REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozliczenie podatkowe, Deklaracje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na co można przeznaczyć zwrot podatku?

Zwrot podatku warto przeznaczyć na spłatę choć części zadłużenia – nawet jednorazowa wpłata ułatwia negocjacje warunków spłaty długu u wierzyciela.

Jak rozliczyć przekazanie karty podarunkowej klientom

Porada dotyczy zagadnienia „bonu” podarowanego dla klienta. Jak rozliczyć przekazanie takiego bonu?

Konsekwencje błędów w deklaracji podatkowej

Do 30 kwietnia 2018 należy złożyć deklarację podatkowe. Najważniejsze, aby dotrzymać terminów, w razie błędów można dokonać korekty.

Jak rozliczyć usługę elektroniczną świadczoną na rzecz unijnej firmy

Wykonaliśmy usługę elektroniczną na rzecz niemieckiej firmy, która ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Czy tę usługę możemy rozliczyć w systemie MOSS?

REKLAMA

Pakiety medyczne dla pracowników - rozliczenie podatkowe, składkowe i ewidencja rachunkowa

Pakiet medyczny obejmuje zazwyczaj prawo do skorzystania z usług dowolnego lekarza, zabiegów i procedur medycznych oraz diagnostyki. Zakres usług „w pakiecie” zależy od rodzaju pakietu oferowanego przez centra usług medycznych i zakupionego przez pracodawcę dla pracowników. Pracodawcy często oferują pakiety pracownikom nieodpłatnie lub odpłatnie. W tym drugim przypadku najczęściej pracownicy ponoszą tylko częściowy koszt przekazywanych pakietów medycznych.

Kto i jakie deklaracje oraz informacje podatkowe za 2016 r. musi złożyć do 31 stycznia 2017 r.

Do 31 stycznia 2017 r. płatnicy mają obowiązek złożyć deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR za 2016 r. Termin ten dotyczy zarówno płatników, którzy przekazują wskazane dokumenty organowi podatkowemu w formie elektronicznej, jak i płatników, którzy mogli wybrać do tego celu formę papierową.

Remanent (spis z natury) w PKPiR

Jednym z podstawowych obowiązków podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów (dalej: PKPiR) jest sporządzanie co najmniej raz w roku spisu z natury, potocznie zwanego remanentem. Spis ten jest bardzo istotny, gdyż uwzględnia się go przy ustalaniu dochodu z działalności gospodarczej.

Czy deklaracje elektroniczne można składać przez ePUAP?

Deklaracje i informacje podatkowe przesyłane drogą elektroniczną nie mogą być podpisywane profilem zaufanym ePUAP i przesyłane za pośrednictwem platformy ePUAP - poinformował resort finansów.

REKLAMA

Zmiany w rozliczaniu PIT za 2014 rok

Wprowadzone w tym roku zmiany w prawie podatkowym zmuszają do zachowania ostrożności przy rozliczaniu PIT za 2014 r. Przed przystąpieniem do wypełnienia PIT-a warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zmienione zasady rozliczania ulgi na dzieci oraz nowe obowiązki płatników.

Obowiązkowe składanie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej od 2015 r.

Rok 2015 jak zawsze przyniesie firmom niespodzianki i nowe wyzwania. Jedną z nowinek jest konieczność składania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej. Wiele firm, których ten obowiązek dotyczy, nie jest na to wyzwanie jeszcze gotowa.

Fiskus wypełni PIT za 2014 r.

Od marca przyszłego roku podatnicy przy rozliczaniu PIT będą mogli skorzystać z wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych. Dla osób fizycznych to rozwiązanie może być pomocne przy wypełnianiu deklaracji, jednak dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników wiąże się z koniecznością przesyłania dokumentów do urzędów skarbowych drogą elektroniczną. Ci zaś, którzy będą mogli zostać przy papierze, będą mieli mniej czasu na przygotowanie dokumentów.

Nowe zasady składania wybranych PIT i CIT od marca 2015 r.

Usługa wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych (pre-filled tax return – PFR) ruszy w marcu 2015 r. Ustawa pozwalająca na natychmiastowe gromadzenie w systemach informatycznych administracji podatkowej danych niezbędnych do wprowadzenia PFR wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. i będzie mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r. - przypomina Ministerstwo Finansów.

Rozliczanie usług cyfrowych od 2015 r.

Przedsiębiorcy świadczący usługi cyfrowe w Unii Europejskiej będą mogli rozliczać VAT w każdym państwie miejsca zamieszkania od 2015 r. Będą mogli również wybrać elektroniczne rozliczenie sprzedaży usług w jednym kraju za pomocą systemu MOSS.

Urząd skarbowy wypełni za podatników deklaracje PIT od 2015 r.

1 stycznia 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawnych oraz zryczałtowanym podatku dochodowym podpisana przez prezydenta. Od przyszłego roku urząd skarbowy będzie mógł wstępnie wypełnić za podatników deklaracje PIT.

PIT-6/PIT-6L – do kiedy należy złożyć?

1 grudnia 2014 r. mija termin złożenia deklaracji PIT-6/PIT-6L. Obowiązek ten dotyczy podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Deklaracje należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania. Jak prawidłowo wypełnić PIT-6/PIT-6L?

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej

Każdy podatnik może złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Musi jednak wykazać interes prawnopodatkowy i może dotyczyć stanu zaistniałego lub przyszłego. Jakie informacje należy zawrzeć we wniosku? Ile kosztuje jego wydanie?

Jakie deklaracje podatkowe złożymy bez podpisu elektronicznego?

Resort finansów przedstawił rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone. Jakie deklarację będzie można złożyć bez podpisu elektronicznego?

Kiedy mija termin wpłaty zaliczki na podatek przy rozliczeniu kwartalnym?

20 października 2014 r. mija termin wpłaty zaliczki na podatek dochodowy przy rozliczeniu kwartalnym. Przedsiębiorcy opłacający VAT, którzy wybrali ten sposób rozliczenia podatku mają czas do 27 października.

Przedsiębiorcy apelują o dłuższe vacatio legis dla elektronicznych deklaracji

Konfederacja Lewiatan apeluje o dłuższe vacatio legis dla nowych regulacji dotyczących podmiotów zobowiązanych do składania elektronicznych deklaracji podatkowych. Proponują przedłużenie tego okresu do końca 2015 r.

Limity podatkowe dla małych podatników i rozliczających się ryczałtem

Limity podatkowe decydują o formie rozliczania się z urzędem skarbowym, czyli o możliwości utrzymania statusu małego podatnika bądź rozliczania się w formie ryczałtu. Wysokość limitów zależy od kursu wspólnej waluty. Jaka jest wysokość limitów?

Kiedy przedsiębiorca traci prawo do karty podatkowej?

Karta podatkowa jest jedną z form opodatkowania działalności gospodarczej. W takim przypadku co miesiąc płaci się z góry ustaloną kwotę podatku dochodowego i nie ma konieczności prowadzenia ksiąg, składania zeznań czy wpłacania zaliczek. Jeżeli przedsiębiorca nie dostosuje się do warunków korzystania z karty, będzie musiał rozliczać się z podatku na zasadach ogólnych.

Wyższe ulgi na dzieci przy rozliczeniu za 2014 r.

Projekt ustawy, wprowadzającej wyższe ulgi na dzieci został zaakceptowany przez rząd. Nowe zasady rozliczania ulg obejmą rodziny z trójką i więcej dzieci. Od 2015 r. odpis na trzecie dziecko wzrośnie o prawie 332 zł, a na czwarte i kolejne – o prawie 476 zł. Z nowych zasad będzie już można skorzystać przy rozliczeniu za 2014 r.

Zwiększenie komunikacji elektronicznej z fiskusem

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma umożliwić m.in. wstępne wypełnianie deklaracji podatkowych przez administrację.

Odsetki od niezwróconej w terminie nadpłaty podatku

Podatnik, który w terminie rozliczył PIT z urzędem skarbowym, a do tej pory nie otrzymał zwrotu nadpłaty podatku, może liczyć na doliczenie odsetek przez fiskusa. Termin zwrotu upłynął z końcem lipca, zatem od tego momentu fiskus naliczy odsetki.

Jak rozliczyć dochody uzyskane podczas wakacji za granicą?

Praca dorywcza na wakacjach to najlepsza okazja do łatwego zarobku. Należy jednak pamiętać, że uzyskane dochody za granicą trzeba rozliczyć z polskim fiskusem w rocznym zeznaniu podatkowym. Czasem może jednak powstać konieczność dopłaty podatku.

Jak uzyskać interpretację podatkową

Każdy, kto ma wątpliwości, jak podatkowo rozwiązać dane zagadnienie, rozliczyć konkretną transakcję, może zadać pytanie Ministrowi Finansów, składając wniosek o interpretację indywidualną. Minister, a raczej w jego imieniu jeden z pięciu dyrektorów izb skarbowych właściwych do wydania interpretacji indywidualnej, ma na jej wydanie trzy miesiące od otrzymania wniosku podatnika. Pytania można zadać w zakresie sytuacji, która miała miejsce, jak i zdarzenia przyszłego, które dopiero się wydarzy.

Usługi kosmetyczne a karta podatkowa

Gabinet kosmetyczny, w którym wykonywane są usługi z zakresu manicure i paznokci żelowych, może rozliczać się ze swojej działalności w formie karty podatkowej. W jaki sposób kosmetyczka może rozliczać dochody w formie karty?

Koszty uzyskania przychodu w 2015 r.

Koszty uzyskania przychodu stanowią podstawę do określenia wysokości dochodów. Jeżeli jednak koszty przekroczą sumę przychodów to różnica będzie stratą ze źródła przychodów. Jaka będzie wysokość kosztów w 2015 r.?

Termin złożenia zaświadczenia o podatku w KRUS

Rolnicy prowadzący działalność gospodarczą mają czas do 31 maja na złożenie zaświadczenia o podatku z tytułu prowadzonej działalności do KRUS. Rolnik, który chce zachować prawo do opłacania składek i kontynuuje działalność w 2014 r., powinien do końca maja podać kwotę podatku za 2013 r., który nie może przekroczyć określonego limitu.

Zwrot podatku a niezapłacony mandat

Osoby, które wykazały w zeznaniu rocznym PIT za 2013 r. nadpłatę w naliczonym podatku, otrzymają zwrot odpowiedniej kwoty. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na pełną kwotę. Osoby, które mają na swoim koncie niezapłacone mandaty lub zaległe podatki otrzymają niższą kwotę zwrotu podatku.

Czy można zmienić sposób zwrotu nadpłaty podatku?

W przypadku nadpłaty naliczonego podatku, wynikającego z rocznego zeznania PIT można ubiegać się o jej zwrot z urzędu skarbowego. Fiskus prześle nadpłatę za darmo przelewem bądź przekazem pocztowym pomniejszony o koszty przesyłki. Można również odebrać nadpłatę osobiście. Czy można jeszcze zmienić sposób zwrotu nadpłaty podatku?

Rewolucja w rozliczaniu podatków

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, która wprowadzi rewolucyjne zmiany w rozliczaniu podatków. Od 2015 r. dokumenty składane do fiskusa będą przesyłane wyłącznie drogą elektroniczną.

Konsekwencje spóźnienia w rozliczeniu PIT

30 kwietnia mija termin rozliczenia PIT z fiskusem. Należy pamiętać, że za spóźnienie w rozliczeniu grożą kary finansowe. Spóźnieni podatnicy powinni liczyć się z utratą wielu przywilejów, m.in. rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Do 30 kwietnia rozliczenie za 2013 r.

Już 30 kwietnia mija termin złożenia rozliczenia w urzędzie skarbowym za 2013 r. Zeznanie roczne można złożyć osobiście, przesłać listem poleconym bądź drogą elektroniczną.

Rozliczanie z dochodów uzyskanych za granicą

To już ostatnie dni na rozliczenie z fiskusem. Osoby osiągające chociażby część swoich dochodów za granicą, podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym osiągnęły dochody oraz są zobowiązane do rozliczenia się z urzędem skarbowym w Polsce. Czy to oznacza, że muszą zapłacić podwójny podatek?

Miesięczny bilet kolejowy obniży roczny podatek

Rozliczając się z fiskusem za poprzedni rok podatnik może odliczyć koszty, jakie ponosił na dojazdy do pracy publicznymi środkami transportu. Najbardziej zaoszczędzą pracownicy dojeżdżający do pracy z obszarów podmiejskich i korzystający z kolei.

Jak wykazać wygraną na loterii w zeznaniu rocznym?

W przypadku wygranych w konkursach bądź loteriach odprowadzany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%. Jednakże nie trzeba ich wykazywać w zeznaniu rocznym przekazywanym do urzędu skarbowego.

Ministerstwo Finansów planuje reorganizację urzędów skarbowych

Ministerstwo Finansów pracuje nad reorganizacją urzędów skarbowych. Zmiany będą prawdopodobnie realizowane od przyszłego roku i obejmą wewnętrzną obsługę wszystkich urzędów, w zakresie m.in. spraw kadrowych i finansowo – księgowych.

Informację VAT-26 złóż w terminie 7 dni od poniesienia wydatku

Podatnicy korzystający z samochodów służbowych wyłącznie do działalności gospodarczej, dla których prowadzą ewidencję pojazdu powinni złożyć w urzędzie skarbowym informację VAT-26 w terminie 7 dni od dnia poniesienia wydatku na dany pojazd.

Brak PIT-11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia rocznego

Pracodawca zobowiązany jest przekazać pracownikowi informację PIT-11 z tytułu świadczonej pracy. Jeżeli jednak nie prześle pracownikowi tego druku, należy mimo wszystko rozliczyć się z fiskusem. W tym przypadku przydadzą się rachunki, umowy czy wyciągi bankowe stanowiące tzw. paski wynagrodzeń.

Czy ulga na dzieci obniży podatek?

Odliczanie ulgi na dzieci jest szczególnie korzystne przy ich większej ilości. W przypadku rodziny z piątką dzieci, ulga wynosi nawet 8 tys. zł. W 2014 r. pierwszy raz oblicza się ulgi według nowych zasad w zeznaniu podatkowym za 2013 r. Osoby wychowujące jedno dziecko mogą ponieść straty i utracić prawo do ulgi prorodzinnej.

Korekta deklaracji po kontroli podatkowej jest nieważna

Podatnik, który dokonał korekty deklaracji według wytycznych z przeprowadzonej kontroli powinien liczyć się z faktem, iż będzie ona nieważna dla urzędu skarbowego. Fiskus nie uwzględni korekty w dalszych etapach postępowania podatkowego.

Do końca kwietnia rozlicz się z fiskusem

Został niecały miesiąc na rozliczenie się z fiskusem. Do końca kwietnia należy złożyć rozliczenie podatkowe za 2013 r.

Elektroniczna administracja podatkowa zwiększy konkurencyjność firm

Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt regulacji prawnych, który wspomoże rozwój elektronicznej administracji podatkowej. Takie zmiany wpłyną pozytywnie na zwiększenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.

Zmiany w ulgach podatkowych

Zostały jeszcze cztery tygodnie na rozliczenie się z fiskusem za 2013 r. Nastąpiły duże zmiany w ulgach podatkowych, w szczególności dotyczące ulgi prorodzinnej i ulgi na Internet. Zmiany są korzystne w szczególności dla rodziców z trójką i więcej dzieci. Stracą na tym osoby wychowujące jedno dziecko i mające wysokie zarobki. Czy przedsiębiorcy również na tym stracą?

Z jakich ulg podatkowych mogą skorzystać przedsiębiorcy?

Do końca kwietnia 2014 r. należy rozliczyć się z urzędem skarbowym za rok 2013. Pierwszy raz będzie można rozliczyć ulgę na dzieci i Internet na nowych zasadach. Przedsiębiorcy, którzy odliczają użytkowanie Internetu skorzystają z ulgi, gdy koszty te nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Zeznanie CIT – 8 należy złożyć do końca marca

Podatnicy rozliczający się podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) powinni do końca marca 2014 r. złożyć wypełnione zeznanie roczne CIT – 8. Jakich przedsiębiorców obejmuje ten obowiązek?

Rząd chce wprowadzić zmiany w podatkach

Rząd pracuje nad nowelizacją przepisów Ordynacji podatkowej, która ma na celu poprawę efektywności systemu podatkowego oraz uproszczenie procedur.

Moment powstania obowiązku podatkowego w transakcjach zagranicznych

Od 1 stycznia 2014 roku obowiązują nowe przepisy Ustawy o podatku od towarów i usług, które odnoszą się do momentu powstania obowiązku podatkowego w obrocie gospodarczym. Zmiana miała miejsce nie tylko w odniesieniu do transakcji krajowych, ale także w niektórych przypadkach do wymiany handlowej z kontrahentami z zagranicy.

Czynności sprawdzające bez konieczności przeprowadzania kontroli

Urząd skarbowy może przeprowadzić czynności sprawdzające dotyczące prawidłowego wypełnienia i terminowego złożenia deklaracji podatkowej. Wówczas nie ma konieczności przeprowadzania kontroli podatkowej.

REKLAMA