REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - koszty, Koszty uzyskania przychodu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prezenty dla kontrahentów - skutki podatkowe

Prezenty dla kontrahentów. Zbliża się okres świąteczny, w którym wielu przedsiębiorców zwyczajowo przekazuje swoim kontrahentom upominki, dziękując im za dotychczasową współpracę oraz często wyrażając nadzieję na dalsze, owocne współdziałanie. Niestety, należy przy tym pamiętać, iż przekazanie (ale też otrzymanie!) takiego upominku ma swoje konsekwencje podatkowe, o czym w dzisiejszym wpisie.

Zgłoszenie działalności w KRS a prawo do zaliczenia wydatków w kosztach

Zgłoszenie działalności gospodarczej w KRS a faktyczna działalność. Co z prawem do zaliczenia wydatków w kosztach?

COVID-19 a kary umowne

Kary umowne. Pandemia COVID-19 nie pozostaje bez wpływu na prowadzenie działalności gospodarczej. Zdarza się, że ze względu na ograniczenia związane z pandemią przedsiębiorcy nie zdążą na czas wykonać świadczeń, do których się zobowiązali. W takich przypadkach umowy często przewidują kary umowne za opóźnienia. Czy kary umowne, niezawinione przez podatnika, a będące skutkiem pandemii można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP

W ostatnich dniach pojawiły się pierwsze interpretacje indywidualne związane z możliwością zaliczenia od 1 stycznia 2020 w koszty uzyskania przychodu otrzymanych od kontrahentów faktur oznaczonych „mechanizm podzielonej płatności” mimo braku obowiązku ich oznaczania.

REKLAMA

"Kupię koszty" - kary i mniejsza popularność zjawiska

Spada zainteresowanie i poziom akceptacji społecznej dla procederu handlu kosztami. Tak wynika z obserwacji firmy SentiOne, która stale monitoruje media społecznościowe. Z roku na rok oferty dotyczące tzw. faktur kosztowych interesują mniejszą liczbę polskich podatników. Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega przed udziałem w tym nielegalnym procederze. Dotkliwe kary przewidziane są tak dla sprzedających (już za samą publikację takiej oferty), jak i kupujących fikcyjne faktury.

Czy można zastosować autorskie koszty uzyskania przychodów do umów, które stanowią różne elementy jednego dzieła

Realizujemy duży projekt mieszczący się w katalogu działalności, do której można zastosować autorskie koszty uzyskania przychodów. Na projekt ten składają się jednak liczne umowy cywilnoprawne zawarte z grupą kilkunastu osób. Czy do wszystkich tych umów możemy zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, mimo że jest różny przedmiot prac wykonywanych na ich podstawie w ramach tego projektu?

Ulga podatkowa dla twórców 2018 - nowa lista zawodów

Zgodnie z propozycjami Ministerstwa Finansów więcej zawodów skorzysta z ulgi podatkowej dla twórców. Szerszy katalog będzie mieć zastosowanie także względem dochodów (przychodów) osiągniętych od 1 stycznia 2018 r.

Limit kosztów w CIT w 2018 roku - usługi niematerialne, opłaty i należności za wartości niematerialne i prawne

Od początku 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które nakładają na podatników CIT limity kosztów uzyskania przychodów odnośnie wydatków na usługi niematerialne, z tytułu opłat za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości oraz odnośnie kosztów dotyczących przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek.

REKLAMA

Jak nie stracić 50% kosztów w 2018 roku

Od 1 stycznia 2018 r. część zawodów osiągających dochody z pracy twórczej, m.in. inżynierowie, tłumacze, projektanci i przedstawiciele innych zawodów nie będą mogli stosować 50% kosztów PIT jak inni twórcy. Zdaniem ekspertów jednym bardziej opłaci się założyć własną firmę, a innym rozpocząć działalność badawczo-rozwojową.

Wartość pracy małżonka i dzieci przedsiębiorcy w kosztach od 2019 r.

Zaproponowana nowelizacja ustawy o PIT zakłada wprowadzenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przez podatnika wartości pracy jego małżonka oraz małoletnich dzieci współpracujących z przedsiębiorcą. Nowe regulacje mają wejść w życie w 2019 r.

Inwestycje na rynkach kapitałowych - narzędzie Unit-Linked

Pojęcie Unit – Linked (dosł. „naczynia połączone”) oznacza narzędzie inwestycyjne, które korzysta z udogodnień oferowanych przez prawo polisom ubezpieczeniowym. Jest to narzędzie skierowana do szerokiego grona potencjalnych inwestorów. Mogą się na nie zdecydować wszystkie rodzaje spółek kapitałowych i osobowych, a także przedsiębiorstwa o strukturze mieszanej oraz firmy jednoosobowe.

Czy diety pracownika są kosztem przedsiębiorcy?

Diety wypłacane pracownikom za wyjazdy związane z działalnością firmy są kosztem uzyskania przychodu. Również wydatki na swoje podróże przedsiębiorca może zaliczyć w ciężar kosztów w wysokości nieprzekraczającej kwot ustalonych dla pracowników.

Wigilię firmową można zaliczyć w koszty firmy

Chętnie organizowane wigilie firmowe pracodawca może zaliczyć w koszty firmy. Oznacza to, że organizacja wigilii nie będzie przychodem pracownika, w przeciwieństwie do świątecznych prezentów, bonów i talonów, które mogą być finansowane ze środków z zfśs bądź środków obrotowych firmy. W zależności od źródła finansowania, upominki będą mogły obniżyć podatek.

Korekta kosztów w związku z nieterminowymi płatnościami

W myśl Ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (czyli tzw. trzecia ustawa deregulacyjna) ograniczone zostało prawo przedsiębiorcy do zaliczania do kosztów podatkowych wydatków, które nie zostały faktycznie przez niego uregulowane. Innymi słowy, przedsiębiorca będzie zobligowany do wyksięgowania wydatku z kosztów po upływie terminu określonego w ustawie

Co można zaliczyć do kosztów jednoosobowej firmy?

W jednoosobowej firmie możemy obniżyć swoje podatki pomniejszając przychody o koszty poniesione na ich uzyskanie. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą w mieszkaniu, kosztami takimi mogą być opłaty eksploatacyjne. Co jeszcze możemy odliczyć od podatku?

Polisy OC i AC samochodu można zaliczyć w koszty firmy

Przedsiębiorca, który wykupi polisę OC, może w całości zaliczyć ją w koszty firmy. Polisę AC również może rozliczyć w kosztach, ale tylko do wysokości ustalonego limitu. Moment rozliczenia ubezpieczenia środków trwałych jest różny, w zależności od przyjętej metody prowadzenia KPiR.

Brak PIT-11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia rocznego

Pracodawca zobowiązany jest przekazać pracownikowi informację PIT-11 z tytułu świadczonej pracy. Jeżeli jednak nie prześle pracownikowi tego druku, należy mimo wszystko rozliczyć się z fiskusem. W tym przypadku przydadzą się rachunki, umowy czy wyciągi bankowe stanowiące tzw. paski wynagrodzeń.

Handlujący gruntem bez zwolnień w PIT

Podatnicy trwale i w sposób zorganizowany zajmujący się handlem gruntami z nastawieniem na zysk muszą zapłacić VAT. Nie będą mogli jednakże skorzystać z odliczenia ulgi mieszkaniowej w rozliczeniu rocznym. Tak wynika z sentencji wyroku NSA.

Przed wypełnieniem PIT warto sprawdzić wszystkie informacje

Zanim każdy podejmie się wypełnienia PIT – u za 2013 r., powinien dokładnie sprawdzić czy posiada wszelkie wymagane informacje. Termin rozliczenia się z urzędem skarbowym mija 30 kwietnia. Warto jednak już wcześniej zadbać o niezbędne informacje.

Rozliczenie roczne PIT zamiast zaliczki

Przedsiębiorcy zobowiązani są do uregulowania zaliczek na podatek dochodowy za miesiąc grudzień lub za ostatni kwartał do 20 stycznia. Mogą również dokonać rozliczenia rocznego poprzez złożenia odpowiedniego zeznania PIT.

Czy zakup biletów dla pracowników w celu wykonywania obowiązków służbowych stanowi koszt podatkowy?

Niektórzy pracownicy otrzymują imienne miesięczne bilety komunikacji miejskiej w celu wykonywania swoich obowiązków służbowych poza siedzibą firmy. Czy imienne bilety wydawane każdorazowo przed wyjściem w teren, a po powrocie oddawane do depozytu stanowią nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu?

Jak obniżyć podatek od zysków giełdowych?

Eksperci przypominają, że do końca kwietnia każdy musi złożyć zeznanie podatkowe PIT38. Zysk z inwestycji giełdowych dostarcza satysfakcji z podjęcia słusznych decyzji, ale bywa okupiony strzępkami nerwów. Czy naprawdę musimy dzielić się nim z państwem? A może istnieje sposób na uniknięcie płacenia podatku?

Czy sprzedaż wierzytelności jest dobrym rozwiązaniem dla wierzyciela?

Przedsiębiorcy posiadający nieściągalne należności często planują ich zbycie. Szybka sprzedaż swoich wierzytelności jest czasem korzystniejsza od długotrwałej windykacji. Myśląc o sprzedaży wierzytelności warto też, oprócz znalezienia kupca, dokonać analizy skutków podatkowych tej transakcji.

Jak obliczyć podatek od zysków giełdowych?

Nie każdy zastanawia się nad tym, kiedy jest najlepiej uregulować podatek od zysków giełdowych. Każdy inwestor do końca kwietnia musi złożyć złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PIT 38 i zapłacić podatek.

Rozliczanie strat w PIT według Ministra Finansów

Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską udzielił wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania strat przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych.

Skutki podatkowe loterii promocyjnej

Loterie promocyjne nie są objęte podatkiem od gier i to jest dobra wiadomość. Nie oznacza to jednak, że wygrane w loteriach promocyjnych nie są w ogóle opodatkowane.

Czy na podstawie biletów komunikacyjnych można odliczyć VAT?

Prowadzę działalność gospodarczą. Często wysyłam moich pracowników w delegację w celach służbowych na terenie całego kraju. Podróż służbową odbywają autem służbowym, ale bywa również, że korzystają z transportu kolejowego lub autobusowego. Czy bilety kolejowe oraz autobusowe można uznać tak jak faktury za dokumenty stanowiące podstawę do odliczenia wynikającego z nich podatku naliczonego VAT. Ponadto do biletów kolejowych wystawiane są odrębne blankiety dopłat za tzw. (miejscówki), które również zawierają kwotę podatku naliczonego.

Czy wydatki na pozyskanie dotacji są kosztem podatkowym

Jestem małym przedsiębiorcą. Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów i stosuję uproszczoną metodę rozliczania kosztów. Zamierzam starać się o fundusze UE. W tym celu chciałbym zwrócić się do doradcy od takich funduszy, by doradził mi jak to zrobić, by sporządził stosowny wniosek i w ogóle zajął się tą sprawą. Czy wynagrodzenie dla takiego doradcy będzie dla mnie kosztem uzyskania przychodu w mojej działalności?

Czy wynagrodzenie wypłacone wspólnikowi spółki cywilnej jest kosztem pozostałych wspólników?

W naszej trzyosobowej spółce cywilnej jeden ze wspólników jest zatrudniony na umowę o pracę. Czy wynagrodzenie wypłacane z tego tytułu jest kosztem uzyskania przychodów?

Czy można zaliczyć do kosztów zakup okularów dla przedsiębiorcy?

Jestem małym przedsiębiorcą. Kupiłem ostatnio okulary korekcyjne dla siebie, zgodnie z zaleceniem okulisty. Czy ten wydatek mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Czy straty spowodowane kradzieżą można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Prowadzę działalność gospodarczą. Ostatnio odkryłem, że mój pracownik przywłaszczył sobie towary za 20 tys. zł i gotówkę w kwocie 5 tys. zł. Oczywiście wyrzuciłem go z pracy i wszcząłem sprawę karną i cywilną o zwrot przywłaszczonego mienia. Jednak ten były pracownik wyjechał za granicę i obawiam się, że nic nie odzyskam. Czy stratę spowodowaną tą kradzieżą mogę wpisać w koszty działalności?

Czy zakup opon zimowych do samochodu wykorzystywanego w działalności można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Prowadzę działalność gospodarczą. Kupiłem w grudniu opony zimowe do samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności (środek trwały). Czy mogę ten wydatek zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Czy można zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową?

Zawarłem umowę leasingu operacyjnego. Opłata wstępna wyniosła 160;000 zł, czy mogę wliczyć ją jednorazowo do kosztów uzyskania przychodu?

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na wodę pitną dla pracowników?

Jestem przedsiębiorcą – zatrudniam kilku pracowników, dla których kupuję wodę do picia. Czy mogę zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na tę wodę?

Czy wydatki na oddalone odwołanie są kosztem podatkowym

Prowadzę działalność gospodarczą. Startuję w przetargach. Niedawno złożyłem protest a potem odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. Poniosłem w związku z tym odwołaniem wydatki m.in. na pomoc prawną. Odwołanie zostało oddalone a ja zostałem obciążony dodatkowo kosztami postępowania, które uiściłem. Czy mogę te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych ?

Przedsiębiorca na studiach

Jeżeli jednak jesteś przedsiębiorcą, to musisz wiedzieć, że wydatki na Twoje dokształcanie (np. studia, nauka języka, kursy dokształcające) możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednak tylko wtedy, gdy nabywana wiedza lub umiejętności mogą zostać wykorzystane w Twojej działalności.

Czy zakup wizytówek jest kosztem podatkowym?

Rozliczam się na podstawie pkpir. Poniosłem wydatki na wizytówki. Czy mogę te wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jak przedmiotowe wydatki zaksięgować w pkpir?

REKLAMA