pracowników tymczasowych nie odczuwa żadnych negatywnych przejawów złego traktowania ze względu na fakt tymczasowego zatrudnienia. Takie są wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Start People.

Czy tłumaczenie podlega ochronie prawnoautorskiej ?

Kiedy tłumaczenie jakiegoś utworu chronione jest przez prawo autorskie, a kiedy nie? Jakie elementy powinny znaleźć się w umowie z tłumaczem?

Podwyższenie podatków jako nadzwyczajna zmiana stosunków (cz. 2)

Zmiany stawek podatkowych mogą w określonych sytuacjach uprawniać do żądania zmian w treści umowy. Muszą jednak zaistnieć odpowiednie okoliczności.

Podwyższenie podatków jako nadzwyczajna zmiana stosunków

Cena określona w umowie najczęściej zawiera w sobie podatek VAT. W takiej sytuacji zmiana stawek podatkowych może być kłopotów dla jednego z kontrahentów. Jak na to zareagować?

Jak zapisać w umowie zasady odpowiedzialności za jej naruszenie?

Prawo cywilne samodzielnie, co do zasady, reguluje zasady odpowiedzialności stron umowy za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Jednak czasem trzeba w umowie zapisać bardziej szczegółowe warunki odpowiedzialności stron.

Czy można dostać kredyt bez umowy o pracę?

Trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że nie każdy może dostać umowę o pracę, nawet jeżeli marzy o kredycie mieszkaniowym. Czy to oznacza, że elastyczne formy zatrudnienia dyskredytują niektórych na rynku kredytów? Eksperci wyjaśniają, jakie warunki muszą spełnić posiadacze umów cywilno-prawnych, żeby wyjść z banku z kredytem.

Czy wykonywany zawód ma wpływ na warunki kredytowania?

Czy stosunek do służby wojskowej ma wpływ na decyzję banku w sprawie kredytu? Jakie znaczenie ma zawód? Czy instytucje finansowe traktują w jednakowy sposób lekarzy, sklepikarzy i chociażby żołnierzy? Eksperci finansowi pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Siedmiu pracodawców w okresie aktywności zawodowej

Przeciętnie siedem razy zmieniamy pracę, ale okres zatrudnienia u jednego pracodawcy statystycznie trwa aż dziesięć lat. Zazwyczaj najbardziej spełnia nasze oczekiwania trzecia praca. Co trzeci absolwent studiów wyższych nie ma podpisanej umowy o pracę.

Co powinieneś wiedzieć o umowach prowadząc firmę remontowo – budowlaną?

Jeśli prowadzisz firmę remontowo - budowlaną, to z pewnością wielokrotnie zawierałeś umowy o dzieło, zlecenia czy też umowę o roboty budowlane. Z moich obserwacji wynika, że wielu przedsiębiorców, również w branży budowlanej, ma mgliste pojęcie na ich temat. To, jak umowy zostają nazwane z reguły nie ma znaczenia, jeżeli wszystko jest w porządku i kontrahenci wywiązują się z przyjętych na siebie obowiązków. Problemy pojawiają się jednak wówczas, kiedy któraś ze stron takiej umowy jest niezadowolona z rezultatów pracy drugiej strony, nie chce zapłacić lub jeżeli z innych przyczyn kontrahenci nie mogą się porozumieć.

Jakie są prawa podwykonawcy przy umowie o roboty budowlane?

Jedną z umów zawieranych w branży remontowo – budowlanej jest umowa o roboty budowlane. Małe ekipy, jak też samodzielnie działający fachowcy, częściej zawierają umowę o dzieło oraz umowę zlecenia. Zdarza się jednak, że małe firmy są podwykonawcami dla firm większych. Do podwykonawców również mają zastosowanie przepisy regulujące umowę o roboty budowlane. Ekspert wyjaśnia zawiłe regulacje krok po kroku.

Jakie są skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe?

W niektórych wypadkach umowa nie dochodzi do skutku przez to, że dotyczyła niemożliwego do spełnienia świadczenia. Jakie są skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe?

Jak powinno przebiegać wykonanie zobowiązania określonego umową?

Dłużnik (osoba która podjęła się wykonania danej pracy określonej umową) powinien wykonać to zobowiązanie zgodnie z jego treścią, w miejscu i czasie określonym w umowie lub ustawie, w sposób odpowiadający społeczno-gospodarczemu przeznaczeniu zobowiązania oraz zasadom współżycia społecznego, a jeśli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje – to także w sposób odpowiadający tym zwyczajom.

Jakie są skutki umownego prawa odstąpienia od umowy?

Zawierając umowę strony tej umowy mogą zastrzec możliwość odstąpienia od niej. Jakie ma skutki zawarcie takiej możliwości w umowie?

Jakie są podstawowe zasady wykonywania umów?

Niewłaściwy sposób wykonania umowy może sprawić, że choć praca lub wpłata została fizycznie wykonana, nie ma ona mocy zamknięcia umowy. W skrajnych przypadkach może to skutkować nawet odszkodowaniem dla drugiej strony umowy.

Umowa niezgodna z prawem? Jak i do kogo wnieść pozew?

Jeżeli w ocenie przedsiębiorcy, kontrahent używa w swoim wzorcu umowy postanowień, które są sprzeczne z prawem czy dobrymi obyczajami, może zwrócić się do sądu o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolony. Gdzie i jak wnieść pozew w tej sprawie? Kto może wystąpić z żądaniem? Czy możliwe jest zawarcie ugody przed sądem w tych sprawach

Czy komisant może skorzystać z prawa zastawu?

Komisantowi przysługuje ustawowe prawo zastawu, które nie ogranicza się jedynie do roszczeń wynikających z jednej umowy komisu. Jakie roszczenia może zabezpieczyć komisant?

Na czym polega obowiązek pieczy nad mieniem komisowym?

Jednym z obowiązków jakie nakłada Kodeks cywilny na przedsiębiorcę prowadzącego komis jest sprawowanie należytej pieczy nad mieniem zostawionym przez komitenta. Jeżeli rzecz narażona jest na zepsucie, komisant ma prawo ją sprzedać, musi jednak zachować przy tym należytą staranność.

Kto odpowiada za wady w procesie budowlanym - projektant czy wykonawca

Umowa o roboty budowlane – choć uregulowana w Kodeksie cywilnym – w praktyce budzi szereg wątpliwości praktycznych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że prawidłowa realizacja inwestycji budowlanej wymaga sprawnego współdziałania pomiędzy co najmniej trzema podmiotami: inwestorem, wykonawcą robót oraz projektantem.

Czy sprzedaż komisowa jest ryzykowna?

Komisant odpowie za wady rzeczy sprzedanej, o których wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć. Dlatego nie sprawdzenie przez komisanta rzeczy pod kątem ich wad przed sprzedażą rodzi problemy dla komisanta, komitent zaś będzie chroniony przez prawo.

Kiedy komisant ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia?

Komisant nabywa roszczenie o zapłatę prowizji z chwilą, gdy komitent otrzymał rzecz albo cenę. Jeżeli umowa ma być wykonywana częściami, komisant nabywa roszczenie o prowizję w miarę wykonywania umowy. Co więcej komisant może żądać prowizji także wtedy, gdy umowa nie została wykonana z przyczyn dotyczących komitenta. Czy komisant ma prawo do zwrotu wydatków?

Co zwalnia komisanta z odpowiedzialności?

Prowadzenie komisu wiąże się nie tylko z wysokim ryzykiem gospodarczym, ale i odpowiedzialnością komisanta za wady fizyczne i prawne rzeczy. Czy komisant ma możliwość by uniknąć tej odpowiedzialności?

Kiedy komisant nie musi zwracać różnicy w cenie?

Prowadzenie działalności gospodarczej przez komisanta wiąże się nie tylko ze sporym ryzykiem gospodarczym. W przypadkach określonych w Kodeksie cywilnym, komisant będzie także musiał zwrócić różnicę w cenie, jeżeli ta odbiega od ceny, którą wskazał komitent. W ściśle określonych przypadkach obowiązek zwrotu różnicy w cenie nie powstanie.

Jakie są skutki przekroczenia ceny w komisie zakupu?

Jeżeli komisant sprzeda lub kupi rzecz na warunkach korzystniejszych niż określone w umowie, zarobi na uzyskanej różnicy i uzyskaną w ten sposób korzyść zachowa dla siebie. Problem pojawia się gdy komisant nie będzie w stanie uzyskać umówionej ceny zakupu rzeczy.

Co gdy komisant nie uzyska umówionej ceny sprzedaży?

Celem zlecenia komisowego jest zawarcie przez komisanta z osobą trzecią umowy sprzedaży, przy czym może on występować bądź to jako sprzedawca (komis sprzedaży), bądź też jako kupujący (komis kupna). Aby uniknąć problemów komisant powinien uzyskać określoną w umowie cenę, co gdy mu się to nie uda?

Jak banki podchodzą do umowy zlecenia i umowy o dzieło jako źródła dochodów?

Bardzo popularną formą na początku kariery każdego z nas są umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Z jednej strony osoba zatrudniona nie ponosi takich kosztów (składki na ubezpieczenia, podatek), jak w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, z drugiej strony natomiast bardziej konserwatywnie do takiego dochodu podchodzą banki, uwarunkowując akceptację dochodu od spełnienia kilku warunków.

Umowy zlecenia i o dzieło jako akceptowane przez bank źródło dochodów

Banki najchętniej udzielają kredytów osobom o stałym stabilnym zatrudnieniu, a wiec na umowie o pracy. Czy kredytobiorcy mający inne formy zatrudnienia są przez instytucje finansowe gorzej traktowani?

Czym jest umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa?

Wielu przedsiębiorców stara się dotrzeć do konsumentów poza standardowymi miejscami kojarzącymi się z handlem czy usługami. Liczą, że na ulicy, w domu czy na specjalnie zorganizowanej wycieczce ludzie są bardziej podatni na oddziaływania marketingowe. Z tego samego jednak względu prawo szczególnie chroni konsumenta w przypadku umów zawieranych z nim poza lokalem przedsiębiorstwa.

Wszystko o umowie na odległość

Szczególnym rodzajem sprzedaży konsumenckiej są umowy na odległość. Cechuje je fakt, że przy ich zawieraniu nie są obecne obie strony transakcji. Dlatego też prawo przewiduje w tym wypadku szczególną ochronę dla konsumentów.

Umowa zlecenie - podstawowe informacje

W umowie zlecenia strony (przedsiębiorca i konsument) określają nie tyle rezultat, co zakres czynności, jakie zostaną wykonane. Przykładami takich usług są opieka nad starszą osobą, pielęgnacja trawników, udzielanie korepetycji, porady psychologiczne lub prawne itp.

Umowa o dzieło, której przedmiotem jest rezultat niebędący rzeczą ruchomą

Tego rodzaju umowy są zawierane w sytuacjach, gdy rezultatem wykonania usługi przez przedsiębiorcę nie będzie żadna rzecz ruchoma. Przykładem są nareperowanie butów przez szewca, odgrzybienie pomieszczenia, naprawa komputera, wizyta w solarium itp.

Umowa o dzieło, której rezultatem jest rzecz ruchoma

Tego typu umowy dotyczą sytuacji, w której konsument zamawia u przedsiębiorcy wykonanie jakiejś rzeczy ruchomej – na przykład odbitek fotograficznych, stołu, garnituru szytego na miarę, wybudowanego domu itp. Istotą jest tutaj rezultat – powstanie dzieła, które odpowiada właściwościom określonym w umowie. Tak naprawdę konsumenta nie interesuje tu nakład pracy, którą włożył przedsiębiorca, jej rodzaj ani zakres. Ważny jest dopiero jej rezultat – i dopiero on stanowi podstawę wypłaty wynagrodzenia.

Obowiązki przy zawieraniu umów - krok po kroku

Każdy przypadek sprzedaży konsumentowi towaru czy usługi odbywa się na mocy umowy – nawet, jeśli nie jest ona podpisywana na papierze. Jakie informacje podstawowe powinna zawierać określona umowa? Jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcy przy zawieraniu umów?

„Młody rolnik”, a możliwość podjęcia pracy dodatkowej - porada

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich młodzi rolnicy mogą otrzymać dotację finansową na realizację inwestycji w przejmowanych gospodarstwach rolnych. Czy w konsekwencji przyznanej dotacji, młodzi rolnicy muszą zaprzestać podejmowania jakiejkolwiek pracy dodatkowej?

Co powinno być zawarte w umowie o podwykonawstwo robót budowlanych?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w umowie o roboty budowlane zawartej miedzy inwestorem a wykonawcą, strony powinny ustalić zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców. Generalny wykonawca powinien także zawrzeć umowę z podwykonawcą. Jaki charakter ma taka umowa?

Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?

Umowa o roboty budowlane powinna być zawarta na piśmie, choć brak formy pisemnej nie oznacza, że umowa stron jest nieważna. Każda umowa o roboty budowlane powinna zawierać także określone postanowienia, które zapewnią stronom sprawną realizację zawartej umowy.

Jakie są prawa i obowiązki stron umowy o roboty budowlane?

Umowy o roboty budowlane zawierane są w przypadku wykonywania prac o większych rozmiarach takich jak budowa, a także prac polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. W przypadku tzw. robót wykończeniowych strony mogą zawrzeć umowę o dzieło. Jakie obowiązki ciążą na stronach umowy o roboty budowlane?

REKLAMA