REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Energia, Prąd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

Energia elektryczna dla firm od lipca podrożeje o 200 procent? Jak złagodzić skutki i szok kosztowy – przedsiębiorcy mają propozycję

Przedsiębiorcy obawiają się rachunków za prąd. Po zniesieniu tarczy antyinflacyjnej zamrażającej ceny prądu także dla małych firm, podwyżki cen w taryfach mogą być nawet rzędu 200%.

Czy branża energetyczna ma się dobrze? Podsumowanie roku 2023 i plany na 2024

Z czym w 2023 r. musiał się mierzyć rynek energii, by udźwignąć oczekiwania sektora MŚP? Jak będzie wyglądała walka o klientów w 2024 roku?

Jak firmy mogą oszczędzać zużycie energii elektrycznej? To nie takie trudne

Firmy coraz mocniej odczuwają wzrost cen energii, a nieprawidłowe użytkowanie urządzeń czy nieefektywne ogrzewanie pomieszczeń może przyczynić się do jeszcze większych kosztów. Jak ograniczyć straty energii w firmie? 

REKLAMA

Czy sytuacja na rynku energii się stabilizuje?

Ceny surowców spadły, a hurtowe ceny energii elektrycznej w Europie się ustabilizowały. Wciąż panuje jednak bardzo duża niepewność dotycząca rozwoju sytuacji w kolejnych miesiącach. UE stawia jednak na dywersyfikację i nie chce wrcacać do zależności od Rosji. Co dalej?

Jak płacić 10 proc. mniej za prąd?

Aby ochronić odbiorców energii elektrycznej przed skutkami wzrostu cen prądu, rząd wprowadził Tarczę Solidarnościową, która zakłada zamrożenie cen energii w 2023 roku na poziomie stawek z 2022 roku do ustalonego limitu. Dodatkowo możliwe jest zmniejszenie rachunków za prąd o 10 proc., jeśli zużycie energii w gospodarstwie domowym w okresie od 1.10.2022 do 31.12.2023 r. będzie o 1/10 mniejsze względem tego samego okresu w 2022 r.

Rekordowa produkcja energii z OZE

Energia z OZE nie jest obciążona opłatami za emisję CO2, które z roku na rok są coraz wyższe, podnosząc tym samym koszty wytwarzania energii. W efekcie, zielona zmiana oznacza korzystniejsze ceny energii elektrycznej, ale również bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski, które sukcesywnie zwiększamy dzięki nowym mocom produkcyjnym opartym na wietrze, wodzie i słońcu. 

Optymalizacja energii w obiektach usługowych - jak to zrobić?

Optymalizacja energii w obiektach usługowych powinna stanowić priorytet kadry zarządzającej obiektem usługowym. Koszty energii w znacznej mierze wpływają na cenę oferowanych usług, a ta nadal jest jednym z najważniejszych czynników budujących konkurencyjność każdej firmy usługowej. Skuteczność działań kontrolujących zużycie energii zależy w głównej mierze od jakości audytu, sposobu realizacji rekomendowanych działań, a także zaangażowania pracowników w cały proces. Optymalizacja procesów energetycznych polega bowiem na nieustającej obserwacji i elastycznym dopasowywaniu się do aktualnych warunków.

REKLAMA

Minister Moskwa: popieramy daleko idącą reformę rynku energii, by zmiany wpłynęły na obniżenie cen

Polska popiera daleko idącą reformę rynku energii, aby zmiany realnie mogły wpłynąć na obniżenie cen energii elektrycznej dla obywateli - przekazała we wtorek szefowa MKiŚ Anna Moskwa po nieformalnym posiedzeniu ministrów UE ds. energii i transportu w Sztokholmie.

Pracując zdalnie możemy zmniejszyć zużycie prądu niemal o połowę

Już 6 kwietnia br. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, wskazujące m.in. na konieczność pokrycia przez pracodawcę kosztów energii czy usług telekomunikacyjnych. 

Negocjacje z KE o funduszach na inwestycje w energetykę jądrową

Rozmawiamy z KE o funduszach na inwestycje w energetykę jądrową. UE nie przewiduje możliwości finansowania takich inwestycji w programach operacyjnych. To jest coś, o co walczymy, nie tylko my, ale także inne państwa - powiedziała w rozmowie z PAP szefowa resortu klimatu Anna Moskwa.

Gdzie powstanie trzecia w Polsce elektrownia atomowa?

Myślę, że jesienią tego roku poznamy decyzję w sprawie lokalizacji trzeciej elektrowni atomowej, a drugiej budowanej w ramach rządowego programu - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Bełchatów jest najbardziej oczywisty, ale wymaga to jeszcze badań - dodał.

Gaz na europejskim rynku tanieje w granicach 2 proc.

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF w czwartek 9 lutego spadają w granicach 2 proc. Wyceny kontraktów na najbliższe miesiące utrzymują się poniżej 55 euro za MWh.

Eksperci: kryzys energetyczny się nie skończył, Polska powinna stawiać na oszczędność i OZE

Kryzys energetyczny się nie skończył, mogą się pojawić problemy z dostępnością gazu, Polska powinna kłaść większy nacisk na oszczędność energii i jak najszybciej budować OZE - oceniali eksperci w czasie konferencji "Energetyka 2023 - przesilenie".

Oszczędzanie energii: jak o 40% obniżyć zużycie prądu w łazience

Niektóre urządzenia znajdujące się w łazience są wykorzystywane praktycznie codziennie, w związku z czym sposób ich użytkowania znacząco wpływa na wysokość rachunków za prąd. Przykład pierwszy z brzegu: o 31 proc. możemy zmniejszyć zużycie prądu przez suszarkę bębnową. 

Gaz ziemny tanieje

W poniedziałek 30 stycznia po godz. 9.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na luty tanieje o 1,21 proc., do 54,75 euro za MWh. Spada również jego cena w kontraktach na marzec o 0,46 proc. do 55,19 euro za MWh.

Gaz na rynku europejskim zdrożał

W piątek 27 stycznia po południu gaz ziemny w holenderskim hubie TTF drożał o ponad 2 proc. Kontrakty na luty i marzec były wyceniane na ponad 56 euro za MWh.

Ropa Brent drożeje do 87,61 dol. za baryłkę, a WTI do ponad 81 dol.

W piątek rano 27 stycznia ropa Brent drożeje o 0,16 proc., do 87,61 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI rośnie o 0,36 proc. i kosztuje 81,30 dolarów za baryłkę.

Rewolucja energetyczna w cieniu cyberprzestępców. Czy polska infrastruktura strategiczna jest bezpieczna?

Niemal co druga (42 proc.) firma przemysłowa ze Zjednoczonego Królestwa została zhakowana w 2022 roku, a co czwarta poniosła z tego powodu dotkliwe straty - alarmują autorzy opublikowanego w grudniu raportu “Cyber Security: UK manufacturing”. Liczba ataków na infrastrukturę krytyczną rośnie też w Polsce. 

Gazu w UE może zabraknąć. Bruksela określiła strategię długoterminową

Przez dwa kolejne lata Europa może mieć problemy ze zdobyciem LNG w miejsce gazu z Rosji, a w Polsce powinno się przemyśleć plany budowy nowych elektrowni gazowych - to główne wnioski raportu o oddziaływaniu czynników geopolitycznych na wykorzystanie gazu w UE.

Ustawa wiatrakowa wkrótce w sejmie. Co zakłada?

Rządowym projektem tzw. ustawy wiatrakowej zajmie się teraz komisja sejmowa - poinformował rządu. Jak dodał, liczy na to, że prace będą tak poprowadzone, że projekt zostanie przyjęty na następnym posiedzeniu Sejmu.

Ropa Brent tanieje do 84,2 dol. za baryłkę

W czwartek 19 stycznia około godz. 8.30 ropa naftowa Brent na giełdzie w Londynie tanieje o 0,92 proc., do 84,2 dol. za baryłkę. Cena amerykańskiej ropy WTI na giełdzie w Nowym Jorku spada o 1,13 proc., do 78,9 dol. za baryłkę.

Według planów za 10-12 lat w Polsce mają działać 3 elektrownie jądrowe

Chcemy by za 10 do 12 lat w Polsce działały 3 elektrownie jądrowe, a jedną z nich była siłownia w Pątnowie, zbudowana we współpracy polsko-koreańskiej - powiedział w środę na Forum Ekonomicznym w Davos wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

PGNiG Obrót Detaliczny obniża ceny gazu dla sektora MŚP

PGNiG Obrót Detaliczny od 18 stycznia obniża ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o cennik "Gaz dla Biznesu" - podała w środę spółka. Obniżka wyniesie 150 zł/MWh, czyli ponad 19 proc. mniej - dodano.

Jak obniżyć domowe rachunki za energię elektryczną?

Cena energii dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku została zamrożona na poziomie z 2022 do określonego poziomu zużycia. Oznacza to, że do ustalonego limitu zapłacimy w tym roku za prąd tyle, ile płaciliśmy w ubiegłym. Aby mieć pewność, że „zmieścisz” się w limitach, wystarczy, że wprowadzisz zmiany w sposobie korzystania z urządzeń, które mamy w naszych domach.

Poprawki do ustawy o inwestycjach w elektrownie jądrowe

Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych pozytywnie zaopiniowała część poprawek do projektu ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących.

Kryzys energetyczny. Jak firma może zaoszczędzić na energii?

Rosnące ceny paliw energetycznych i niestabilna sytuacja geopolityczna sprawia, że wielu przedsiębiorców poszukuje sprawdzonych sposobów na oszczędności energii i zabezpieczenie ciągłości dostaw. Jakie działania warto obecnie podjąć?

Unijna komisarz ds. energii wzywa do kompromisu w sprawie limitu cenowego na gaz

Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson wezwała we wtorek kraje członkowskie UE do "elastyczności" w sprawie limitu cenowego na gaz. Tego dnia w Brukseli odbywa się nadzwyczajne posiedzenie ministrów UE odpowiedzialnych w swoich rządach za energetykę. Po raz kolejny spotykają się oni, żeby spróbować uzgodnić pułap cen na gaz.

Gaz ziemny tanieje do 136,5 euro za MWh

We wtorek 13 grudnia przed godz. 9 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 0,06 proc., do 136,5 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty o 0,38 proc., do 137,46 euro za MWh.

Polskie firmy nie są gotowe na blackout

Nawet chwilowa przerwa w dostawie prądu może skutkować biznesową katastrofą. Powód? Wiele firm nie posiada odpowiednich zabezpieczeń.

Jak w kryzysie energetycznym oszczędzają Polacy?

Właściciele mieszkań i firm zmagają się z gwałtownymi wzrostami cen energii –prądu i gazu. Według informacji z URE w nadchodzącym roku taryfy na energię mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt procent.

Nie będzie nadmiarowych zysków w spółkach energetycznych

Będziemy kontynuować inwestycje, które spółki rozpoczęły, ponieważ nie można nie inwestować w energetykę, ale nadmiarowych zysków nie będzie - zapowiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Tani prąd dla firm. Ostatnie dni na oświadczenie!

Tani prąd dla firm. Mikro, małe oraz średnie firmy mogą skorzystać z zamrożenia cen prądu od grudnia aż do końca 2023 r. Muszą jednak złożyć oświadczenie do 30 listopada!

Francję i Irlandię połączy "Celtycki Interkonektor" pozwalający na wymianę dostaw energii

Celtycki Interkonektor. Francja i Irlandia podpisały w 25 listopada w Paryżu porozumienie w sprawie budowy "Celtyckiego Interkonektora" (Celtic Interconnector), który pozwoli na wymianę dostaw energii elektrycznej między tymi krajami od 2026 roku – poinformowało w komunikacie francuskie ministerstwo transformacji energetycznej.

XXIII Ogólnopolski Kongres Energetyczno-Ciepłowniczy POWERPOL

XXIII Ogólnopolski Kongres Energetyczno-Ciepłowniczy POWERPOL odbędzie się w dniach 27-28 lutego 2023 r. w Warszawie w Hotelu Sofitel Warsaw Victoria. Temat przewodni Kongresu brzmi: „Rok 2023: Polityka energetyczna Państwa wobec kryzysu surowcowego w Europie”.

Elektrownie jądrowe w Polsce – czy Francja pomoże przyspieszyć ich powstanie?

Kontynuujemy kontakty z polskimi władzami w sprawie budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP szef polskiego biura francuskiego koncernu EDF Thierry Deschaux. Jak dodał, EDF nadal widzi szansę, by wspomóc Polskę w szybszej realizacji projektu jądrowego.

Koszty energii znacznie niższe dzięki elastycznej sieci

Konsumenci w Unii Europejskiej mogliby zaoszczędzić łącznie aż 71 mld euro na kosztach ogrzewania elektrycznego do 2030 roku. Nakłady ponoszone na energię mogłyby być niższe średnio nawet o 673 euro na osobę, gdyby w pełni wdrożony został elastyczny system popytu na moc.

UE musi dokonać zmian w celach klimatycznych ze względu na bezpieczeństwo dostaw energii

UE musi dokonać zmian w celach klimatycznych ze względu na aspekty dot. bezpieczeństwa dostaw energii. Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii musi rozwijać też źródła zapasowe, czyli paliwa kopalne - podkreślali eksperci, którzy wzięli udział w debacie organizowanej przez Business & Science Poland w Brukseli.

Wzrost cen za prąd. Czy można uniknąć?

Wzrost cen prądu: 84 proc. Polaków obawia się podwyżek prądu, ogrzewania i ciepłej wody . Ceny nośników energii, takich jak węgiel, ropa czy gaz poszybowały w górę o 44,2%! . Część rachunków możemy jednak obniżyć.

Czy polskie firmy są gotowe na pakiet Fit for 55? Raport

Wymóg dostosowania się do pakietu Fit for 55 sprawia, że przedsiębiorcy muszą zaktualizować swoje długoterminowe strategie biznesowe i choć polskie firmy mają świadomość nałożonego zobowiązania do redukcji emisji CO2, większość wyraża obawy o ich wdrożenie.

Czy firmy mogą mają możliwości na wypadek blackoutu?

Blackout. Całkowite zatrzymanie pracy, utrata ważnych dokumentów i danych – to tylko niektóre z możliwych skutków przerw w dostawie energii dla firm. Brak zasilania nawet przez ułamek sekundy może spowodować poważne straty. Jak przygotować się na taką ewentualność?

Przedsiębiorcy szykują się na trudną jesień

Taniec na granicy opłacalności, konieczność redukcji zatrudnienia i zmniejszenia siły operacyjnej, wielki problem dla małych firm i wielkich fabryk - przedsiębiorcy są zgodni, że jesień będzie czasem próby dla wielu firm.

Tarcza Solidarnościowa dla przedsiębiorstw energochłonnych

Rząd zaoferuje jeszcze w tym roku wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych w wysokości 5-6 mld zł - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Ma to być dofinansowanie do zakupów energii elektrycznej i gazu - dodał.

Polska ma otrzymać amerykańską ofertę ws. budowy reaktorów jądrowych

W poniedziałek ma dojść do spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim, podczas którego przekazana zostanie amerykańska oferta dotycząca budowy w Polsce reaktorów jądrowych - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do rządu.

Kryzys energetyczny a ekologia i cele klimatyczne

W aktualnej trudnej sytuacji geopolitycznej, co przekłada się na problemy gospodarcze i energetyczne, nie jest nam potrzebna zmiana celów redukcyjnych, a jedynie zmiana drogi dojścia do tych celów. Można to osiągnąć poprzez przejściowe zapewnienie dostaw energii po akceptowalnej cenie (krótkoterminowo) i nie trzeba przy tym rezygnować z realizacji celów klimatycznych w dłuższym terminie (intensyfikacja rozwoju OZE i zwiększenie efektywności energetycznej) – pisze dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego.

Szwajcaria/ Media: Polska jest świetnie przygotowana na odcięcie gazu z Rosji

To był szok dla wielu krajów, ale nie dla Polski. Rząd polski od lat ostrzegał, że Putin może wykorzystać dostawy gazu do Europy jako broń – komentuje w piątek szwajcarski dziennik „Die Weltwoche” wyłączenie przez Gazprom dostaw gazu do Polski

Gaz-System: gaz płynie zgodnie z zamówieniami; magazyny wypełnione w ok. 80 proc.

Transport gazu do odbiorców jest realizowany zgodnie z ich bieżącym zapotrzebowaniem - zapewnił w środę Gaz-System. Spółka nie przerwała zatłaczania gazu do magazynów, a poziom ich wypełnienia wynosi ok. 80 proc.; to dodatkowe zabezpieczenie w obecnej sytuacji - dodał.

Polski system przesyłowy gazu - ponad 11 tys. km gazociągów

Polski system przesyłowy, zarządzany przez operatora Gaz-System liczy prawie 11,4 tys. km gazociągów. W 2021 r. przepłynęło nim 19,3 mld m sześc. gazu - wynika z danych operatora.

Rosyjska agresja przedefiniuje globalny rynek węglowy

Rosyjska agresja przedefiniuje globalny rynek węglowy i uzależni świat od węgla. Pierwszą fazę globalnego kryzysu energetycznego wywołał niedobór gazu ziemnego, teraz nadchodzi kryzys węglowy - twierdzi Bloomberg

Gazociąg Baltic Pipe - otwarcie we wrześniu 2022 r. Od stycznia 2023 r. przesył 1,1 mln m3/h

We wrześniu 2022 r. Gaz-System planuje otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Od stycznia 2023 r. będzie on tłoczyć 1,1 mln m sześc. gazu na godzinę – poinformował 25 stycznia 2022 r. prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

REKLAMA