| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Rejestracja sp. z o.o. przez internet przy użyciu wzorca umowy

Rejestracja sp. z o.o. przez internet przy użyciu wzorca umowy

Elektroniczna rejestracja pozwala na szybsze i tańsze założenie spółki z o. o. W celu dokonania elektronicznej rejestracji sp. z o.o. przy zastosowaniu wzorca umowy (nie ma tu wymogu zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego) konieczne jest założenie konta w systemie teleinformatycznym, który dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zgodnie z powołanym wyżej rozporządzeniem zawarcie umowy wymaga wypełnienia elektronicznego formularza bez możliwości ingerowania w jego treść. Tylko jeżeli wzorzec przewiduje warianty treści poszczególnych postanowień umowy istnieje możliwość ich wyboru poprzez oznaczenie wybranego wariantu w systemie teleinformatycznym. Po wypełnieniu formularza umowy spółki użytkownicy uprawnieni do podpisania umowy podpisują ją w systemie teleinformatycznym przez złożenie podpisu elektronicznego. Podpisanie umowy spółki przez pierwszego użytkownika powoduje brak możliwości zmiany treści umowy.

Zmiana umowy jest możliwa dopiero po zarejestrowaniu spółki (art. 1571 § 4 k.s.h.). Do zawarcia umowy dochodzi po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym (art. 1571 § 3 k.s.h.).

Do elektronicznego wniosku o wpis spółki do KRS należy dołączyć, sporządzone na formularzach udostępnionych w systemie teleinformatycznym, umowę spółki opatrzoną podpisem elektronicznym, listę wspólników oraz oświadczenie wszystkich członków zarządu, opatrzone podpisem elektronicznym, że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione, jeżeli wkłady zostały wniesione najpóźniej w chwili zgłoszenia spółki. W przypadku działania przy podpisywaniu ww. dokumentów w imieniu innego podmiotu należy wskazać podstawę umocowania.

Wniosek o rejestrację sp. z o.o. w KRS w omawianym trybie sąd rejestrowy rozpoznaje w terminie 1 dnia od daty jego wpływu [art. 20a ust. 2 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 168, poz. 1186 tj. ze zm.)]. Konieczne jest uiszczenie opłaty od wniosku zgodnie bowiem z art. 19 ust. 3b ww. ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o wpis spółki złożony drogą elektroniczną i nieopłacony nie wywołuje skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu.

Podsumowanie

Elektroniczna rejestracja jako alternatywny model tworzenia i rejestrowania sp. z o. o. wydaje się być skutecznym narzędziem w pokonywaniu barier związanych z rozpoczynaniem prowadzenia działalności gospodarczej. Zważywszy na znacznie skrócony czas oczekiwania na rejestrację spółki oraz zniesienie wymogu zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego niewątpliwe dużymi zaletami tej metody jest znaczne przyspieszenie procedury zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również obniżenie związanych z tym kosztów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

KPMG jest międzynarodową siecią firm audytorsko-doradczych. KPMG w Polsce świadczy usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego, księgowego, rachunkowego oraz doradztwa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »