REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne, Składki zus 2014

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wakacje składkowe: przedsiębiorcy skorzystają z nich jeszcze w 2024 r.

Jednym z projektów, które rząd zobowiązał się przyjąć w ciągu pierwszych 100 dni funkcjonowania, są tzw. wakacje składkowe. Jeszcze w tym roku najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać - zapewnia Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii.

31 maja 2023 r. upływa ważny termin dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r.

Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS? [Webinarium 29 września]

29 września 2021 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS?”, podczas którego eksperci Fiabilis Consulting Group kompleksowo przedstawią nowe regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z ZUS. W trakcie webinarium omówione zostaną m.in. obecne i nadchodzące regulacje w kwestiach takich jak: nowe istotne terminy rozliczeń dla płatników składek, zasiłek chorobowy, składka wypadkowa czy postępowania kontrolne prowadzone przez ZUS. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Składki na ubezpieczenia społeczne w 2019 r.

Od dnia 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2.250 zł. Ile wynoszą składki na ubezpieczenie społeczne?

REKLAMA

Zmiany w ubezpieczeniach wprowadzone przez Konstytucję biznesu 2018

Konstytucja biznesu wprowadziła zmiany w ubezpieczeniach społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnym osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności po raz pierwszy bądź po długiej przerwie.

Badanie stosunku pracy jako tytułu do ubezpieczenia społecznego

Jakie elementy powinno obejmować badanie stosunku łączącego pracodawcę i pracownika na okoliczność uznania tego stosunku za tytuł do ubezpieczenia społecznego w przypadku, gdy istnieją wątpliwości czy umowa o pracę nie jest fikcyjna?

Większościowy wspólnik i pracownik tej spółki jednocześnie a ubezpieczenia społeczne

Czy i z jakiego tytułu objęty jest ubezpieczeniami społecznymi większościowy (dominujący) wspólnik, który jednocześnie świadczy pracę na rzecz tej spółki na podstawie umowy o pracę?

Czy Polacy mają szansę stać się najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej?

Polacy są jednym z najbardziej kreatywnych narodów na świecie, a kreatywność jest najważniejszą składową sukcesu przedsiębiorcy. Niestety nie przekłada się to na miejsce w rankingu przedsiębiorczości. Czy dzieje się tak dlatego, że początkujący przedsiębiorca na samym początku działalności staje przed dziesiątkiem niełatwych pytań: jaką formę działalności wybrać, w jakiej branży, jak zatrudniać pracowników czy jak pozyskać finansowanie? Doświadczeni przedsiębiorcy chcą edukować początkujących.

REKLAMA

Rozliczanie składek na ubezpieczenie społeczne w 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. każda wpłata z tytułu należnych składek zostanie rozliczona na najstarszą zaległość. Jeżeli masz zadłużenie na koncie w ZUS, Zakład będzie rozliczał Twoje wpłaty na najstarsze zaległości. Może to spowodować utratę prawa do zasiłku w przypadku choroby lub macierzyństwa.

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2018 r.

Jaka jest wysokość składek ZUS w 2018 r., a także ile pracodawcy będą musieli zapłacić na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Pracy? Przedstawiamy informację z ZUS.

Plusy i minusy zmian w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych w 2018 r.

Z początkiem 2018 r. weszło w życie kilka ważnych zmian w zakresie zatrudniania pracowników. Najważniejsze z nich dotyczą powierzania pracy cudzoziemcom oraz rozliczania składek ZUS. W publikacji przedstawiamy przegląd wybranych zmian w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych wraz z oceną nowych regulacji. Nie wszystkie bowiem zmiany są korzystne dla pracodawców.

Od 2019 r. składki na ubezpieczenia społeczne będą opłacane od całości wynagrodzenia

Przedsiębiorcy zatrudniający wykwalifikowanych ekspertów i specjalistów mogą na krótko odetchnąć z ulgą. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach społecznych znosząca górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne, pierwotnie mająca obowiązywać już od 1 stycznia 2018 r. została przesunięta w czasie. Poprawka zarekomendowana 4 grudnia 2017 r. przez senacką komisję rodziny, polityki senioralnej i społecznej zakłada wprowadzenie proponowanych zmian dopiero w styczniu 2019 roku.

Wyższe składki ZUS dla najlepiej zarabiających

Osoby zarabiające więcej niż 2,5-krotność średniej krajowej, zgodnie z najnowszym projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, będą musiały płacić wyższe składki, wyliczane od całego wynagrodzenia.

Składki ZUS 2018 - wszystkie składki jednym przelewem

Od 1 stycznia 2018 roku będą obowiązywały nowe zasady opłacania składek ZUS. Zgodnie z nimi, wszystkie składki na: ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), ubezpieczenie zdrowotne, fundusze (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych), będzie można zapłacić jednym przelewem – na jeden rachunek w ZUS.

Czy osoba zastępująca w pracy zleceniobiorcę powinna być zgłoszona do ubezpieczeń ZUS

Osoba wykonująca w naszej firmie zlecenie zachorowała i wystąpiła z prośbą o wyrażenie zgody na powierzenie wykonywania czynności wynikających z tej umowy osobie trzeciej. Za naszą zgodą osoba ta zastąpi chorego zleceniobiorcę w czasie jego niezdolności do pracy. Czy osoba, która zastępuje zleceniobiorcę, powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego?

Zmiany w ustalaniu kwoty wolnej od potrąceń z zasiłków z ubezpieczenia społecznego

Pod ochroną przed potrąceniami znajduje się nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale również zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Pracodawca będący w danym roku kalendarzowym płatnikiem zasiłków, w razie otrzymania zajęcia od organu egzekucyjnego, musi sprawdzić, czy obejmuje ono (oprócz wynagrodzenia) również zasiłki. Istotne jest wówczas to, że potrąceń z wynagrodzenia i zasiłków dokonuje się na zupełnie odmiennych zasadach. Wynagrodzenie jest chronione bowiem przez przepisy Kodeksu pracy, a zasiłki ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych po zmianach

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym w sytuacji, gdy jednym z tytułów jest umowa zlecenia lub umów takich jest kilka. W artykule temat ten został szczegółowo omówiony na przykładach.

Wspólnik spółki osobowej a ZUS

Czy wspólnicy spółek osobowych podlegają ubezpieczeniom społecznym? Co z uprawnieniem do tzw. "małego ZUS-u"?

Dla kogo niższe składki ZUS?

Niższe składki ZUS przysługują przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Ale w niektórych wypadkach mogą z nich skorzystać także ci, którzy już mają doświadczenie w biznesie. Kto może skorzystać z niższych składek ZUS na początku działalności?

Posłowie poparli ozusowanie zleceń i dochodów członków rad nadzorczych

Posłowie wszystkich klubów poparli we wtorek propozycję ozusowania umów zleceń oraz dochodów członków rad nadzorczych. Mają jednak różne zdania, jeśli chodzi o termin wejścia w życie nowych przepisów.

Mniej obowiązków dla płatników składek

W Sejmie trwają prace nad czwartą ustawą deregulacyjną, która ma usunąć szereg utrudnień w działalności gospodarczej. Proponowana ustawa zbiera w jednym miejscu kilkadziesiąt zmian w prawie 30 ustawach m.in. z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych, prawa pracy czy prawa podatkowego.

Ustalenie podstawy wymiaru składek dla osób korzystających z uprawnień rodzicielskich

Pracodawca zobowiązany jest do odprowadzania składek od wszystkich świadczeń przysługujących pracownikowi dodatkowo do wynagrodzenia. Jeżeli jednak pracownik korzysta z uprawnień rodzicielskich, czyli np. urlopu rodzicielskiego to dodatkowe świadczenia nie będą stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Składki ZUS w działalności przedsiębiorcy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z ponoszeniem przez przedsiębiorców wielu kosztów, przy czym część z nich wynika z pewnych zobowiązań względem państwa. Jak wiadomo, bardzo ważnymi obowiązkami, które muszą wypełniać podmioty gospodarcze, są, obok rozliczeń z fiskusem, zobowiązania względem ZUS-u. Przedsiębiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu. Osoby takie obowiązkowo podlegają również ubezpieczeniu zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców jest dobrowolne. Niektóre osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Ulga polega na tym, że przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej można opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od zadeklarowanej kwoty, jednak nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób niekorzystających z ulgi w opłacaniu składek stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy.

Zobacz aktualne stawki ZUS >>>

Autorzy: Joanna Stolarska, Wojciech Adamski, Joanna Kalinowska Opracował Przemysław Mańko Publikacja: Poradnik Gazety Prawnej nr 27 z dnia 2011-07-19

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach rolnych przyjęta przez rząd

9 września 2014 r. rząd przyjął nowelizację ustawy o ubezpieczeniach rolnych. Wedle jej założeń producenci owoców i warzyw będą mogli liczyć na dopłaty z budżetu do składek na ubezpieczenia. Będzie to możliwe również przy wysokości stawki przewyższającej 6 proc. sumy ubezpieczenia. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

Priorytetem resortu pracy jest oskładkowanie umów-zleceń

Sejm pracuje nad ustawą, która ma zapobiec niepłaceniu przez pracodawców składek z umów-zleceń. W planach rządu jest także zwiększenie udziału umów o pracę, m.in. przez zmiany w prawie zamówień publicznych. Po ograniczeniu roli OFE rząd szuka dodatkowych wpływów do państwowego systemu emerytalnego, który w 2015 r. zanotuje deficyt w wysokości od 61 mld zł do blisko 75 mld zł.

Zabezpieczenie społeczne dla osób świadczących pracę w kilku państwach

W stosunku do osób świadczących pracę w kilku państwach członkowskich zastosowanie będą miały regulacje unijne służące ustaleniu, który system zabezpieczenia społecznego będzie miał zastosowanie. Z ustawodawstwa którego państwa członkowskiego będzie korzystał pracownik?

Kiedy firma nie zapłaci składek za studenta?

Przedsiębiorcy często korzystają z preferencyjnych zasad opłacania składek ZUS, jakim podlega zatrudnienie studentów. Często jednak, zagadnienie to spotyka się z wieloma wątpliwościami.

Jak przekazać dokumenty rozliczeniowe do ZUS

Płatnik składek zobowiązany jest do sporządzenia i przekazania dokumentów rozliczeniowych do ZUS w określonych terminach. W jaki sposób składa się dokumenty rozliczeniowe i korygujące?

Korekta dokumentów zgłoszeniowych do ZUS

Przed złożeniem dokumentów zgłoszeniowych w ZUS należy upewnić się, czy aby na pewno wybraliśmy odpowiedni formularz i prawidłowo go wypełniliśmy. W jaki sposób dokonać korekty dokumentów składanych przez płatnika? A jak dokumentów osoby ubezpieczonej?

Zwolnienie z obowiązku przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, opłacające składki za siebie i/bądź inne osoby współpracujące są zwolnione z obowiązku przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS, jeżeli nic nie zmienia się w wykazie danych złożonych w ostatnim komplecie dokumentów.

Obowiązki przedsiębiorcy po zakończeniu "małego ZUS'u"

Opłacanie składek ZUS na zasadach preferencyjnych jest przywilejem każdego początkującego przedsiębiorcy. Jednak po zakończeniu tzw. "małego ZUS'u" osoba prowadząca działalność gospodarczą musi poinformować o tym fakcie ZUS przez wyrejestrowanie ubezpieczeń, a następnie ponowne zgłoszenie do nich z nowym kodem tytułu ubezpieczenia.

Jak dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń?

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi i/lub ubezpieczeniem zdrowotnym podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń. Płatnik składek zobowiązany jest zgłosić siebie i pozostałe osoby w ZUS.

Ustanie dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe wygasają w zależności od tego, co stanowi podstawę do objęcia ubezpieczeniami. Jaki wniosek powinien złożyć ubezpieczony w ZUS, jeżeli chce w dalszym ciągu podlegać dobrowolnym ubezpieczeniom?

Zusomaty ułatwią działalność firm

Zusomaty umożliwią, uregulowanie należnych składek ZUS, jak również złożenie dokumentów oraz zasięgnięcie informacji dotyczących ubezpieczeń społecznych. Nowe usługi będą dostępne dzięki zusomatom, w placówkach Poczty Polskiej. Pilotażowy projekt został uruchomiony w pięciu miastach, ale operator już teraz planuje zwiększenie liczby urządzeń.

Opłacanie i rozliczanie dobrowolnych składek

Osoby, które chcą dobrowolnie podlegać ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, zgłaszają ten fakt do ZUS na odpowiednich formularzach. Dodatkowo opłacają składki na właściwy rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie do 10 dnia następnego miesiąca.

Zgłoszenie do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych

Osoby, które chcą dobrowolnie podlegać ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym zobowiązane są do samodzielnego zgłoszenia się do ZUS. Kto jest wówczas płatnikiem składek? Na jakim formularzu należy zgłosić chęć objęcia ubezpieczeniem społecznym?

Zbieg tytułów ubezpieczenia: zlecenie i własny biznes

Osoba prowadząca własną firmę, która jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy obowiązek ten będzie wynikał z umowy zlecenia?

Jakie są uprawnienia inspektorów kontroli ZUS?

Uprawnienia kontrolne inspektorów ZUS statuuje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Jakie uprawnienia maja kontrolerzy ZUS dokonujący kontroli wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych?

Umorzenie należności z tytułu składek ZUS pomimo braku ich całkowitej nieściągalności

Pomimo braku całkowitej nieściągalności przedsiębiorca może starać się o umorzenie należności z tytułu składek ZUS. Kiedy możliwe jest umorzenie zaległości pomimo braku całkowitej nieściągalności składek?

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Dla osób, które dobrowolnie podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym postawę wymiaru składek będzie stanowiła zadeklarowana kwota nie niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Osoby świadczące pracę czy prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Osoby, które nie posiadają innego tytułu ubezpieczenia i nie spełniają warunków obowiązkowego objęcia ubezpieczeniem są uprawnione do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Składka rentowa 2015 r.

Opłacanie składki rentowej obok składki emerytalnej jest obowiązkowe m.in. dla osób pracujących czy prowadzących działalność gospodarczą. Różnicę w zakresie opłacania składek stanowi podstawa ich wymiaru. Jaka będzie wysokość składki w 2015 r.?

Składka chorobowa 2015 r.

Składka chorobowa może być opłacana obowiązkowo bądź dobrowolnie. Jej wysokość uzależniona jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jaka będzie wysokość składki w 2015 r.?

Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2015

Wysokość składek ZUS opłacanych przez pracodawców i pracowników w 2015 roku jest uzależniony od minimalnego wynagrodzenia ustalonego na ten rok. Sprawdź jakie składki ZUS opłacają pracodawcy i pracownicy w 2015 roku.

Składki ZUS dla nowych firm w 2015 roku

W 2015 roku nowi przedsiębiorcy będą mogli liczyć na ulgę w wysokości opłacanych składek ZUS. Z Małego ZUS będą mogły skorzystać m.in. osoby, które po raz pierwszy założyły firmę. Ile wynoszą składki ZUS dla nowych firm w 2015 roku?

Składka zdrowotna 2015 r.

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia na dany rok. W 2014 r. składka na ubezpieczenia zdrowotne wynosiła 9% podstawy wymiaru, czyli 270,40zł. Jaka będzie wysokość składki zdrowotnej w 2015 r.?

Dobrowolne składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS

Osoby, które nie posiadają tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, w szczególności osoby prowadzące działalność mogą dobrowolnie odprowadzać składki do ZUS. Jaki jest wymiar składek? Kiedy ustaje dobrowolne ubezpieczenie?

E – zwolnienia lekarskie od 2015 r.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 r. przedstawiło projekt zmian w sposobie wystawiania zwolnień lekarskich. W założeniach zmiany mają wprowadzić system elektronicznych zwolnień lekarskich, co powinno usprawnić pracę lekarzy i ZUSu. E – zwolnienia mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Składki ZUS 2015 r.

Wysokość składek ZUS w 2015 roku jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia w tym roku. Wzrost minimalnej płacy będzie miał wpływ na wzrost składek ZUS w 2015 roku. Sprawdź ile wynoszą poszczególne składki ZUS w 2015 roku!

Ozusowanie zleceń - roczny imit składek i dłuższe vacatio legis

Przedsiębiorcy apelują o wydłużenie vacatio legis z 3 do 12 miesięcy przepisów dotyczących ozusowania umów zleceń oraz o miesięczne limity składek. Szybsze wprowadzenie zmian spowoduje, że przedsiębiorcy znajdą się w pułapce, jeżeli realizują długoterminowe kontrakty.

REKLAMA