REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koronawirus 2019-nCoV, Składki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wakacje składkowe: przedsiębiorcy skorzystają z nich jeszcze w 2024 r.

Jednym z projektów, które rząd zobowiązał się przyjąć w ciągu pierwszych 100 dni funkcjonowania, są tzw. wakacje składkowe. Jeszcze w tym roku najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać - zapewnia Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii.

Konflikt na Ukrainie - pomoc ZUS dla przedsiębiorców

Z pomocy ZUS mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy mają problemy z opłacaniem składek na skutek konfliktu zbrojnego w Ukrainie.

Preferencyjny ZUS 2022

Preferencyjny ZUS w 2022 roku czyli jakie składki ZUS opłaca się przez 24 miesiące? Preferencyjne składki ZUS przewidziane są dla nowych firm jednoosobowych i wspólników spółki cywilnej.

ZUS - informacja o rocznym rozliczeniu konta

ZUS udostępnia na PUE informację o rocznym rozliczeniu konta. Jeśli prowadzisz firmę, sprawdź rozliczenie z ZUS. Co w przypadku niedopłaty lub nadpłaty?

REKLAMA

Mały ZUS plus 2022 - wszystko co musisz wiedzieć

Mały ZUS plus 2022 - ZUS podaje szczegółowe wyjaśnienia i przykłady. Poniżej znajduje się wszystko, co musisz wiedzieć, aby skorzystać z tego rozwiązania.

Faktury wystawiane byłemu pracodawcy a ulga na start

Czy przedsiębiorcy wystawiającemu faktury byłemu pracodawcy przysługuje ulga na start? Kto może skorzystać z ulgi na start?

ZUS: sklepiki szkolne i przewodnicy turystyczni otrzymają wsparcie

Najnowsza forma wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej obejmie m.in. sklepiki szkolne, które poniosły straty z powodu zamknięcia szkół w okresie obostrzeń związanych z pandemią Covid-19. Na co będą mogli liczyć przedsiębiorcy?

ZUS: ostatni moment na złożenie wniosku w ramach Tarczy 9.0.

Tylko do środy (30 czerwca) przedsiębiorcy mają czas, żeby złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020 oraz styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

Ulga na start - co straci przedsiębiorca?

Ulga na start to wsparcie na początek prowadzenia działalności i zwolnienie ze składek ZUS. Kto może z ulgi skorzystać? Jak długo obowiązuje ulga na start? Co można stracić?

Prof. Paweł Wojciechowski: 11 mitów nt. Polskiego Ładu

Polski Ład jest pełen dziur, które trzeba cerować. Już pojawiają się w nim bliżej nieokreślone łaty, które jeszcze bardziej skomplikują nasz system podatkowy – uważa Paweł Wojciechowski, Wiceprezydent i główny ekonomista Pracodawców RP.

Kiedy ZUS przejmie rozliczanie składek za przedsiębiorców?

ZUS planuje w ciągu najbliższych lat przejęcie obowiązków przedsiębiorców w zakresie rozliczania składek. Kiedy można spodziewać się uregulowania w tym temacie?

Tarcza 9.0 - można składać wnioski o postojowe [KODY PKD]

Tarcza 9.0. Przedsiębiorcy z ponad 60 branż mogą starać się o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku i kolejne świadczenie postojowe. Sprawdź, kto może starać się o wsparcie?

Ułatwienia dla firm – konsultacje ZUS

12 maja 2021 r. odbędzie się spotkanie on-line na temat zmian planowanych dla firm przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdź co zmieni się dla przedsiębiorców.

Postojowe, zwolnienie ze składek - zmiany od 4 maja 2021 r. [AUDIO]

Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Sprawdź, kto może otrzymać wsparcie i jakie warunki należy spełnić.

Pracodawcy są przeciwni pełnemu oskładkowaniu umów zleceń i o dzieło

Pomysły pełnego oskładkowania umów cywilnoprawnych wracają jak bumerang. Chodzi o objęcie ich składkami na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w pełnym wymiarze. Dlaczego pracodawcy są przeciwni?

Zmiany dla młodych firm, które chcą skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS

Wiele firm, które powstały dopiero w 2020 roku może liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, czy dopłatę do wynagrodzeń pracowników. Sprawdź, co się zmieniło w tym zakresie? Jakie warunki musi spełnić firma?

ZUS: ruszają webinary dla przedsiębiorców

ZUS organizuje warsztaty online dla przedsiębiorców. 18 lutego będzie mowa m.in. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego związanych z COVID, a 22 lutego eksperci ZUS wyjaśnią szczegóły dotyczące wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej.

Podatek od reklamy - kto go zapłaci?

Planowany podatek od reklam inaczej nazywany jest składką solidarnościową. Kogo obejmie nowy podatek od reklam? W jaki sposób będzie naliczana opłata? Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Nowa danina - czy reklamy znikną z naszej rzeczywistości?

Składka reklamowa od reklamy w Internecie oraz mediach tradycyjnych to rozwiązanie, które znalazło się w projekcie „Ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów”. Co może oznaczać w praktyce?

ZUS: porady dla firm dotyczące wsparcia z tarczy antykryzysowej 7.0 [AUDIO]

ZUS organizuje w lutym serię porad telefonicznych dla przedsiębiorców. Tematy to pomoc przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej oraz świadczenia pieniężne związane z COVID.

Jest projekt składki od reklamy internetowej i konwencjonalnej

Wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej - przewiduje projekt, nad którym pracuje resort finansów, funduszy i polityki regionalnej. Zgodnie z nim połowa wpływów ze składek od reklam ma trafić do NFZ.

Niższe składki dla mniejszych przedsiębiorców - złóż wniosek

1 lutego upływa termin na zgłoszenie do małego ZUS plus (niższe składki dla mniejszych przedsiębiorców. Ulga ta uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne.

Zwolnienie ze składek dla kultury – wnioski do 15 marca [AUDIO]

Przedsiębiorcy działający w szeroko rozumianej kulturze mogą teraz wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. 26 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy, która to umożliwia.

ZUS: ostatnie dni na zgłoszenia do Małego ZUS-u plus

Przedsiębiorca, który chce korzystać z Małego ZUS-u plus i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 1 lutego. Wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić i jakie dokumenty przedstawić.

Przedsiębiorcy nadal mogą się zgłaszać do Małego ZUSu plus

Przedsiębiorca, który chce korzystać z Małego ZUS-u plus i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 1 lutego. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić i kto może złożyć wniosek.

Jak złożyć wniosek o odroczenie płatności składek ZUS za styczeń 2021 r.?

Można składać wniosek o odroczenie składek ZUS za styczeń. Wyjaśniamy, co z opłatą prolongacyjną oraz z opłaconymi już składkami.

Przedsiębiorcy otrzymają ważną informację z ZUS [AUDIO]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę informacji z podsumowaniem wpłat przekazanych w 2020 r. przez płatników składek na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS).

Mały ZUS Plus 2021. Jak z niego skorzystać? [AUDIO]

Mały ZUS Plus jest dla przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Ile wynosi mały ZUS plus? Kto może z niego skorzystać?

Jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS? [AUDIO]

Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS można złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Taki wniosek można złożyć nawet jeżeli przedsiębiorca chce odroczyć termin płatności np. o miesiąc.

Firmy mogą składać wnioski do ZUS o odroczenie terminu płatności

Wniosek o odroczenie terminu płatności składek mogą złożyć przedsiębiorcy dla których termin na opłacenie należności do ZUS za listopad upływa 10 i 15 grudnia. Są to m.in. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.

ZUS: ponad 36 tysięcy śląskich firm ma długi

Właściciele firm, którzy mają swoje konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS sukcesywnie otrzymują informację o zaległościach w płaceniu składek. Płatnicy, którzy nie mają PUE dostaną informację tradycyjnie pocztą. ZUS przypomina w niej o możliwości skorzystania z ulg w spłacie należności, przy przejściowych trudnościach finansowych.

ZUS poinformuje przedsiębiorcę o zadłużeniu

Płatnicy składek z kontem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS otrzymują już informacje o swoich ewentualnych zaległościach składkowych. Dotyczy to ok. 400 tys. podmiotów w całej Polsce. Zawiadomienie wskazuje możliwości skorzystania z ulg w spłacie należności.

5 tyś. dotacji dla firmy i zwolnienie z ZUS - rusza tarcza branżowa

Tarcza branżowa to nowe rozwiązanie przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Pakiet ma pomóc firmom z branż najbardziej dotkniętych skutkami II fali pandemii.

Postojowe i zwolnienie z ZUS dla kultury

Twórcy, artyści oraz ludzie kultury zostaną objęci świadczeniem postojowym i zwolnieniem ze składek ZUS. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać wsparcie? Co z artystami na umowach cywilnoprawnych?

ZUS ogłasza zmiany dotyczące obsługi klientów w poniedziałki

ZUS zawiesza wydłużone godziny obsługi klientów w poniedziałki. Decyzja o zmianie została podjęta w związku z sytuacją epidemiczną.

ZUS rozliczy składki za przedsiębiorcę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdejmie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek. Zakład weźmie na siebie pełną odpowiedzialność związaną z rozliczaniem.

Oskładkowanie umów zleceń to zły pomysł na czas pandemii [OPINIA]

Zagrożeniem dla gospodarki jest zapowiedź pełnego oskładkowania umów cywilnoprawnych od 2021 r., Wprowadzenie na agendę pełnego tzw. oskładkowania umów zleceń i o dzieło w okresie wzmożenia sytuacji epidemicznej i zagrożenia częściowym „lockdownem” w gospodarce, jest dla przedsiębiorców oraz ekspertów niezrozumiałe – uważa dr Wojciech Nagel.

ZUS: nadpłacone składki będą wyrównane

Od 20 września br. rusza projekt wyrównywania nadpłat składek na ubezpieczenie społeczne. Płatnicy, którzy w okresie trwania pandemii nadpłacili składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, od 20 września z mocy prawa będą uprawnieni do ich zwrotu lub zaliczenia na poczet przyszłych zobowiązań

ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek

Ponowne rozpatrzenie wniosków dotyczy firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie 20 września. ZUS wskazuje, że skorzysta z nich 800 tys. firm.

Dodatkowe świadczenia postojowe dla turystyki

Turystyczny Fundusz Zwrotów a także Fundusz Pomocowy mają uratować branżę turystyczną. Sejm przyjął poselski projekt ustawy konsultowany z Ministerstwem Rozwoju. Dokument zawierający ważne rozwiązania wspierające branżę turystyczną zostanie skierowany do dalszych prac w Senacie.

Odpowiedzi MF na kolejne pytania rachunkowe dotyczące pandemii

Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (www.mf.gov.pl) opublikowało kolejne odpowiedzi na pytania firm dotyczące sporządzania sprawozdania finansowego w czasie trwania epidemii i ewidencji w księgach rachunkowych zdarzeń gospodarczych, które wynikają ze skorzystania przez jednostki z rozwiązań przewidzianych w pakiecie tarczy antykryzysowej i finansowej.

Jak COVID-19 wpływa na sprawozdanie finansowe

Epidemia COVID-19 w Polsce przypadła na okres sporządzania rocznych sprawozdań finansowych przez jednostki stosujące przepisy ustawy o rachunkowości. Ze względu na wyjątkową sytuację, w jakiej znalazły się jednostki i ich kierownicy w trakcie sporządzania sprawozdania finansowego, Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia dotyczące przyjęcia przez jednostkę założenia dalszej kontynuacji działalności i wpływu na sporządzane sprawozdanie.

Tarcza antykryzysowa 3.0 – projektowane zmiany

Do Sejmu trafiła tzw. tarcza 3.0. Rozwiązania proponowane tą ustawą nie mają jeszcze ostatecznego kształtu. Dlatego jedynie sygnalizujemy, że wkrótce zostanie uchwalona kolejna wersja tarczy antykryzysowej. Przedstawiamy kilka wybranych zagadnień projektu, które mogą być istotne dla firm. Szczegóły nowych rozwiązań przedstawimy po uchwaleniu ustawy przez Sejm.

Jakie wsparcie dla przedsiębiorców – tarcza antykryzysowa wersja 2.0

W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy antykryzysowej, zwany potocznie tarczą 2.0. W opracowaniu przedstawiamy kolejne rozwiązania dla firm wprowadzane właśnie tarczą 2.0.

Co łączy green HR, zrównoważony rozwój i COVID-19

Do czasu pandemii najbardziej dyskutowanym w obszarze ochrony środowiska problemem świata było globalne ocieplenie. Mieliśmy też świadomość zanieczyszczenia planety, ale nowa sytuacja związana z epidemią sprawiła, że zmiany zachodzą szybciej i wymagają równie szybkiej reakcji. Dlaczego teraz, jeszcze bardziej niż dotychczas, ważne jest, aby firmy i ich pracownicy wdrażali zasady zrównoważonego rozwoju? Dlaczego pracownik, który traktuje środowisko odpowiedzialnie, będzie miał przewagę na rynku pracy i będzie bardziej wartościowy dla pracodawcy?

Epidemia koronawirusa a egzekucja zobowiązań publicznoprawnych

Epidemia koronawirusa pociąga za sobą poważne skutki ekonomiczne. Egzekucja skutkuje obciążeniem dodatkowymi kosztami zobowiązanego, który już wcześniej nie potrafił uregulować swoich zobowiązań. Egzekucji można jednak przeciwdziałać.

Chałas: Nadchodzący czas to okres szczególnie sprzyjający przejęciom

Mec. Jarosław Chałas, partner zarządzający kancelarii Chałas i Wspólnicy zwraca uwagę na nieuniknioną falę fuzji i przejęć po koronawirusie. "Nadchodzący czas to okres szczególnie sprzyjający przejęciom. To w nadchodzących miesiącach dojdzie do istotnego przewartościowania wielu firm operujących w szczególności w sektorach najbardziej dotkniętych skutkami tego kryzysu" - przekonuje ekspert.

Tarcza Antykryzysowa. Potrzebny spójny program powrotu do pracy

Zdaniem przedsiębiorców rząd musi natychmiast rozbudować tarczę antykryzysową o spójny program powrotu do pracy. Bez tego zaprzepaścimy nie tylko pieniądze przeznaczone na pomoc, ale też dorobek całego pokolenia Polaków - podkreślają. Za wzór może nam posłużyć duński program antykryzysowy.

Praca zdalna w czasach pandemii koronawirusa

Aż 67% działających w Polsce firm, które dotąd nie oferowały możliwości pracy zdalnej, zdecydowało się na taki krok po wybuchu pandemii COVID-19. Jednocześnie ponad jedna trzecia przedsiębiorców natrafiła na bariery, które to uniemożliwiły. Tak wynika z najnowszego raportu podsumowującego sytuację na polskim rynku pracy od rozpoczęcia okresu kwarantanny.

REKLAMA