REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo budowlane, Nowości prawne 2021

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady

Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady. Wysokość pomocy dla kół gospodyń wiejskich będzie zależała od liczby należących do nich osób i wyniesie od 5 do 7 tys. zł. Dotacja będzie przyznawana raz w roku - zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Podatek cukrowy 2021 – kto i ile zapłaci?

Pomimo masowej krytyki wielu środowisk oraz negatywnych opinii co do celowości i trafności proponowanych regulacji, od 1 stycznia 2021 r. wchodzą w życie przepisy zmieniające niektóre ustawy w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Nowelizacja wprowadza m.in. opłatę od gotowych do spożycia napojów z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących oraz kofeiny i tauryny, zwaną „podatkiem cukrowym”.

Zatrudniasz pracowników? Sprawdź ile wyniesie płaca minimalna w 2021 roku

2800 zł brutto - takie wynagrodzenie minimalne proponuje rząd w przyszłym roku. Pracodawcyy postulują jednak o utrzymanie płacy minimalnej na obecnym poziomie, ewentualnie zaktualizowanej o inflację.

Jak założyć firmę budowlaną i prowadzić ją z sukcesem?

Firma budowlana zawsze znajdzie swoje miejsce na rynku, bez względu na jego dynamikę. Założenie firmy budowlanej nie jest trudne i można zacząć od działalności gospodarczej.

REKLAMA

Budowa w czasach koronawirusa – zmiany relacji między uczestnikami procesu budowlanego

Jeśli trzepot skrzydeł motyla w Ohio, może po trzech dniach spowodować w Teksasie burzę piaskową, to huragan w Chinach wywołany wirusem COVID-19 może doprowadzić do zapaści niewidzianej w Europie co najmniej od kryzysu finansowego z 2008 r. a może nawet od czasów podnoszenia się ze zgliszcz po II Wojnie Światowej. Wszystko wskazuje na to, że fala kryzysu wkrótce uderzy w rynek budowlany, który jest w pewnym sensie zwierciadłem wszelkich problemów, z jakimi w danym momencie mierzy się polska gospodarka - pisze Jacek Ziembiński, aplikant adwokacki z Departamentu Nieruchomości Kancelarii RK LEGAL.

Elektroniczny KRS od 1 marca 2021 r. [PODCAST]

1 marca 2020 r. miały wejść w życie przepisy o elektronicznym Krajowym Rejestrze Sądowym. Tak się jednak nie stało. W 2020 roku wnioski o wpis do KRSu nadal będą składane w formie papierowej. Nie oznacza to jednak, że ustawodawca zrezygnował z informatyzacji postępowania rejestrowego. Ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw przesunął ją jedynie w czasie - równo o rok. Oznacza to, że elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy ma funkcjonować od 1 marca 2021 roku. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Wnioski do KRS tylko elektronicznie – jednak od 1 marca 2021 roku!

W związku z szybko zmieniającą się rzeczywistością prawną zmiany w ustawie z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (czyli KRS) wchodzą w życie nie od 1 marca 2020 r. – jak zakładano pierwotnie – a dopiero w 2021 r. Od tej daty wnioski do KRS będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej.

Utrudnienia w prowadzeniu działalności na rynku budowlanym

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podnosi kwestię możliwości istnienia istotnych barier i utrudnień w wykonywaniu działalności gospodarczej, wynikających z przepisów tzw. specustawy mieszkaniowej. Rzecznik zwrócił się do Minister Rozwoju z prośbą o rozważenie ewentualnych zmian legislacyjnych w opisanym zakresie.

REKLAMA

Prosta Spółka Akcyjna ma wejść w życie dopiero w 2021 r.

Jednym ze skutków poparcia poprawek posłów do rządowego projektu noweli ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw ma być przesunięcie do 1 marca 2021 roku wejścia w życie przepisów dot. Prostej Spółki Akcyjnej - podało Ministerstwo Rozwoju.

Dematerializacja akcji 2021: jakie obowiązki dla spółek w 2020 r.?

Akcje wyemitowane w formie papierowej utracą moc i ulegną obowiązkowej dematerializacji z dniem 1 stycznia 2021 r. W związku z tym już na dzień 1 stycznia 2020 r. wszystkie spółki akcyjne oraz komandytowo-akcyjne będą musiały posiadać stronę internetową. To nie jedyny obowiązek przedsiębiorców, dlatego już teraz warto zapoznać się z nowymi przepisami.

II Polski Kongres Prawa Budowlanego

Kwartalnik Prawo Budowlane zaprasza na II edycję Polskiego Kongresu Prawa Budowlanego, która odbędzie się w dniach 11-13 grudnia 2019 r. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Nowe Prawo zamówień publicznych od 2021 roku - trwają prace w Sejmie

19 lipca 2019 r. Sejm skierował projekt nowego Prawa zamówień publicznych do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajna ds. deregulacji. Nowe Prawo zamówień publicznych ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku i spowodować m.in. zwiększenie liczby firm, w tym MŚP, startujących w przetargach, wzmocnienie polskiej innowacyjności i podniesienie efektywności przetargów.

Publiczne rejestry akcjonariuszy spółek akcyjnych od 2021 r.

Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu spółek handlowych do 2021 roku wszystkie spółki akcyjne i komandytowo akcyjne będą musiały prowadzić publiczne rejestry akcjonariuszy.

Umowa o roboty budowlane - odpowiedzialność inwestora i wykonawcy

Zgodnie z Kodeksem cywilnym w umowie o roboty budowlane, zawartej między inwestorem a generalnym wykonawcą, strony ustalają zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców. Jak kształtuje się odpowiedzialność inwestora i wykonawcy wobec podwykonawców?

Jak rozliczyć usługi budowlane, gdy kontrahent jest podmiotem zagranicznym?

Rozliczenie usług budowlanych sprawia podatnikom wiele problemów, jeśli nieruchomość jest położona za granicą lub kontrahent jest podmiotem zagranicznym. Prawidłowe rozliczenie wymaga od polskich podatników znajomości zagranicznych przepisów. Często wiąże się też z obowiązkiem rejestracji do VAT w kraju położenia nieruchomości.

Nowe prawo budowlane korzystne dla przedsiębiorców i inwestorów

Nowe prawo budowlane znosi wymóg uzyskania pozwoleń na budowę określonych obiektów, w tym domów jednorodzinnych. Ponadto zmiany dotyczą kwestii formalnych, związanych z rozpoczęciem budowy. Ma być prościej i szybciej dla przedsiębiorców oraz inwestorów.

Rząd pozytywnie o OZE

Rząd pozytywnie wypowiedział się na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy Prawo budowlane. Propozycje zmian dotyczą lokalizacji OZE oraz rozszerzenia udziału społeczności w procesie lokalizacji farm wiatrowych.

Kodeks budowlany już wkrótce

Projekt nowego Kodeksu budowlanego został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Przedsiębiorcy za wprowadzeniem zmian w prawie budowlanym

Konfederacja Lewiatan proponuje wprowadzenie zmian w prawie budowlanym, w ramach prac nad projektem ustawy o uproszczeniu procedur administracyjnych. Przedsiębiorcy chcą umożliwienia prowadzenia książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej, digitalizację map geodezyjnych, uruchomienie elektronicznego obiegu dokumentów z zakresu prawa budowlanego.

Założenia kodeksu budowlanego trafią do konsultacji w 2015 r.

Do konsultacji społecznych mają trafić założenia kodeksu budowlanego na początku 2015 r. Komisje mają przedstawić swoje ustalenia w połowie przyszłego roku.

Nowelizacja prawa budowlanego może zahamować energię odnawialną

W najbliższy czwartek dwie sejmowe komisje ponownie zajmą się projektem nowelizacji prawa budowlanego w zakresie dotyczącym elektrowni wiatrowych. Z projektu zniknął krytykowany zapis o minimalnej odległości wiatraków od zabudowań i lasów, ale branża wciąż nie widzi potrzeby wprowadzania niektórych zmian. Tym bardziej że mogą one zwiększyć wysokość podatków, a to z kolei może zahamować rozwój energetyki wiatrowej.

Zmiany w prawie budowlanym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w prawie budowlanym oraz niektórych innych ustawach. Projekt przedłożył minister infrastruktury i rozwoju. Zmiany obejmują w szczególności przyspieszenie procesu budowlanego poprzez skrócenie okresu oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę.

REKLAMA