REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nielegalne oprogramowanie, Piractwo komputerowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Korzystanie przez firmy z nielegalnego oprogramowania

Korzystanie z nielegalnego oprogramowania naraża firmy na wypłatę odszkodowań oraz cyberataki. Problem ten dotyczy wielu firm.

Wsparcie dla 400 innowacyjnych firm

Wsparcie dla start-upów priorytetem resortu przedsiębiorczości. Na zastrzyk finansowy może liczyć nawet czterysta innowacyjnych firm.

Firmy coraz częściej inwestują w zaawansowane oprogramowanie biznesowe

Małe i średnie firmy coraz częściej inwestują w zaawansowane oprogramowanie biznesowe. Ponadto firmy chętniej korzystają z outsourcingu usług biznesowych, m. in. przy obsłudze finansów, ewidencji kadr czy kalkulacji wynagrodzeń.

BSA radzi: Osiem krokow do wdrożenia systemu zarzadzania oprogramowaniem

BSA - organizacja powołana aby chronić prawa producentów oprogramowania stworzyła system ośmiu kroków, które ułatwią każdemu przedsiębiorcy kontrolę nad legalnością oprogramowania w jego firmie.

REKLAMA

Ryzyko związane z piractwem w firmie

Jak wynika z badań zleconych przez BSA, 1/5 małych i średnich firm europejskich uważa, że „nie istnieje ryzyko” związane z instalowaniem, ściąganiem lub używaniem oprogramowania bez licencji . Jednak takie podejście nieodłącznie niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw biznesowych. Nie licząc aspektów prawnych i finansowych istnieją również inne istotne zagrożenia.

Jak oprogramowanie bez licencji trafia do firm?

Istnieje wiele źródeł z jakich trafić może do firmy nielegalne oprogramowanie. Warto poznać każdy z tych kanałów i sprawdzić jak działa on w naszym przedsiębiorstwie.

Jak zmiejszyć ryzyko piractwa

Kontrola policji w firmie - co należy zrobić aby taka wizyta nie zakończyła się bolesnym zaskoczeniem dla pracodawcy? Istnieje wiele sposobów zredukowania do minimum zagrożenia związanego z używaniem oprogramowania bez licencji.

Definicja piractwa komputerowego

Piractwo komputerowe to bezprawne kopiowanie (zwielokrotnienie) lub dystrybucja (rozpowszechnianie) programów komputerowych podlegającej ochronie prawno-autorskiej.

REKLAMA

Rodzaje piractwa komputerowego

Według kryteriów stworzonych przez Business Software Alliance, organizację chroniąca prawa producentów oprogramowania na całym świecie istnieje pięć rodzajów piractwa komputerowego. Ich zrozumienie powinno pomóc uniknąć w przyszłości tego typu problemów we własnej firmie.

Internet źródłem piractwa

Internet ze swoją powszechną dostępnością, ogromem zgromadzonych informacji i plików stwarza nie tylko nowe możliwości sprzedaży produktów czy usług. Po drugiej stronie medalu są większe możliwości kradzieży oprogramowania i skuteczne jego rozprowadzanie. Piractwo komputerowe niesie ze sobą ogromne zagrożenie miejscom pracy i dochodom obiecywanym przez Internet.

Jak zadbać o legalność oprogramowania?

Nielegalne oprogramowanie w firmach europejskich to niestety nadal duży problem. Konsekwencje z korzystania z pirackich kopii są zazwyczaj dla przedsiębiorcy bardzo dotkliwe. Jak tego uniknąć ? Za legalność prowadzonej działalności odpowiada pracodawca, jak poradzić sobie z problemem ?

Jak ważna jest licencja na oprogramowanie

Nabywając oprogramowanie komputerowe, kupujemy ograniczoną licencję na jego eksploatację. Wielu użytkowników nie chce lub nie zdaję sobie z tego sprawy, że nie stają się właścicielami praw autorskich w pełnym tego słowa znaczeniu. W dzisiejszych czasach nawet niezbyt skomplikowane programy wymagają całego sztabu współpracujących ze sobą ludzi, specjalistów z wielu dziedzin. Ci twórcy podobnie jak literaccy czy muzyczni chronieni są przez polskie i międzynarodowe prawo.

Windows 7 nie kopiował MacOSX

Światło dzienne ujrzało sprostowanie Microsoftu w związku z wypowiedzią jednego ze swoich pracowników. Firma zadeklarowała że  projektując Windows 7 w żadnym razie nie inspirowała się Mac OS X.

Czy piractwo w Polsce maleje ?

Według badań Microsoftu od kilku lat systematycznie spada skala piractwa komputerowego w Polsce. Spadek ten jest co prawda jest bardzo powolny i nadal ponad połowa programów instalowanych w naszym kraju to nielegalne wersje.

Piractwo się opłaca

Z najnowszego raportu sporządzonego przez spółkę DigiRights Solutions wynika, że odszkodowania ściągane z podejrzanych o piractwo internautów znacznie przewyższają wpływy z dystrybucji muzyki online. Badania zakończono już kilka miesięcy temu, jednakże dopiero niedawno wyniki ujrzały światło dzienne.

Kolejna akcja antypiracka w Polsce

Dużo słyszy się i pisze ostatnio o walce z piractwem. W ramach 'krucjaty antypirackiej' policja w Białymstoku i Augustowie zatrzymała właścicieli dwóch sklepów, którzy sprzedawali nielegalne programy oraz systemy operacyjne.

88 TB filmów przechwycone przez policję

Policja w szwecji zabezpieczyła serwer zawierający ponad 10 tysięcy pirackich filmów oraz nieokreśloną ilość plików muzycznych, graficznych i aplikacji. Materiał zgromadzony na serwerze zajmował łącznie ponad 88 terabajtów. To jeden z największych europejskich sukcesów w walce z piractwem ostatnich lat.

3,5 roku więzienia za pirackie kopie Windows

Na ciężką karę jak za tego typu przestępstwo skazał chińsku sąd czwórkę swoich obywateli. 3,5 roku więzienia za rozpowszechnianie zmodyfikowanej wersji systemu Windows XP.

Policja konfiskuje niepewne GPS-y

Coraz większe emocje wzbudzają w internautach i kierowcach głosy o sprawdzaniu przez Policję legalności oprogramowania w urządzeniach GPS. Jak naprawdę wyglądała ostatnia akcja gorzowskiej policji ze sprawdzaniem legalności nawigacji i czy faktycznie musimy posiadać przy sobie dowód zakupu na wypadek kontroli? Przedstawiamy oficjalne stanowisko Policji w tej sprawie.

Pirackie oprogramowanie w Gdańsku, warte 360 tys. zł

Gdańscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą weszli w środę do biura jednej z firm architektonicznych z Wrzeszcza. Zabezpieczono 11 z 13 znalezionych w nim komputerów. Przyczyną zajęcia PC było odnalezione na ich dyskach nielegalne oprogramowanie, którego wartość szacowana jest na 360 tysięcy zł.

Ustawa antypiracka we Francji niezgodna z konstytucją

Tak orzekła Rada Konstytucyjna, przypominając, że ustawą nie można obejść postanowień konstytucji.

Windows 7 zyskuje popularność w Polsce

Zgodnie z najnowszymi badaniami firmy GemiusTraffic co pięćsetny internauta w Polsce korzysta z najnowszego dziecka Microsoftu.

REKLAMA