REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzekucja z wynagrodzenia, Potrącenia z wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaka kwota wolna od potrąceń obowiązuje w przypadku dwóch wypłat w tym samym miesiącu

Wynagrodzenie za pracę jednego z naszych pracowników jest zajęte przez komornika z tytułu zobowiązań niealimentacyjnych. Osoba ta otrzymała 24 grudnia 2018 r. wynagrodzenie za pracę i ostatniego dnia tego miesiąca ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Czy powinniśmy ustalić dwie granice i dwie kwoty wolne od potrąceń?

Jakie należności może potrącić pracodawca z wynagrodzenia?

Na podstawie przepisów kodeksu pracy pracodawca ma prawo potrącić należności pracownika z jego wynagrodzenia. Do dokonania tej czynności nie jest wymagana zgoda pracownika. Jaki rodzaj należności i w jakiej wysokości można potrącić?

Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika - projekt

Trwają prace nad zmianami w postępowaniu egzekucyjnym. Zgodnie z nimi komornik będzie miał możliwość w formie elektronicznej zająć rachunek bankowy dłużnika. Jakie jeszcze zmiany są szykowane?

Podatek i składki ZUS od odsetek za spóźnione wynagrodzenie

Zaległe wynagrodzenie pracownika pracodawca musi w pierwszej kolejności wliczyć do bieżącego wynagrodzenia a następnie pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. W przypadku wypłaty pensji wraz z odsetkami – zaliczkę na podatek i składki ZUS odliczy wyłącznie od wysokości spóźnionego wynagrodzenia.

REKLAMA

Kwota wolna od potrąceń w 2015 roku

W 2015 roku pracodawcy nie mogą dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika, które przekraczałyby kwotę wolną od potrąceń. Jaka jest kwota wolna od potrąceń w 2015 roku?

Potrącenia z wynagrodzeń za pracę

Ochronie przed potrąceniami podlegają wynagrodzenia zasadnicze, jak również dodatkowe składniki wynagrodzeń – obowiązkowe i dobrowolne, np. premie czy nagrody. Ochrona obejmuje również inne świadczenia o charakterze finansowym, które nie stanowią składników wynagrodzenia, np. odprawa emerytalna.

Szkolenie "Dokonywanie potrąceń oraz zasady rozliczania wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia społecznego" 25 marca 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Dokonywanie potrąceń oraz zasady rozlicz wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia społecznego", które odbędzie się 25 marca 2014 r. w Warszawie.

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę

Wypłata wynagrodzenia za pracę jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Wynagrodzenie jest prawem niezbywalnym, pracownik nie może się go zrzec ani przenieść na inną osobę.

REKLAMA

Jak wygląda wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Funkcjonowanie w obrocie wiąże się z możliwością spotkania z nieuczciwym kontrahentem, który nie ureguluje swojej należności. Oczywiście prawo daje możliwość dochodzenia swojego roszczenia w sądzie. Jeżeli przychyli się on do naszego żądania i wyda orzeczenie zasądzające roszczenie można przystąpić do egzekucji tego roszczenia. Jak wygląda wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Czy opłaca się korzystać ze zlecenia stałego i polecenia zapłaty?

Zlecenia stałe lub polecenia zapłaty to znakomite rozwiązanie dla osób, które nie chcą co miesiąc zastanawiać się, do kiedy należy uiścić opłaty za mieszkanie. Wykorzystują to niektóre banki, naliczając za nie wysokie opłaty. Przykładowo w Banku Pocztowym każda płatność w ramach polecenia zapłaty kosztuje 4 zł. Przy trzech poleceniach zapłaty opłata roczna wyniesie w sumie 144 zł. Tylko 9 banków oferuje bezpłatne korzystanie z tej usługi.

Jak kształtują się opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych?

Niespłacanie swoich zobowiązań może skutkować postępowaniem sądowym, w wyniku którego wierzyciel uzyska tytuł wykonawczy, co pozwoli mu na wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Postępowanie egzekucyjne wiąże się oczywiście z kosztami. Warto wiedzieć jak kształtują się owe koszty, w przypadku egzekucji różnych rodzajów świadczeń. Najprostszym podziałam egzekwowanych świadczeń jest podział na pieniężne i niepieniężne.

Dwa sposoby na przeprowadzenie egzekucji alimentów z wynagrodzenia

Zgodnie z obowiązującymi przepisami egzekucja alimentów z wynagrodzenia za pracę może być przeprowadzona na dwa sposób. Oprócz komornika może jej dokonać również pracodawca dłużnika.

Opłata egzekucyjna przy egzekucji należności pieniężnych

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne od wyegzekwowanych należności. W przypadku egzekucji należności pieniężnych opłata egzekucyjna – opłata stosunkowa wynosi od 8% do 15% kwoty wyegzekwowanej przez komornika.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę - cz. 2

Egzekucja z wynagrodzenia nie ustaje po zmianie pracy przez dłużnika. W przypadku rozwiązania umowy o pracę, dotychczasowy pracodawca ma obowiązek uiścić w świadectwie pracy wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę – cz. 1

Prowadzenie egzekucji z wynagrodzenia za pracę należy do komornika przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika. Oznacza to, że właściwy jest komornik wg miejsca zamieszkania dłużnika.

Obowiązki pracodawcy, u którego dokonano zajęcia wynagrodzenia dłużnika

Do prowadzonego przeze mnie przedsiębiorstwa przyszło zajęcie wynagrodzenia za pracę mojego pracownika. Ponieważ zatrudniam kilka osób i raczej nie korzystam z usług księgowych, ani prawników nie wiem, co powinienem z otrzymanym zajęciem uczynić.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę, a kwota wolna od potrąceń

Komornik dokonał zajęcia minimalnego wynagrodzenia za pracę i potrąca z niego na zaspokojenie należności alimentacyjnych 60% pensji. Czy postępowanie Komornika jest zgodne z prawem, skoro wolne od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie.

REKLAMA