REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kadencja członków zarządu spółki z o.o.

Mandat członka zarządu wygasa po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za pełny rok obrotowy.
Mandat członka zarządu wygasa po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za pełny rok obrotowy.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoływani są czasowo, ich mandat zaś wygasa z mocy prawa po upływie określonego w ustawie lub umowie terminu.

Jaka jest ustawowa kadencja zarządu

Jeśli wspólnicy w umowie nie ustanowią szczególnych zasad dla kadencji zarządu, obowiązują przepisy kodeksu spółek handlowych, a w szczególności art. 202 ksh. Zgodnie z nim, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu.

REKLAMA

Oznacza to, że jeśli wspólnicy nie postanowili inaczej- kadencja zarządu trwa rok (choć nie dokładnie, patrz niżej). Co najważniejsze, wygaśnięcie mandatu następuje w takiej sytuacji z mocy prawa, spółka pozbawiona jest więc (do czasu powołania nowego zarządu) podstawowego organu.

Zobacz: Kontrola wspólnika nad większymi transakcjami spółki

Jak liczyć długość kadencji

Jak to zostało wspomniane, mandat członka zarządu wygasa po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za pełny rok obrotowy, oznacza to, że w skrajnych przypadkach kadencja może się wydłużyć do prawie dwóch lat.

W spółce z ograniczoną odpowiedzialności XYZ, rok obrotowy jest równoznaczny z rokiem kalendarzowym. Zarząd spółki powołano w marcu 2008, okresu kadencji nie regulowano, posiłkując się kodeksem spółek handlowych. W takiej sytuacji, mandat członków zarządu nie wygaśnie wraz z przyjęciem sprawozdania finansowego kolejnym roku (2009), ale dopiero w analogicznym momencie 2010 r. Dzieje się tak, ponieważ zarząd będzie funkcjonował przez pełen rok obrotowy dopiero w roku 2009-2010.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długość kadencji można zmienić w umowie

Kodeks spółek handlowych przewiduje, rzecz jasna, możliwość dowolnego ustalania długości kadencji członka zarządu (np. 5 lat)- tu jednak też przewiduje dokładnie moment wygaśnięcia mandatu.

Zgodnie z art. 202§2 ksh, w przypadku powołania członka zarządu na kadencję dłuższą niż rok- kończy się ona wraz z przyjęciem sprawozdania finansowego za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji. Oznacza to, że w tym przypadku (przeciwnie niż w przypadku rocznej kadencji) okres ten ulega skróceniu w sytuacji, w której kadencja „nominalnie” kończyła by się w trakcie roku obrotowego.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy o pracę członkowi zarządu spółki kapitałowej a ochrona pracownika

Członek zarządu spółki XYZ został powołany na 5-o letnią kadencję w czerwcu 2002 roku. Nominalnie kończyła by się ona w czerwcu 2007 r. Jednakże z uwagi na to, że sprawozdanie za ostatni pełny rok obrotowy (2006) przyjęto w marcu- wraz z nim wygasł mandat członka zarządu. Czyli de facto, jego kadencja trwała 4 lata i 9 miesięcy.

Pogląd ten jest dominujący, nie jest jednak jedynym. Część doktryny przychyla się do wydłużenia kadencji w analogicznej sytuacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA