REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dochody zagraniczne, Euro 2012

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Osobista rezydencja podatkowa na Malcie

Wielu Polaków zastanawia się, jak pozyskać, a także jak obronić maltańską osobistą rezydencję podatkową przed polskimi organami fiskalnymi. Poniżej przybliżam w/w problematykę w oparciu o podobne stany faktyczne, skutkujące podobnymi rozstrzygnięciami prawnymi (podatkowymi). Ramowość Modelowej Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania gwarantuje podatnikom, co do zasady, przewidywalność skutków podatkowych swoich decyzji życiowych, mimo podejmowania decyzji o emigracji do innych, nieraz bardzo odległych od siebie krajów ostatecznej osobistej rezydencji podatkowej. Choć poniżej mowa jest o sytuacji polskiego robotnika w Danii oraz holenderskiego emeryta przebywającego na stałe w Polsce, to można je z powodzeniem wykorzystać do zilustrowania sugerowanych zachowań emigrantów polskich na Maltę.

Malta a klasyczny (polski) fiskalny system podatkowy

Państwo jest tym podmiotem, które, oprócz właścicieli ziemi, kapitału czy z pracy, rości sobie pretensje do udziału w dochodach z w/w dóbr. Nauka o podatkach dostrzega istnienie w/w nieuniknionego konfliktu interesów oraz będącej skutkiem tego konfliktu - nieustannej walki między stronami tego konfliktu. Oczywiście, naukowcy utrzymywani przez uczelnie państwowe pozostają po tej stronie w w/w konflikcie interesów a zatem odrzucają prawdę jako wartość naukową, skutkiem czego są jedynie demagogami czyli frontmenami walki ideologicznej z właścicielami ziemi, kapitału czy z pracy.

Maltański zaliczeniowy system opodatkowania dochodów spółek kapitałowych

System podatku dochodowego od osób prawnych na Malcie to system pełnego zaliczenia. System zaliczeń redukuje lub wręcz eliminuje ekonomiczne podwójne opodatkowanie dochodów spółek kapitałowych w ten sposób, że CIT naliczony podatek dochodowy od zysków operacyjnych spółki kapitałowej (ang. Malta Company Income) jest w części albo nawet w całości zaliczony na poczet PIT czyli podatku dochodowego należny od dywidend wspólników (ang. Malta Individual Tax) tak, że podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) służy jako przedpłata albo zaliczka (ang. Imputation) na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych od dywidend wspólników (PIT) (ang. full credit).

Dochody zagranicznych spółek będą opodatkowane

Sejm przedstawił ostateczną wersję ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw. Zmienione przepisy przewidują opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (tzw. CFC, z ang. Controlled Foreign Corporation), czyli zarejestrowanych zagranicznych spółek - córek.

REKLAMA

Jak rozliczyć dochody uzyskane podczas wakacji za granicą?

Praca dorywcza na wakacjach to najlepsza okazja do łatwego zarobku. Należy jednak pamiętać, że uzyskane dochody za granicą trzeba rozliczyć z polskim fiskusem w rocznym zeznaniu podatkowym. Czasem może jednak powstać konieczność dopłaty podatku.

Opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych

Sejm w drugim czytaniu rozpatrzył projekt nowelizacji ustawy o CIT, PIT i innych ustaw, który zakłada m.in. opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych.

Twoja marka w Chinach

Chiny to nie tylko idealne miejsce do outsourcingu naszych produktów czy rezerwuar taniej siły roboczej – to także ojczyzna dynamicznie rozwijającej się klasy średniej i wielki potencjalny rynek dla każdej zachodniej firmy, która odważy się podjąć ryzyko. Jeżeli dysponujemy dobrym produktem, możemy spróbować wejść na chiński rynek, ale bez prawidłowej ochrony znaku firmowego czekać nas może wiele nieprzyjemnych konsekwencji.

Trening relokacyjny – na czym polega?

Trening relokacyjny to szkolenie przygotowujące pracownika do pracy w zagranicznym oddziale firmy, który będzie pracował na długim kontrakcie. Tego rodzaju szkolenie ma nauczyć pracownika umiejętności komunikacji z osobami z różnych kultur. Jakie są zatem wyzwania związane z relokacją pracownika?

REKLAMA

Znów tańsze kredyty w euro

Stopy procentowe zostały naroście obniżone przez Europejski Bank Centralny, stawka spadła z 1 do 0,75 proc. Udzielane w euro kredyty mieszkaniowe będą tańsze, nasuwa mi się tylko entuzjastyczny i spontaniczny okrzyk Hura !, ale na jak długo. Czy unijna waluta nie będzie sprawiał przykrych niespodzianek?

UEFA EURO 2012 - budżet stracił około 40 mln zł

196 milionów euro to kwota jaką UEFA przeznaczyła na premie dla uczestników EURO. Gdyby przyjąć, że od przekazanych pieniędzy odprowadzony zostałby zryczałtowany 10-proc. podatek dochodowy, Polska zarobiłaby tylko z tego tytułu ok. 41 mln. zł – szacuje Tax Care. Do państwowej kasy nic jednak z tej kwoty nie trafi. Wszystko za sprawą uzyskanego przez UEFA zwolnienia.

Kibic-pracownik a Euro 2012

Euro 2012. Jaki wpływ na efektywność pracy może mieć tak spektakularne wydarzenie, jakim jest Euro 2012? Warto przyjrzeć się temu tematowi z perspektywy zarówno pracodawcy, jak i pracownika.

UEFA EURO 2012 – jakie podatki zapłacą piłkarze

Ewentualne premie i nagrody pieniężne dla piłkarzy reprezentacji Polski z tytułu udziału w EURO 2012 będą opodatkowane PIT wg ryczałtowej stawki 10%. Jednak ci piłkarze reprezentacji Polski, którzy mają zagraniczną rezydencję podatkową (np. urodzili się za granicą i tam mieszkają) będą zwolnieni z podatku. Podatku nie zapłacą również piłkarze innych reprezentacji.

UEFA EURO 2012 – zagraniczny kibic to też konsument

Przedsiębiorcy powinni pamiętać o szanowaniu praw konsumenckich zagranicznych turystów – w tym kibiców, którzy przyjechali na EURO 2012. Przypominają o tym Komisja Europejska i UEFA.

Biznes motoryzacyjny w Polsce – przed nami co najmniej 5 lat stabilnego rozwoju

Zdecydowana większość (blisko 60%) przedsiębiorców działających w branży motoryzacyjnej ocenia, że Polska przez okres najbliższych 5-10 lat będzie bardzo atrakcyjnym rynkiem do lokowania nowych inwestycji. Szczególnie ważnym czynnikiem przyciągającym inwestorów jest rynek pracy, cechujący się dostępnością wykwalifikowanej i efektywnej siły roboczej o wysokiej jakości usług oraz kadrą kierowniczą o wysokim potencjale rozwoju.

EURO 2012 - problemy firm transportowych

EURO 2012. Firmy transportowe mogą mieć poważne trudności w zarządzaniu łańcuchem dostaw w trakcie mistrzostw EURO 2012. Problemy mogą dotknąć zarówno dużę przedsiębiorstwa jak i małe firmy.

Znak „Euro 2012” zastrzeżony

Wykorzystywanie znaku towarowego „Euro 2012” bez zezwolenia uprawnionego jest niezgodne z prawem, łamie przepisy ustawy prawo własności przemysłowej i stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Czechami

Polska i Czechy podpisały nową umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Wynajem pokoi – biznesplan

Wynajmując pokoje, przedsiębiorca musi być przygotowany na konieczność spełnienia szereg wymogów, m.in. sanitarnych i związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga więc skrupulatnego sporządzenia biznesplanu.

Od kiedy euro w Polsce?

Czy Polska zdąży z wprowadzeniem nowej waluty do czerwca 2012? Jeśli nie - jakie są ku temu powody? Czy Polacy ubolewają, czy raczej cieszą się z tej sytuacji? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

UEFA nie zapłaci podatku od dochodu z EURO 2012

Minister Finansów wydał rozporządzenie, którym zwolnił z podatku dochodowego od dochodów uzyskanych w związku z EURO 2012 zarówno UEFA (i jej spółki zależne), jak i osoby fizyczne delegowane przez UEFA i jej spółki. Nie będzie za to szczególnych przepisów VAT z tej okazji.

Dochody uzyskane za granicą a kredyt

Tendencja Polaków do pracy za granicą skłoniła banki do zweryfikowania swojej oferty kredytowej. Większość banków przyznaje kredyt na podstawie dochodów, uzyskanych w innym kraju, ale często na surowszych zasad.

REKLAMA