REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pozwolenie na budowę, Prawo budowlane

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od 2023 r. domy powyżej 70 m2 z uproszczoną procedurą

Od przyszłego roku budowa domu na własne cele mieszkaniowe o maksymalnie dwóch kondygnacjach ma wymagać jedynie zgłoszenia z projektem budowlanym. Obowiązkowe będzie tylko zatrudnienie profesjonalnego kierownika budowy – wynika z zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W tej chwili uproszczona procedura obowiązuje w przypadku budowy domu o powierzchni nieprzekraczającej 70 mkw.

Czy paczkomat wymaga pozwolenia na budowę?

Weszły w życie postulowane przez Rzecznika MŚP ułatwienia przy budowie paczkomatów, biletomatów lub automatów służących do wykonywania innego rodzaju usługi.

Jak założyć firmę budowlaną i prowadzić ją z sukcesem?

Firma budowlana zawsze znajdzie swoje miejsce na rynku, bez względu na jego dynamikę. Założenie firmy budowlanej nie jest trudne i można zacząć od działalności gospodarczej.

Budowa w czasach koronawirusa – zmiany relacji między uczestnikami procesu budowlanego

Jeśli trzepot skrzydeł motyla w Ohio, może po trzech dniach spowodować w Teksasie burzę piaskową, to huragan w Chinach wywołany wirusem COVID-19 może doprowadzić do zapaści niewidzianej w Europie co najmniej od kryzysu finansowego z 2008 r. a może nawet od czasów podnoszenia się ze zgliszcz po II Wojnie Światowej. Wszystko wskazuje na to, że fala kryzysu wkrótce uderzy w rynek budowlany, który jest w pewnym sensie zwierciadłem wszelkich problemów, z jakimi w danym momencie mierzy się polska gospodarka - pisze Jacek Ziembiński, aplikant adwokacki z Departamentu Nieruchomości Kancelarii RK LEGAL.

REKLAMA

Utrudnienia w prowadzeniu działalności na rynku budowlanym

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podnosi kwestię możliwości istnienia istotnych barier i utrudnień w wykonywaniu działalności gospodarczej, wynikających z przepisów tzw. specustawy mieszkaniowej. Rzecznik zwrócił się do Minister Rozwoju z prośbą o rozważenie ewentualnych zmian legislacyjnych w opisanym zakresie.

II Polski Kongres Prawa Budowlanego

Kwartalnik Prawo Budowlane zaprasza na II edycję Polskiego Kongresu Prawa Budowlanego, która odbędzie się w dniach 11-13 grudnia 2019 r. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Umowa o roboty budowlane - odpowiedzialność inwestora i wykonawcy

Zgodnie z Kodeksem cywilnym w umowie o roboty budowlane, zawartej między inwestorem a generalnym wykonawcą, strony ustalają zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców. Jak kształtuje się odpowiedzialność inwestora i wykonawcy wobec podwykonawców?

Jak rozliczyć usługi budowlane, gdy kontrahent jest podmiotem zagranicznym?

Rozliczenie usług budowlanych sprawia podatnikom wiele problemów, jeśli nieruchomość jest położona za granicą lub kontrahent jest podmiotem zagranicznym. Prawidłowe rozliczenie wymaga od polskich podatników znajomości zagranicznych przepisów. Często wiąże się też z obowiązkiem rejestracji do VAT w kraju położenia nieruchomości.

REKLAMA

Nowe prawo budowlane korzystne dla przedsiębiorców i inwestorów

Nowe prawo budowlane znosi wymóg uzyskania pozwoleń na budowę określonych obiektów, w tym domów jednorodzinnych. Ponadto zmiany dotyczą kwestii formalnych, związanych z rozpoczęciem budowy. Ma być prościej i szybciej dla przedsiębiorców oraz inwestorów.

Rząd pozytywnie o OZE

Rząd pozytywnie wypowiedział się na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy Prawo budowlane. Propozycje zmian dotyczą lokalizacji OZE oraz rozszerzenia udziału społeczności w procesie lokalizacji farm wiatrowych.

Kodeks budowlany już wkrótce

Projekt nowego Kodeksu budowlanego został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Przedsiębiorcy za wprowadzeniem zmian w prawie budowlanym

Konfederacja Lewiatan proponuje wprowadzenie zmian w prawie budowlanym, w ramach prac nad projektem ustawy o uproszczeniu procedur administracyjnych. Przedsiębiorcy chcą umożliwienia prowadzenia książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej, digitalizację map geodezyjnych, uruchomienie elektronicznego obiegu dokumentów z zakresu prawa budowlanego.

Założenia kodeksu budowlanego trafią do konsultacji w 2015 r.

Do konsultacji społecznych mają trafić założenia kodeksu budowlanego na początku 2015 r. Komisje mają przedstawić swoje ustalenia w połowie przyszłego roku.

Pozwolenie na budowę – jak uzyskać status strony?

Nierzadko zdarza się, że właściciele sąsiadujących ze sobą nieruchomości popadają w konflikt z inwestorami. W takiej sytuacji warto, aby w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę sąsiad udowodni, że posiada status strony. Do jakich regulacji prawnych należy się odwołać?

Nowelizacja prawa budowlanego może zahamować energię odnawialną

W najbliższy czwartek dwie sejmowe komisje ponownie zajmą się projektem nowelizacji prawa budowlanego w zakresie dotyczącym elektrowni wiatrowych. Z projektu zniknął krytykowany zapis o minimalnej odległości wiatraków od zabudowań i lasów, ale branża wciąż nie widzi potrzeby wprowadzania niektórych zmian. Tym bardziej że mogą one zwiększyć wysokość podatków, a to z kolei może zahamować rozwój energetyki wiatrowej.

Zmiany w prawie budowlanym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w prawie budowlanym oraz niektórych innych ustawach. Projekt przedłożył minister infrastruktury i rozwoju. Zmiany obejmują w szczególności przyspieszenie procesu budowlanego poprzez skrócenie okresu oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę.

Domy jednorodzinne bez pozwolenia na budowę

Bez pozwoleń, podań i straty czasu. Jest szansa, że jeszcze w tym miesiącu do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy Prawo Budowlane. Głównym elementem projektu jest zniesienie pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych.

REKLAMA