REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzekucja komornicza, Nakaz zapłaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

Komornicy umożliwiają zmiany w spłatach długu osobom dotkniętym skutkami epidemii

Komornicy umożliwiają dłużnikom, których dotknęły skutki epidemii, ustalenie nowych zasad regulacji należności - poinformował PAP rzecznik komorników Krzysztof Pietrzyk. Jeśli twoja sytuacja uległa zmianie w związku z koronawirusem, to nie bój się komornika, zadzwoń do niego - zaapelował.

Ustawa o komornikach uderza w przedsiębiorców

Nowe projekty ustaw o komornikach sądowych i kosztach komorniczych utrudnią przedsiębiorcom prowadzenie egzekucji a także obciążą ich większymi kosztami. Z tego względu przeciwko zmianom protestują organizacje pracodawców.

Elektroniczne postępowanie komornicze

E-licytacje i elektroniczne zajęcie rachunku bankowego to nowe narzędzia, które mogą wykorzystywać komornicy do ściągania długów. Zmiany mają ułatwić egzekucję wierzytelności.

REKLAMA

Podpisana faktura sposobem na tańsze i szybsze postępowanie sądowe

Jednym z najpoważniejszych zmartwień przedsiębiorców są nieuregulowane należności i opóźniający się z płatnością kontrahenci. W niektórych przypadkach konieczne jest występowanie ze swoimi roszczeniami na drogę sądową. Tu jednak przeszkodą mogą okazać się wysokie opłaty sądowe i przedłużające się postępowanie. W tym artykule przedstawiam kilka sposobów jak przedsiębiorca może obniżyć zarówno koszty ewentualnego pozwu, jak również przyspieszyć samo załatwienie sprawy.

Jak sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty

Niewiele osób wie, co powinno zrobić z takim nakazem zapłaty, a najgorsza jest bierna postawa i uznanie sprawy za przegraną. Jak krok po kroku sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty?

Pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym [WZÓR]

Jeżeli przedsiębiorca zamierza dochodzić od swojego dłużnika zaległych płatności to może również skorzystać z szybszego sposobu i złożyć pozew wraz z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty w odpowiednim trybie. Jak formułować petitum pozwu oraz wszelkie niezbędne informacje, o których należy pamiętać przy sporządzaniu pozwu?

Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić

Po zawarciu ugody sądowej z Zawezwanym w systemie ratalnym, Wnioskodawca oczekuje spełnienia świadczenia zgodnie z treścią zawartej ugody, w konkretnie wskazanych terminach. Jednak bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy Zawezwany zawiera ugodę przed Sądem, a następnie ignoruje ją, nie wypełniając jej postanowień. Co w takiej sytuacji ma zrobić Wnioskodawca? Przede wszystkim zacząć działać, nie czekając na dobrą wolę Dłużnika.

REKLAMA

Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty

Przedsiębiorcy zawierają transkacje nie tylko z podmiotami krajowymi, ale również z zagranicznymi. W obu przypadkach może wystąpić ryzyko niewywiązania się kontrahenta z zawartej umowy. W celu dochodzenia roszczeń od kontrahenta zagranicznego można wystąpić o wydanie Europejskiego Nakazu Zapłaty. Procedura wydania ENZ jest szybsza, łatwiejsza oraz w wielu przypadkach bardziej oszczędna.

Zwolnienie z długu a zgoda dłużnika

Do zwolnienia z długu konieczne jest zawarcie umowy pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, bowiem samo oświadczenie woli wierzyciela, który zrzeka się przysługującej mu wierzytelności jest niewystarczające. Oznacza to, że nie jest możliwe zwolnienie z długu bez zgody dłużnika.

Europejski Nakaz Zapłaty – sprzeciw i egzekucja

Europejski Nakaz Zapłaty wydany w jednym państwie członkowskim jest uznawany i wykonywany w innych państwach. Treść nakazu powinna zawierać pouczenie o możliwości zapłacenia zasądzonej kwoty oraz o możliwości wniesienia sprzeciwu w terminie 30 dni. Postępowanie egzekucyjne prowadzi się natomiast w państwie, w którym ENZ stał się wykonalny.

Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty?

Europejski Nakaz Zapłaty stanowi ułatwienie w rozwiązywaniu sporów między obywatelami i przedsiębiorcami w Unii Europejskiej. Ma za zadanie przyspieszenie i ograniczenie kosztów dochodzenia bezspornych roszczeń pieniężnych. Pozew o wydanie ENZ składa się przy użyciu specjalnego formularza.

Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Przeprowadzenie egzekucji należy do kompetencji komornika. Niestety, nie zawsze prowadzona jest poprawnie. Wówczas dłużnik może złożyć skargę na czynności komornicze, a w przypadku jej uwzględnienia – kosztami postępowania zostanie obciążony wierzyciel.

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. w przypadku bezskuteczności egzekucji

Członkowie zarządu spółki z o.o. ponoszą odpowiedzialność za działania podejmowane w imieniu spółki, w szczególności za szkody wyrządzone spółce w wyniku prowadzonych działań lub zaniechania działania. W przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna członkowie zarządu poniosą solidarną odpowiedzialność za jej zobowiązania.

Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Postępowanie upominawcze ma co do zasady przyspieszyć i usprawnić egzekucję zapłaty. Nie oznacza to jednak, że dłużnik pozostaje bez żadnej możliwości obrony w tego typu postępowaniu.

Nakaz zapłaty adresowany na osobę zmarłą

Nakaz zapłaty jest wystawiany w postępowaniu upominawczym, a jego podstawą są wyłącznie twierdzenia powoda i dołączone dokumenty. Może się zdarzyć, że otrzymamy z sądu nakaz zapłaty adresowany na osobę, która już nie żyje. Co można zrobić z nakazem zapłaty, który wystawiony jest na osobę zmarłą?

Jak złożyć wniosek do komornika?

Ściąganie należności przysługujących wierzycielowi przez komornika możliwe jest dopiero po udowodnieniu istnienia roszczenia i dokonaniu kilku czynności formalnych.

Jak się bronić przed nakazem zapłaty e-sądu?

Dochodzenie roszczeń przed e-sądem jest łatwe i szybkie, dlatego firmy windykacyjne i przedsiębiorcy często korzystają z tego trybu. Brak reakcji na wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty, może skutkować doprowadzeniem pozwanego do zapłaty opłaconej już lub przedawnionej należności. Jak się przed tym uchronić?

Jak prawidłowo wystawić weksel?

Weksel jest wygodną i tanią formą zabezpieczenia zobowiązań wśród przedsiębiorców. By jednak dokument ten był ważny, musi zostać prawidłowo sporządzony. Jak wystawić weksel?

Projekt zmian w egzekucjach komorniczych

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Przewiduje on podział kancelarii komorniczych na trzy kategorie w celu racjonalizacji wpływu spraw do poszczególnych komorników oraz przyspieszenia postępowań egzekucyjnych.

Korzystanie z weksla w działalności gospodarczej

Weksel jest to jedna z najefektywniejszych form zabezpieczenia wierzytelności i ochrony przed nieuczciwymi transakcjami. Wykorzystanie weksla w działalności pozwala na szybkie i relatywnie niedrogie zaspokojenie roszczenia przez wydanie nakazu zapłaty.

Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Czy uzyskanie nakazu zapłaty należności przez dłużnika jest wystarczającą podstawą do wszczęcia egzekucji? Czy z nakazem zapłaty można się już wybrać do komornika? Do czego uprawnia wierzyciela uzyskany nakaz zapłaty?

Dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika

Spośród instrumentów prawnych pozwalających na przyspieszenie przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego a wręcz „przeskoczenie” etapu postępowania sądowego zmierzającego do uzyskania prawomocnego wyroku (tytułu wykonawczego) na uwagę zasługuje dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika.

Jak postąpić z nakazem zapłaty?

Choć nakaz zapłaty jest wydawany na podstawie twierdzeń powoda, to w żadnym wypadku nie zamyka dłużnikowi drogi do obrony swoich interesów. Dlatego każdy, kto ma rację, powinien zawsze składać zarzuty lub sprzeciw. Jak postąpić z nakazem zapłaty?

Jak egzekwować z udziałów dłużnika w spółce z o.o.

Indywidualni przedsiębiorcy podejmują czasem decyzję o przekształceniu swojej firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wierzyciele spotykają się w związku z tym w trakcie postępowania egzekucyjnego z sytuacją, że ich dłużnik nie prowadzi już działalności gospodarczej, a widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym jako wspólnik spółki z o.o.

Obrona przed komornikiem - argumenty prawne i faktyczne

Wskazane jest szczegółowe wyjaśnienie pojęcia „obrony przed komornikiem” i przedstawienie wszystkich związanych z tym okoliczności. Celem obrony przed komornikiem jest wyeliminowanie potencjalnych szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika, które mogą powstać na skutek czynności windykacyjnych i egzekucyjnych podejmowanych przez wierzyciela i komornika na wniosek wierzyciela lub przygotowanie dłużnika na jak najmniej uciążliwe doświadczenie owych skutków.

Lepsza ochrona dłużników, trudniejsze egzekucje

Uchwalona przez Sejm 22 marca 2013 r. nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wzbudza niepokój PKPP Lewiatan. Wątpliwości budzi szczególnie sposób sformułowania i możliwa dowolność interpretacji przepisów, które nakładają na wierzycieli i ich pełnomocników sankcję w postaci kary grzywny za wskazywanie adresu strony pozwanej w „złej wierze" lub „wskutek niezachowania należytej staranności".

Czy warto likwidować egzekucyjny tytuł bankowy?

Pomysł zlikwidowania bankowego tytułu egzekucyjnego może okazać się niekorzystny dla klientów banków. Koszty jego likwidacji prawdopodobnie pokryją klienci a nie banki.

Jak wygląda postępowanie windykacyjne?

Windykacja to zbiór czynności prawnych, procesowych oraz faktycznych, które na celu mają doprowadzenie dłużnika do wykonania zobowiązania. Jakie są etapy postępowania?

Kiedy roszczenie nadaje się do postępowania nakazowego?

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest korzystnym dla powoda sposobem dochodzenia roszczeń. Jakie warunki musi spełnić jednak jego roszczenie, by nadawało się do postępowania nakazowego?

Wszczęcie egzekucji po uprawomocnieniu nakazu zapłaty

Nakaz zapłaty to uproszczony sposób dochodzenia roszczeń, głównie pieniężnych. Prawomocny nakaz zapłaty uprawnia stronę powodową do wszczęcia egzekucji.

Egzekucja z opłaconej faktury

W praktyce może dojść do sytuacji w której wierzyciel żąda od nas spłacenia długu, chociaż my już tego dokonaliśmy. Jak bronić się przed czynnościami komornika w takiej sytuacji?

Koszty sądowe

Postępowanie sądowe co do zasady zawsze wiąże się z określonymi kosztami sądowymi. Wraz z końcem postępowania obowiązek ich zwrot ponosi przeważnie przegrana strona.

Tytuł wykonawczy

Aby udać się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji, trzeba dysponować tytułem wykonawczym. Czym jest tytuł wykonawczy?

Klauzula wykonalności

Prawomocne orzeczenie sądowe jest tytułem egzekucyjnym. By jednak na jego podstawie wszcząć egzekucję należy najpierw uzyskać klauzulę wykonalności, którą nadaje sąd na wniosek wierzyciela. Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności nazywany jest tytułem wykonawczym.

Tytuł egzekucyjny

Wszczęcie egzekucji jest możliwe gdy posiadamy tytuł egzekucyjny, który następnie zostanie zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Tytułem egzekucyjnym jest m.in. prawomocne orzeczenie sądowe, lecz również i ugoda.

Skarga na czynności komornika

Skarga na czynności komornika jest środkiem ochrony uczestników postępowania egzekucyjnego. Dzięki skardze o ocenę prawidłowości działań komornika możemy zwrócić się do sądu.

Rejestr dłużników niewypłacalnych - warunki wpisu

W gospodarce wolnorynkowej, z jaką obecnie mamy do czynienia, niejednokrotnie zdarzają się sytuacje kiedy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie jest w stanie na czas realizować swoich zobowiązań finansowych wobec innych podmiotów, tudzież wierzycieli. Co w takim stanie rzeczy mogą oni zrobić, aby ewentualnie ustrzec innych przed brakiem wypłacalności ze strony takiej osoby?

Czy firma windykacyjna może zająć majątek dłużnika?

Coraz więcej dłużników ma problem z firmami windykacyjnymi. Warto wiedzieć co w takiej sytuacji może zrobić firma windykacyjna względem dłużnika. Czy może zająć jego majątek?

Potrącenie wierzytelności spółki cywilnej

Wierzytelność spółki cywilnej nie może być przedmiotem potrącenia z wierzytelnością przysługującą dłużnikowi względem tylko jednego ze wspólników.

Nakaz zapłaty dla przedsiębiorcy – co zrobić?

Przedsiębiorca, który otrzymał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym może bronić się na trzy sposoby. Ekspert podpowiada o sposobach radzenia sobie z nakazem zapłaty.

Kiedy możesz zakwestionować wysokie odsetki?

Najczęściej kwestia odsetek i ich wysokości jest określona przez kontrahentów w umowie. Nie zawsze jednak będą to zapisy skuteczne, ponieważ ustawodawca określił wysokość odsetek maksymalnych. Może się jednak zdarzyć, iż dopiero w postępowaniu egzekucyjnym pojawi się sposobność do zakwestionowania zawyżonych odsetek.

Jak często banki przejmują mieszkania obciążone hipoteką?

Zawierając umowę kredytową, każdy kredytobiorca podpisuje załącznik, tzw. bankowy tytuł egzekucyjny. Na podstawie tego dokumentu instytucja, która pożycza środki finansowe, może bez zbędnego procesu sądowego odzyskać swoje pieniądze z obciążonego mieszkania, poprzez komornika i licytację nieruchomości.

Czy warto kupić swoje pierwsze mieszkanie u dewelopera?

Na co zwracają uwagę młodzi ludzie, szukający mieszkania? Zależy im na tym, żeby w krótkim czasie usamodzielnić się, a za kilka lat i tak będą chcieli zamienić lokal na większy albo sprzedać. Dlatego interesuje ich przede wszystkim cena, jak zauważają eksperci od nieruchomości.

Jak wygląda wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Funkcjonowanie w obrocie wiąże się z możliwością spotkania z nieuczciwym kontrahentem, który nie ureguluje swojej należności. Oczywiście prawo daje możliwość dochodzenia swojego roszczenia w sądzie. Jeżeli przychyli się on do naszego żądania i wyda orzeczenie zasądzające roszczenie można przystąpić do egzekucji tego roszczenia. Jak wygląda wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Jakie są możliwe modyfikacje klasycznego tytułu wykonawczego?

W ramach wykonywanej działalności gospodarczej przedsiębiorcy zawierają umowy z kontrahentami. Jest oczywistym, że z umów tych powinni się wywiązywać. Jeżeli tego nie uczynią, powinni się liczyć z możliwością zaistnienia sytuacji, w której wierzyciel wystąpi do sądu w celu uzyskania swojej należności.

Kilka rad praktycznych o postępowaniu egzekucyjnym

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jest nastawiony na zysk. Jeżeli jednak zawrze umowę z nieuczciwym kontrahentem, który nie ma zamiaru uregulować swojego zobowiązania, może z tego tytułu ponieść stratę. Aby jednak tak się nie stało, ma całą gamę prawnie określonych możliwości, aby uzyskać swoją należność.

Jakie są konsekwencje niespłacania kredytu?

Biorąc kredyt, podchodzimy do życia z dużą dawką optymizmu: za rok, dwa, pięć lat będziemy w dalszym ciągu mieli zagwarantowane zatrudnienie, kursy walutowe zmienią się na korzyść i rata spadnie, a nasze dochody staną się dwa razy wyższe niż obecnie. Utrata pracy czy choroba potrafi jednak uniemożliwić terminową spłatę kredytu. Spotkać to może każdego, dlatego należy wiedzieć, jak postępować i jakie konsekwencje nam grożą.

Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Prowadząc działalność gospodarczą oczywistym jest, że ma to na celu osiąganie zysków. Jednak, może mieć miejsce sytuacja, w której pomimo zawarcia umowy, kontrahent nie wykona swojego świadczenia. W takiej sytuacji przedsiębiorca może oczywiście żądać jego wykonania przed sądem. Jeżeli sąd przychyli się do jego żądań i zasądzi roszczenie, możliwa staje się egzekucja wierzytelności.Należy jednak przy tym pamiętać, że roszczenia przedawniają się.

Czym są i jak kształtują się koszty egzekucji?

Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z możliwością poniesienia straty. To może wiązać się z niemożliwością regulowania swoich bieżących zobowiązań, a w konsekwencji z wystąpieniem wierzyciela na drogę sądową. Jeżeli sąd przyzna wierzycielowi rację, ten ma prawo wszcząć egzekucję. Prowadzenie egzekucji wiąże się z kosztami. Jakimi?

REKLAMA