REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kontrola skarbowa, Kontrola pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Coraz więcej kontroli skarbowych? Rządzący szukają pieniędzy

Kontrola skarbowa. Z danych resortu finansów wynika, że w minionym roku wszczęto o prawie 10% więcej kontroli podatkowych niż w 2021 roku. Do tego 97% kontroli doprowadzonych do końca w ubiegłym roku wykazało nieprawidłowości. Podatnicy muszą być przygotowani na dalszy wzrost ilości tego typu kontroli.

Fiskus kontroluje na potęgę. Kto może spodziewać się kontroli celno-skarbowej?

Kontrola celno-skarbowa. Według danych resortu finansów, w ubiegłym roku wszczęto o ponad 28% więcej kontroli celno-skarbowych niż w 2021 roku. Z kolei liczba zakończonych takich działań wzrosła o 36% rdr. Spośród kontroli doprowadzonych do końca w 2022 roku, nieprawidłowości wykazano w 91,5% z nich. Ostatnio ustalenia wyniosły blisko 6,3 mld złotych, czyli o około 620 mln złotych więcej niż w 2021 roku. 

Pandemia zwiększyła szarą strefę w branży hazardowej

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, że pandemia COVID wzmocniła szarą strefę w branży hazardowej – a obecnie funkcjonujące przepisy nie wystarczą, by ją ograniczyć w przyszłości. Jakie są przyczyny wzrostu szarej strefy?

Mniej kontroli skarbowych w firmach. Spadek jest na poziomie 25%

Kontrole skarbowe wyhamowały. Spadki odnotowano we wszystkich województwach. Natomiast najwięcej takich działań rozpoczęła IAS w Warszawie, a najmniej – IAS w Opolu.

REKLAMA

KAS: ponad 2 razy mniej mandatów karnych za wykroczenia skarbowe

Liczba mandatów karnych, nałożonych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej za wykroczenia skarbowe, spadła o ponad 55% w trzech kwartałach br. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r.

Fiskus zapowiada więcej kontroli w firmach

Skarbówka latem wyhamowała kontrole firmach. Dane pokazują w tym obszarze spadek nawet o 20%. Zdaniem ekspertów, mniejsza aktywność organów państwowych w tym zakresie ma związek z pandemią. Jesienią zacznie się nadrabianie zaległości.

Jak się przygotować do kontroli skarbowej? Pytania i odpowiedzi

Jakie uprawnienia ma kontroler? Czy jego wizyta może być niezapowiedziana? Kiedy jest czas na poprawienie błędów? O odpowiedź na najbardziej nurtujące przedsiębiorców pytania, poprosiliśmy eksperta.

Nowe uprawnienia kontroli celno-skarbowej

Po nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej urzędnicy skarbowi uzyskali według ekspertów bardzo szerokie i naruszające prywatność uprawnienia wobec przedsiębiorców prowadzących swoja działalność w domu. Mogą ich wypraszać w trakcie przeszukania oraz sprawdzać wszystkie pomieszczenia oraz dokumenty, w tym także rzeczy osobiste właściciela firmy i jego rodziny.

REKLAMA

Skuteczniejesze kontrole fiskusa w 2016 roku

W pierwszych sześciu miesiącach 2016 roku urzędy skarbowe przeprowadziły 17,1 tys. kontroli podatkowych. To sporo mniej niż w I połowie ubiegłego roku, kiedy takich kontroli było 25,5 tys. Ale mniej oznacza skuteczniej, bo wartość ustaleń poczynionych przez urzędników fiskusa w trakcie tegorocznych kontroli była wyższa niż tych z I połowie 2015 r.

Przedsiębiorca wskaże miejsce kontroli firmy

Kontrolę u przedsiębiorcy będzie można przeprowadzić w siedzibie jego działalności, w miejscu jej wykonywania lub jeżeli złoży taki wniosek w miejscu, gdzie prowadzona i przechowywana jest dokumentacja.

Wzmożona kontrola skarbowa w branży paliwowej

Ministerstwo Finansów we współpracy ze Służbą Celną, Strażą Graniczną i Policją prowadzi wzmożoną kontrolę skarbową cystern wywożących paliwo za granicę. Celem jest dalsze ograniczanie wyłudzeń podatku VAT.

Pracownik na zwolnieniu lekarskim – co należy wiedzieć?

Okres zwolnienia lekarskiego ma pozwolić pracownikowi na szybki powrót do pełni zdrowia. Samo zwolnienie stanowi podstawę usprawiedliwienia jego nieobecności w pracy. Często również bywa przedmiotem nadużyć. O czym powinien wiedzieć pracownik na zwolnieniu lekarskim?

Monitoring w miejscu pracy

Choć przepisy prawa nie regulują wprost kwestii nagrywania pracowników w miejscu pracy, to sędziowie i eksperci są zgodni, że pracodawca może sięgać po takie środki jedynie po wcześniejszym poinformowaniu o tym pracowników, jeśli nie chce narazić się na zarzuty z tytułu naruszenia dóbr osobistych.

Kontrola podatkowa – jak się do niej przygotować?

Gdy otrzymujemy zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, powinniśmy zacząć od dokładnego zapoznania się z jego treścią, a następnie przystąpić do analizy rozliczeń i dokumentacji podatkowej. Następny krok to usunięcie uchybień, które mogły by być obiektem zainteresowania organów kontroli podatkowej.

Stawki karty podatkowej w 2015 r.

Kartą podatkową mogą być objęte tylko niektóre formy prowadzenia działalności. Minister Finansów każdego roku ogłasza w formie obwieszczenia wysokość stawek karty podatkowej na podstawie wskaźnika cen i towarów konsumpcyjnych. Jaka będzie wysokość stawek karty podatkowej w 2015 r.?

Czynności sprawdzające bez konieczności przeprowadzania kontroli

Urząd skarbowy może przeprowadzić czynności sprawdzające dotyczące prawidłowego wypełnienia i terminowego złożenia deklaracji podatkowej. Wówczas nie ma konieczności przeprowadzania kontroli podatkowej.

Książka kontroli przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy są zobowiązani do prowadzenia książki kontroli. Książka służy przedsiębiorcy do dokumentowania czasu trwania oraz liczby kontroli działalności danego przedsiębiorcy. Co powinna zawierać książka kontroli przedsiębiorcy?

Czy znajomość języków obcych ma wpływ na zatrudnienie?

Powszechnie wiadomo, że znajomość języków obcych pomaga w znalezieniu zatrudnienia. Coraz więcej firm od swoich kandydatów do pracy wymaga znajomości chociaż jednego języka obcego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ma to również wpływ na wysokość wynagrodzenia i dochody przedsiębiorstwa.

Wzrost popularności pracy zdalnej

Coraz więcej polskich firm decyduje się na zatrudnienie pracowników w trybie zdalnym lub stwarza warunki do takiej pracy. Najczęściej są to firmy IT, zajmujące się finansami i księgowością. Często ze stacjonarnego zatrudnienia rezygnują także graficy oraz programiści.

Tajemnica wynagrodzenia w firmie

W większości firm pracodawcy upominają pracowników o konieczności przestrzegania zasady tajemnicy wynagrodzenia. Czy jest to słuszna zasada?

Porzucenie pracy przez pracownika

Porzucenie pracy przez pracownika daje pracodawcy możliwość zwolnienia go dyscyplinarnie. Co więcej pracodawca może w takim przypadku żądać zapłaty szkody oraz zrekompensowania utraconych korzyści. Jakie konsekwencje powoduje porzucenie pracy przez pracownika?

Kontrole w przedsiębiorstwie

Zgodnie z polskimi przepisami, przedsiębiorca podlega wielu ograniczeniom oraz kontrolom. Jakim kontrolom może zostać poddany przedsiębiorca?

Kontrola chorego pracownika przez pracodawcę

Pracodawca może kontrolować chorego pracownika. Jest to możliwe w przypadku, gdy pracodawca ma podejrzenia, że zwolnienie lekarskie służy pracownikowi do uzyskania dodatkowych dni wolnych od pracy.

Kiedy można wnieść sprzeciw od kontroli w firmie?

Przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania przez organy kontroli czynności z naruszeniem przepisów. Jak można wnieść sprzeciw od kontroli w firmie?

Jak kontrolować chorego pracownika

Pracodawca niezależnie od liczby zatrudnionych może kontrolować pracowników podczas zwolnienia lekarskiego, kiedy wypłaca wynagrodzenie z własnych środków. Może też wystąpić do ZUS o przeprowadzenie kontroli wystawiania zaświadczeń lekarskich do celów wypłaty wynagrodzenia za czas choroby.

Zniesienie obowiązku informacyjnego PIP – zmiany w Kodeksie pracy

Rozpoczynając działalność pracodawcy muszą zawiadomić o tym okręgowego inspektora pracy oraz państwowego inspektora sanitarnego. Zgodnie z uchwaloną przez Senat nowelizacja Kodeksu pracy, obowiązki te zostają zniesione.

Współpraca organów podatkowych w UE

Polska wdroży unijne przepisy mające na celu lepszą i skuteczniejszą współpracę administracji podatkowych Polski i innych krajów UE. Rząd zaakceptował 17 lipca 2012 r. założenia nowej ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności publicznoprawnych oraz założenia nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Przepływ informacji w firmie

Zarówno pracodawcom, jak i pracownikom zależy, aby każdy członek załogi wiedział, co i jak ma robić w pracy. Od jakości i skuteczności przepływu informacji zależy poprawne funkcjonowanie każdej firmy.

Czy przedsiębiorca musi odśnieżać dach

Problem intensywnych zimowych opadów dotyka przedsiębiorców co roku. Dla niektórych z nich wiąże się z dodatkowymi obowiązkami - usuwaniem śniegu i lodu z dachu. Kto i kiedy musi sięgnąć po łopatę i pracować na wysokości? Przeczytaj.

Kontrola przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą

Zasady kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorców określone są w Ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w ustawach szczególnych a także mogą one wynikać bezpośrednio z prawa wspólnotowego albo z ratyfikowanych umów międzynarodowych. Organów, które mogą kontrolować przedsiębiorcę jest wiele. Należą do nich m. in. Urzędy Skarbowe, Urzędy Kontroli Skarbowej, Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Handlowa i wiele innych. Stąd też, konieczność poznania pewnych ogólnych standardów przeprowadzania kontroli u przedsiębiorcy i skutków ich nieprzestrzegania.

Kontrola prowadzenia działalności? Sprawdź jak powinna ona wyglądać!

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien spełniać warunki jakie nakłada na niego prawo. W związku z tym może podlegać kontrolom, w celu weryfikacji zgodności prowadzenia owej działalności z przepisami prawa.

Kontrola skarbowa tropi wystawców fikcyjnych faktur

Pod koniec lipca 2010 r. kilkudziesięciu inspektorów z Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy przy wsparciu umundurowanej grupy realizacyjnej kontroli skarbowej oraz funkcjonariuszy Policji z Komendy Powiatowej w Inowrocławiu, przeprowadziło na terenie Inowrocławia i okolic skoordynowane działania wymierzone w oszustów podatkowych wystawiających fikcyjne faktury.

Inspektor kontroli skarbowej przychodzi o zachodzie słońca

Każdego roku w okresie wakacyjnym inspektorzy kontroli skarbowej intensywnie sprawdzają realizację obowiązków podatkowych zwłaszcza przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w kurortach wakacyjnych. Jak informuje np. Urząd Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy kontroli można się spodziewać się nie tylko w dni robocze, ale także w soboty i niedziele, również w godzinach wieczornych.

Jaki jest czas trwania kontroli przedsiębiorcy?

Czas trwania kontroli nie jest zależny od uznania organu kontrolującego – są to ściśle określone terminy w Ustawie o Swobodzie Działalności Gospodarczej. To, ile kontrolujący spędzi czasu w naszej firmie zależy od jej rozmiaru i kilku innych przesłanek.

Jaki jest przedmiot kontroli ZUS?

ZUS czuwa nad przestrzeganiem nałożonych na przedsiębiorców obowiązków z zakresu ubezpieczeń społecznych. Ma kompetencje do prowadzenia kontroli i nakładania kar za naruszenie tych przepisów.

Jaki jest zakres działania Państwowej Inspekcji Pracy?

Państwowa Inspekcja Pracy - sprawuje nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Inspekcję tworzą główny i 16 okręgowych inspektoratów pracy.

Czym jest książka kontroli?

Przedsiębiorca jest obowiązany prowadzić i przechowywać w swojej siedzibie książkę kontroli oraz upoważnienia i protokoły kontroli. Książka kontroli może mieć formę zbioru dokumentów. Książka kontroli służy przedsiębiorcy do dokumentowania liczby i czasu trwania kontroli jego działalności.

Rozpoczęcie kontroli - upoważnienie

Czynności kontrolne mogą być wykonywane przez pracowników organów kontroli po okazaniu przedsiębiorcy albo osobie przez niego upoważnionej legitymacji służbowej upoważniającej do wykonywania takich czynności oraz po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, chyba że przepisy szczególne przewidują możliwość podjęcia kontroli już po okazaniu legitymacji.

Ogólne zasady kontroli działalności gospodarczej

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zawiera przepisy, które obowiązują w odniesieniu do wszelkich kontroli przeprowadzanych przez różne organy państwowe i samorządowe. W przepisach szczególnych natomiast znajdują się poszczególne typy kontroli, np. w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy, czy Inspekcji Sanitarnej.

Kiedy kontrola skarbowa może założyć podsłuch

Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej informuje, że w celu ustalenia sprawców oraz uzyskania i utrwalenia dowodów przestępstw skarbowych, a także rozpoznawania i zwalczania przestępstw związanych z obrotem z zagranicą towarami objętymi kontrolą międzynarodową pracownicy wywiadu skarbowego mają prawo do rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom.

Limity czasu kontroli od 7 marca 2009 r. - czyli ile może u Ciebie siedzieć kontroler

Przedsiębiorcę może kontrolować prawie 40 różnych instytucji. Jednak warto wiedzieć, że dany organ kontrolny nie może prowadzić w firmie swoich czynności dowolnie długo. Sprawdź zatem ile dni musisz gościć kontrolerów.

Kontrola skarbowa u przedsiębiorcy

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, twoja działalność może zostać skontrolowana przez organy kontroli skarbowej. Powinieneś zatem znać zasady tej kontroli.

REKLAMA