REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ochrona praw autorskich, Prawa autorskie majątkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawa autorskie do tekstu piosenki

Zgodnie z medialnymi doniesieniami właściciele praw autorskich do tekstów piosenek, głównie wydawnictwa muzyczne, zamierzają walczyć z portalami internetowymi, które teksty te zamieszczają na swoich stronach. Czy w Polsce również jest się czego bać? Jak wygląda sprawa praw autorskich do tekstów piosenek?

Flaga i godło a prawa autorskie

Polska flaga i godło narodowe podlegają szczególnej ochronie prawnej. Jednakże, czy symbole narodowe korzystają z ochrony przewidzianej prawami autorskimi?

Kradzież zdjęć ze stron internetowych a ochrona praw autorskich

Osoby publikujące zdjęcia na stronach internetowych często narażone są na kradzieże ze strony innych użytkowników, którzy następnie zamieszczają je na innych serwisach. Czy zdjęcia w internecie objęte są ochroną przepisami prawa autorskiego? Jak należy postąpić w przypadku kradzieży?

Prawa autorskie obroną przed negatywnymi recenzjami

Recenzje stanowią jedno z najważniejszych narzędzi opiniotwórczych, gdyż często od nich zależy sprzedaż danego dzieła. Pozytywne recenzje zwiększają popyt, a negatywne szkodzą. Firmy starają się bronić przed negatywnymi recenzjami, używając do tego praw autorskich. Jakie są skutki takich działań?

REKLAMA

Środki na ochronę własności intelektualnej dla firm

Środki na ochronę własności intelektualnej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, można uzyskać poprzez składanie odpowiednich wniosków, co możliwe jest jeszcze do dnia 1 lipca tego roku.

Zobowiązanie do niewykonywania autorskich praw osobistych

Ekspert wskazuje praktyczne rozwiązanie problemów płynących z zakazu zrzeczenia i zbywania autorskich praw osobistych.

Zbiory utworów a utwory zbiorowe w prawie autorskim

Prawo autorskie. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych wskazuje utwory zbiorowe i zbiory utworów. Na czym polega tkwiąca między nimi różnica?

Jak obliczyć czas trwania ochrony prawnoautorskiej?

Prawo autorskie. Chcesz nieodpłatnie wykorzystać utwór? Sprawdź, czy wygasła jego prawnoautorska ochrona. W przeciwnym wypadku możesz naruszyć prawa autorskie twórcy.

REKLAMA

Prawo autorskie 2013: Komisja chce zmian w OZZ-etach

Komisja Europejska przedstawiła propozycję zmian w zasadach funkcjonowania organizacji zbiorowego zarządzania. Skorzystać mają autorzy.

Producenci i importerzy RTV i IT proponują zmiany w prawie autorskim

Przedstawiciele branży elektrycznej i elektronicznej przedstawili projekt zmian prawa autorskiego. Producenci i importerzy domagają się zmodyfikowania zasad uiszczania opłaty reprograficznej.

Opłata reprograficzna 2012

Opłata reprograficzna 2012. Stawki opłaty reprograficznej od urządzeń i nośników do utrwalania utworów na 2012 rok.

Podobieństwo znaków towarowych

Ocenę prawdopodobieństwa wprowadzenia w błąd należy oprzeć na całościowym wrażeniu wywieranym przez znaki. Podobieństwo znaczeniowe może bowiem występować pomimo odmienności graficznej i fonetycznej porównywanych znaków.

Przeszkody w rejestracji znaku towarowego (cz. 2)

Warto wiedzieć jakie są przeszkody w uzyskaniu prawa ochronnego na znak towarowy i tak stworzyć nasz znak, aby ich uniknąć, ponieważ uzyskanie prawa ochronnego znacznie podnosi wartość przedsiębiorstwa.

Czym jest znak towarowy?

Znak towary jest symbolem pozwalającym odróżnić towary jednego przedsiębiorstwa od towarów innej firmy. Ma on duże znaczenie dla reklamy produktu lub usługi i znacznie podnosi wartość przedsiębiorstwa.

Patent europejski

Czym jest patent europejski? Jak go uzyskać i jakie korzyści związane są z jego posiadaniem?

Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 2)

Uzyskanie ochrony patentowej wynalazku wiąże się w koniecznością dokonania zgłoszenia patentowego. Źle dokonane zgłoszenie przekreśli szanse na uzyskanie patentu.

Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 1)

Jesteś naukowcem, wynalazłeś zupełnie nowe rozwiązanie, substancję chemiczną lub wynalazek, i co dalej? Czy nasz wynalazek posiada zdolność patentową? Czym jest w ogóle patent?

Czy ACTA obowiązuje w Polsce?

ACTA nie będzie obowiązywać w Polsce bez ratyfikacji przez prezydenta po uprzednim ustawowym upoważnieniu. Część postanowień ACTA może jednak wejść w życie, jeżeli porozumienie ratyfikuje Unia Europejska.

Jak długo trwa ochrona praw autorskich do utworu?

Czas trwania ochrony autorskich praw majątkowych jest różny w różnych krajach świata. Zależy on również od momentu w którym zaczynamy go liczyć, a to związane jest z tym z jakim utworem mamy do czynienia.

Czy tłumaczenie podlega ochronie prawnoautorskiej ?

Kiedy tłumaczenie jakiegoś utworu chronione jest przez prawo autorskie, a kiedy nie? Jakie elementy powinny znaleźć się w umowie z tłumaczem?

Utwór w prawie autorskim

Prawo autorskie chroni przejawy ludzkiej twórczości, które da się zakwalifikować jako utwór. W jakich sytuacjach mamy do czynienia z utworem?

Czy dokumenty urzędowe są chronione prawem autorskim?

Prawo autorskie nie chroni dokumentów urzędowych, materiałów, znaków, czy symboli. Można zatem z nich korzystać bez ograniczeń. Należy jednak pamiętać o kilku wyjątkach.

Prawa autorskie a programy komputerowe

Czy przedsiębiorca prowadzący firmę nabywa prawa autorskie do programu komputerowego przygotowanego przez jego pracowników? Dowiedz się więcej o prawach autorskich do programów komputerowych.

Instrukcja BHP chroniona prawem autorskim

Utworami w rozumieniu prawa autorskiego są również dzieła wykonane w godzinach naszej pracy. Często to pracownikom należą się prawa autorskie do takich utworów. Może to dotyczyć instrukcji BHP.

Nabycie przez pracodawcę utworu stworzonego przez pracownika

Co do zasady to pracodawca nabywa majątkowe prawa autorskie do utworów stworzonych przez pracownika. Nabycie przez pracodawcę utworu stworzonego przez pracownika zostało uregulowane art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Naruszenie praw autorskich w internecie a adres IP

Dochodzenie roszczenia z tytułu naruszenia praw autorskich w internecie może być utrudnione z uwagi na anonimowość osoby, która dopuściła się naruszenia. Pomóc może adres IP. Ekspert wyjaśnia jakie znaczenie ma adres IP w przypadku naruszenia praw autorskich w internecie.

Czym jest domena publiczna?

Pojęcie domeny publicznej odnosi się do możliwości swobodnego i darmowego korzystania z dzieł twórców. Wiąże się to z wygaśnięciem autorskich majątkowych w określonym czasie po śmierci twórcy.

Dozwolony użytek w sieci

Jak szeroki mamy dostęp do wszelkich dóbr internetu, bez łamania praw twórców? Kiedy możemy legalnie ściągać muzykę i filmy z internetu, a kiedy przekraczamy określone prawem granice?

Prawo autorskie jako aport do spółki - cz. 2

Wniesienie wkładu w postaci majątkowych praw autorskich wymaga spełnienia warunków wynikających z przepisów prawa handlowego, ale i również prawa autorskiego.

Prawo autorskie jako wkład do spółki

Majątkowe prawa autorskie, czy patent jako wkład do spółki to sposób na biznesowe wykorzystanie pomysłów twórcy. Co powinieneś o tym wiedzieć?

Prawa autorskie do pomysłu członka zarządu spółki

Spółka nabywa prawa autorskie do utworów pracowniczych. Nabycie praw do utworu członka zarządu zależy jednak od tego na jakiej podstawie sprawuje on swoją funkcję.

Prawa autorskie w spółce handlowej

Spółka jako pracodawca stanie się właścicielem praw majątkowych do utworu pracownika. Co jednak z prawami do utworu wspólnika lub członka zarządu?

Utwór anonimowy też podlega ochronie

Prawa autorskie obowiązują także w odniesieniu do utworu publikowanych w sieci. Ochronie majątkowej podlegają także anonimowe utwory.

Dzierżawa praw autorskich - porada

Czy prawa autorskie możemy dzierżawić? Na czym polega dzierżawa praw autorskich? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Utwór na gruncie prawa autorskiego

Czy niedokończony szkic narysowany na serwetce jest utworem? Czy repertuar kinowy jest takim samym podmiotem prawa autorskiego jak reportaż lub esej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Prawo autorskie - vademecum

Czy można wiecznie osiągać zysk z wykonanej jeden raz pracy? Czy są szanse, że przepracowany tydzień będzie przynosił zyski do końca życia? Tak – pod warunkiem, że jest się autorem utworu.

Jak przebiega postępowanie przed Komisją Prawa Autorskiego?

Komisję Prawa Autorskiego powołuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Ekspert podpowiada jak przebiega postępowanie przed KPA oraz według jakich zasad jest prowadzone.

Ochrona praw autorskich i pokrewnych - odpowiedzialność karna

Kiedy naruszenie prawa autorskiego może rodzić odpowiedzialność karną? Kiedy można oczekiwać pomocy? Co zrobić, aby nie popełnić przestępstwa w zakresie prawa autorskiego? Ekspert udziela odpowiedzi na powyższe pytania.

Czym są organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi?

Funkcjonowanie na rynku twórców, artystów, wykonawców, producentów lub organizacji radiowych i telewizyjnych jest skomplikowane również ze względu na trudną materię jaką są prawa autorskie i pokrewne. Istnieje możliwość powołania specjalnych organizacji które mają na celu wspomaganie tych podmiotów.

Prawa do nadań programów oraz pierwszych wydań – porada

W obrocie coraz częściej mamy do czynienia z problemami związanymi z prawami autorskimi. Ekspert radzi jakie zasady rządzą prawami do nadań programów oraz pierwszych wydań.

Jaka jest istota majątkowych praw autorskich? - odpłatność

W istocie majątkowych praw autorskich zawiera się przede wszystkim ich odpłatność. Ta ich cecha w sposób pośredni umożliwia ochronę praw twórców. Poniżej ekspert, podając pomocne przykłady, wyjaśnia to zagadnienie.

Jak przenosić autorskie prawa majątkowe?

Prawa autorskie, jako prawa o charakterze majątkowym, mogą być przenoszone na inne osoby. Przejście majątkowych praw autorskich może przebiegać różnymi drogami. Poniżej ekspert opisuje prawną regulację tego zagadnienia.

Jak zmieniły się zasady udostępniania danych osobowych?

Na początku marca uchylony został przepis regulujący zasady udostępniania danych osobowych przez administratorów. Jak nowe przepisy zmieniły zasady udostępniania danych osobowych? Czytaj w dalszej części artykułu.

Jak chronić dobra osobiste przedsiębiorcy w mediach – część 1

Wielu przedsiębiorcom coraz mocniej zależy na obecności ich firmy w mediach – zarówno tradycyjnych jak i elektronicznych. Niestety wzmianka na temat określonej firmy może niekiedy mieć zdecydowanie negatywny dla przedsiębiorcy wydźwięk i przybrać formę nieuzasadnionej krytyki.

W jakich sytuacjach pracodawcom przysługują autorskie prawa majątkowe?

Pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, co do zasady nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe.

Jak rozliczyć sprzedaż aplikacji i programów komputerowych na amerykańskim portalu

Podatnik prowadzi w Polsce jednoosobową firmę, która zajmuje się m.in. pisaniem programów komputerowych na zlecenie różnych firm. Firmom tym za swoje usługi wystawia faktury VAT. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów, rozlicza się na zasadach ogólnych. Podatnik chciałby sprzedawać tworzone przez siebie programy komputerowe za pośrednictwem amerykańskiego, ogólnodostępnego portalu internetowego.

Rzetelność dziennikarska, a naruszenie dóbr osobistych

Zagadnienie rzetelności dziennikarskiej łączy się ze starannością zawodową dziennikarza. Zaniedbanie obowiązku należytej staranności i rzetelności zawodowej stanowić może podstawę pociągnięcia dziennikarza do odpowiedzialności zawodowej lub cywilnej.

Odpowiedzialność karna związana ze zniesławieniem publikacją w prasie

Odpowiedzialność za zniesławienie w prasie przewiduje art. 212 kodeksu karnego (dalej k.k.). Przestępstwo to nazywane jest często w literaturze i orzecznictwie "pomówieniem" lub "zniesławieniem".

Uprawnienia osoby fizycznej związane z naruszeniem jej dóbr osobistych artykułem prasowym

Często zdarza się, że dobra osobiste osoby fizycznej, chronione zapisami kodeksu cywilnego (dalej k.c.) zostają naruszone poprzez opublikowanie nierzetelnych, nieprawdziwych informacji w artykule prasowym.

Forma odmowy udzielenia informacji publicznej

Jeżeli chodzi o sposób udzielenia odmowy informacji z uwagi na to, że wnioskowana informacja nie ma charakteru informacji publicznej to ustawa o dostępie do informacji publicznej (dalej u.d.i.p.) nie precyzuje takiej sytuacji.

REKLAMA