| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Czy spółka cywilna może posiadać własny majątek?

Czy spółka cywilna może posiadać własny majątek?

Wielu przedsiębiorców preferuje prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej. Jest to rozwiązanie korzystniejsze ze względów podatkowych. Zaletą jest także brak konieczności prowadzenia pełnej rachunkowości, a więc znaczne oszczędności na obsłudze księgowej w stosunku do spółek z o.o. Prowadzenie działalności w tej formie niesie za sobą jednak również pewne ograniczenia. Ekspert odpowiada na pytanie, czy spółka cywilna może posiadać własny majątek.

2) w czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników. 

3) w czasie trwania spółki wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku.

Sąd Najwyższy, w wyroku z dnia 7 grudnia 2005 r.V CK 434/2005 LexPolonica nr 396959 stwierdził, że „przepis art. 863 kc ma charakter iuris cogentis (bezwzględnie obowiązujący – przyp. Autor), zabrania wyraźnie wspólnikowi rozporządzenia swoim udziałem w taki sposób, że wspólnik wyzbyłby się go nie wyzbywając się równocześnie członkostwa. Udział w spółce cywilnej jest nierozerwalnie związany z członkostwem, nie można więc nabyć udziału w majątku spółki, nie zostając jednocześnie jej członkiem, nie można też pozostać członkiem spółki, wyzbywając się w całości udziału w jej majątku."

Kodeks cywilny przewiduje jednak sytuację,, w której wypowiedzieć udział w spółce może wierzyciel wspólnika. Art. 870 kodeksu stanowi, że jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy została przeprowadzona bezskuteczna egzekucja z ruchomości wspólnika, jego wierzyciel osobisty, który uzyskał zajęcie praw przysługujących wspólnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania, może wypowiedzieć jego udział w spółce na trzy miesiące naprzód, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony.

Jeżeli umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może z tego terminu skorzystać Kontrowersyjną kwestią jest, jakie prawa do majątku wspólników mają ich małżonkowie, nie będący wspólnikami.

Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z dnia 25 marca 1997 r., sygnatura akt I ACa 46/97 stwierdził: "Prawa małżonka pozostającego we współwłasności majątkowej ze wspólnikiem spółki cywilnej, w sytuacji, gdy stroną umowy spółki był tylko jeden z małżonków pozostających w takiej wspólności, nie obejmują składników majątkowych nabywanych przez spółkę, lecz ograniczają się do tych praw majątkowych, które przysługują wspólnikowi w czasie trwania spółki (umowy) jako wynik zarządzania majątkiem spółki, tj. do zysków i do podziału majątku spółki, który może nastąpić wyłącznie po rozwiązaniu umowy spółki (art. 868, art. 871, art. 875 kc)."

To, że spółka cywilna nie mając podmiotowości prawnej nie jest podmiotem praw i obowiązków majątkowych, ma istotne znaczenie dla odpowiedzialności jej wspólników. Wspólnicy spółki jawnej, podobnie jak komplementariusze w spółkach komandytowej i komandytowo – akcyjnej ponoszą odpowiedzialność subsydiarną. 

Polecamy: Jakie ważne powody uzasadniają rozwiązanie spółki cywilnej?

Odpowiedzialność subsydiarna oznacza, że wierzyciel musi w pierwszej kolejności zaspokoić się z majątku spółki, natomiast dopiero jeżeli nie zostanie w ten sposób zaspokojony, może skierować egzekucję do majątku wspólnika jawnego lub komplementariusza. Odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej jest natomiast pierwszorzędna. Oznacza to, że wierzyciel może w pierwszej kolejności sięgnąć do majątku każdego ze wspólników.

Podsumowując powyższe rozważania, należy wskazać, że spółka cywilna nie posiada własnego majątku. Wiąże się z nią jednak powstanie wspólności łącznej, która stanowi oddzielną masę majątkową w stosunku do majątku wspólników. Przepisy kodeksu cywilnego chronią jej integralność w czasie trwania spółki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »