Innym sposobem na aktywizację są dotacje na założenie własnej firmy oraz udzielanie wsparcia przy jej zakładaniu. Nauka przedsiębiorczości poprzez samodzielne zdobywanie wiedzy w tym zakresie niesie wiele korzyści, gdyż z czasem powstałe firmy mogą się rozwijać i kreować zapotrzebowanie na nowe miejsca pracy. Liczy się tu jednak innowacyjny pomysł lub konkurencyjność oferowanych usług, a także popyt na nie, który umożliwi dalszą egzystencję powołanego do życia biznesu. Nie jest to zadanie łatwe i wymaga wiele poświęcenia, stąd też grono osób bezrobotnych decydujących się na rozpoczęcie własnej działalności nie jest zbyt liczne.
Urzędy pracy organizują również szkolenia i staże, które sprzyjać mają rozwijaniu umiejętności już posiadanych, czy nabywaniu tych nowych przez poszukujących zatrudnienia. Dzięki środkom z ministerstwa pracy i polityki społecznej, a także tym otrzymanym z Unii Europejskiej, bezrobotni mogli uczestniczyć w wielu zajęciach, umożliwiającym zdobycie lub uzupełnienie wiedzy z bardzo różnorodnych zakresów. Działania te wywołały jednak szeroką dyskusję nad jakością oferowanych szkoleń. Pojawiły się głosy, że jedynie upiększają one CV, a nie wyposażają poszukujących pracy w realne umiejętności. Wskazywano również na brak kontroli efektywności prowadzonych działań. Z drugiej strony, wypowiadały się także osoby, które brały udział w szkoleniach i wyrażały zadowolenie z ich poziomu. W odpowiedzi na krytykę zapowiedziano podjęcie działań mających na celu sprawdzenie rzeczywistej efektywności prowadzonych działań. Ostatnie raporty przynoszą optymistyczne dane o coraz wyższym poziomie prowadzonych szkoleń.
reklama
reklama
Szkolenia oferowane osobom bez zatrudnienia
Spektrum oferty przedstawianej przez urzędy pracy osobom bezrobotnym jest bardzo szerokie. W zależności od regionu, dostępność konkretnych szkoleń jest zróżnicowana i zależna od kreatywności lokalnych urzędników. Realizowane projekty dostarczyć mogą poszukującym pracy informacji z zakresu samych sposobów jej poszukiwania, a także sztuki pisania CV i listów motywacyjnych. Również potrzebna i pomocna okazuje się wiedza z zakresu sztuki skutecznej autoprezentacji, która bez wątpienia ułatwi poszukującemu pracy przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych.
Prowadzone są także szkolenia mające na celu wyposażenie bezrobotnych w umiejętności istotne na współczesnym rynku pracy, w tym zwłaszcza z zakresu obsługi komputera, pakietów biurowych, czy poruszania się po internecie. Brak wiedzy w tym zakresie stanowi przede wszystkim istotną barierę dla osób starszych. Wskazuje się również często na potrzebę organizowania kursów językowych, jednak rzeczywista oferta w tym zakresie okazuje się wciąż zbyt skromna.