| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > Coaching > Czy ego ma wpływ na styl coachingu?

Czy ego ma wpływ na styl coachingu?

Ego jest jedną ze struktur osobowości, często utożsamianą z poczuciem własnego „ja”. Jaki wpływ ma ego na coacha?

Jest to najgorsza opcja, gdyż „zdradzamy” własne poglądy i opinie na rzecz przypodobania się drugiej osobie. Możemy także zachować neutralną postawę i nie zareagować na krytyczną naturę uwagi. W ten sposób podtrzymamy kontakt z podopiecznym i spójność rozmowy. Nie oznacza to oczywiście, że coach musi wyzbyć się swoich przekonań wartości i sądów. Jednak dystansując się do opinii drugiej osoby zachowujemy profesjonalizm, pilnujemy właściwego kierunku rozmowy i sprawiamy, że osoba myśli samodzielnie.

Wpływ na uczenie się

Ego może ograniczyć twój samorozwój. Aby poczuć się wolnym i móc efektywnie rozwijać swój potencjał należy pozbyć się wyobrażeń o tym, kim jesteś teraz i jak dobrym jesteś w tym, co robisz. Trzeba zrezygnować ze złudnego myślenia, że dominacja jest twoją największą wartością. Świadomość tego, kim jesteś to początek dalszej drogi, ale może być także fałszywym startem i ograniczyć tę drogę lub pokierować ją w niewłaściwym kierunku.

Zobacz: Czym zajmuje się coach?

Sprawdź się

Aby sprawdzić jak silne mamy ego, możemy zadać sobie kilka pytań i zastanowić się nad własnym postępowaniem.

Ważne jest, aby przemyśleć czy potrafimy do większości spraw podejść z dystansem i czy łatwo znosimy krytykę. Powinniśmy też uzmysłowić sobie jak bardzo przejmujemy się sytuacją, kiedy ktoś udowadnia nam, że nie mamy racji - dla wielu z nas jest to bardzo bolesne. Istotne jest również czy potrafimy śmiać się z siebie samych. Ważne jest także to, jak bardzo przejmujemy się tym, co o nas mówią inni oraz jakie jest nasze podejście do zajmowanego statusu i stanowiska. Warto zastanowić się czy potrafimy zaakceptować osoby o poglądach radykalnie odmiennych od naszych oraz czy łatwo wprawić nas w zakłopotanie.

Naturalnie nie na wszystkie z tych pytań potrafimy jednoznacznie i pozytywnie odpowiedzieć. Silne ego nie zawsze musi stanowić przeszkodę i ograniczać rozwój. W życiu należy znaleźć „złoty środek” i nie dać się manipulować przez nasze własne wygórowane mniemanie o sobie.

Pokieruj nim

Dobrzy coachowie potrafią przekroczyć własne ego i przejąć kontrolę nad swoimi reakcjami umiejąc nimi sterować. Wymaga to pracy nad ograniczeniami własnego myślenia oraz uelastycznieniem własnych reakcji, które są powodowane właśnie przez nasze ego.

Pamiętajmy, że obraz samego siebie może mieć negatywny wpływ na zdolność szkolenia innych osób. Dzieje się tak, gdyż nasze wyobrażenie o sobie jest obarczone mnóstwem założeń i przekonań na temat tego, co ważne i właściwe. Będąc silnie związanym i identyfikującym się z wykonywanym zawodem możesz zostać niewolnikiem zasad i granic przez niego narzucanych. Z pewnością nie pomoże ci to w kluczowych założeniach coachingu - równości, otwartości i łatwości w nawiązywaniu kontaktu z druga osobą. Uświadamiając sobie jaki wpływ ma nas ego jesteśmy w stanie powiększyć obszar naszej wolności wyborów, co wpłynie na elastyczność w kontakcie z drugim człowiekiem.

Zobacz serwis: Coaching

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »