| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Różnice w opodatkowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki komandytowej

Różnice w opodatkowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki komandytowej

Przed rozpoczęciem działalności przedsiębiorca powinien szczegółowo przeanalizować dostępne formy prawne jej prowadzenia. W grę wchodzi w tym przypadku wiele czynników takich jak: organizacja przedsiębiorstwa, skala działania, wartość zawieranych zobowiązań, a także aspekty podatkowe. Niniejszy artykuł traktuje o podstawowych różnicach w opodatkowaniu spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Optymalna konstrukcja spółki komandytowej

Spółka komandytowa łączy w sobie dwie istotne cechy spółek kapitałowych oraz spółek osobowych:

  1. Możliwość ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania
  2. Opodatkowanie jedynie na poziomie wspólników

Najprostsza przykładowa struktura spółki komandytowej, stanowiąca połączenie powyższych cech, może wyglądać następująco:

  1. Spółka komandytowa posiada dwóch komandytariuszy w postaci osób fizycznych, których zobowiązania są ograniczone;
  2. Spółka komandytowa posiada jednego komplementariusza w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którego odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest nieograniczona;
  3. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będąca jedynym komplementariuszem posiada dwóch wspólników, którzy jednocześnie są również komandytariuszami spółki komandytowej.

W przypadku tej przykładowej struktury spółki komandytowej dwóch przedsiębiorców kontroluje działalność całej spółki i prowadzi jej sprawy. W celu ograniczenia odpowiedzialności przedsiębiorców do niezbędnego minimum, kapitał zakładowy komplementariusza nie powinien być zbyt wysoki. Koszty prowadzenia działalności w takiej strukturze będą znacznie wyższe niż koszty prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze względu na konieczność prowadzenia księgowości dwóch podmiotów i ich obsługi prawnej. 

Zobacz: Odpowiedzialność komplementariusza w spółce komandytowej

PRZYKŁAD

Rozpatrujemy dwie struktury, które osiągają zysk do opodatkowania na poziomie 1.000.000 zł.:

  1. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadająca dwóch wspólników z takim samym udziałem w zysku (po 50%).
  2. Spółka komandytowa posiadająca dwóch komandytariuszy, z których każdy posiada 49%  udziału w zysku oraz jednego komplementariusza w postaci spółki z o.o., który posiada 2%  udziału w zysku.

W pierwszym przypadku sp. z o.o. zapłaci 190.000 zł podatku CIT, a następnie wspólnicy zapłacą 19% od wypłacanego zysku w postaci dywidendy. W konsekwencji do obu wspólników trafi kwota 656.100 zł.

W drugim zaś przypadku komandytariusze zapłacą podatek dochodowy od 98% zysku spółki, a więc do obu wspólników w konsekwencji trafi 793.800 zł., a więc o niemal 21% więcej niż w pierwszym przypadku (przy pominięciu zysku komplementariusza).

*W powyższym przykładzie pominięto koszty stałe utrzymywania struktury.

Czy warto założyć spółkę komandytową?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »