| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Dopuszczalność powołania członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony

Dopuszczalność powołania członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony

Przepisy prawa handlowego wprowadziły do polskiego porządku prawnego zasadę kadencyjności organów zarządzających i nadzorujących w spółkach kapitałowych. Uzasadnieniem takiego rozwiązania jest ochrona interesu wspólników, którzy poprzez możliwość poddania cyklicznej kontroli członków zarządu i ewentualnej wymiany składu tego organu, realnie wpływają na jakość zarządzania spółką.

Jak wynika to z art. 202 § 1 kodeksu spółek handlowych, zasadą jest wygaśnięcie mandatu członka zarządu z chwilą odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, oczywiście o ile umowa spółki nie stanowi inaczej.

Zgodnie z § 2 wskazanego przepisu: „W przypadku powołania członka zarządu na okres dłuższy niż rok, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej”.

W obu przypadkach ustawodawca wprowadza ramy czasowe mandatu członków zarządu. Czy możliwe jest jednak powołanie członków zarządu na czas nieokreślony? Takie rozwiązanie wydaje się naturalne zwłaszcza w spółkach jednoosobowych, lub takich, gdzie faktycznie znacząca większość udziałów należy do jednego wspólnika jednocześnie sprawującego funkcję Prezesa Zarządu, nierzadko nazwaną tak, nieprawidłowo, nawet w jednoosobowym Zarządzie.

Przepisy odnoszące się do mandatu członka zarządu, tj. art. 202 § 1 i 2 k.s.h., mają dyspozytywny charakter, co oznacza, iż wspólnicy mogą swobodnie kształtować w umowie spółki zasady dotyczące długości kadencji zarządu.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Spór dotyczący czasu trwania kadencji członków zarządu powołanych uchwałą wspólników na czas nieokreślony, w sytuacji kiedy umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w tej kwestii milczy, rozstrzygnięty został uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 21 lipca 2010 r. sygn. III CZP 23/10. We wskazanej sprawie do Sądu Najwyższego zostało skierowane zagadnienie prawne następującej treści:

"Czy mandat członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wygasa w terminie określonym w art. 202 § 1 k.s.h., jeśli w uchwale wskazano, że powołanie następuje na czas nieokreślony, a umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień dotyczących mandatu członka zarządu?"

Sąd Najwyższy w podjętej uchwale wskazał, że jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa w terminie przewidzianym w art. 202 § 1 k.s.h. także wtedy, gdy według uchwały wspólników powołanie nastąpiło na czas nieokreślony. Zatem, jeśli umowa spółki nie zawiera postanowień w zakresie wygaśnięcia mandatu członka zarządu, zastosowanie znajduje reguła wyrażona w art. 202 § 1 k.s.h. i nawet uchwała wspólników o powołaniu członka zarządu na czas nieokreślony nie będzie w takiej sytuacji skuteczna. Dopiero zawarcie w umowie spółki postanowienia o dopuszczalności powoływania członków zarządu na czas nieokreślony, powoduje wyłączenie stosowania art. 202 § 1 k.s.h. i skuteczność uchwały mocą której członek zarządu zostanie powołany na czas nieokreślony.

Reasumując: jeśli umowa spółki przewiduje możliwość powołania członka zarządu na czas nieokreślony, uchwała powołująca członka zarządu na czas nieokreślony, podjęta w oparciu o taki zapis umowy spółki, będzie skuteczna.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »