REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Najem i dzierżawa, Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Limity podatkowe na 2023 rok - ile wynoszą?

Limity podatkowe 2023. Kurs euro w pierwszy dzień roboczy października wyniósł 4,8272 zł (w ubiegłym było 4,5941 zł). Oznacza to, że w 2023 r. wzrosną limity podatkowe.

Teresa Nowicka: Polski Ład – czy opłaca się przejść na ryczałt? [PODCAST]

Polski Ład a ryczałt. Dlaczego zainteresowanie ryczałtem wśród podatników wzrosło? Jakie zmiany dotyczące ryczałtu wprowadza Polski Ład?

Tarcza antykryzysowa – rozliczenie VAT za okres wygaszenia umów najmu w galeriach handlowych

W okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w galeriach handlowych umowy między wynajmującymi powierzchnię a najemcami uległy z mocy prawa wygaszeniu. Wynika to z zapisów tarczy antykryzysowej. Powstaje pytanie, czy za ten okres wynajmujący mimo wszystko powinni wystawić faktury i rozliczyć VAT oraz jak powinno wyglądać rozliczenie po odwieszeniu zakazu handlu.

Jakie skutki w VAT wywołuje obniżanie czy zwalnianie najemców z czynszu z powodu epidemii koronawirusa

Jeżeli wynajmujący zgodzi się na obniżenie, zwolnienie lub odroczenie płatności czynszu za najem, to aby skutek ten nastąpił, należy zawrzeć aneks do umowy. Nie jest korzystne podatkowo umarzanie czynszu, gdyż VAT i tak należy rozliczyć. Istnieje także ryzyko, że organy podatkowe uznają zwolnienie z czynszu za świadczenie na cele osobiste najemcy, w efekcie i tak trzeba będzie naliczyć VAT. Dlatego lepszym pomysłem jest czynsz za 1 zł. W zawartym aneksie należy dokładnie opisać przyczyny podjętych działań, aby po ustaniu epidemii nie zarzucono nam bezprawnej optymalizacji.

REKLAMA

Wynajem, czy leasing samochodu - co się bardziej opłaca?

Leasing czy wynajem? Przed takim dylematem staje niemal każdy przedsiębiorca poszukujący samochodu do firmy. Jeśli zależy Ci na wykupie auta, lepszym rozwiązaniem będzie leasing – podpowiadają eksperci z Carsmile. Jeśli natomiast chcesz zmniejszyć i uprościć miesięczne rozliczenia, a także zrezygnować z czasochłonnej obsługi aut firmowych, wybierz abonament w wynajmie długoterminowym.

W 2017 roku więcej firm rozliczy się w uproszczony sposób

Niedługo ułatwieniami w rozliczeniach może zostać objętych znacznie więcej przedsiębiorstw. Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju, a obecnie również minister finansów, w pakiecie 100 rozwiązań dla firm zaproponował m.in. podwyższenie limitu do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Obecnie wynosi on 1,2 mln euro i miałby wzrosnąć do 2 mln euro. Zgodnie z szacunkami na zmianie, która ma wejść w życie od 2017 r., mogłoby skorzystać około 13,8 tys. podatników.

Nowy limit ryczałtu od 2017 roku

Rząd planuje umożliwić większej ilości małych firm skorzystanie z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Służyć ma temu podniesienie obecnego maksymalnego rocznego progu przychodów uprawniającego do korzystania z tej formy opodatkowania z równowartości 150 000 euro do równowartości 250 000 euro.

Rocznie przybywa więcej aktywnych mikrofirm

Według danych resortu finansów dotyczących ubiegłorocznych rozliczeń podatkowych, rocznie przybywa więcej aktywnych mikrofirm. Przedsiębiorcy chętniej decydują się na rozpoczęcie własnej działalności. Na koniec 2013 r. było 2,36 mln aktywnie funkcjonujących mikroprzedsiębiorstw.

REKLAMA

Powierzchnia reklamowa strony internetowej podlega rozliczeniu z fiskusem

Osoby prowadzące strony internetowe dla zwiększenia zysku wynajmują firmom powierzchnie przeznaczone na reklamy. Muszą jednak pamiętać, że taki zabieg podlega rozliczeniu z fiskusem. Osoby fizyczne mogą rozliczać się w formie ryczałtu ze stawką 8,5 proc.

Opodatkowanie reklam na blogu

Umieszczając reklamy na blogu i uzyskując z tego dochód musimy pamiętać o jego opodatkowaniu. Czy dochód z reklam na prywatnym blogu można opodatkować ryczałtem?

Wypowiedzenie umowy najmu na czas oznaczony

Umowa najmu jest najczęściej stosowana wśród przedsiębiorców na potrzeby użytkowania lokalu w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Najem może również obejmować rzeczy ruchome i w większości przypadków zawierane są na czas oznaczony. Czy można w każdym czasie wypowiedzieć umowę najmu?

Przejście z ryczałtu na skalę podatkową

Przedsiębiorca rozliczający się na podstawie ryczałtu, który wykona usługę z katalogu działalności, nieobjętych ryczałtem powinien liczyć się z utratą prawa do ryczałtu. W takiej sytuacji zostanie objęty skalą podatkową i będzie rozliczał się wedle nowych zasad.

Przy rozliczaniu ryczałtem nierzetelność spowoduje zwiększenie podatku!

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest prostą formą rozliczania się z podatku dochodowego, gdyż nie trzeba w nim troszczyć się o księgowanie kosztów. Za to w ryczałcie spotkamy najwięcej stawek podatkowych wśród form opodatkowania – od 3%, przez 5,5%, 8,5%, aż po 17% i 20%. Jeśli w jednej firmie wykonywane są czynności podlegające pod różne stawki, trzeba bardzo dokładnie dokumentować takie rozliczenia. W przeciwnym razie może okazać się, że konieczne będzie zapłacenie nawet pięciokrotności stawki podatku.

Ryczałtowcy wynajmujący mieszkania muszą rozliczyć się do końca stycznia

Już tylko dwa dni zostały na rozliczenie się z fiskusem tym, którzy mają przychody opodatkowane ryczałtem. Deklarację PIT-28 składa się zdecydowanie wcześniej niż pozostałe deklaracje roczne, bo tylko do końca stycznia. Powinni o tym pamiętać właściciele wynajmowanych mieszkań, którzy zdecydowali się na zryczałtowany podatek.

Jak korzystnie opodatkować usługi fotograficzne?

Opodatkowanie przychodu z usług fotograficznych jest możliwa za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego. Nie dotyczy to jednak każdego fotografa. Decyzję o wyborze sposobu opodatkowania działalności determinuje rodzaj zdjęć oraz to, gdzie fotograf pracuje. Czy ryczałt ewidencjonowany jest korzystny dla fotografa?

Czy ryczałt jest najlepszą formą opodatkowania?

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wybierają przedsiębiorcy, korzystający z najniższych stawek opodatkowania. Niskie stawki podatkowe rekompensują im brak np. możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem.

Przedsiębiorcy powinni rozliczyć PIT-28 do końca stycznia

Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych bądź z tytułu dzierżawy, najmu czy podnajmu albo innych podobnych umów powinni rozliczyć z urzędem skarbowym PIT-28 do końca stycznia także w wersji elektronicznej.

Ryczałt - jakie dokumenty należy złożyć do końca stycznia?

Podatnicy mają czas do 20 stycznia na wybór formy opodatkowania ryczałtem bądź kartą podatkową. Jeżeli już rozliczają się w formie ryczałtu – do 31 stycznia zobowiązani są do złożenia zeznań podatkowych za 2013 r. Wszystkie formularze można przesyłać do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.

Limity dla ryczałtu w 2014 roku

Podatnicy są uprawnieni do opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z prowadzonej działalności, jeżeli mieszczą się w określonym przez ustawę limicie. Jaki jest limit dla ryczałtu w 2014 roku?

Wybór formy opodatkowania małej firmy

Na starcie działalności musimy zdecydować się na jedną z form rozliczania. Wybór będzie obowiązywał przez cały rok podatkowy (można go zmienić raz w roku, do 20 stycznia) i wpłynie nie tylko na poziom opodatkowania, ale także zakres prowadzonej księgowości. Decyzja zależy przede wszystkim od rodzaju prowadzonej przez nas działalności i spodziewanych przychodów, ale także chęci korzystania z ulg podatkowych czy rozliczania z małżonkiem lub jako samotny rodzic.

Student wynajmuje pokój lub mieszkanie

Ponad 1,7 mln studentów wyższych uczelni w Polsce to bardzo liczna grupa społeczna. Część z nich mieszka z rodzicami, ale pozostali są potencjalnymi klientami mieszkania na wynajem i właśnie finalizują poszukiwania lokum.

Wynajem bardziej opłacalny od lokat i obligacji

Na tle gwałtownie spadającego oprocentowania bankowych depozytów i malejącej atrakcyjności skarbowych obligacji, inwestycja w mieszkanie na wynajem staje się propozycją coraz bardziej wartą rozważenia.

Wynajem mieszkań coraz bardziej opłacalny

Od dłuższego czasu spadają ceny mieszkań, a stawki żądane przez wynajmujących w 2012 roku trzymają z reguły poziom z lat poprzednich. Dlatego też wskaźnik średniej rentowności wynajmu mieszkań po wrześniu wzrósł do 4,6 proc. Statystycznie jest więc teraz wyraźnie korzystniejszy od bankowej lokaty.

Kupno mieszkania lepsze niż najem

W naszym kraju zakup mieszkania jest bardziej opłacalny niż najem. Na Zachodzie jest inaczej. Tam kwota wydana na zakupy mieszkania „zwraca się” w formie czynszów najmu w ciągu ćwierć wieku. W Polsce okres ten byłby znacznie krótszy. Oznacza to, że stawki najmu są obecnie u nas wysokie.

Zakład optyczny a ryczałt

Podatnik zamierza założyć zakład optyczny i świadczyć różnego rodzaju usługi, m.in. badanie wzroku, wykonywanie okularów, a także sprzedaż soczewek optycznych, naprawa oprawek. Czy może do rozliczeń wybrać ryczałt i jaką powinien stosować stawkę.

Usługi medyczne dla osób fizycznych nieprowadzących działalności a ryczałt

Pielęgniarka wspólnie z lekarzem zamierzają świadczyć usługi medyczne osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Czy do rozliczeń mogą wybrać ryczałt?

Wpływ ustawy deweloperskiej na rynek mieszkaniowy

Deweloperzy śpieszą się z budową mieszkań. Wynika to stąd, że chcą zdążyć z oddaniem mieszkania do sprzedaży, zanim wejdzie w życie tzw. ustawa deweloperska. Nie zależy im jednak na ukończeniu lokali mieszkaniowych…

Odsprzedaż oryginalnego egzemplarza gry w sieci

W sieci kwitnie obrót wtórny oryginalnymi egzemplarzami gier i programów komputerowych. Czy taka sprzedaż nie stanowi naruszenia praw autorskich twórców?

Ilu Polaków ma własne mieszkania?

Z danych Eurostatu wynika, że stosunkowo niewielu Polaków może pochwalić się własnym mieszkaniem. Zaledwie co trzeci Polak żyje we własnym mieszkaniu. Eurostat nie uwzględnia jednak w swoich statystykach spółdzielczych lokali mieszkaniowych.

Dlaczego mieszkanie pod wynajem nie przynosi zysków?

Ceny mieszkań pod wynajem ustabilizowały się. Czy to oznacza, że na kupionym rok temu mieszkaniu pod wynajem można było zarobić? A może na lokatach czy obligacjach bardziej się wzbogacimy niż na własnych mieszkaniach?

Umowy najmu mieszkania – jaki podatek wybrać?

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie i posiadasz umowę najmu lokalu, masz coraz mniej czasu na decyzję, jaki podatek będziesz płacić. Zgłoś się niezwłocznie z umową najmu do Urzędu Skarbowego, żeby odprowadzić podatek w wysokości 8,5% od przychodów z najmu.

Jak wypłacać wynagrodzenie przy umowie agencyjnej?

Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na nawiązanie współpracy z innymi podmiotami osobiście, czasem jednak korzystają z pomocy pośredników. W jaki sposób określić w umowie wynagrodzenie agenta? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Ile kosztuje wynajem mieszkania studenckiego?

Eksperci uważają, w tym roku łatwiej jest znaleźć mieszkanie w przystępnej cenie. Co prawda koniec września to okres najbardziej intensywnych poszukiwań lokali dla studentów, ale tanich ofert jest więcej niż w 2010 r. Czy mimo to trzeba wykazać się dużym refleksem, aby zdążyć z obejrzeniem atrakcyjnej nieruchomości?

Łączenie najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem i najmu firmowego - porada

Czy możliwe jest połączenie najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem i najmu firmowego? Ekspert wyjaśnia wątpliwości podatników.

Dlaczego opłaca się kupić większe mieszkanie dla studenta?

Ci rodzice, którzy kupują mieszkania świeżo upieczonym studentom, nieraz inwestują w dwa, a nawet trzy pokoje. Czy można w ten sposób obniżyć koszt utrzymania lokalu? Eksperci policzyli, że jeżeli wynajmiemy dwa spośród trzech pokoi, koszt zakupu i utrzymania nieruchomości wyniesie 950 zł miesięcznie, podczas kiedy w przypadku kawalerki byłoby to 1270 zł miesięczne.

Jakie budownictwo jest najlepsze na wynajem?

Eksperci przekonują, że na wynajmie najwięcej mogą zarobić właściciele mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Mniej dochodowe są lokale, które powstały w ostatniej dekadzie. Czym jest to spowodowane?

Jakie są ceny mieszkań do sprzedaży i wynajęcia w poszczególnych miastach?

W lipcu sytuacja na polskim rynku nieruchomości zdeterminowana była przez zapowiedź zmian programu Rodzina na Swoim. Eksperci zauważyli, że ceny ofertowe mieszkań tylko nieznacznie wystrzeliły w górę tam, gdzie jest największy popyt. Jak zmieniła się wartość mieszkań w ciągu roku? Ile kosztuje wynajem w poszczególnych miejscowościach?

Dlaczego co czwarte mieszkanie kupuje matka?

Eksperci zauważyli, że 28% klientów, szukających nowego mieszkania, to matki. Dlaczego decydują się one na transakcję kupna o cztery lata później niż przeciętny nabywca? Prawdopodobnie kobietom zależy na tym, aby zapewnić swoim pociechom dach nad głową w przyszłości.

Kupić czy wynająć?

Wizja zakupu mieszkania na kredyt często na tyle odstrasza potencjalnych nabywców, że decyzja o finalizacji transakcji odkładana jest w czasie. Nie mając możliwości zamieszkiwania przy własnej rodzinie, perspektywą jest wynajmowanie mieszkania, uważają eksperci. Co jednak opłaca się bardziej?

Dlaczego wynajmujemy mniejsze mieszkania niż kupujemy?

27 % potencjalnych nabywców mieszkania chciałoby kupić kawalerkę. Jednocześnie tylko 16 % osób wynajęłoby jeden pokój. Eksperci zauważyli, że najchętniej wynajmujemy lokale w dobrej lokalizacji. Czy dlatego ceny w centrum miasta podlegają najmniejszym negocjacjom?

Dlaczego wynajem nie przynosi realnych zysków?

Wskaźnik rentowności netto dla wynajmu mieszkań spadł poniżej 4 proc., o 0,07 pkt. proc. Ostatnio tak duży spadek zanotowano w październiku 2010 roku, jak zauważyli eksperci. Obecnie rentowność wynosi 3,97 proc. Dlaczego od kwietnia utrzymuje się trend spadkowy?

Jaką nieruchomość kupić na Majówkę?

Weekend majowy oznacza rozpoczęcie sezonu dla właścicieli hoteli i domów letniskowych. Czy opłaca się kupić własne lokum na weekendy? Eksperci podkreślają, że taka inwestycja może pracować na siebie sam.

Inwestycja w „condohotel” i „aparthotel” w pigułce – porada

Eksperci dostrzegają „garzec pełen monet” za hotelową ścianą. Przy wysokiej inflacji do przeciętnej lokaty trzeba dokładać z własnej kieszeni, za to wynajem mieszkania, a jeszcze lepiej – hotelowego apartamentu – daje dużo lepsze perspektywy na przyszłość. Ile można zarobić na tego rodzaju inwestycjach?

Ile można było zarobić w marcu na wynajmie mieszkania?

Eksperci podkreślają, że spada rentowność wynajmu mieszkania. Stawki ofertowe za korzystanie z cudzej nieruchomości idą w dół. Czy inwestowanie pieniędzy w obligacje i lokaty jest bardziej opłacalne?

Najem dla początkującego przedsiębiorcy - porada

Większość osób rozpoczynających działalność gospodarczą nie dysponuje pomieszczeniem, w którym firma może być prowadzona. Wiąże się to z koniecznością zawarcia umowy najmu. W praktyce wybór lokalizacji i zawarcie umowy o odpowiedniej treści est najważniejszą decyzją dla każdego nowego przedsiębiorcy.

Z jakich powodów kupujemy mieszkania lub zamieniamy posiadane nieruchomości na inne?

Co drugi Polak planuje kupno lepszego niż posiadane mieszkania– zauważyli eksperci. Jedna osoba na dwadzieścia chce zamienić posiadane lokum na tańsze. Na co zwracamy uwagę przy wyborze nowej nieruchomości?

Czy warto wnieść wkład własny przy zakupie mieszkania?

W niektórych bankach można uzyskać ofertę kredytu na sto procent wartości nieruchomości. W związku z tym wiele osób staje przed dylematem, czy wnieść kilkunastoprocentowy wkład własny, czy może lepiej zatrzymać te pieniądze i zaciągnąć kredyt na 100%.

Jaki wpływ na zdolność kredytową mają dochody z wynajmu mieszkania?

Wynajmujesz mieszkanie, kupione na kredyt, ale dochody z czynszu nie starczają na uregulowanie całego zobowiązania? Chciałbyś zadłużyć się po raz drugi? Ekspert wyjaśnia, w jakim stopniu dochody z najmu wpływają na zdolność kredytową.

Jakie są rentowności wynajmu mieszkania, lokat i obligacji?

Zysk z wynajmu mieszkania jest porównywalny z dochodami, uzyskanymi z lokaty. Eksperci finansowi przekonują, że w obu przypadkach zarobek będzie minimalny. Czy w związku z tym warto zainwestować w obligacje skarbowe?

Dlaczego warto szukać mieszkania w Internecie?

Coraz więcej osób zaczyna poszukiwanie mieszkania od przejrzenia ofert w Internecie. Eksperci z otoDom.pl przekonują, że serwisy z ogłoszeniami w sieci stały się głównym źródłem informacji na temat nieruchomości, wystawionych na sprzedaż lub do wynajęcia. Jak wirtualny rynek mieszkaniowy będzie wyglądać w przyszłości?

REKLAMA