REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Druki ZUS, Dokumenty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mały ZUS plus 2022 - wszystko co musisz wiedzieć

Mały ZUS plus 2022 - ZUS podaje szczegółowe wyjaśnienia i przykłady. Poniżej znajduje się wszystko, co musisz wiedzieć, aby skorzystać z tego rozwiązania.

Jak zrobić kopię zapasową i chronić dane firmy?

Czym jest kopia zapasowa? Jak przygotować kopię zapasową i nie stracić dokumentów na komputerze lub telefonie firmowym? Wyjaśniamy krok po kroku.

Eksperci ostrzegają przed urnami w skarbówkach

Urny do składania dokumentów w skarbówkach wprowadzono, żeby ułatwić kontakt w czasie lockdownu. Tak przekonuje Krajowa Administracja Skarbowa, ale eksperci odradzają korzystanie z tego rozwiązania. I ostrzegają, że w tym przypadku nie otrzymuje się potwierdzenia wpływu. A to może mieć już poważne konsekwencje karnoskarbowe.

Dokumenty kierowcy zawodowego w transporcie międzynarodowym

Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie zawodowy kierowca realizujący kurs w transporcie międzynarodowym? Na pewno prawo jazdy, wypis z licencji transportowej oraz zapisy dotyczące czasu pracy. Ale co jeszcze? Wyjaśniają ekspert z Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK).

REKLAMA

Zwolnienie z obowiązku przekazywania do ZUS dokumentów rozliczeniowych

Regułą jest, że przedsiębiorcy mają obowiązek przekazywać dokumenty rozliczeniowe do ZUS. Niektórzy jednak są z tego obowiązku zwolnieni.

Zasady konsolidacji i dokumentacja konsolidacyjna

Za przygotowanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego odpowiedzialne jest kierownictwo jednostki dominującej, w związku z tym powinno ono zadbać o właściwą organizację całego procesu sprawozdawczego. Przed przystąpieniem do sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego jednostka dominująca powinna opracować zasady całego procesu, gdyż bez tego proces sprawozdawczy nie może się właściwie odbyć.

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z e-faktur

Statystyki pokazują, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej świadomie korzystają z e-faktur, doganiając w statystykach zachodnich sąsiadów.

Konferencja "Optymalizacja wydatków - elektroniczny obieg dokumentów i zarządzanie drukiem"

Serdecznie zapraszamy do bezpłatnego udziału w XIII edycji ogólnopolskiej konferencji: "Optymalizacja wydatków - elektroniczny obieg dokumentów i zarządzanie drukiem", w dniu 11 września 2018 r. w Warszawie. Patronat medialny nad konferencją objął Infor.

REKLAMA

Jak udokumentować rekompensatę z tytułu wzrostu cen materiałów

Zawarliśmy z naszym długoletnim odbiorcą umowę, że będziemy dostarczać mu nadal nasze wyroby. Ustaliliśmy ceny tych wyrobów, które miały obowiązywać przez cały rok. Okazało się jednak, że materiały, które kupujemy do wytworzenia wyrobów, dość mocno zdrożały, co zmieniło istotnie przygotowane przez nas wcześniej kalkulacje. Zaczęliśmy negocjować z naszym odbiorcą, by w jakiś sposób zrekompensował nam straty. W wyniku negocjacji nasz odbiorca udzielił nam ,,rekompensaty mającej na celu złagodzenie wzrostu cen materiałów za kilka miesięcy, tzw. malus letter w wysokości określonej kwoty (i tu tę kwotę podał)". Na tę okoliczność mamy wystawić dokument. Czy w tej sytuacji należało wystawić fakturę korygującą z VAT (może zbiorczą)?

Papierowe zwolnienia lekarskie tylko do lipca 2018 r. Pracodawcy muszą założyć profil na PUE ZUS

Ręcznie wystawiane druki zwolnień lekarskich znikną całkowicie wraz z początkiem lipca 2018 roku. Nastąpi przejście na zwolnienia wyłącznie elektroniczne (e-ZLA). System elektronicznych zwolnień jest dużym ułatwieniem dla pracodawców. Warunek jest jeden – muszą mieć założony swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Taki profil obowiązkowo muszą mieć pracodawcy – płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób. Inni mogą to zrobić dobrowolnie.

Kiedy firma powinna zdecydować się na elektroniczny obieg dokumentów?

Pisma, deklaracje, faktury, umowy czy wnioski – to tylko niektóre z dokumentów, z którymi styczność mają pracownicy firm. Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że prawidłowe zarządzanie dokumentacją nie tylko pozwala na bardziej efektywną pracę, ale przede wszystkim oszczędza cenny czas. Obecnie coraz więcej firm nie wyobraża sobie funkcjonowania bez elektronicznych systemów zarządzania dokumentami. Dlaczego tak się dzieje i kiedy warto wprowadzić w firmie elektroniczny obieg dokumentów?

Szkolenie "Dokumentacja pracownicza w 2017"

28 czerwca 2017 r. w Warszawie odbędzie się szkolenie "Dokumentacja pracownicza w 2017". Szkolenie organizuje Centrum Promocji Informatyki. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Komu powierzyć tłumaczenie dokumentów firmy

Wraz z rozwojem firmy i ekspansją na zagraniczne rynki pojawia się konieczność inwestowania w tłumaczenie różnego typu dokumentów. Przedsiębiorca może zatrudnić tłumacza lub rozpocząć współpracę z agencją tłumaczeń. Wybór odpowiedniego dla firmy rozwiązania zależy od kilku czynników.

Jak usprawnić obieg informacji i dokumentów w firmie

Firmy najczęściej zaczynają zauważać potrzebę wdrożenia sprawnego obiegu informacji i dokumentów w momencie, gdy biznes zaczyna się szybko rozrastać, a jego właściciele inwestują w zatrudnienie nowych osób. Przybywa wówczas dokumentów napływających zarówno z zewnątrz firmy, jak i od samych pracowników, a dotychczas stosowane schematy postępowania i procedury przestają być wystarczające.

Archiwizacja dokumentów z projektów unijnych

Beneficjenci dotacji z funduszy europejskich stykają się z rozbudowaną dokumentacją już na etapie przygotowywania i składania wniosku o przyznanie dofinansowania. Realizacja projektu także wiąże się z generowaniem kolejnych dokumentów. Dbałość o właściwe ich przechowywanie to jeden z kluczowych aspektów prawidłowego rozliczenia projektu.

Dokumenty w firmie – pułapka dla wydajności?

Stare porzekadło mówi: „czas to pieniądz”, jednak w praktyce firmy o tym zapominają. Nawet w dobie XXI wieku, erze informacji i automatyzacji procesów czas w wielu przedsiębiorstwach jest zwyczajnie marnowany – z przyczyn często prozaicznych. Liczby mówią same za siebie: zarządzanie dokumentami w archaiczny sposób to „luksus” który kosztuje krocie. Stać na niego Twoją firmę? Zobacz jak zarządzać obiegiem dokumentów by szybko zobaczyć pozytywne efekty. Prezentujemy porady specjalistów.

Zmiany w KRS od 1 grudnia 2014 r.

1 grudnia 2014 wchodzą w życie zmiany w ustawie o KRS, które pozwolą m.in. na automatyczne zakładanie konta płatnikom składek, którzy rozpoczynają działalność i podlegają obowiązkowi wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Mniejsze formalności z archiwizacją dokumentów przez pracodawców

Trwają prace nad ograniczeniem obowiązków archiwizacyjnych pracodawców oraz likwidacją obowiązku przechowywania dokumentów przez 50 lat. Tylko niektóre z nich będą musiały być nadal przechowywane przez tak długi czas w wersji papierowej.

Webinarium "Biuro bez papieru! Proces obiegu dokumentów i archiwizacji" - 26 września

Zapraszamy na webinarium "Biuro bez papieru! Proces obiegu dokumentów i archiwizacji", które odbędzie się w dniu 26 września 2014 r. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl

Zgłoszenie danych do ZUS dotyczących pracy w szczególnych warunkach

Płatnik składek ma obowiązek prowadzenia ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za które opłaca składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Zgłoszenia danych dokonuje się do 31 marca następnego roku kalendarzowego.

Aktualizacja Programu PŁATNIK

ZUS poinformował, iż od 15 lipca 2014 r. obowiązuje nowa wersja 9.01.001D programu PŁATNIK.

Jak przekazać dokumenty rozliczeniowe do ZUS

Płatnik składek zobowiązany jest do sporządzenia i przekazania dokumentów rozliczeniowych do ZUS w określonych terminach. W jaki sposób składa się dokumenty rozliczeniowe i korygujące?

Korekta dokumentów zgłoszeniowych do ZUS

Przed złożeniem dokumentów zgłoszeniowych w ZUS należy upewnić się, czy aby na pewno wybraliśmy odpowiedni formularz i prawidłowo go wypełniliśmy. W jaki sposób dokonać korekty dokumentów składanych przez płatnika? A jak dokumentów osoby ubezpieczonej?

Jakie dane identyfikacyjne należy przekazać do ZUS?

Płatnik składek dokonuje zgłoszenia do ZUS celem opłacania składek. Wówczas tworzone jest konto płatnika, na którym rozliczane są poszczególne składki. Jakie dane identyfikacyjne należy zgłosić w ZUS?

Zwolnienie z obowiązku przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, opłacające składki za siebie i/bądź inne osoby współpracujące są zwolnione z obowiązku przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS, jeżeli nic nie zmienia się w wykazie danych złożonych w ostatnim komplecie dokumentów.

Jak dokonać wyrejestrowania z ZUS?

Płatnik składek zobowiązany jest wyrejestrować pracownika, którego tytuł do ubezpieczeń społecznych wygasł w terminie 7 dni od daty wygaśnięcia. Dokonuje się tego na formularzu ZUS ZWUA. Jak wyrejestrować płatnika składek?

Jak dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń?

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi i/lub ubezpieczeniem zdrowotnym podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń. Płatnik składek zobowiązany jest zgłosić siebie i pozostałe osoby w ZUS.

Jak zgłosić płatnika składek do ZUS?

Płatnik składek zobowiązany jest złożyć do ZUS odpowiedni, wypełniony poprawnie formularz zgłoszeniowy. W jaki sposób zgłoszenia dokonują osoby fizyczne, przedsiębiorcy oraz osoby prawne?

Umowy zlecenia ze studentami a ZUS

Umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26. roku życia nie powoduje obowiązku opłacania składek ZUS. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze zleceniobiorcy będący jednocześnie uczniami bądź studentami są wyłączeni z ubezpieczeń ZUS.

Łatwiejszy kontakt z ZUS za pomocą zusomatów

Od 3 czerwca istnieje możliwość składania dokumentów do ZUS zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej za pomocą zusomatów. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać klienci Poczty Polskiej. Obecnie udział w projekcie bierze pięć placówek z Warszawy, Gdańska, Lublina, Rzeszowa i Opola.

Ustanie dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe wygasają w zależności od tego, co stanowi podstawę do objęcia ubezpieczeniami. Jaki wniosek powinien złożyć ubezpieczony w ZUS, jeżeli chce w dalszym ciągu podlegać dobrowolnym ubezpieczeniom?

Opłacanie i rozliczanie dobrowolnych składek

Osoby, które chcą dobrowolnie podlegać ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, zgłaszają ten fakt do ZUS na odpowiednich formularzach. Dodatkowo opłacają składki na właściwy rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie do 10 dnia następnego miesiąca.

Zgłoszenie do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych

Osoby, które chcą dobrowolnie podlegać ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym zobowiązane są do samodzielnego zgłoszenia się do ZUS. Kto jest wówczas płatnikiem składek? Na jakim formularzu należy zgłosić chęć objęcia ubezpieczeniem społecznym?

Dobrowolne składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS

Osoby, które nie posiadają tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, w szczególności osoby prowadzące działalność mogą dobrowolnie odprowadzać składki do ZUS. Jaki jest wymiar składek? Kiedy ustaje dobrowolne ubezpieczenie?

ZUS czy OFE – co wybrać?

Od 1 kwietnia do 31 lipca członkowie OFE mają możliwość wyboru, czy chcą, aby w dalszym ciągu część składki emerytalnej była przekazywana do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Na podjęcie decyzji członkowie OFE mają czas do końca lipca.

Reforma systemu emerytalnego – wady i zalety

Niedawno przeprowadzona reforma systemu emerytalnego wprowadziła istotne zmiany w gromadzeniu środków finansowych przeznaczonych na pokrycie przyszłych emerytur. Część środków gromadzona jest w OFE, a część w ZUS. Jakie są wady i zalety polskiego systemu emerytalnego?

Składki ZUS od umów zlecenie

Według nowego projektu ustawy, osoby pracujące na podstawie kilku umów zlecenie będą miały odprowadzane wszystkie składki ZUS od uzyskanej kwoty w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Abolicja składek ZUS

ZUS przedstawił informacje określające warunki umorzenia należności z tytułu nieterminowego opłacania składek. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które nie są w stanie opłacić zaległych składek mogą wystąpić z wnioskiem o rozłożenie ich na raty.

Zwolnienia lekarskie w 2014 roku na nowym zaświadczeniu ZUS ZLA

W 2014 roku obowiązywać będzie nowy wzór formularza zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA. Lekarze mają obowiązek wymiany starych zaświadczeń na nowe.

Składki ZUS od wynagrodzenia zmarłego pracownika

Wynagrodzenie za pracę zmarłego pracownika wypłacane jest po jego śmierci małżonkowi oraz uprawnionym z tego tytułu osobom. Wówczas wynagrodzenie jest prawem majątkowym, od którego nie są opłacane składki do ZUS.

Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza

Wraz z 1 stycznia 2013 roku pracownik nie będzie musiał okazywać druku ZUS RMUA podczas wizyty u lekarza. Jaki dokument wystarczy do potwierdzenia prawa do publicznej opieki zdrowotnej?

Składki ZUS w czasie zawieszenia działalności

Przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności gospodarczej jest wyłączony z obowiązku ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczęło się zawieszenie działalności, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia jej wykonywania. Nie podlega on również obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jak poświadczać dokumenty za zgodność z oryginałem?

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na wydanie oryginałów dokumentów do akt sądowych (np. faktur czy umów). Warto wtedy załączyć dokument poświadczony za zgodność z oryginałem przez uprawniony podmiot.

REKLAMA