| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > E-learning > E-Learning – to (nie) dla mnie!

E-Learning – to (nie) dla mnie!

Peter F. Drucker powiedział: „Jedyne co jest pewne to zmiany”. Obecnie dużo zmian dokonuje się w dziedzinie IT. I chociaż e-learning obecny jest od kilku lat, wciąż pozostaje obszarem nieco tajemniczym.

1. Możliwość dostosowania czasu nauki do swoich potrzeb – każdy z nas uczy się w innym tempie, każdy z nas preferuje inne warunki do nauki. e-Learning sprawia, że możemy połączyć naukę realizowaną w formie tradycyjnej w firmie szkoleniowej lub na uczelni z nauką w zaciszu domowym. Jak to jest możliwe? Oczywiście z pomocą przychodzi technologia: specjalne oprogramowanie, aplikacje biurowe, narzędzia pracy grupowej, fora, czaty, komunikatory internetowe.

Polecamy: E-learning a tradycyjne szkolenia

2. Komfortowe pogodzenie nauki z pracą zawodową – zdarzają się sytuacje, gdy musimy dokonać wyboru: obecność na zajęciach lub obecność w pracy, czasami takie wybory są bardzo trudne. e-Learning sprawia, że możemy to pogodzić. Dzięki technologii internetowej możliwe jest zredukowanie liczby godzin szkolenia odbywającego się tradycyjnie w „realu” na rzecz nauki zdalnej.

3. Redukcja kosztów związanych z dojazdami do miejsca szkoleń lub na studia – często wyjazd na szkolenie lub na uczelnie to pokonanie nawet kilkuset kilometrów. Takie wyjazdy obarczone są kosztami, nie tylko w postaci finansowej. Często jest to koszt utraconego cennego czasu, który moglibyśmy poświęcić dla rodziny. e-Learning w tym przypadku również spieszy z pomocą, ponieważ znaczną część zajęć możemy zrealizować za pośrednictwem Internetu. To daje możliwość uczenia się nawet rodzicom opiekującym się małymi dziećmi oraz osobom przebywającym poza granicami kraju.

4. Dostęp do materiałów dydaktycznych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok – wydawałoby się, że w dobie wszechobecnego Internetu i mnóstwa informacji, które możemy w ciągu kilku minut wyszukać, dostęp do materiałów dydaktycznych nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak nie jest to zawsze takie proste. e-Learning pozwala na dostarczenie osobom uczącym się specjalnie opracowanych i wyselekcjonowanych atrakcyjnych materiałów niezbędnych do osiągnięcia pożądanego poziomu wiedzy. Atrakcyjność materiałów e-learningowych to nie tylko oprawa graficzna, ale przede wszystkim umiejętne pokierowanie procesem uczenia się.

Polecamy: Praktyczne zastosowanie e-learningu w biznesie

5. Wygodny kontakt z trenerem lub wykładowcą – jakże często zdarzają się sytuacje, gdy potrzebujemy krótkiej konsultacji, a trener jest nieosiągalny. W przypadku e-Learningu trenerzy i wykładowcy są wyczuleni na takie sytuacje, regularnie korzystają ze środków komunikacji elektronicznej, a gdy trener jest chwilowo nieobecny pomoc można zawsze uzyskać w społeczności wirtualnej.

Takie właśnie oblicze ma e-learning. Pokusa jest wielka, ale jak to zazwyczaj bywa, szukamy haczyków. W przypadku szkoleń e-learningowych jest jeden poważny haczyk – SAMODYSCYPLINA. Jednak każdy medal zawsze ma dwie strony.

Wypracowanie dobrych nawyków (samodyscypliny) bardzo szybko owocuje w życiu zawodowym oraz prywatnym. Do „efektów ubocznych” e-learningu obok samodyscypliny możemy jeszcze dopisać nabycie umiejętności zarządzania czasem oraz umiejętności korzystania ze środków teleinformatycznych. Powracając do słów Petera F. Druckera pamiętajmy: ZMIANY sprawiają, że nieustannie doskonalimy się i stawiamy przed sobą nowe cele. A taki właśnie jest e-learning – wymaga i doskonali!

dr Dorota Dżega, Centrum e-Learningu Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie

http://estudia.zpsb.szczecin.pl
http://zpsb.szczecin.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »