| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Jednoosobowy przedsiębiorca i spółka cywilna

Jednoosobowy przedsiębiorca i spółka cywilna

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). We wniosku może on wskazać późniejszy dzień rozpoczęcia działalności. Podjęcie działalności gospodarczej w niektórych dziedzinach może wiązać się ponadto z obowiązkiem wcześniejszego uzyskania koncesji, zezwolenia, zgody, licencji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej.

Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika

W spółce cywilnej nie można zbyć jedną czynnością prawną ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce - przeniesienie praw i obowiązków wspólnika na inną osobę może nastąpić przy zastosowaniu zasad dotyczących przelewu wierzytelności i przejęcia długów.

Udział w zyskach i stratach spółki cywilnej

Jeżeli w umowie spółki wspólnicy nie ustalą inaczej, każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Wspólnika można umownie wyłączyć od udziału w stratach, natomiast nie można go wyłączyć od udziału w zyskach. W przypadku ustalenia w umowie jedynie stosunku udziału wspólnika w zyskach, w razie wątpliwości uznaje się, że taki sam udział dany wspólnik ponosi też w stratach. Co do zasady, wspólnik może żądać podziału i wypłaty zysków dopiero po rozwiązaniu spółki. Jeżeli spółka została zawarta na czas dłuższy, tj. ponad 1 rok obrotowy, wspólnicy mogą żądać podziału i wypłaty zysków z końcem każdego roku obrachunkowego.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Rachunkowość

Zgodnie z Ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości do prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania w oparciu o nie sprawozdań finansowych obowiązane są:

- spółki cywilne, w której wspólnikiem jest osoba prawna,

- jednoosobowi przedsiębiorcy oraz spółki cywilne osób fizycznych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2.000.000 EURO.

Obowiązkowemu badaniu przez biegłych rewidentów i ogłaszaniu podlegają roczne sprawozdania finansowe prowadzących zgodnie z tą ustawą pełną rachunkowość podmiotów, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków: a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób, b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 EURO, c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 EURO. Jeżeli jednoosobowy przedsiębiorca lub spółka cywilna nie są obowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych. W spółce cywilnej podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy, a nie sama spółka. Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest udział w zysku wspólnika spółki cywilnej.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zdjęcia

Jednoosobowy przedsiębiorca i spółka cywilna /Fot. Fotolia
Jednoosobowy przedsiębiorca i spółka cywilna /Fot. Fotolia

Samochód w firmie59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »