REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto może prowadzić sprawy w spółce osobowej?

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
Za prowadzenie spraw spółki w zasadzie nie przysługuje jakiekolwiek wynagrodzenie, chyba że, umowa takowe wynagrodzenie przewiduje i przyznaje.
Za prowadzenie spraw spółki w zasadzie nie przysługuje jakiekolwiek wynagrodzenie, chyba że, umowa takowe wynagrodzenie przewiduje i przyznaje.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie spraw spółki to podejmowanie wszelkich czynności związanych z bieżącym zarządzaniem spółką, w tym zarządzaniem majątkiem spółki, prawami i obowiązkami wspólników. Jest to całokształt spraw związanych z kierowaniem spółką oraz organizacją spółki. W zakres prowadzenia spraw spółki nie wchodzi świadczenie pracy i świadczenie usług na rzecz spółki.

Kto może prowadzić sprawy spółki

REKLAMA

Wszyscy bądź niektórzy wspólnicy mogą być uprawnieni do prowadzenia spraw spółki, zaś nie można wyłączyć wszystkich wspólników od prowadzenia spraw spółki i powierzyć tych czynności osobie trzeciej. Powierzenie prowadzenia spraw spółki osobie trzeciej, może nastąpić już w umowie spółki, przy czym w umowie nie musi być wskazana osoba, która będzie prowadziła te sprawy. Można określić ogólnie, że prowadzenie spraw spółki będzie powierzone osobie/osobą trzecim, a wspólnicy wskażą ta osobę/osoby później w drodze uchwały. Powierzenie prowadzenia spraw spółki osobie trzeciej jest zawsze przekroczeniem zwykłego zarządu spółki i wymagana jest tutaj jednomyślność wszystkich wspólników spółki chyba, że umowa inaczej stanowi.

REKLAMA

Za prowadzenie spraw spółki w zasadzie nie przysługuje jakiekolwiek wynagrodzenie, chyba że, umowa takowe wynagrodzenie przewiduje i przyznaje. Przy czym umowa może przyznawać wynagrodzenie w określonej wysokości, bądź dawać podstawy do jego ustalenia, poprzez np. upoważnienie wspólników bądź niektórych z nich o ustanowienia takiego wynagrodzenia. Podobnie jak przy reprezentacji jeżeli umowa określa kto ma prowadzić sprawy spółki to pozostali wspólnicy nie są uprawnieni do ich prowadzenia.

Przeczytaj: Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa w spółce handlowej

Prawo do informacji

REKLAMA

Wspólnika nigdy nie można pozbawić prawa do informacji o spółce, jest to bowiem prawo niezbywalne i może być przeniesione na osobę trzecią jedynie z pozostałymi prawami udziałowymi. Nigdy prawo do informacji nie przysługuje wierzycielowi wspólnika, bądź też jego wspólnikowi. Prawo do informacji obejmuje żądanie okazania wszelkich dokumentów spółki, a w szczególności bilansu spółki oraz dokumentów związanych z zawartymi transakcjami. Zobowiązanymi do udzielenia informacji jest wspólnik bądź wspólnicy prowadzący sprawy spółki. Jeżeli wspólnik nie wywiązuje się z tego obowiązku do informacji to można skierować powództwo do sądu gospodarczego. Wówczas jako pozwanych wskazać należy spółkę i wszystkich wspólników prowadzących sprawy spółki. Można odmówić prawa do informacji, gdy udzielona informacja mogłaby wywołać poważną szkodę dla spółki. Wspólnik w zasadzie może informacje o spółce uzyskać osobiście, a jeżeli nie posiada wiedzy fachowej w tym zakresie może korzystać z fachowego pełnomocnika.

Prowadzenie spraw spółki obejmuje jedynie zakres zwykłych czynności, przy czym zwykła czynność to sprawa indywidualna - w jednej spółce transakcje w wysokości 10 tys. zł będą zwykłą czynnością, a w innej takie transakcje będą zwykłe czynności przekraczały. Korzystne jest określenie w umowie spółki które to czynności są zwykłymi, a które przekraczają zakres zwykłych czynności. Wydaje się, iż dobrze byłoby w umowie określić je nawet kwotowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis ABC spółek

Zawsze czynnościami przekraczającymi zakres zwykłych czynności są:

  • powołanie prokury (uchwała wszystkich wspólników),
  • rozporządzenie nieruchomościami szerokim tego słowa znaczeniu czyli ich zbycie, nabycie, obciążenie,
  • zawieranie umów długoterminowych bądź wypowiadanie tych umów, 
  • otwieranie bądź zamknięcie oddziału spółki, 
  • zatrudnianie pracowników na stanowiskach kierowniczych (kierowników głównych oddziałów, głównych księgowych),
  • odpowiednia wartość transakcyjna umowy spółki.

Czynności nie przekraczające zwykłego zarządu może wykonywać każdy wspólnik, o ile nie sprzeciwi się temu żaden z pozostałych uprawnionych do prowadzenia spraw spółki. Jeżeli się sprzeciwia, to wówczas musi być podjęta jednomyślna uchwała wspólników, chyba że, umowa stanowi inaczej np. odpowiednią wielkością głosów.

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA