REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzekucja komornicza, Egzekucja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rolnicy mogą uchronić się przed egzekucją?

Każdy zadłużony rolnik może sięgnąć po rozwiązanie pozwalające na oddłużenie oraz zachowanie gospodarstwa. Jest nim restrukturyzacja, która zapewnia ochronę przed wierzycielami i egzekucją komorniczą, nawet jeśli została już wszczęta. A najtańszą tego typu procedurą jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Korzystając z tej możliwości, można ubiegać się o pomoc publiczną. Zupełnie inną opcją jest upadłość, której skutkiem jest oddłużenie. Jednak niestety wiąże się to z całkowitą likwidacją upadłego majątku.

Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

Komornicy zajmują pieniądze z „tarczy”

Przyjmowane kolejne „tarcze antykryzysowe” mają na celu pomoc przedsiębiorcom. Co jednak z wierzycielami, którzy już teraz mają problem z odzyskaniem należności? Stanowisko w tej sprawie zajęła Krajowa Rada Komornicza.

Komornicy umożliwiają zmiany w spłatach długu osobom dotkniętym skutkami epidemii

Komornicy umożliwiają dłużnikom, których dotknęły skutki epidemii, ustalenie nowych zasad regulacji należności - poinformował PAP rzecznik komorników Krzysztof Pietrzyk. Jeśli twoja sytuacja uległa zmianie w związku z koronawirusem, to nie bój się komornika, zadzwoń do niego - zaapelował.

REKLAMA

Otwarcie postępowania upadłościowego a ochrona dłużnika przed egzekucją

Zabezpieczenie majątku niewypłacalnego dłużnika, wobec którego sąd upadłościowy postanowił ogłosić upadłość, jest kwestią kluczową zarówno w postępowaniu upadłościowym, jak i w postępowaniu restukturyzacyjnym. Możliwość wstrzymania toczących się egzekucji komorniczych ma ogromne znaczenie dla utrzymania majątku dłużnika, który ma stanowić masę upadłości lub bazę dla wykonywania postanowień przyszłego układu z wierzycielami. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że wstrzymanie działań egzekucyjnych przeciwko dłużnikowi może stanowić również szansę na dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa.

Czyje dane trafią do Krajowego Rejestru Zadłużonych od 2019 r.

Od 1 lipca 2019 r. ma powstać Krajowy Rejestr Zadłużonych. Jego powstanie uderzy w nieuczciwych przedsiębiorców oraz dłużników alimentacyjnych.

Egzekucja z weksla in blanco

Weksle jako papiery wartościowe odpowiadające wymogom Prawa wekslowego mogą być przedmiotem egzekucji. Weksel niezupełny (in blanco) to weksel, który nie został wypełniony całkowicie w chwili wystawienia lub nie posiada niektórych cech, jakie Prawo wekslowe wymaga dla jego ważności.

Egzekucja z praw majątkowych do domeny internetowej

W świecie rozwoju nowych technologii skuteczne zaspokojenie należności wierzycieli coraz częściej staje się możliwe w wyniku przeprowadzenia egzekucji z praw majątkowych do domeny internetowej. Prawa te w wielu wypadkach posiadają znaczną wartość i stanowią istotny składnik majątku dłużników.

REKLAMA

Akt notarialny jako tytuł egzekucyjny

Podstawą egzekucji sądowej jest tytuł wykonawczy, to jest tytuł egzekucyjny, któremu sąd nadał klauzulę wykonalności. Zgodnie z Art. 777 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: KPC) tytułami egzekucyjnym obok prawomocnych orzeczeń sądu, wyroków sądu polubownego oraz ugód zawartych przed tymi sądami są także akty notarialne, w których dłużnik poddał się egzekucji i które spełniają inne warunki w tym artykule określone. Nadana tytułowi egzekucyjnemu przez sąd klauzula wykonalności stwierdza, że tytuł uprawnia do egzekucji, a ponadto w razie potrzeby oznacza zakres egzekucji.

Ustawa o komornikach uderza w przedsiębiorców

Nowe projekty ustaw o komornikach sądowych i kosztach komorniczych utrudnią przedsiębiorcom prowadzenie egzekucji a także obciążą ich większymi kosztami. Z tego względu przeciwko zmianom protestują organizacje pracodawców.

Przepis o egzekucji z majątku byłego wspólnika spółki niekonstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że egzekucja z majątku byłego wspólnika spółki nie może pozbawiać go prawa do sądu. W tym zakresie przepis Kodeksu postępowania cywilnego jest niezgodny z konstytucją.

Elektroniczne postępowanie komornicze

E-licytacje i elektroniczne zajęcie rachunku bankowego to nowe narzędzia, które mogą wykorzystywać komornicy do ściągania długów. Zmiany mają ułatwić egzekucję wierzytelności.

Koszty postępowania egzekucyjnego ponosi też wierzyciel

Zasadą jest, iż koszty egzekucji ponosi dłużnik. Istnieją jednak sytuacje, gdy odpowiedzialność za koszty postępowania egzekucyjnego spoczywa na wierzycielu. Kiedy wierzyciel zostanie obciążony kosztami?

Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić

Po zawarciu ugody sądowej z Zawezwanym w systemie ratalnym, Wnioskodawca oczekuje spełnienia świadczenia zgodnie z treścią zawartej ugody, w konkretnie wskazanych terminach. Jednak bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy Zawezwany zawiera ugodę przed Sądem, a następnie ignoruje ją, nie wypełniając jej postanowień. Co w takiej sytuacji ma zrobić Wnioskodawca? Przede wszystkim zacząć działać, nie czekając na dobrą wolę Dłużnika.

Małe firmy mają problem z odzyskiwaniem długów

Najmniejsze słabo radzą sobie z odzyskiwaniem długów, bowiem na opłacenie faktur muszą czekać średnio aż 4 miesiące. Z kolei największe firmy otrzymują przelewy po "zaledwie" dwóch i pół miesiąca - wynika z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów.

Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty

Przedsiębiorcy zawierają transkacje nie tylko z podmiotami krajowymi, ale również z zagranicznymi. W obu przypadkach może wystąpić ryzyko niewywiązania się kontrahenta z zawartej umowy. W celu dochodzenia roszczeń od kontrahenta zagranicznego można wystąpić o wydanie Europejskiego Nakazu Zapłaty. Procedura wydania ENZ jest szybsza, łatwiejsza oraz w wielu przypadkach bardziej oszczędna.

Kiedy likwidacja BTE?

Głównym celem nowelizacji Prawa bankowego jest usunięcie bankowego tytułu egzekucyjnego. Posłowie mają rozstrzygnąć, czy BTE ma zniknąć 14 dni od wejścia w życie nowelizacji, czy dopiero od 1 sierpnia 2016 r.

Odpowiedzialność małżonka za długi drugiego

Odpowiedzialność małżonka za długi drugiego powstaje wyłącznie w przypadku, gdy między małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Jak się uchylić od odpowiedzialności?

Posłowie za likwidacją BTE. Kiedy zmiany?

Posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się za likwidacją bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE). Zmiany podyktowane są wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że umożliwienie bankom wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych jest niezgodne z zasadą równego traktowania. Termin wejścia w życie nowych przepisów jest nadal przedmiotem rozmów.

Likwidacja BTE od 1 sierpnia 2016 r.

Projekt nowelizacji Prawa bankowego zakłada likwidację bankowego tytułu egzekucyjnego od 1 sierpnia 20016 r. Posłowie PO chcą również objąć analogicznymi przepisami SKOK-i.

Zwolnienie z długu a zgoda dłużnika

Do zwolnienia z długu konieczne jest zawarcie umowy pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, bowiem samo oświadczenie woli wierzyciela, który zrzeka się przysługującej mu wierzytelności jest niewystarczające. Oznacza to, że nie jest możliwe zwolnienie z długu bez zgody dłużnika.

Przedsiębiorca łatwiej sprawdzi wiarygodność płatniczą kontrahenta

Projekt ustawy o rejestrach dłużników zakłada tańszy i powszechny dostęp do sprawdzenia wiarygodności płatniczej kontrahentów przez przedsiębiorców oraz nowe narzędzia dla BIG-ów do oceny firm i konsumentów. Prace nad tym projektem trwają.

Egzekucja z wierzytelności – aspekty praktyczne

Dochodząc zapłaty roszczenia pieniężnego od swoich dłużników, przedsiębiorcy często decydują się na prowadzenie przeciwko nim postępowania egzekucyjnego. W toku takiego postępowania komornik sądowy, na wniosek wierzyciela, dokonuje szeregu czynności, w tym przede wszystkim zawiadamia dłużnika o wszczęciu przeciwko niemu egzekucji z wierzytelności oraz ustala i dokonuje zajęcia majątku dłużnika, z którego możliwe będzie prowadzenie dalszego postępowania.

Windykacja międzynarodowa a różnice kulturowe

Odzyskując długi z zagranicy należy uwzględnić obowiązujące w danym kraju przepisy prawne oraz panującą tam sytuację socjoekonomiczną. Z analizy firmy Intrum Justitia wynika, że w najbliższych latach tego typu różnice międzynarodowe mogą być szczególne istotne w odzyskiwaniu swoich należności z takich państw jak Finlandia, Czechy czy Portugalia.

Upadłość konsumencka w 2015 r.

Prawo upadłościowe i naprawcze w swoich regulacjach umożliwia osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej ogłoszenie upadłości konsumenckiej w razie niewypłacalności. W 2015 r. wejdzie w życie obszerna nowelizacja wprowadzająca uproszczenie w upadłości konsumenckiej. Do ważnych zmian należy m.in. skrócenie maksymalnego okresu spłaty zobowiązań konsumenta.

Europejski Nakaz Zapłaty – sprzeciw i egzekucja

Europejski Nakaz Zapłaty wydany w jednym państwie członkowskim jest uznawany i wykonywany w innych państwach. Treść nakazu powinna zawierać pouczenie o możliwości zapłacenia zasądzonej kwoty oraz o możliwości wniesienia sprzeciwu w terminie 30 dni. Postępowanie egzekucyjne prowadzi się natomiast w państwie, w którym ENZ stał się wykonalny.

Wstąpienie wierzyciela w prawa dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego

Postępowanie egzekucyjne prowadzi do zaspokojenia wierzytelności wierzyciela. W trakcie tego procesu dłużnik ma prawo posługiwać się przysługującymi mu instrumentami prawnymi, jednak często jego działania utrudniają windykację. Przepisy prawa przewidują jednak możliwość wstąpienia wierzyciela w prawa dłużnika. Na czym polega ta zamiana?

Zajęcie rachunku bankowego w drodze egzekucji

W drodze egzekucji administracyjnej i sądowej odpowiedni organ dokonuje zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego. W pierwszej kolejności ustanawia blokadę na wszystkich kontach dłużnika do wysokości egzekwowanej kwoty.

Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Przeprowadzenie egzekucji należy do kompetencji komornika. Niestety, nie zawsze prowadzona jest poprawnie. Wówczas dłużnik może złożyć skargę na czynności komornicze, a w przypadku jej uwzględnienia – kosztami postępowania zostanie obciążony wierzyciel.

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. w przypadku bezskuteczności egzekucji

Członkowie zarządu spółki z o.o. ponoszą odpowiedzialność za działania podejmowane w imieniu spółki, w szczególności za szkody wyrządzone spółce w wyniku prowadzonych działań lub zaniechania działania. W przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna członkowie zarządu poniosą solidarną odpowiedzialność za jej zobowiązania.

Rządowa ocena projektu zmian w prawie bankowym i postępowaniu cywilnym

Minister finansów przedłożył rządowi poselski projekt ustawy o zmianie prawa bankowego i kodeksu postępowania cywilnego. Rząd pozytywnie ocenił propozycje posłów. Zmienią się m.in. obowiązki banków w zakresie obowiązku informacyjnego o skutkach wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego

Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Postępowanie upominawcze ma co do zasady przyspieszyć i usprawnić egzekucję zapłaty. Nie oznacza to jednak, że dłużnik pozostaje bez żadnej możliwości obrony w tego typu postępowaniu.

Egzekucja z majątku spółki cywilnej

Majątek spółki cywilnej jest nienaruszalny w trakcie trwania umowy spółki. Kodeks cywilny dopuszcza jednak możliwość wypowiedzenia wkładu wspólnika przez osobę trzecią, jeśli jest to jego wierzyciel osobisty.

Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Nawet po złożeniu wniosku o wszczęcie egzekucji dłużnik ma środki prawne, by bronić się przed komornikiem. Dotyczy to zarówno egzekucji jako całości, poszczególnych czynności komornika, jak i konkretnych części majątkowych dłużnika.

Jak złożyć wniosek do komornika?

Ściąganie należności przysługujących wierzycielowi przez komornika możliwe jest dopiero po udowodnieniu istnienia roszczenia i dokonaniu kilku czynności formalnych.

Stabilne koszty w egzekucji administracyjnej

Od 12 lipca obowiązuje kolejna zmiana w często ostatnio nowelizowanej Ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Tym razem dotyczy ona instytucji wykonania zastępczego.

Jak walczyć z opieszałym komornikiem?

Przedsiębiorca nie jest bezsilny wobec czynności wykonywanych przez komornika. Niewłaściwe lub opieszałe działanie komornika może być podstawą do sporządzenia skargi. W jaki sposób można walczyć z opieszałym działaniem komornika?

Projekt zmian w egzekucjach komorniczych

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Przewiduje on podział kancelarii komorniczych na trzy kategorie w celu racjonalizacji wpływu spraw do poszczególnych komorników oraz przyspieszenia postępowań egzekucyjnych.

Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Czy uzyskanie nakazu zapłaty należności przez dłużnika jest wystarczającą podstawą do wszczęcia egzekucji? Czy z nakazem zapłaty można się już wybrać do komornika? Do czego uprawnia wierzyciela uzyskany nakaz zapłaty?

Dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika

Spośród instrumentów prawnych pozwalających na przyspieszenie przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego a wręcz „przeskoczenie” etapu postępowania sądowego zmierzającego do uzyskania prawomocnego wyroku (tytułu wykonawczego) na uwagę zasługuje dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika.

Jak egzekwować z udziałów dłużnika w spółce z o.o.

Indywidualni przedsiębiorcy podejmują czasem decyzję o przekształceniu swojej firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wierzyciele spotykają się w związku z tym w trakcie postępowania egzekucyjnego z sytuacją, że ich dłużnik nie prowadzi już działalności gospodarczej, a widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym jako wspólnik spółki z o.o.

Obrona przed komornikiem - argumenty prawne i faktyczne

Wskazane jest szczegółowe wyjaśnienie pojęcia „obrony przed komornikiem” i przedstawienie wszystkich związanych z tym okoliczności. Celem obrony przed komornikiem jest wyeliminowanie potencjalnych szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika, które mogą powstać na skutek czynności windykacyjnych i egzekucyjnych podejmowanych przez wierzyciela i komornika na wniosek wierzyciela lub przygotowanie dłużnika na jak najmniej uciążliwe doświadczenie owych skutków.

Lepsza ochrona dłużników, trudniejsze egzekucje

Uchwalona przez Sejm 22 marca 2013 r. nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wzbudza niepokój PKPP Lewiatan. Wątpliwości budzi szczególnie sposób sformułowania i możliwa dowolność interpretacji przepisów, które nakładają na wierzycieli i ich pełnomocników sankcję w postaci kary grzywny za wskazywanie adresu strony pozwanej w „złej wierze" lub „wskutek niezachowania należytej staranności".

Czy warto likwidować egzekucyjny tytuł bankowy?

Pomysł zlikwidowania bankowego tytułu egzekucyjnego może okazać się niekorzystny dla klientów banków. Koszty jego likwidacji prawdopodobnie pokryją klienci a nie banki.

Jak wygląda postępowanie windykacyjne?

Windykacja to zbiór czynności prawnych, procesowych oraz faktycznych, które na celu mają doprowadzenie dłużnika do wykonania zobowiązania. Jakie są etapy postępowania?

Egzekucja z opłaconej faktury

W praktyce może dojść do sytuacji w której wierzyciel żąda od nas spłacenia długu, chociaż my już tego dokonaliśmy. Jak bronić się przed czynnościami komornika w takiej sytuacji?

Koszty sądowe

Postępowanie sądowe co do zasady zawsze wiąże się z określonymi kosztami sądowymi. Wraz z końcem postępowania obowiązek ich zwrot ponosi przeważnie przegrana strona.

Tytuł wykonawczy

Aby udać się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji, trzeba dysponować tytułem wykonawczym. Czym jest tytuł wykonawczy?

Klauzula wykonalności

Prawomocne orzeczenie sądowe jest tytułem egzekucyjnym. By jednak na jego podstawie wszcząć egzekucję należy najpierw uzyskać klauzulę wykonalności, którą nadaje sąd na wniosek wierzyciela. Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności nazywany jest tytułem wykonawczym.

Tytuł egzekucyjny

Wszczęcie egzekucji jest możliwe gdy posiadamy tytuł egzekucyjny, który następnie zostanie zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Tytułem egzekucyjnym jest m.in. prawomocne orzeczenie sądowe, lecz również i ugoda.

REKLAMA