REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udziały w spółce z o.o. po rozwodzie wspólnika – praktyczne problemy

Udziały w spółce z o.o. po rozwodzie wspólnika – praktyczne problemy
Udziały w spółce z o.o. po rozwodzie wspólnika – praktyczne problemy

REKLAMA

REKLAMA

Rozwód wywołuje szereg konsekwencji w sferze praw majątkowych obojga małżonków. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak orzeczenie rozwodu wpłynie na posiadane przez jednego z małżonków udziałów w spółce z o.o., w sytuacji gdy małżonkowie nie zawierali ze sobą tzw. intercyzy, czyli umowy majątkowej małżeńskiej.

Sądowe spory na tym tle należą zazwyczaj do bardzo skomplikowanych – odbywają się one w ramach postępowania o podziału majątku (małżeńskiego).

REKLAMA

Punktem wyjścia jest ustalenie, który z małżonków i kiedy nabył udziały w spółce. Możliwe są następujące sytuacje:

1. udziały w spółce zostały nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego,

2. udziały w spółce zostały nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego, przez jednego małżonka, ze środków należących do majątku osobistego tego małżonka,

3. udziały w spółce zostały nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego, przez jednego małżonka, ze środków należących do majątku wspólnego małżonków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udziały nabyte przed małżeństwem

Pierwsza z opisanych wyżej sytuacji jest najprostsza.

Jeśli udziały w spółce zostały nabyte jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, wówczas nie ma podstaw do dokonywania jakichkolwiek rozliczeń z tytułu ich nabycia w toku sprawy o podział majątku.

Małżonek, który takie udziały nabył może je zatrzymać, bez konieczności rozliczeń w drugim małżonkiem.

Udziały nabyte w małżeństwie do majątku osobistego małżonka

Druga z opisanych sytuacji niesie ze sobą podobne konsekwencje jak pierwsza.

Także w tym wypadku małżonek zatrzymuje udziały i nie musi się on zasadniczo z nich rozliczać, ponieważ nabył je z majątku osobistego.

Szczególna sytuacja może zachodzić, wtedy gdy małżonek ten, środki na nabycie udziałów otrzymał z majątku osobistego drugiego współmałżonka (sytuacja dość rzadka w praktyce).

Udziały nabyte w małżeństwie do majątku wspólnego

Trzeci przypadek jest najbardziej skomplikowany.

Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Ustawodawca przewiduje więc generalną zasadę, że wszystko co małżonkowie nabędą w toku małżeństwa stanowi ich wspólność (a w razie orzeczenia rozwodu podlega podziałowi i rozliczeniu).

Jeśli mąż kupi samochód ze środków z majątku wspólnego, to będzie on objęty wspólnością ustawową – nawet jeśli w dowodzie rejestracyjnym samochodu wpisany będzie jedynie mąż. Po rozwodzie samochód ten podlega rozliczeniu (zostanie on zapewne przyznany jednemu z małżonków, ale – w uproszczeniu - z obowiązkiem zapłaty połowy jego wartości na rzecz drugiego małżonka).

W przypadku udziałów w spółce z o.o. sytuacja jest inna.

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę na wyrok Sądu Najwyższego z 20 maja 1995 roku (I CKN 1146/97) w którym SN wyraził pogląd, że w przypadku nabycia przez małżonka ze środków pochodzących z majątku wspólnego, w drodze czynności prawnej udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnikiem staje się tylko małżonek uczestniczący w tej czynności. Innymi słowy, drugi małżonek wspólnikiem nie zostanie – nie będzie on przykładowo uprawniony do głosowania w zgromadzeniach wspólników.

Praktyka sądowa i orzecznictwo dopuszczają jednak rozliczenie takich udziałów w przypadku rozwodu. Środki wydatkowane na zakup udziałów traktowane są jako nakład z majątku wspólnego, zaś zgodnie z art. 44 § 1 kro,  każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty. Jak wygląda to w praktyce?

Polecamy: Sprawy rodzinne - Rozwody

Otóż w praktyce przyjmuje się, że rozliczeniu podlega nie tyle nakład w nominalnej wysokości, co aktualna wartość udziału.

Może bowiem być tak, że małżonkowie przeznaczyli kiedyś 100.000 zł na zakup udziałów w spółce, ale spółka od tego czasu znacznie zwiększyła swój majątek i obecnie udziały te warte są 1.000.000 zł.

W takim wypadku wartość nakładu z majątku wspólnego małżonków na nabycie należącego do jednego z nich udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ustala się według ceny rynkowej tego udziału. Należy przy tym mieć na względzie stan spółki z chwili ustania wspólności majątkowej małżeńskiej, a ceny z daty orzekania  - por. uchwała SN z 13 marca 2008 roku, III CZP 9/2008.

Polecamy: Sprawy rodzinne - Małżeństwo

Oczywiście taki mechanizm ustalenia wartości nakładów działa także w odwrotnym kierunku, kiedy to spółka znacznie straciła na wartości od czasu zainwestowania w nią przez małżonków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • asa
    2023-06-25 15:36:26
    mi pomogli w kancelarii Cejrowski w Tczewie, zdecydowanie polecam
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

REKLAMA

Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

REKLAMA

Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

REKLAMA