REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy członek zarządu spółki z o. o. powoływany jest w drodze uchwały?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Powołanie członka zarządu w drodze uchwały zgromadzenia wspólników nie oznacza automatycznego zatrudnienia członka zarządu w spółce.
Powołanie członka zarządu w drodze uchwały zgromadzenia wspólników nie oznacza automatycznego zatrudnienia członka zarządu w spółce.

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z form wyboru członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest powołanie go w drodze uchwały wspólników. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych to w ten sposób będą powoływani członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku, gdy umowa spółki nie będzie zawierać innych postanowień w tym przedmiocie.

Kiedy członek zarządu będzie powoływany uchwała?

REKLAMA

Zarząd spółki z o. o. jest organem wykonawczym spółki, a jego kompetencje nie mogą być przekazane innemu organowi spółki. Zarząd może być jednoosobowy lub wieloosobowy, przy czym nie ma znaczenia czy członek zarządu powołany jest z grona wspólników czy tez spośród osób trzecich. W każdy przypadku gdy akt założycielski spółki – umowa spółki z o. o. nie stanowi inaczej (przykładowo powoływanie przez radę nadzorczą) członkowie zarządu będą powoływani i odwoływani uchwałą wspólników.

REKLAMA

W przypadku powołania członka zarządu w drodze uchwały zgromadzenia wspólników, już w momencie dokonania aktu powołania danej osoby na stanowisko, między członkiem zarządu a spółką powstaje stosunek wewnętrzny o charakterze organizacyjnym. Z kolei wpis członka zarządu do rejestru przedsiębiorców krajowego rejestru sadowego stanowi jedynie potwierdzenie dokonanego powołania - ma charakter deklaratywny.

Porównaj: Kiedy można żądać wyłączenia wspólnika ze spółki jawnej?

Czy powołanie członka zarządu w drodze uchwały zgromadzenia wspólników automatycznie oznacza powstanie między spółką a członkiem zarządu stosunku pracy?
Powołanie członka zarządu w drodze uchwały zgromadzenia wspólników nie oznacza automatycznego zatrudnienia członka zarządu w spółce. Samo powołanie członka zarządu w drodze uchwały wspólników nie jest tożsame z zawarciem z tą osobą umowy o pracę czy tez innej umowy cywilnoprawnej, z której wynika np. obowiązek wspólnika do świadczenia pracy czy tez jego uprawnienie do otrzymania wynagrodzenia.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Zmiana umowy spółki z o.o.

Podstawa wynagrodzenia członka zarządu powołanego w drodze uchwały zgromadzenia wspólników

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych nie przewiduje obowiązku wynagrodzenia dla członka zarządu z tytułu uczestnictwa w posiedzeniach zarządu. Wynagrodzenie takie może być przewidziane mocą uchwały, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Zatem w tym przypadku, jeżeli członek zarządu nie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej (o świadczenie usług, zlecenia lub kontraktu menadżerskiego), a wykonuje swoje funkcje jedynie na podstawie uchwały wspólników o powołaniu do pełnienia funkcji, podstawą otrzymywania przez członka zarządu wynagrodzenia będzie uchwała zgromadzenia wspólników.

W przypadku gdy członek zarządu powołany został jedynie samą uchwała zgromadzenia wspólników i nie wiążę go żadna inna umowa wówczas uzyskiwane przez niego wynagrodzenie będzie zakwalifikowane do przychodów z działalności, o której mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takim przypadku nie powstaje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Pamiętajmy również, że zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o PIT do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zalicza się również przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Ale gdy członek zarządu oprócz czynności zarządczych wykonuje dla spółki innego rodzaju odpłatne czynności lub usługi (np. reklamowe, doradcze, czy marketingowe) - nie muszą one być kwalifikowane, jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, a np. jako przychody z działalności gospodarczej.

Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Potwierdził to np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 6 grudnia 2012 (nr IPPB1/415-1290/12-2/AM). Organ podatkowy zgodził się z podatnikiem, że w sytuacji, gdy:

- czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej, które będzie świadczyć również na rzecz Spółki, nie będą pokrywać się z obowiązkami wynikającymi z pełnienia funkcji członka zarządu,

- sposób świadczenia usług doradczych wskazuje, iż spełnione będą przesłanki wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT i nie wystąpią negatywne przesłanki wskazane w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT,

- z tytułu sprawowania funkcji członka zarządu Wnioskodawca będzie otrzymywał odrębne wynagrodzenie określone w stosownej uchwale Zgromadzenia Wspólników, które stanowić będzie przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o PIT,

- Wnioskodawca nie jest i nie będzie pracownikiem Spółki, jak również nie jest i nie będzie zatrudniony przez Spółkę na podstawie kontraktu menedżerskiego lub innej umowy cywilnoprawnej,

to wynagrodzenie za świadczenie przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki usług doradczych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (przy jednoczesnym opodatkowaniu według skali wskazanej w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT dochodu z działalności wykonywanej osobiście osiąganych, jako członek zarządu uzyskujący wynagrodzenie z tytułu pełnienia tej funkcji na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników).

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 maja 2012 roku (nr IPPB1/415-202/12-4/ES), czy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 sierpnia 2012 roku (nr IPPB1/415-737/12-2/AM).

Polecamy serwis Zakładam firmę

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie zapiera zapisów w zakresie sposobu powołanie członka zarządu. W jaki sposób nastąpi powołanie członka zarządu? Czy z osobą powołaną na stanowisko członka zarządu spółka musi zawrzeć umowę o pracę?
Członek zarządu może pełnić swoją funkcję na podstawie umowy o pracę czy na podstawie umów cywilnoprawnych jak umowa o świadczenie usług zlecenia czy kontrakt menedżerski bądź też podstawą powołania do zarządu a także otrzymywania wynagrodzenia może być sama tylko uchwała wspólników. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej członek zarządu jest powoływany uchwałą wspólników. Osoba powołana na członka zarządu, aby otrzymywać wynagrodzenie nie musi być zatrudniona na podstawie umowy o pracę czy w oparciu o umowę cywilnoprawną. Jeżeli umowa spółki z o. o. nie stanowi inaczej członek zarządu może być wynagradzany na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA