REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Wspólnicy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o., aby uniknąć błędów prawnych?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną i wobec tego posiada odrębny majątek od swoich wspólników, którzy z jej aktywów nie mogą korzystać w taki sposób, jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli zamierzają pozyskać środki finansowe ze spółki, to muszą dokonać wypłaty zgodnie z przepisami prawa, a wszelkie przysporzenie po ich stronie kosztem spółki, musi być oparte na określonej podstawie prawnej, zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych i innych ustaw oraz przy uwzględnieniu zapisów umowy spółki.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością: radca prawny a rada nadzorcza

Jeżeli w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością funkcjonuje rada nadzorcza, oczekuje się, że będzie dbała o działanie spółki zgodnie z prawem. Chętnie do składu rad nadzorczych powoływani są prawnicy, aby oceniać działania spółki przez pryzmat przepisów prawnych. Czy w radzie nadzorczej może zasiadać także radca prawny?

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Jakie kary za brak dochowania terminu?

Znaczna większość spółek z ograniczoną odpowiedzialnością musi zatwierdzić i złożyć do KRS sprawozdanie finansowe w nieprzekraczalnym terminie do 15 lipca każdego roku licząc się z karami za niedochowanie tego terminu! 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą – zaraz po jednoosobowej działalności gospodarczej – formą prowadzenia biznesu – sprawdźmy, dlaczego tak jest!

REKLAMA

Upadłość spółki z. o.o. W jakich przypadkach dopuszczalna?

W jakich przypadkach spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może ogłosić upadłość?

Czy spółka komandytowa jest podobna do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka komandytowa to dwie najczęściej wybierane formy prawne prowadzonej działalności w ramach spółki. Mają swoje podobieństwa, jednak wciąż posiadają cechy odróżniające.

Uchylenie uchwały w spółce z o.o. – kiedy dopuszczalne

Zgromadzenie wspólników podejmuje uchwały, które krzywdzą wspólnika lub spółkę. Jak uchylić uchwałę?

Wyjście wspólnika ze spółki jawnej

Wyjście wspólnika ze spółki jawnej może wiązać się z koniecznością zapłaty przez spółkę występującemu wspólnikowi. Jednak, może się zdarzyć, że to spółka będzie żądała od występującego wspólnika lub jego spadkobierców zapłaty!

REKLAMA

Kiedy wspólnicy spółki jawnej muszą podjąć uchwałę?

W spółce jawnej, tak jak we wszystkich typach spółek, wspólnicy podejmują decyzje związane z jej bieżącym funkcjonowaniem. Kto jednak i kiedy ma obowiązek prowadzenia spraw spółki?

Jaki wkład może wnieść wspólnik spółki jawnej?

Wkłady do spółki jawnej mogą mieć zarówno charakter pieniężny, jak i niepieniężny. Sprawdźmy zatem na przykładach, co może stać się wkładem w spółce jawnej.

Przystąpienie do spółki z o.o. remedium na oskładkowanie ZUS

Polski Ład odbiera przedsiębiorcom możliwość odliczania od podatku wydatków na obowiązkowe składki zdrowotne. Wynagrodzenia innych, działających na podstawie powołania, okraja o wartość 9% składki, której przed 1 stycznia 2022 roku nie mieli obowiązku odprowadzać. W tym kontekście, zwłaszcza w przypadku wysokich dochodów z biznesu, warto rozważyć wejście w spółkę z o.o. Przedsiębiorca będący wspólnikiem takiej spółki nie zapłaci składki na ZUS i skorzysta z niskiego opodatkowania CIT.

Spółka cywilna - umowa, prawa i obowiązki wspólników

Spółka cywilna ma szczególny charakter prawny, co pociąga za sobą sposób jej funkcjonowania w obrocie gospodarczym, który zdecydowanie różni się od spółek prawa handlowego.

Konflikt w spółce z o.o. - czy zawsze można wyłączyć wspólnika?

Konflikty destabilizują, a czasem nawet uniemożliwiają działanie spółki. Czy można pozbyć się ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością „niewygodnego” wspólnika?

Zapłata za środki trwałe nabyte od spółki cywilnej przed likwidacją

Spółka cywilna uległa likwidacji. Czy wspólnicy muszą zapłacić spółce cywilnej po jej likwidacji za środki trwałe nabyte wcześniej od spółki?

Jak zachować ciągłość działalności spółki w przypadku śmierci jedynego członka zarządu?

W spółkach kapitałowych zarząd odgrywa zasadniczą rolę. To członkowie zarządu prowadzą sprawy spółki oraz reprezentują ją na zewnątrz. Co dzieje się w przypadku, gdy w zarządzie występują braki?

Co oznaczają zmiana adresu i zmiana siedziby spółki kapitałowej?

Siedziba spółki to nie to samo co adres spółki, a często te pojęcia są ze sobą mylone. Między adresem a siedzibą spółki występują istotne różnice, co widać zwłaszcza w sytuacji zmiany adresu lub siedziby spółki.

Spółki w Polsce - jaki rodzaj wybrać do prowadzenia biznesu?

Sprawdź, jaki rodzaj spółki prawa handlowego w Polsce dobrać biorąc pod uwagę specyfikacje biznesu jakim chcemy się zajmować.

Wady i zalety prowadzenia spółki w Polsce

Spółki w Polsce możemy podzielić na dwa główne rodzaje: spółki osobowe oraz spółki kapitałowe. Do spółek osobowych zaliczymy: spółkę jawną, spółkę partnerską oraz spółkę komandytową i komandytowo-akcyjną. Do grona spółek kapitałowych należą z kolei: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Jakie są wady i zalety każdej z form? Jaką spółkę dobrać do jakiej skali prowadzonego biznesu?

Wspólnik większościowy w spółce z o.o. a obowiązkowe oskładkowanie w ZUS

Czy wspólnik posiadający większość udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie podlegał obowiązkowemu oskładkowaniu w ZUS? Jakie jest stanowisko sądów w tej kwestii?

Zmiana formy prowadzenia biznesu z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z o.o.

Zmiana formy prowadzenia biznesu z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest procesem relatywnie tanim i szybkim do wdrożenia. Do stanu docelowego można dojść kilkoma ścieżkami. Opisujemy dwie najpopularniejsze.

Darowizna na przeciwdziałanie COVID-19 a rozliczenia podatkowe

Samorządowa spółka z o.o. realizująca zadania w zakresie sportu i rekreacji przekazała lokalnemu szpitalowi środki ochrony (rękawiczki, maseczki, środki do dezynfekcji), które posiadała na stanie, a których nie wykorzystywała w związku z czasowym zamknięciem prowadzonych przez nią obiektów. Czy w związku z takim przekazaniem spółka może skorzystać ze szczególnych rozwiązań przewidzianych w przepisach tarczy antykryzysowej? Jak w takiej sytuacji rozliczyć VAT, biorąc pod uwagę fakt, że dokonując zakupu darowanych towarów, spółka odliczyła podatek naliczony?

Spółka z o.o. sp. k. – wybrane aspekty prawne odpowiedzialności wspólników

Konstrukcja prawna sp. z o.o. sp. k. jest niezmiernie często wykorzystywaną formą prawną do prowadzenia działalności gospodarczej przez licznych przedsiębiorców funkcjonujących w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Często u nowicjuszy prawnych taka konstrukcja prawna budzi niemałą konsternację, stąd celem przedstawienia zarysu istoty i funkcjonowania niniejszej spółki w dalszej części artykułu zostaną zaprezentowane praktyczne aspekty odpowiedzialności prawnej i finansowej wspólników.

Większościowy wspólnik i pracownik tej spółki jednocześnie a ubezpieczenia społeczne

Czy i z jakiego tytułu objęty jest ubezpieczeniami społecznymi większościowy (dominujący) wspólnik, który jednocześnie świadczy pracę na rzecz tej spółki na podstawie umowy o pracę?

Przepis o egzekucji z majątku byłego wspólnika spółki niekonstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że egzekucja z majątku byłego wspólnika spółki nie może pozbawiać go prawa do sądu. W tym zakresie przepis Kodeksu postępowania cywilnego jest niezgodny z konstytucją.

Zwyczajne zgromadzenie wspólników – o czym należy pamiętać

Odbycie zwyczajnego zgromadzenia wspólników (ZZW) stanowi niezbędny element prawidłowego funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych zgromadzenie takie powinno odbyć się w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. W większości funkcjonujących spółek, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, ostateczny termin odbycia ZZW za poprzedni rok obrotowy przypada więc na dzień 30 czerwca. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Odpowiedzialność za zawyżenie aportu w spółce z o.o.

Zawyżenie wartości wkładu niepieniężnego (aportu) następuje poprzez przyjęcie wyższej wartości wkładu, niż od tej jaka jest w rzeczywistości. Zawyżenie skutkuje powstaniem odpowiedzialności na gruncie przepisów kodeksu spółek handlowych. Kto zatem ponosi odpowiedzialność za zawyżenie aportu w spółce z o.o.?

Zobowiązania w spółce jawnej - odpowiedzialność wspólników

Co oznacza solidarna odpowiedzialność spółki jawnej i jej wspólników? Czy nowy wspólnik przystępujący do spółki również odpowiada za jej zobowiązania?

Wspólnik spółki osobowej a ZUS

Czy wspólnicy spółek osobowych podlegają ubezpieczeniom społecznym? Co z uprawnieniem do tzw. "małego ZUS-u"?

Kiedy wspólnicy spółki z o.o. mogą żądać wyłączenia wspólnika?

Wspólnicy spółki z o.o. mają możliwość wyłączenia ze spółki innego wspólnika w przypadku spełnienia warunków określonych w Kodeksie spółek handlowych. O uprawnieniu do wyłączenia wspólnika decyduje m.in. suma udziałów posiadanych przez wspólników żądających wyłączenia ze spółki. Kiedy możliwe jest wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Wygaśnięcie mandatu a odwołanie członka zarządu

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych zarząd spółki z o.o. reprezentuje spółkę i prowadzi jej sprawy. W skład zarządu mogą wchodzić zarówno wspólnicy jak i osoby spoza tego grona. Co do zasady członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą zarządu spółki, a wygaśnięcie mandatu następuje przede wszystkim poprzez upływ czasu.

Odpowiedzialność wspólników za zaległości podatkowe spółki

Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, wspólnicy spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusze w spółce komandytowej i komandytowo – akcyjnej ponoszą odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki. Z odpowiedzialności nie zwalnia ich nawet rozwiązanie spółki czy wystąpienie z niej.

Małoletni wspólnikiem spółki cywilnej

Spółkę cywilną stanowi umowa zawarta między wspólnikami w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie. Czy wobec tego osoba małoletnia, posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych może zostać wspólnikiem spółki cywilnej?

Odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej za długi w VAT

W myśl przepisów ustawy o VAT, spółka cywilna jest samodzielnym podatnikiem VAT i podlega obowiązkowi ewidencji, wystawia faktury i może odliczać VAT. Sama spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej i nie można traktować jej jako podmiotu zawartych w nich stosunków prawnych. Odpowiedzialność za długi w VAT ponoszą jednak jej wspólnicy.

Udzielanie pożyczek wspólnikom przez spółki

W obrocie gospodarczym udzielanie pożyczek jest zjawiskiem naturalnym i powszechnie stosowanym. Mimo, iż udzielanie pożyczek wspólnikom przez spółki nie należy do częstej praktyki, warto zastanowić się, jakie konsekwencje podatkowe tego rodzaju umowy za sobą pociągają.

Rola komplementariusza w spółce komandytowo – akcyjnej

Komplementariusz jest jednym z wspólników, który reprezentuje spółkę komandytowo – akcyjną z mocy postanowień statutu spółki. Dodatkowo odpowiada osobiście i bez ograniczeń za zobowiązania spółki. Komplementariusza można pozbawić prawa reprezentowania. Jeżeli jednak pozbawienie nastąpiło wbrew jego woli, może on zgłosić sprzeciw.

Spółka cywilna – podstawowe informacje

Zawierając umowę spółki cywilnej należy się dobrze zastanowić. Należy szczegółowo określić zasady współpracy – nie wolno pozostawiać żadnych niedomówień. Wspólników trzeba wybierać bardzo rozważnie, kierując się raczej rozsądkiem niż ciepłymi uczuciami. Trzeba mieć też do nich zaufanie, co nie wyłącza jednak sprawowania co najmniej dyskretnej kontroli nad ich działaniami. Nietrafny wybór wspólnika spółki cywilnej może nie tylko pozbawić dochodów, ale nawet doprowadzić do ruiny.

Jak prawidłowo napisać umowę spółki cywilnej?

Umowa spółki jest najprostszym sposobem na prowadzenie działalności gospodarczej. Założenie spółki cywilnej nie wymaga minimalnego kapitału zakładowego, ani podjęcia skomplikowanych czynności. Warto jednak wiedzieć, które kwestie powinny zostać uregulowane w umowie. Jak napisać umowę spółki, by zabezpieczyć interesy wspólników?

Prawidłowa nazwa spółki cywilnej

Spółka cywilna stanowi umowę zawartą między wspólnikami i nie posiada osobowości prawnej. Przepisy prawa nie regulują kwestii związanej z nazwą spółki. Zgodnie jednak z orzecznictwem – nazwa spółki nie musi zawierać imion i nazwisk jej wspólników, a sami wspólnicy mogą wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie opinii na temat nazwy ich spółki.

Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową

Wspólnicy spółek osobowych często decydują się na przekształcenie swoich spółek w spółki kapitałowe celem zwiększenia zysków bądź ochrony przed wierzycielami. Skutkiem przekształcenia jest dwukrotne opodatkowanie dochodów wspólników oraz przejęcie praw i obowiązków spółki przekształcanej przez nową spółkę. Jaka dokonać przekształcenia?

Reprezentacja spółki cywilnej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

Zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych, w przypadku gdy nie stanowią one inaczej – zastosowanie znajdą regulacje kodeksu cywilnego. Wobec tego, w przypadku spółki cywilnej, prawo do reprezentacji będzie przysługiwało każdemu wspólnikowi, jeżeli reprezentacja nie przekracza zakresu zwykłych czynności.

Europejska spółka jednoosobowa - nowy twór prawa handlowego

Komisja Europejska przyjęła projekt nowelizacji dyrektywy dotyczącej jednoosobowych spółek prawa handlowego. Powstanie nowy twór prawny, czyli europejska spółka jednoosobowa, w której możliwy będzie tylko jeden udział a wysokość kapitału minimalnego nie będzie określona. W jaki sposób założyć taką spółkę? Jakie są zasady reprezentacji?

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Spółka cywilna stanowi umowę zawieraną między wspólnikami w celu prowadzenia wspólnie działalności z nastawieniem na osiąganie zysków. Każdy ze wspólników jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki a za zobowiązania spółki wspólnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność. Czy wierzyciele mogą sięgnąć do majątków osobistych wspólników?

Pożyczka w spółce cywilnej a PCC

Wspólnik spółki cywilnej może udzielić spółce pożyczki. Wówczas zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, który może obniżyć koszty firmy. Warunkiem obniżenia jest zbycie praw majątkowych do udziału w spółce.

Jak założyć spółkę jawną?

Spółka jawna jest przedsiębiorstwem samym w sobie i powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Do założenia wymagane jest sporządzenie umowy w formie pisemnej, a wspólnicy odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki.

Rozdzielność majątku spółki jawnej i jej wspólników

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności w ramach spółki jawnej nie muszą posiadać określonego minimalnego kapitału. Spółka jawna może we własnym imieniu zaciągać zobowiązania, a jej majątek jest niezależny od majątku wspólników.

Spółka cywilna jest zobowiązaniem wspólników

Spółka cywilna jest to umowa zawierana między kilkoma przedsiębiorcami, którzy planują wspólnie prowadzić działalność. Procedura założenia nie jest skomplikowana a forma umowy nie wymaga aktu notarialnego. Dodatkowo każdy ze wspólników rozlicza się z fiskusem samodzielnie.

Składki ZUS wspólników spółki jawnej

Wspólnikami spółki jawnej mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. W jaki sposób są zatem odprowadzane składki do ZUS?

Spółka partnerska- kto może być partnerem?

Spółka partnerska w stosunku do innych spółek osobowych charakteryzuje się pewnymi odmiennościami. Podstawową różnicą są wymagania co do wspólników spółki. W spółce partnerskiej partnerami mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód.

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej może polegać na emisji nowych akcji (gratisowych) lub na podwyższeniu wartości nominalnej akcji dotychczasowych.

Odpowiedzialność cywilnoprawna w spółce akcyjnej

Członkowie zarządu spółki akcyjnej zobowiązani są do należytego wykonywania powierzonych im zadań z korzyścią dla spółki. Za podejmowane działania odpowiadają przed spółką.

REKLAMA