| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Autopromocja a awans zawodowy

Autopromocja a awans zawodowy

W dzisiejszych czasach należy się odpowiednio sprzedać nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czy wiesz, że odpowiednia autopromocja, może otworzyć Ci drogę do awansu?

3. NIEUSTANNE DOSKONALENIE SIĘ I PODWYŻSZANIE SWOICH KOMPETENCJI

Mam nadzieję, że zgodzisz się ze mną, iż strój i mowa ciała są bardzo ważne w procesie autopromocji, ale nawet, jeśli opanujesz tę sztukę do perfekcji i tak nie wystarczą, jeżeli nie będziesz podnosić swoich kompetencji. Dlatego też staraj się szukać możliwości do nauki (szkolenia, kursy, zgłębianie wiedzy, nowe wyzwania). Właśnie: nie bój się nowych zadań, dzięki nim rozwiniesz swoje umiejętności a to zaś zwiększy Twoją atrakcyjność na rynku pracy. Podejmując się nowych zadań, wysyłasz do przełożonego komunikat o tym, że jesteś elastyczny, ambitny i odważny oraz, że stać Cię na wiele. Szef zaś nie będzie chciał stracić tak dobrego i zaangażowanego pracownika - może sam nawet pomyśli o awansie dla Ciebie. 

Pamiętaj jednak, aby zachować równowagę i pozostawić coś tylko dla siebie - choćby dla higieny psychicznej. Mnogość i różnorodność zadań: TAK, jeśli dają radość, podnoszą nasze umiejętności i nie wyczerpują do cna. Prawdą jest, że wcale nie musisz brać na siebie nadgodzin i zbyt wielu obowiązków, aby szef Cię docenił. W innym wypadku możesz osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli pozwolisz wejść sobie na głowę, osiągniesz tylko tyle, że będziesz postrzegany jako osoba, którą łatwo można wykorzystać i zarzucić obowiązkami innych, bardziej asertywnych pracowników. A stąd już tylko krok do tego, by przestano Cię szanować.

Jak promować firmę szkoleniową w Internecie?

4. ASERTYWNOŚĆ I WIARA WE WŁASNE MOŻLIWOŚCI

Umiejętne zarządzanie sobą i swoimi zasobami jest bardzo ważnym elementem autopromocji i kreowania własnego wizerunku. Niezwykle ważną rolę w tym procesie odgrywa również Twój stosunek do samego siebie a także to, co myślisz o sobie i otaczającym Cię świecie. Wiara we własne możliwości, pozytywne postrzeganie swojej osoby, życzliwa akceptacja siebie i innych ułatwią Ci dostosowanie się do otaczającej Cię rzeczywistości i odnalezienie się w różnych (czasem trudnych, nieprzewidzianych sytuacjach). Musisz najpierw poznać siebie, swoje reakcje w różnych sytuacjach, by móc nad nimi zapanować i dowolnie sterować swoimi odruchami. Bądź dla siebie wyrozumiały, ale i wymagający, wspierający, ale i krytyczny - spróbuj zachować równowagę. A jeśli już dowiesz się, czego pragniesz, czego potrzebujesz, co chcesz w życiu osiągnąć oraz jakie masz słabe i mocne strony - zapewniam Cię - będziesz wtedy już w połowie drogi do osiągnięcia sukcesu.

Asertywność to termin dziś szeroko rozpowszechniony. Nie wszyscy jednak wiedzą, co on dokładnie oznacza. A zatem bycie asertywnym to wyrażanie w nieagresywny, lecz stanowczy sposób własnego zdania i emocji oraz poszanowanie swoich praw, przy równoczesnym poszanowaniu praw i poglądów innych ludzi. 

Z takiego zachowania płynie wiele korzyści:  

- Zachowanie asertywne pozwala na bycie sobą.

- Bycie asertywnym daje poczucie mocy sprawczej. 

- Bycie asertywnym pomaga w budowaniu ciepłych i szczerych relacji z innymi.

Asertywność lub jej brak, najlepiej widać w tym, jak wyrażamy swoje zdanie, jak prosimy innych o różne rzeczy, jak wyrażamy sprzeciw, i jak reagujemy na pochwały i krytykę. Osoby asertywne wyrażają swoje zdanie, nie odczuwając przy tym potrzeby ustępowania rozmówcom, ani przekonywania ich do tego, co mówią. Asertywność, to umiejętność akceptowania różnic i – w razie konieczności – pójścia na kompromis (czyli znajdowania rozwiązań satysfakcjonujących obie strony). To odwaga bycia sobą w rozmowie. Osoby asertywne nie krępują się wyrażania próśb i nie zakładają z góry, że owe prośby zostaną spełnione, gdyż dopuszczają do siebie fakt, że ktoś może im odmówić. Otrzymanie odmowy zaś nie wywołuje w nich poczucia urazy. Chętnie też spełniają prośby innych, jeśli nie koliduje to z ich własnym interesem. Osoby asertywne odmawiają uczciwie, jeśli nie chcą czegoś zrobić i nie czują się z tym źle. Jednocześnie respektują prawo innych do odrzucania ich próśb. Osoby asertywne z przyjemnością słuchają pochwał i nie szczędzą ich innym. Chwalą szczerze i tylko wtedy, gdy naprawdę coś im się podoba. Krytykują innych, gdy uważają to za słuszne i przyjmują krytykę na swój temat. Mają zrównoważony obraz własnej osoby, to jest znają swoje plusy i minusy. Takie podejście bardzo ułatwia im funkcjonowanie w społeczeństwie a na gruncie zawodowym przynosi korzyści w postaci postrzegania ich jako osoby wiarygodne, godne zaufania, autentyczne i profesjonalne.

Czy pracodawca odzyska pieniądze wyłożone na edukację pracownika?

PODSUMOWANIE:

Jeśli dbasz o swój wizerunek (ubiór, mowa ciała), jeśli wciąż podnosisz swoje umiejętności i dbasz o swoje wnętrze i wiesz, czego w życiu chcesz, możesz postarać się o to, by wykorzystać swoje atuty we właściwym miejscu - nie musisz przecież przez całe życie pracować w jednym zawodzie, na jednym stanowisku czy u jednego pracodawcy. Szczerze, zamiast frustrować się pracą poniżej Twoich możliwości, która nie daje Ci żadnej satysfakcji może spróbuj przeprowadzić w firmie krótki wywiad na temat jej sytuacji, tego, czym zajmują się koledzy z innych działów, w końcu bez lęku zapytaj szefa np. o możliwość zmiany stanowiska i/lub awansu. Doceń siebie wówczas inni docenią Ciebie. Może, jeśli tylko zdecydujesz się zaryzykować, osiągniesz swój cel.

Jak wybrać dobre szkolenie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »