REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odprawa celna, Białoruś

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rosyjska inwazja na Ukrainę - perturbacje dla firm

Rosyjska inwazja na Ukrainę, obok wielu reperkusji militarnych, politycznych i społecznych, będzie miała również poważne skutki gospodarcze. Może negatywnie wpłynąć nie tylko na kondycję tysięcy polskich firm działających na Wschodzie, ale również zaważyć na atrakcyjności Polski w oczach zagranicznych inwestorów. Skupiając się na priorytetach związanych z zapewnieniem Polsce bezpieczeństwa i przyjmowaniem fali uchodźców, warto też pomyśleć, jak skutecznie niwelować negatywne konsekwencje gospodarcze wojny – zarówno na poziomie poszczególnych firm czy branż, jak również z perspektywy interesów całej polskiej gospodarki - zauważa Andrzej Arendarski, Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej.

Polskie firmy będą musiały zakończyć współpracę z Rosją? Jakie to będzie miało dla nich skutki finansowe?

Przemysł jest w tej chwili rozpędzoną lokomotywą, ale wojna w Ukrainie może rykoszetem odbić się na funkcjonowaniu niektórych polskich firm, zwłaszcza tych współpracujących do tej pory z Rosją - uważa ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Jego zdaniem pragmatyzm i ekonomiczny rachunek mogą pomóc polskiemu przemysłowi w najbliższym czasie.

Białoruś: czasowy zakaz importu i sprzedaży dla Škody i Nivea

Zgodnie z Uchwałą Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2021 r. Nr 240, rząd Białorusi zakazał importu szeregu towarów. Władze tłumaczą to „nieprzyjaznymi działaniami wobec narodu białoruskiego”.

Czy będziemy importować energię jądrową z Białorusi? [VIDEO]

Energia jądrowa i jej import z Białorusi może doprowadzić do uzależnienia gospodarczego od Rosji. Podobne problemy dotyczyły ropy naftowej i gazu ziemnego.

REKLAMA

Brakuje rąk do pracy. Apel polskich przedsiębiorców o zniesienie kwarantanny

O zniesienie kwarantanny dla pracowników z Białorusi zatrudnionych w Polsce zaapelowali w poniedziałek podlascy przedsiębiorcy. Jak mówią, firmy potrzebują "rąk do pracy".

Rusza program pomocowy dla białoruskich firm

"Poland Business Harbour" to program adresowany do firm, freelancerów, start-upów, które dziś czują bardzo dużą niepewność polityczną na Białorusi i szukają bezpiecznego miejsca pracy.

Niezbędnik Eksportera: Jak uzyskać Karnet ATA? Co daje Karnet ATA? Dokąd z karnetem ATA?

Jedną z podstawowych zasad funkcjonowania Unii Europejskiej jest prawo do swobodnego przepływu towarów w jej ramach. Wywóz towarów poza obszar Unii Europejskiej wymaga jednak dopełnienia stosownych formalności celnych właściwych dla danego celu wywozu. Jak zatem czasowo wywieźć towary poza obszar Wspólnoty? Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z karnetu ATA.

Niezbędnik Eksportera: Targi i wystawy – czasowa odprawa towarów wywożonych poza Unię Europejską na karnetach ATA

Przedsiębiorcy pragnący zaprezentować swoje wyroby poprzez uczestnictwo w targach i wystawach poza granicami Unii Europejskiej mogą skorzystać z ułatwień celnych stosując odprawę celną czasową na podstawie karnetu ATA.

REKLAMA

Ulgi podatkowo-celne dla rezydentów wolnej strefy ekonomicznej „BREST” Białoruś

Działalność wolnych stref ekonomicznych na Białorusi regulują generalnie dwa akty prawne: Ustawa o wolnych strefach ekonomicznych na Białorusi (z dnia 7 grudnia 1998 r. nr 213-3) oraz Ustawa o inwestycjach (z dnia 12 lipca 2013 r. nr.53-3). Rezydentem wolnej strefy ekonomicznej „BREST” (dalej: WSE „BREST”) może być osoba prawna bez względu na formę własności. Założycielami z kolei tych osób prawnych mogą być osoby krajowe (białoruskie) oraz zagraniczne, w tym Polskie (osoby fizyczne oraz osoby prawne).

Utworzenie spółki z.o.o. z polskim udziałem na Białorusi

Na Białorusi po 26 stycznia 2016 r. można już tworzyć jednoosobową spółkę z o.o. A więc również polski podmiot gospodarczy może wystąpić jako jedyny założyciel spółki z o.o. na Białorusi. Należy zaznaczyć, że rejestracja podmiotów gospodarczych następuje przez organ wykonawczy, a nie jak w Polsce przez sądy.

REKLAMA