REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia majątkowe, Szkoda komunikacyjna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy pasażerowi należy się odszkodowanie?

Bilet jest dowodem umowy zawartej pomiędzy pasażerem a przewoźnikiem. Oznacza to, że na przewoźniku ciążą obowiązki i odpowiedzialność za ich wykonanie. Kiedy i jak pasażer może domagać się odszkodowania?

Poszkodowany może wybrać sposób naprawienia szkody

Osoba, która została poszkodowana w wyniku wystąpienia szkód górniczych może wybrać sposób naprawienia wynikłej szkody. Jakie działania można wybrać? Czego można żądać? Warto przyjrzeć się bliżej orzecznictwu w tym zakresie

Ubezpieczenie należności handlowych w praktyce

Ubezpieczając należności handlowe uzyskujemy ochronę przed niewypłacalnością naszych kontrahentów, którym sprzedajemy towary lub usługi. Gdy kontrahent nie zapłaci w terminie przysługującej nam należności, do akcji wkracza ubezpieczyciel. Na czym w praktyce polega ubezpieczenie należności handlowych?

Kto i kiedy może uzyskać odszkodowanie?

Uprawnienie do dochodzenia odszkodowania przysługuje każdemu, kto został poszkodowany w wyniku zdarzenia, które spowodowane zostało z winy innego podmiotu. Do kręgu omawianych osób zaliczyć można, w zależności od rodzaju zdarzenia będącego przyczyną poszkodowania, m.in. kierowcę samochodu, pasażera, rowerzystę, motocyklistę, pieszego, pracownika, pacjenta, ofiarę przemocy.

REKLAMA

Procedura sądowa dochodzenia odszkodowania

Ile trwa postępowanie odszkodowawcze? Jak wysokie są koszty sądowe? Jakie są koszty strony przeciwnej? Czy warto iść do sądu po odszkodowanie? Odpowiadamy na te pytania.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę odszkodowawczą?

Decydując się na współpracę z kancelarią odszkodowawczą poszkodowany powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mają duży wpływ na jakość i ostateczną cenę usługi dochodzenia odszkodowania.

Ubezpieczenie od utraty pracy

W sytuacji, gdy kredytobiorca traci pracę ratę kredytową w określonym czasie opłaca za niego ubezpieczyciel. Koszt takiego ubezpieczenia jest znacznie wyższy niż inne ze względu na fakt, iż jest ono sprzedawane w pakiecie razem z ubezpieczeniem na życie oraz od niemożności wykonywania pracy w wyniku choroby.

Tylko winny płaci odszkodowanie - uchwała SN

19 lutego 2013 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów podjął na wniosek Rzecznika Ubezpieczonych uchwałę o treści: „Przepis art. 433 k.c. nie ma zastosowania do odpowiedzialności za szkodę polegającą na zalaniu lokalu położonego niżej z lokalu znajdującego się na wyższej kondygnacji" (sygn. III CZP 63/12). Przedstawiamy komentarz do tego wyroku eksperta z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

REKLAMA

Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC

Naprawienie szkody, zgodnie z dyspozycją art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego, polega na zwrocie kosztów, poniesionych przez poszkodowanego oraz korzyści (tylko w wypadku odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych), które mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do szkody.

Zalanie mieszkania - ubezpieczenie nie gwarantuje przyznania odszkodowania

Choć wzrasta ilość dostępnych na rynku ubezpieczeń majątkowych i OC, zakłady ubezpieczeń odmawiają przyjęcia odpowiedzialności za, np., zalanie mieszkania. Dlaczego tak się dzieje? Co na to Sąd Najwyższy?

Szkody spowodowane silnym wiatrem lub huraganem - zalecenia Rzecznika Ubezpieczonych

Jak postępować w przypadku powstania szkody spowodowanej silnym wiatrem albo huraganem. Praktyczne wskazówki dotyczące postępowania i rozwiązywania problemów powstałych na etapie likwidacji szkód z umów ubezpieczeń mienia spowodowanych tymi kataklizmami przygotował ekspert Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy

W dniu 11 lutego 2012 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wypowiadania umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zmiany w przepisach dotyczą m.in. regulacji związanych z rozwiązywaniem umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Obowiązek naprawienia szkody w prawie karnym a odszkodowanie z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ma w Polsce charakter obowiązkowy. Jego podstawową funkcją jest ułatwienie poszkodowanemu dochodzenia odszkodowania. Może się jednak zdarzyć, że do naprawienia szkody będzie zobowiązany zarówno ubezpieczyciel – w zakresie polisy OC – jak i sprawca – z uwagi na nałożony środek karny.

Przezorny zawsze ubezpieczony - także na wakacjach

Ubezpieczenia wakacyjne można kupić za pośrednictwem bankowości internetowej. Tak sprzedawane są nie tylko proste polisy turystyczne, ale też komunikacyjne czy nawet ubezpieczenia mieszkań – ustalił Powszechny Dom Kredytowy. Pozwala to oszczędzić czas w przedwakacyjnym zabieganiu. Ale uwaga! Niektóre polisy będą działać dopiero po kilku dniach od ich zakupu.

Ubezpieczenie na wakacje, czyli jak spędzić urlop w spokoju

Złamana noga, kradzież bagażu, stłuczka samochodu lub zniszczone mienie w mieszkaniu, mogą skutecznie pozbawić urlopowego nastroju i zmienić wyjazd marzeń w katastrofę. Receptą na spokojny sen jest odpowiednie zaplanowanie wszystkiego poprzez kupno polisy.

Odpowiedzialność brokera ubezpieczeniowego

Zastanawiasz się nad uzyskaniem zezwolenia na prowadzenie działalności brokerskiej ubezpieczeniowej? Dowiedz się jakie są granice odpowiedzialności brokera oraz jak kontrolowana jest jego praca.

Broker ubezpieczeniowy - prawa i obowiązki

Zdobądź zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej ubezpieczeniowej. Dowiedz się jakie są prawa i obowiązki brokera ubezpieczeniowego.

Zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej ubezpieczeniowej – warunki i wymagane dokumenty

W jaki sposób uzyskać zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej ubezpieczeniowej? Dowiedz się jakie są warunki dla kandydatów oraz jakie dokumenty należy złożyć.

Nowe obowiązki deweloperów w świetle ustawy deweloperskiej

Wchodząca w życie 29 kwietnia 2012 r. ustawa z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego - potocznie zwana ustawą deweloperską – nakłada na deweloperów szereg nowych obowiązków, które mają wzmocnić ochronę interesów nabywców nieruchomości i zapewnić bezpieczeństwo wpłacanych przez nich środków pieniężnych.

Rażące niedbalstwo jako podstawa odmowy wypłaty odszkodowania w ubezpieczeniach majątkowych

Ubezpieczyciel może odmówić przyjęcia odpowiedzialności i wypłaty odszkodowania, jeśli do wypadku ubezpieczeniowego doszło w wyniku rażącego niedbalstwa ubezpieczającego lub ubezpieczonego.

Postępowanie likwidacyjne - prawa i obowiązki stron

Poza licznymi obowiązkami nałożonymi na ubezpieczycieli prowadzących tzw. postępowania likwidacyjne, również osoba występująca z roszczeniem o wypłatę odszkodowania zobowiązana jest do podjęcia działań, które umożliwią ustalenie zasadności zgłoszonych roszczeń oraz określenie wysokości należnego świadczenia.

Kara umowna

Kara umowna jest szczególnych zabezpieczeniem umowy odnoszącym się do odszkodowań za niewywiązanie się z umowy. Odszkodowanie z tytułu kary umownej jest bowiem niezależne od rozmiaru szkody.

Szkoda w majątku

Podstawą zaistnienia odpowiedzialności odszkodowawczej jest wystąpienie szkody w majątku poszkodowanego. Może ona przybrać dwojaką postać.

Kiedy przedawnia się roszczenie o naprawienie szkody?

W razie wyrządzenia szkody, poszkodowany może domagać jej naprawienia. Przepisy przewidują jednak ograniczenia czasowe, w których można to zrobić.

Wyrządzono Ci szkodę? Sprawdź na jakich zasadach sprawca może być pociągnięty do odpowiedzialności

Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z faktem, że może nastąpić sytuacja, w której przedsiębiorcy zostanie wyrządzona szkoda. Przepisy prawa mówią w takich sytuacjach o odpowiedzialności odszkodowawczej, czyli działaniach zmierzających do naprawienia owej szkody.

Doznałeś szkody? Sprawdź w jaki sposób może być ona naprawiona

Funkcjonowanie w obrocie niesie za sobą ryzyko powstania szkody. Podmiot, który jej dozna może żądać jej naprawienia. O tym w jaki sposób można naprawić szkodę mówią przepisy prawa. Nie mniej jednak powinno ono być dopasowane do rodzaju szkody oraz w taki sposób, aby jak najbardziej niwelować uszczerbek poniesiony przez poszkodowanego.

Pracodawca odzyska wartość utraconego samochodu służbowego

Pracodawcy powszechnie powierzają pracownikom samochody służbowe, gdyż z uwagi na charakter pracy często jest to konieczne. W przypadku utraty takiego samochodu przez pracownika, mają dużą szansę odzyskać jego pełną wartość.

Szkoda komunikacyjna w rozliczeniu kosztorysowym

Szkodę komunikacyjną chcę rozliczyć kosztorysowo. Auto jest w leasingu - czy będzie z tym problem ?

Outsourcing usług w branży motoryzacyjnej

Wszyscy zadają sobie pytanie: kiedy skończy się kryzys? Ekonomiści starają się na nie odpowiedzieć. Jednak firmy nie mogą czekać na lepsze czasy z założonymi rękami – aby nie dać się pokonać silnej konkurencji, muszą zacisnąć pasa i skupić się na core biznesie. Jak być skutecznym i jednocześnie oszczędnym?

Jak rozliczać szkody komunikacyjne leasingowanego auta

Czy istnieje możliwość kosztorysowego rozliczenia szkody komunikacyjnej jeżeli samochód jest przedmiotem umowy leasingu? W jaki sposób rozliczać szkody komunikacyjne leasingowanego auta?

Rozliczenie szkody komunikacyjnej wyleasingowanego auta

Szkodę komunikacyjną chcę rozliczyć kosztorysowo - auto jest w leasingu - czy będzie z tym problem ?

Leasing a szkoda komunikacyjna

Wypadek na drodze może się przydarzyć każdemu. Przedstawimy praktyczne wskazówki co należy zrobić jeśli szkoda komunikacyjna dotyczy samochodu w leasingu.

Co, gdy szkoda komunikacyjna dotyczy auta w leasingu

Jakie kroki należy podjąć jeżeli w wypadku uczestniczył samochód leasingowany? Przeczytaj poniższy tekst, a uzyskasz odpowiedź na to pytanie.

Czy opłaca się wykupić OC i AC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych

Kupowanie ubezpieczeń komunikacyjnych AC i OC u różnych ubezpieczycieli nie opłaca się ani kupującemu ani sprzedającemu. Zdarzają się takie przypadki np. w ubezpieczeniach indywidualnych, gdzie na kupowaniu OC i AC w różnych TU, początkujący kierowcy mogą zaoszczędzić od 5 do 10 proc. składki.

Właściciele BMW i Porsche mogą skorzystać z alternatywnej stacji obsługi

Wybór między autoryzowanym serwisem, a warsztatem to najczęstszy dylemat właścicieli samochodów, których fabryczna gwarancja właśnie wygasa.

Bez auto casco nie odliczysz kosztów naprawy powypadkowej

Wiele firm, tnąc koszty, nie wykupuje ubezpieczenia dobrowolnego (tzw. auto casco) dla posiadanej floty samochodowej. Postępowanie takie może jednak przynieść podwójne straty w przypadku uszkodzenia takiego samochodu w wypadku.

REKLAMA