REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oszczędzanie, Oferta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedłużenia terminu związania ofertą - dorozumiane oświadczenie woli

Nierzadkim problemem w czasie trwania postępowań o udzielenie zamówienia publicznego jest kończący się termin związania ofertą. W przypadkach, gdy postępowanie zabezpieczone jest wadium, wiąże się to zazwyczaj z upływającym okresem ważności wadium. Pytanie jednak brzmi, czy w świetle ustawy Prawo zamówień publicznych jest możliwe, aby wykonawca nie został wykluczony, jeśli nie złoży oświadczenia o przedłużeniu terminu związania ofertą, a jedynie przedłuży okres zabezpieczenia oferty wadium ?

Na wiosnę ożywienie na rynku lokat

Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim, marcowym posiedzeniu postanowiła utrzymać stopę procentową na poziomie 2,5 %. To stan niezmieniony od przeszło dziewięciu miesięcy. Banki reagują na decyzję RPP niskim oprocentowaniem lokat. Nadal niewiele da się na nich zarobić.

Rażąco niska cena w prawie zamówień publicznych

Zamawiający odrzuci ofertę, jeżeli zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia. Prawo zamówień publicznych nie zawiera jednakże definicji pojęcia rażąco niskiej ceny, toteż jej ocena powinna odbywać się w odniesieniu do sytuacji zamawiającego i wszystkich okoliczności towarzyszących udzielaniu zamówienia publicznego.

Powołanie biegłego w prawie zamówień publicznych

Zamówieniem publicznym jest odpłatna umowa zawierana pomiędzy zamawiającym, a wykonawcą, której przedmiotem są dostawy, usługi bądź roboty budowlane. Organ administracji publicznej może w każdym etapie postępowania o udzielenie zamówienia zwrócić się do biegłego o wydanie opinii.

REKLAMA

Kryteria i sposoby oceny ofert zamówienia

Zastosowanie innych niż cena kryteriów oceny ofert oznacza konieczność nazwania tych kryteriów i określenia ich znaczenia (wagi kryteriów). Informacja taka, stosownie do treści art. 41 pkt. 9 oraz art. 48 ust. 2 pkt. 10 ustawy Pzp, powinna znaleźć się w ogłoszeniu o zamówieniu, gdy obowiązek publikacji ogłoszenia jest przewidziany ustawą, lub w zaproszeniu do negocjacji oraz w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

„Mieszkanie dla Młodych” - wybór najatrakcyjniejszego kredytu

Oferta kredytowa banków programu „Mieszkania dla Młodych” dopiero się rozwija. Aktualnie banki posiadające w swojej ofercie kredyt dla ludzi poszukujących pierwszego mieszkania oferują wyższe marże i oprocentowanie dla kredytu „Mieszkania dla Młodych” niż w ofercie standardowego kredytu. Jednak w perspektywie czasu kredyt MdM jest wygodniejszy do spłaty.

Udzielanie zamówień publicznych w ramach tej samej grupy kapitałowej

Wykonawcy należący do tej samej grupy kapitałowej nie mogą brać udziału w postępowaniu o udzielenie tego samego zamówienia publicznego. Takie działanie jest sprzeczne z zasadą uczciwej konkurencji. Jaki jest charakter prawny listy podmiotów uczestniczących w udzieleniu zamówienia?

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych

Wykonawca zobowiązany jest należycie wykonać zobowiązania wynikające z umowy z zamawiającym. Zamawiający może zażądać kaucji od wykonawcy stanowiącej zabezpieczenie należytego wykonania umowy. Jaka jest podstawa ustalenia jej wysokości?

REKLAMA

Badanie oferty zamówienia pod kątem ceny

Na gruncie prawa międzynarodowego i krajowego - oferta w zamówieniach publicznych nie może zawierać rażąco niskiej ceny. W innym przypadku zamawiający ma prawo zbadać ofertę. Jaka jest procedura badania? Jakie są wówczas skutki dla wykonawcy?

Ograniczenia w udzielaniu zamówień publicznych

Prawo zamówień publicznych ogranicza krąg podmiotów, które mogą ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego. Jedynie wykonawcy spełniający warunki określone przez zamawiającego na podstawie przepisów ustawy mogą wziąć udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia.

Oferta wariantowa a oferta częściowa

Oferta wariantowa zawiera inny sposób wykonywania zamówienia publicznego niż określony przez zamawiającego, natomiast oferta częściowa związana jest z wykonaniem tylko części zamówienia publicznego. Wybór oferty pozwala wykonawcy wybrać inny wariant wykonania zamówienia. Zamawiający musi jednak zastrzec, czy dopuszcza złożenie tego rodzaju ofert.

Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie

Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie, jeśli Sejm przyjmie projekt ustawy o kasach oszczędnościowo – budowlanych i o wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe. Projekt ten został wniesiony do Sejmu 17 maja tego roku, przez grupę posłów SLD.

Ranking kont oszczędnościowych - kwiecień 2013

Obniżki stóp procentowych NBP, które miały miejsce w ostatnich miesiącach nie wpłynęły korzystnie na oprocentowanie zarówno lokat terminowych jak i kont oszczędnościowych. Czy zatem wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe możemy liczyć na korzystny zysk? Pewne jest to, że ci, którzy chcą oszczędzać z pewnością znajdą propozycje dla siebie. Przedstawiamy kwietniowy ranking kont oszczędnościowych TotalMoney.pl.

Ranking kont oszczędnościowych – luty 2013

Wielu Polaków jeszcze w styczniu obiecywało sobie, że zacznie oszczędzać. Mamy luty i pewnie sporo z tych osób już odpuściło swe postanowienia, tłumacząc się różnymi przyczynami. Niemniej jednak tym, którzy wytrwali, z pewnością się to opłaci. Zapoznajmy się z lutowym rankingiem kont oszczędnościowych.

Ranking kont osobistych - z którymi najmniejsze rachunki?

Konto bez opłat za prowadzenie, darmowa karta debetowa, bezpłatne przelewy internetowe czy moneyback. Tym banki kuszą potencjalnych posiadaczy kont osobistych. Najnowszym pomysłem niektórych instytucji jest zwrot części rachunków opłacanych za pośrednictwem bankowości internetowej.

Jak zagospodarować nadwyżki w firmie?

Każdy przedsiębiorca cieszy się uzyskując dochód. Jednak wie też o tym, że pieniądze nie powinny leżeć bezczynnie, gdyż tracą na wartości. W niniejszym artykule przedstawimy kilka sposób na inwestowanie nadwyżek finansowych firmy na krótki czas, lecz z zyskiem.

Spadek oprocentowania lokat

Obniżenie oprocentowania lokat przez instytucje finansowe jest wynikiem kilkukrotnego obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednak nawet teraz możliwe jest znalezienie korzystnej oferty, która zapewni atrakcyjny zysk.

Dobry czas na lokaty długoterminowe

Oszczędzanie nigdy nie jest łatwe, to sztuka wyrzeczeń i odmawiania sobie przyjemności. Jeszcze ciężej jest o motywację, jeśli oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych spada, a w celu znalezienia zyskownej oferty trzeba często prowadzić długie poszukiwania i zmieniać banki. Remedium może kryć się w ofertach, na którą większość z nas nie zwraca uwagi – długoterminowych.

Oszczędności Polaków – mało kogo stać na oszczędzanie

Polacy (chodzi tu o gospodarstwa domowe) zgromadzili w sumie w bankach i kasach oszczędnościowych ponad 500 miliardów złotych. Jednak z oszczędzaniem nie jest u nas najlepiej, bo czyni to regularnie ok. 9 % Polaków.

„Mieszkanie dla Młodych” – kto zyska, a kto straci na najnowszym programie rządowym

Pod koniec 2012 roku bezpowrotnie żegnamy się z Rodziną na swoim i rządowymi dopłatami do odsetek. Jest jednak nowa nadzieja – Mieszkanie dla Młodych: program, który, mimo polityki zaciskania pasa w wydatkach państwowych, znalazł się w planach koalicji na lata 2013-2014. Dofinansowanie do nowego mieszkania może wynieść nawet 20%, będzie się więc o co starać.

Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym stolicy

Pod koniec września 2012 r. łączna podaż mieszkań deweloperskich na rynku pierwotnym w stolicy wyniosła niemal 19,5 tys. lokali. W porównaniu z końcem II kwartału br. zaobserwowano spadek oferty o 4,2%, czego główną przyczyną był niewątpliwie fakt, że na rynku pojawiło się znacznie mniej nowych projektów inwestycyjnych.

Lokaty terminowe – raport październik 2012

Szukasz korzystnej lokaty terminowej? Dowiedz się, który bank oferuje najkorzystniejsze warunki lokowania środków. Publikujemy ranking lokat terminowych dostępnych w październiku 2012 r.

Nie ma kredytów na auta zabytkowe

Banki nie chcą finansować inwestycji w auta kolekcjonerskie. Samochody starsze niż 15 lat nie są wystarczającym zabezpieczeniem kredytu.

Kupujący nie chcą certyfikatów energetycznych

Certyfikaty energetyczne nie są w Polsce popularne – wynika z badań Home Broker. Jak twierdzą eksperci, wszystko dlatego, że te dokumenty są zbyt skomplikowane.

Potencjał gospodarczy Gliwic zaprezentowany zagranicznym dziennikarzom

Na zaproszenie prezydenta Zygmunta Frankiewicza do Gliwic przyjechali dziennikarze zagranicznej prasy gospodarczej, w tym branżowej z sektora logistycznego, motoryzacyjnego i nieruchomości.

Co piąte mieszkanie kupuje student

Wśród ogólnej liczby kupujących mieszkania w sierpniu, aż 20 proc. stanowili studenci. Zbliżające się rozpoczęcie roku akademickiego

Przyszłość gospodarcza Gliwic

Dziennikarze z najważniejszych europejskich mediów gospodarczych odwiedzą Gliwice.

Parabank - co to takiego?

Parabanki obiecują korzystne oprocentowanie i gwarancję wypłaty powierzonych środków. Obietnica wysokiego zysku bez pokrycia? Dowiedz się czym są parabanki i jak funkcjonują.

Inflacja - lipiec 2012

Inflacja w lipcu 2012 roku wyniosła 4 proc. w ujęciu rocznym. W stosunku do czerwca spadły ceny dóbr i usług.

Zadłużenie lokatorów duże. Największy dłużnik kupi M3 w Warszawie

Rosną długi lokatorów. Największe trudności w opłacaniu czynszu pojawiają się na Mazowszu oraz Śląsku. W tych regionach mieszka 30 proc. zadłużonych - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów.

Wyniki funduszy sektorowych - II kwartał 2012

Pomimo, iż rynek jako całość zamknął drugi kwartał w słabej kondycji, były sektory, które gwarantowały bezpieczeństwo oraz ponad przeciętne zyski. Prezentujemy wyniki funduszy sektorowych na II kwartał 2012 r.

Wyniki globalnych funduszy ETF - drugi kwartał 2012

Połowa 2012 już za nami, właśnie skończył się drugi kwartał 2012. Zobaczmy jak przedstawiają się wyniki poszczególnych funduszy ETF za ten okres.

Nieliczne, ale na gorsze - zmiany w hipotece

Marazm i bezruch zapanowały w ofertach kredytów mieszkaniowych. Zmiany są niewielkie, ale dla klientów najlepiej by było gdyby nic się nie zmieniało.

20 najpopularniejszych lokalizacji wakacyjnych

Polacy spędzą wakacje w kraju. Kołobrzeg, Zakopane i Wisła cieszą się największą popularnością. W 20 najpopularniejszych turystycznie powiatach spało 40 % turystów - wynika z danych GUS.

Upadłość konsumencka - vademecum

Upadłość konsumencka. Dowiedz się czym jest upadłość konsumencka oraz w jaki sposób przebiega procedura jej ustanowienia.

PKO reaktywuje SKO

SKO, czyli Szkolne Kasy Oszczędnościowe. Sprawdzona forma oszczędzania czy przeżytek? Dowiedz się co na ich temat sądząc eksperci.

Ranking globalnych funduszy ETF

Prezentujemy ranking funduszy ETF z całego świata „World ETF Matrix”.

Ranking lokat terminowych – czerwiec 2012

Ranking lokat terminowych 2012. Dowiedz się, które banki oferują najlepszą ofertę dla osób zainteresowanych lokatami terminowymi.

Tonie światowa ekonomia

Po ostatniej ponad 10 procentowej korekcie na giełdach było tylko kwestią czasu, kiedy czołowe magazyny zaczną publikować okładki w duchu niedźwiedziej bessy. Ostatnia korekta nie jest wyjątkiem.

Porównanie strategii inwestycyjnych w długim terminie

Dzięki temu, iż obecnie mamy dostęp do olbrzymiej ilości danych historycznych dotyczących akcji, możemy porównać skuteczność różnych strategii inwestycyjnych na przestrzeni długiego odcinka czasu.

Taryfa energii z gwarancją ceny nie zawsze oznacza, że wydatki będą mniejsze

Regularny wzrost kosztu energii skutkuje większą popularnością ofert gwarantujących niezmienność cen. Wybór takiej taryfy powinien oznaczać niższe rachunki w stosunku do wydatków osób, które takiej taryfy nie wybrały. Czy na pewno tak jest?

Ubezpieczenie pożyczki - gdzie najtaniej?

Pożyczki spłacane przez dłuższy okres wiążą się z podwyższonym ryzykiem dla obu stron umowy. Ile kosztuje ubezpieczenie pożyczki i jak kupić je najtaniej?

Lokaty oparte na WIBORze

Lokaty oparte na WIBORze mogą stać się nową modą na oszczędzanie. Czy lokaty, których oprocentowanie uzależnione jest od wskaźników WIBOR albo WIBID staną się popularną formą oszczędzania?

Kredyt hipoteczny z dopłatą na energooszczędny dom

Energooszczędny dom nie tylko jest tańszy w utrzymaniu, ale może też dać oszczędności podczas budowy. Trzy banki w Polsce oferują kredy hipoteczny z dopłatą na energooszczędny dom. Kredytobiorcy niedługo będą mogli otrzymać do 40 tys. zł dopłaty od państwa.

Debiut Facebooka na giełdzie

Debiut Facebooka na giełdzie. Facebook Inc. Zadebiutował na nowojorskiej giełdzie w miniony piątek. Z jakim efektem? Dla drobnych inwestorów mizernym.

Dziś debiut Facebooka na giełdzie - komentarz dzienny

Dziś debiut Facebooka na giełdzie. Czy inwestorom uda się zarobić na emisji akcji amerykańskiego giganta społecznościowego?

Kredyt i polisa

Banki i firmy ubezpieczeniowe chętnie współpracują i łączą usługi. Zakup ubezpieczenia za pośrednictwem banku na stałe wpisał się do ofert bankowych. Dotyczy to przede wszystkim usług ubezpieczenia kredytów.

Spłać kredyt hipoteczny, zaoszczędź 10 000 zł

Spłacasz kredyt hipoteczny? Zmniejsz obciążenie swojej kieszeni nawet o 10 000 zł. Eksperci podpowiadają jak zaoszczędzić spłacając kredyt hipoteczny.

Lojalność wobec banku się nie opłaca

Banki starają się przyzwyczaić klientów do swojej oferty. Cashback, niższe opłaty lub podniesione oprocentowanie to jedynie niektóre sposoby na zachęcenie do kontynuowania współpracy. Korzystniejsze warunki dostają jednak nowi klienci.

0% prowizji? Może być drogo

Bank oferuje ci kredyt lub pożyczkę w promocji? Uważaj. Takie usługi mogą być droższe niż standardowe.

REKLAMA